Sartoris

źródło okładki: http://openlibrary.org/works/OL15151291W/Sartoris

gwiazdka | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 04 lutego 2016

„Sartoris” nie był najlżejszą lekturą i chyba też nie jest szczytem osiągnięć Faulknera. Przede wszystkim trudny dla mnie był początek, kiedy poznawałam bohaterów, a powtarzające się nazwisko nie ułatwiało rozróżniania bohaterów. Potem było już lepiej, chociaż katastroficzna treść nie ułatwiała lektury. Nie polecam zaczynać poznawać Faulknera od „Sartorisa”, pomimo, iż książka ma wiele walorów, między innymi piękny język czy świetny obraz społeczeństwa, w którym stare wypierane jest przez nowe. Do tego nie ma tutaj gotowych portretów psychologicznych, o człowieku mówią jego czyny, a czytelnik musi sam wyrobić sobie zdanie na ten temat.

VenusInFur | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, Must have!, Klasyka
Przeczytana: 12 lipca 2014

"Powieść-przygotowanie"

„Sartoris” to powieść-zwiastun. Faulkner napisał ją w 1929 roku, a więc w czasach wyrabiania się jego talentu i szlifowania pióra; warto podkreślić, że w tym samym roku powstała genialna „Wściekłość i wrzask”, rok później „Kiedy umieram”, a w 1936 „Absalomie, Absalomie..”. „Sartoris” z godnością dźwiga ciężar, który w latach następnych stanie się znakiem rozpoznawczym twórczości pisarza z Południa, jednocześnie akcentując kierunek jego artystycznych poszukiwań oraz perspektywy, z których będzie chciał oceniać człowieka. „Sartoris” to dużo mniej wymagająca powieść, swoją poetyką, stylem, sposobem prowadzenia narracji plasująca się pomiędzy „Dzikimi palmami” a „Światłością w sierpniu”, więcej w niej realizmu niż dusznej psychologicznej atmosfery, jaką będą się odznaczać późniejsze dzieła Faulknera. Lejtmotywami powieści są fatalizm w swojej czystej postaci, któremu człowiek jest beznadziejnie i bezwzględnie poddany oraz społeczna degrengolada w obliczu klęski...

Kuba | 2011-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Jedna z najlepszych książek jakie dane było mi przeczytać. Cholernie sentymentalna opowieść o rodzinie z południa USA. Przeznaczenie, męskość, kobiecość i ten "ból istnienia". To dopiero moja druga pozycja Faulknera ale na pewno nie ostatnia.

mm8371 | 2013-05-11

Podupadająca,bogata rodzina.Skomplikowane powiązania bohaterów.Tajemnice,niedomówienia i przeczucie nadchodzącej katastrofy.Jednym słowem FAULKNER...gorąco polecam.

dymitrop | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Brakowało mi jakiejś ostatecznej puenty, konkretnego zakończenia, ponieważ te dyskursy nad "sartorisowością" niezbyt mnie zadowalały.

misia | 2017-06-12
Leonardo | 2017-02-23