Ogród Afrodyty

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa
Wydawnictwo: Znak Literanova
historyczna
Ag2S

Niezwykła historia życia Zofii Potockiej, najpiękniejszej kobiety Europy. Matka siedemnastoletniej Zofii, pięknej Greczynki o wielkich czarnych oczach, przyprowadza ją do ambasadora Polski w Turcji, prosząc o opiekę. Kobieta nie widzi innego wyjścia - musi oddać swoje dziecko podstarzałemu mężczyźnie, który ma pieniądze i władzę. Dobrze jednak wie, że tylko wykorzystując swoją nieprzeciętną...

Niezwykła historia życia Zofii Potockiej, najpiękniejszej kobiety Europy.

Matka siedemnastoletniej Zofii, pięknej Greczynki o wielkich czarnych oczach, przyprowadza ją do ambasadora Polski w Turcji, prosząc o opiekę. Kobieta nie widzi innego wyjścia - musi oddać swoje dziecko podstarzałemu mężczyźnie, który ma pieniądze i władzę. Dobrze jednak wie, że tylko wykorzystując swoją nieprzeciętną urodę i inteligencję, Zofia ma szansę przemienić ich trudny los. Od tej pory młodziutka córka handlarza bydłem jest zdana tylko na siebie.

Jak to się stało, że z biednej greckiej dziewczyny Zofia przeistoczyła się w ulubienicę salonów osiemnastowiecznej Europy, polską arystokratkę, przyjaciółkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i księcia Potiomkina?

Ogród Afrodyty to porywająca powieść o silnej i niezależnej kobiecie, która dokonała rzeczy niemożliwej – w patriarchalnym świecie podziałów społecznych, na zawsze określających życiowe szanse jednostki, odmówiła zgody na przypisany jej los i wygrała.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3680,Ogrod-Afrodyty

Beata | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Świetna powieść historyczna o czasach, kiedy "kobieta mogła być żoną albo dziwką". Jej bohaterka jest jednym i drugim, manipulując mężczyznami, z przebiegłością i determinacją zdobywa wyżyny społeczne. Nie mnie oceniać wybory i postępowanie hrabiny Zofii Potockiej, to były inne czasy i trudno teraz zrozumieć, do czego musiała posunąć się kobieta, by żyć nie jako niewolnica, lecz kobieta ...niezależna? No właśnie? Zofia dokonuje w swym życiu trudnych wyborów, realizuje swe marzenia, ale czy jest szczęśliwa, spełniona? Jedno wiem z pewnością - miała fascynujące życie, należała do kobiet, które nie poddawały się losowi, lecz parły pod prąd, do przodu, realizując swe zamierzenia w bardzo trudnych dla kobiet czasach. Rzeczywiście, musiała być obdarzona jakimś zwierzęcym magnetyzmem, bowiem przy niej mężczyznom wyłączał się mózg:) Niezwykła kobieta!

onika | 2013-07-06
Przeczytana: lipiec 2013

Hrabina Zofia Potocka była jedną z tych fascynujących kobiet, która mocno zaznaczyła swoją obecność na kartach historii. Podziwiam panią Stachniak za pracę, jaką włożyła w zgłębienie wszystkich możliwych źródeł, które mogły dostarczyć informacji o pięknej Zofii i za to jak zgrabnie to wszystko zamieniła w powieść. Dzięki pisarce z kart książki wyłania się kobieta z krwi i kości, która po prostu chciała żyć pełnią życia. A że przyszło jej funkcjonować w czasach, które dla kobiet najłaskawsze nie były, to radziła sobie tak, jak mogła. Jej dwie wielkie miłości ją zdradziły, więc ona pokochała wygodę, godności, dostatnie życie. I udało jej się wszystko osiągnąć. Co by o niej nie mówić, biorąc pod uwagę jej liczne romanse - była dobrą matką, matką, która doświadczywszy straty dzieci, tym, które przeżyły, zapewniła dobre życie. Zofia poznała najznamienitszych ludzi swojej epoki, podróżowała po całej Europie i wszędzie wzbudzała podziw. Umiała z tego korzystać i jak na realia jej...

Katherina87 | 2017-04-29

Urzekająca powieść dla miłośników wielkich epickich historii.

W 1822 roku śmiertelnie chora na raka hrabina Zofia Potocka zatrzymuje się w Berlinie. Tutaj w ostatnich dniach życia wspomina swoją niezwykle barwną i burzliwą przeszłość. Przywołuje wspomnienia, w których z pięknej, prostej greckiej dziewczyny staje się jedną z najbardziej pożądanych, uwodzicielskich i pozbawionych skrupułów kobiet europejskich salonów końca XVIII wieku.

Autorka niezwykle plastycznie opisuje wielkie namiętności i ludzkie dramaty na tle jednego z najbardziej burzliwych okresów w historii Polski i Europy.

Ogród Afrodyty jest powieścią zainspirowaną historią życia Zofii Potockiej, trzeciej żony Szczęsnego Potockiego, jednego z sygnatariuszy Targowicy. Polski czytelnik ma przed sobą autoryzowane tłumaczenie. Powieść, choć oparta na polskich źródłach, powstała po angielsku, w Kanadzie dla czytelnika, którego wiedza o polskiej historii jest często fragmentaryczna.
Autorka przygotowując się do pisania,...

deana | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Ostatnie lata I Rzeczpospolitej. Czas kiedy w Polsce dużo się działo: czas rządów Stanisława Poniatowskiego, epoka oświecenia,czas rozbiorów, Konstytucji 3 Maja i Targowicy. W sam środek tego niesamowitego chaosu wkracza ona: kobieta piękna, tajemnicza i zdecydowana osiągnąć odpowiednio wysoką pozycję. Z iście mistrzowską wirtuozerią kieruje nieświadomymi mężczyznami by osiągnąć zamierzony cel.
Kariera Zofii Potockiej, bo o niej mowa, robi niesamowite wrażenie nawet współcześnie. Z córki greckiego poganiacza bydła staje się polską szlachcianką. Wykorzystywała swoją urodę by dopiąć swego.
Dodatkowym atutem książki Ewy Stachniak jest świetnie zarysowane tło historyczne. Fikcja umiejętnie pomieszana jest z rzeczywistymi zdarzeniami. Postacie historyczne współistnieją obok fikcyjnych. Zachęcam do sięgnięcia i zapoznania się z historią kobiety, o której mówiła cała XIX-wieczna Europa.

Matka siedemnastoletniej Zofii, pięknej,uroczej Greczynki o wielkich czarnych oczach przyprowadza własną córkę do ambasadora Polski w Turcji, prosząc go o opiekę, troskę, żeby zaopiekował się dziewczyną. Kobieta jednak nie ma innego wyjścia-musi oddać swoje ukochane, jedyne dziecko powierzyć podstarzałemu mężczyźnie, który posiada pieniądze i władzę nad swoim krajem. On sam wie, że tylko wykorzystując swoją nieprzeciętną swoją urodę i inteligencję. Zofia ma wyjątkową szansę odmienić ich trudny, dotychczasowy los w życiu. Od tego czasu młodziutka, cudowna dziewczyna handlarza bydłem jest tylko zdana na siebie, żeby radzić sobie, nie ma przy niej matki, która by ją wspierała i pomagała.
Zofia z biednej rodziny greckiej zmieniła się nie do poznania w ulubienice salonów osiemnastowiecznej Europy, została polską arystokratką i była damą, najlepszą przyjaciółką króla Stanisława Poniatowskiego.
"Ogród Afrodyty to porywająca powieść, interesująca o silnej, odważnej i niezależnej kobiecie,...

książek: 1965

"Ogród Afrodyty" to świetnie zbeletryzowana biografia nietuzinkowej postaci przełomu XVIII i XIX jaką była hrabina Zofia Potocka.
Dzięki swej zachwycającej urodzie , temperamentowi i inteligencji potrafiła w sposób wprost niezwykły odmienić swoje życie.Choć wywodziła się z nizin społecznych (była córką greckiego handlarza bydła i prostej kobiety o złej reputacji) - uroda , kokieteria i inteligencja umożliwiła jej wkroczyć na najsłynniejsze salony ówczesnej Europy.
Początkowo była żoną syna generała Witta , później zaś kochanką , a następnie żoną najbogatszego polskiego arystokraty , który źle zapisał się na kartach historii - Stanisława Szczęsnego Potockiego.
Przyjmowana była przez samego cesarza Austrii , króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i samą królową Francji Marię Antoninę.Wśród jej przyjaciół i licznych kochanków przewijało się grono najmożniejszych postaci tamtego okresu.Była przyjaciółką samego cara , a wcześniej także kochanką samego króla Stanisława Augusta...

Monika | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Czytanie tej książki to była istna męka, dlatego w połowie się poddałam. Nie zgadzam się z opisem z okładki, który głosi, że: "Ewa Stachniak niezwykle plastycznie opisuje wielkie namiętności i ludzkie dramaty na tle jednego z najbardziej burzliwych okresów w historii Polski i Europy". Historia życia Zofii Potockiej, głównej bohaterki "Ogrodu Afrodyty", w ogóle mnie nie porwała, nie zafascynowała, a wręcz znudziła. Ciekawsze okazały się postacie fikcyjne, które autorka wymyśliła na potrzeby tej powieści.
Uważam, że niczego ciekawego w tej książce nie ma i chyba informacje w wikipedii na temat Potockiej są napisane bardziej plastycznym językiem.

BagatElka | 2014-06-09
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2014

W każdej epoce występują kobiety,które manipulując i wykorzystując spryt,inteligencję i nieprzeciętną urodę zdobywają wszystko czego pragną i doprowadzają do utraty zmysłów zakochanych w nich mężczyzn.
Można je krytykować,można nimi pogardzać i nie lubić ich z wielu powodów a można też podziwiać ich siłę i zdolności.
I chociaż większość z nich zostaje zapomniana to na pewno nie należy do nich Zofia Potocka,kobieta,której sława przetrwała do czasów obecnych.

Zastanawia mnie też zagadnienie czy to Zofia i Jej podobne są tak wytrawnymi strategami i wykorzystują swoje atuty czy też to mężczyźni są do tego stopnia głupi,iż dają się wykorzystywać ponieważ dominującą rolę w ocenie sytuacji gra u nich popęd a nie intelekt.

bewelka86 | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

"Ogród Afrodyty" to zbeletryzowana opowieść o życiu hrabiny Zofii Potockiej. Wokół tej postaci wyrosło wiele mitów i legend, stąd jest to bardzo dobry "materiał" na bohaterkę literacką.

Autorka starała się w dużej mierze trzymać prawdy historycznej albo inaczej: tego, co o Zofii mówiono. Wiele z tych historii było nieprawdziwych, jednak sama osoba jak najbardziej.
Ewa Stachniak, jak zawsze, dba o szczegóły. Jej powieści są bardzo dobrze osadzone w realiach epoki, w której ma miejsce akcja. Postaci (zarówno historyczne jak i fikcyjne) są nieszablonowe i dobrze dopracowane.

Narracja w "Ogrodzie Afrodyty" prowadzona jest w sposób dwutorowy: równocześnie poznajemy wydarzenia z młodości bohaterki, jak i z ostatnich tygodni jej życia.

Mnie ta powieść bardzo przypadła do gustu. Może początek był trochę "ciężki", jednak później czytało mi się bardzo płynnie i przyjemnie.
Jestem fanką dobrych powieści historycznych i "Ogród Afrodyty" mogę z przyjemnością zaliczyć do grona tego typu...

grażyna | 2013-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

W Berlinie na łożu śmierci hranina Zofia Potocka wspomina swoje życie.
Od córki greckiej kurtyzany i handlarza bydłem staje się z czasem ozdobą niemal wszystkich ówczesnych salonów. Od harem sułtana tureckiego, z którego uciekła - zostaje żoną internuncjusza, a potem żoną komendanta twierdzy Jana Witta. Jednak tego jej za mało więc dostaje trzeciego męża hetmana koronnego Szczęsnego Potockiego nawiasem mówiąc zdrajcę.
Od zwykłej kurtyzany do najważniejszych dworów droga bardzo często prowadziła przez łóżka wielu wielmożów ale cel został osiągnięty.