rozwiń zwiń
gwiazdka

Profil użytkownika: gwiazdka

Roztocze Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 6 godzin temu
5 150
Przeczytanych
książek
5 174
Książek
w biblioteczce
1 255
Opinii
135 465
Polubień
opinii
Roztocze Kobieta
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

„W gąszczu kłamstw” to pierwsza powieść Kate Alice Marshall, która została wydana w Polsce. Jest to rasowy thriller, opowiada o Naomi, dziewczynie, która kilkanaście lat wcześniej, podczas zabawy ze swoimi przyjaciółkami, została w lesie zaatakowana przez seryjnego mordercę. Cudem przeżyła atak, a teraz, poraniona fizycznie i psychicznie kobieta,  otrzymała wiadomość, iż jej oprawca zmarł w więzieniu na raka. Sprawa znowu robi się głośna i popularna, wzbudza ciekawość, a sama poszkodowana, już teraz dorosła osoba, zaczyna szukać wyjaśnień na pojawiające się pytania i wątpliwości. Bo niby dlaczego seryjny morderca i gwałciciel dorosłych było nie było kobiet zaatakował jedenastolatkę? Naomi wraca do swojego rodzinnego miasta, gdzie nadal mieszkają jej przyjaciółki i  zaczyna szukać odpowiedzi na kolejno rodzące się pytania. W tym śledztwie pomaga jej Ethan, świeżo poznany, dość tajemniczy autor podkastów o seryjnych mordercach.

Jak przystało na książkę z gatunku thrillera akcja rusza z kopyta już na pierwszych stronach, a na kolejnych jeszcze przyśpiesza. Kate Alice Marshall na pewno posiada umiejętność budowania napięcia, bo od książki trudno jest się oderwać, a każde zdanie budzi ciekawość, co przyniesie kolejne. Pomysłowości też autorce nie można odmówić, odwracała każdą sytuację o tyle stopni, że w którymś momencie już nie było wiadomo, czy to świat kręci się w niewiadomym kierunku, czy też może to czytelnik stracił grunt pod nogami. Niby każda sytuacja i każdy podejrzany (no właśnie) był podejrzany, a ja w którymś momencie zaczęłam podejrzewać już chyba każdego, ale prawda i tak mnie zaskoczyła. Zakończenie było już całkowitą  niespodzianką.

Bardzo profesjonalnie i sprawnie autorka wprowadzała do akcji poszczególnych bohaterów. Było ich w powieści trochę, ale dobrze zindywidualizowanych i umiejętnie scharakteryzowanych. Postaci na kartach książki żyły, a takie ożywianie i różnicowanie to niewątpliwie duża umiejętność. Do tego prawie wszystkie osoby wzbudzały sympatię, nawet te, które później okazywały się mniej miłe, niż początkowo można byłoby sądzić. Nie było tak nie lubianego przeze mnie przerysowania, wszystko w  granicach naturalności.

Podsumowując, jak sugeruje tytuł „W gąszczu kłamstw” to powieść o misternie skonstruowanej intrydze, gdzie każda strona niby przybliża do prawdy, ale w rzeczywistości eliminując jedno kłamstwo, odsłania kolejne nieścisłości, półprawdy i przemilczenia.

Do tego umiejętnie stopniowane napięcie sprawia, iż książkę czyta się bez wytchnienia. Lekko napisana sprawia, że lektura „W gąszczu kłamstw” jest odprężająca, ale też zmusza do snucia przypuszczeń, przemyśleń i refleksji.

„W gąszczu kłamstw” to pierwsza powieść Kate Alice Marshall, która została wydana w Polsce. Jest to rasowy thriller, opowiada o Naomi, dziewczynie, która kilkanaście lat wcześniej, podczas zabawy ze swoimi przyjaciółkami, została w lesie zaatakowana przez seryjnego mordercę. Cudem przeżyła atak, a teraz, poraniona fizycznie i psychicznie kobieta,  otrzymała wiadomość, iż...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy w trakcie lektury to stwierdzenie, że „Ostatnie słowo” Agnieszki Pietrzyk to powieść szkatułkowa. Na pierwszym planie akcja dotyczy Williama Krigera, pisarza żyjącego z tego, że oferuje innym literatom początki powieści. Wszytko układa się wręcz idealnie do czasu, gdy odwiedza go Wera, która żąda nie tylko początku książki, ale i jej dalszego ciągu. W dodatku nie chce opuścić posiadłości Williama. Powieść Czarna wołga wraca, pisana przez Krigera, jest kryminałem, w którym ginie pięcioletnia Matylda i rozpoczynają się jej poszukiwania, prowadzone dwutorowo: przez policję oraz prywatnego detektywa.

Początkowo czytelnik nie ma pojęcia, czy i w jaki sposób obie akcje są ze sobą powiązane, dopiero w trakcie lektury treść zaczyna w jakiś sposób się zazębiać ale i tak trzeba poczekać do finiszu, bo dopiero wtedy autorka zdradza swoje zamierzenia. Dlatego też do pewnego momentu lektura „Ostatniego słowa” była dla mnie lekko przytłaczająca. Chociaż nie mogę nie napisać, iż odbiór powieści Agnieszki Pietrzyk jest łatwy i dość przyjemny. Czasem sporym utrudnieniem, w tym przypadku zresztą też tak było, percepcję utrudniają niezbyt sympatyczce postaci. W przypadku „Ostatniego słowa” dałam radę polubić maksimum trzech bohaterów, reszta wydała mi się, jeśli nie lekko sztuczna- jak matka Klary- to niesympatyczna. Chociaż na plus należy zapisać, że wszystkie postacie były dobrze skonstruowane i nie zlewały się w jedną masę, tylko stanowiły indywidualne byty.

Intryga „Ostatniego słowa”, przyznaję, nieźle mnie zaskoczyła. Wątek śledztwa kryminalnego był standardowy, zaginione dziecko, policja, prywatny detektyw, kolejne przestępstwo, ludzkie samosądy i opinia publiczna, wszystko to jest normą. Za to watek pierwszej, niejako górnej opowieści, czyli historia Krigera, to już coś bardziej oryginalnego. A wymieszanie obu czyni tę historię niebanalna. Co prawda połączenie obu motywów mogło nastąpić tylko w chorym umyśle, ale pomyśl powieściowy był niespotykany.

Zakończenie książki wyjaśnia bardzo dużo zagadek, oczywiście nie każdy takimi zakończeniami może poczuć się usatysfakcjonowany, ale wola i wyobraźnia autorki ma prawo zwyciężyć. W tym przypadku kilka rozwiązań mnie mocno zaskoczyło. Zabrakło mi tylko odpowiedzi na jedno pytanie postawione w „powieściowej powieści”, mianowicie co Kosma zrobi ze zdobytą wiedzą.

Podsumowując „Ostatnie słowo” Agnieszki Pietrzyk jest dobrą powieścią z powieścią w tle. Nie jest to może najmocniejsza pozycja w dorobku pisarki, ale na pewno (na podstawie przeczytanych przeze mnie 10 książek autorstwa AP) plasuje się ponad połową. Przyzwoita powieść z podwójną intrygą, ciekawymi postaciami- chociaż nieraz mocno niesympatycznymi, oraz logicznym zakończeniem.

Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy w trakcie lektury to stwierdzenie, że „Ostatnie słowo” Agnieszki Pietrzyk to powieść szkatułkowa. Na pierwszym planie akcja dotyczy Williama Krigera, pisarza żyjącego z tego, że oferuje innym literatom początki powieści. Wszytko układa się wręcz idealnie do czasu, gdy odwiedza go Wera, która żąda nie tylko początku książki,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

„Spirala zła” to ósma część cyklu, który Bernard Minier poświęcił komendantowi Martinowi Servazowi. Książka oczywiście utrzymuje poziom poprzednich części. Tym razem autor opowiedział historię całkowicie odrębną, niepowiązaną z poprzednimi tomami. Oczywiście część obyczajowa jest kontynuacją, jednak zajmuje tak mało miejsca w całej powieści, że nie przeszkadza w odbiorze całości dla tych, którzy serię zaczęliby od „Spirali zła”. Za to ostatnie zdania sugerują dalszy ciąg, więc być może kontynuacją będzie tom 9.

Powieść jest rasowym kryminałem, zaczyna się od zbrodni, potem jest śledztwo, a zakończenie zawiera rozwiązanie oraz motywy sprawców. Jest tu więc to wszystko, czym sugerują się miłośnicy kryminałów kiedy sięgają po ten gatunek. Jednak Minier, nie wiem jakim sposobem, nie niszcząc żadnej z zalet kryminału, wplątał w treść jeszcze elementy thrillera. Niektóre fragmenty wywołują tak silne emocje, jakich można by się spodziewać po rasowym przedstawicielu tego gatunku. I co ciekawe, jedno z drugim wcale się nie kłóci, wręcz uzupełnia i wzbogaca. Książka bardzo zyskuje na intrydze.

Dużą zaletą „Spirali zła” są znani z poprzednich części i bardzo sympatyczni policjanci, których podczas lektury potraktowałam jak dawno nie widzianych znajomych. Oczywiście pojawia się cała plejada nowych postaci, niektóre wiadomo, że są epizodyczne w skali cyklu, mimo to w dużym stopniu ubarwiają scenerię.

Nie mogę tutaj zapomnieć o pochwałach pod adresem Miniera, który do jej napisania  przygotował się bardzo solidnie. Akcja kręci się wokół ludzi filmu. Pisarz zgłębił tematykę filmów grozy w stopniu pozwalającym na swobodne poruszanie się w tej materii. Podczas lektury wręcz czuje się, iż ten temat jest Minierowi znany i może on swobodnie poruszać się wśród tej tematyki. I chyba większość zagadnień nie jest fikcją literacką (nie mam w tym zakresie zdania, ponieważ nie leży to w zakresie moich zainteresowań), a opiera się na faktach, co mogą sugerować tytuły filmów tego gatunku zamieszczone na zakończenie.

Podsumowując po lekturę „Spirali zła” swobodnie mogą sięgnąć zarówno miłośnicy kryminałów jak i thrillerów. Dla  fanów Bernarda Miniera książka jest lekturą obowiązkową. Akurat ta część stanowi sama w sobie całość więc nawet czytelnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z cyklem o komisarzu Servazie spokojnie wkręcą się w treść. A lektura jest ciekawa, budzi spore emocje, no i bohaterów da się lubić.

„Spirala zła” to ósma część cyklu, który Bernard Minier poświęcił komendantowi Martinowi Servazowi. Książka oczywiście utrzymuje poziom poprzednich części. Tym razem autor opowiedział historię całkowicie odrębną, niepowiązaną z poprzednimi tomami. Oczywiście część obyczajowa jest kontynuacją, jednak zajmuje tak mało miejsca w całej powieści, że nie przeszkadza w odbiorze...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika gwiazdka

z ostatnich 3 m-cy
gwiazdka
2024-03-17 21:18:10
gwiazdka oceniła książkę Prawdziwe kolory na
8 / 10
2024-03-17 21:18:10
gwiazdka oceniła książkę Prawdziwe kolory na
8 / 10
Prawdziwe kolory Kristin Hannah
Średnia ocena:
7.4 / 10
1605 ocen
gwiazdka
2024-03-17 12:45:40
gwiazdka oceniła książkę W gąszczu kłamstw na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-17 12:45:40
gwiazdka oceniła książkę W gąszczu kłamstw na
8 / 10
i dodała opinię:

„W gąszczu kłamstw” to pierwsza powieść Kate Alice Marshall, która została wydana w Polsce. Jest to rasowy thriller, opowiada o Naomi, dziewczynie, która kilkanaście lat wcześniej, podczas zabawy ze swoimi przyjaciółkami, została w lesie zaatakowana przez seryjnego mordercę. Cudem przeżyła...

Rozwiń Rozwiń
W gąszczu kłamstw Kate Alice Marshall
Średnia ocena:
7.4 / 10
27 ocen
gwiazdka
2024-03-15 15:49:06
gwiazdka i Khajjit_Taijjra są teraz znajomymi
2024-03-15 15:49:06
gwiazdka i Khajjit_Taijjra są teraz znajomymi
gwiazdka
2024-03-14 19:07:19
gwiazdka dodała książkę Słup ognia na półkę Teraz czytam
2024-03-14 19:07:19
gwiazdka dodała książkę Słup ognia na półkę Teraz czytam
Słup ognia Ken Follett
Cykl: Kingsbridge (tom 3)
Średnia ocena:
7.8 / 10
1375 ocen
gwiazdka
2024-03-14 19:06:00
gwiazdka dodała książkę Ada albo Żar. Kronika rodzinna na półkę Teraz czytam
2024-03-14 19:06:00
gwiazdka dodała książkę Ada albo Żar. Kronika rodzinna na półkę Teraz czytam
Ada albo Żar. Kronika rodzinna Vladimir Nabokov
Średnia ocena:
7.4 / 10
263 ocen
gwiazdka
2024-03-14 19:04:56
gwiazdka oceniła książkę Człowiek cień na
7 / 10
2024-03-14 19:04:56
gwiazdka oceniła książkę Człowiek cień na
7 / 10
Człowiek cień John Katzenbach
Średnia ocena:
6.8 / 10
38 ocen
gwiazdka
2024-03-14 17:54:29
gwiazdka oceniła książkę Opis ucieczki z Gdańska do Kwidzyna na
5 / 10
gwiazdka
2024-03-13 16:19:37
gwiazdka dodała książkę Resocjalizacja. Tom 2. na półkę Chcę przeczytać
2024-03-13 16:19:37
gwiazdka dodała książkę Resocjalizacja. Tom 2. na półkę Chcę przeczytać
gwiazdka
2024-03-12 17:17:17
gwiazdka i WiktorWektor są teraz znajomymi
2024-03-12 17:17:17
gwiazdka i WiktorWektor są teraz znajomymi
gwiazdka
2024-03-11 20:41:24
gwiazdka oceniła książkę Ciało na
6 / 10
2024-03-11 20:41:24
gwiazdka oceniła książkę Ciało na
6 / 10
Ciało Agnieszka Krawczyk
Średnia ocena:
6.2 / 10
308 ocen

ulubieni autorzy [79]

Piotr Górski
Ocena książek:
7,2 / 10
11 książek
1 cykl
125 fanów
Dorota Terakowska
Ocena książek:
6,8 / 10
18 książek
0 cykli
1085 fanów
Bernard Minier
Ocena książek:
7,1 / 10
13 książek
3 cykle
562 fanów

Ulubione

Stephen King Serca Atlantydów Zobacz więcej
Terry Pratchett Kosiarz Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Stephen King Cztery pory roku Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Jo Nesbø Człowiek nietoperz Zobacz więcej
Jodi Picoult Krucha jak lód Zobacz więcej
Stephen King Christine Zobacz więcej
Harlan Coben Bez śladu Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Stephen King To Zobacz więcej
Stephen King Wiatr przez dziurkę od klucza Zobacz więcej
Jo Nesbø Pierwszy śnieg Zobacz więcej
Philippa Gregory Krucjata Zobacz więcej
Ruta Sepetys Szare śniegi Syberii Zobacz więcej
Erica Spindler W milczeniu Zobacz więcej
Joe Alex Jesteś tylko diabłem Zobacz więcej
J.D. Robb Aż po grób Zobacz więcej
Stephen King Wiatr przez dziurkę od klucza Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
5 149
książek
Średnio w roku
przeczytane
234
książki
Opinie były
pomocne
135 465
razy
W sumie
wystawione
4 697
ocen ze średnią 6,6

Spędzone
na czytaniu
30 967
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
godziny
0
minut
W sumie
dodane
31
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]