rozwińzwiń

Helmolda Kronika Słowian

Okładka książki Helmolda Kronika Słowian Helmold, Jerzy Strzelczyk
Okładka książki Helmolda Kronika Słowian
HelmoldJerzy Strzelczyk Wydawnictwo: Replika Seria: Wierzenia i zwyczaje historia
Kategoria:
historia
Seria:
Wierzenia i zwyczaje
Tytuł oryginału:
Chronica Slavorum
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2024-05-07
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788367867818
Tłumacz:
Józef Matuszewski
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
515
515

Na półkach: ,

Wybitne dziełko, skromnego proboszcza ze wsi. Helmold zdaje się lubić Słowian, oczywiście na swój sposób. Słowianie wiarołomni i złośliwi, ale też nienasycona chciwość Sasów. Humanitarni Prusowie, nieludzko traktujący misjonarzy. Mężni Polacy, acz okrutni w grabieżach i mordach. Nawrócenie Słowian opóźnili w znacznym stopniu cesarze noszący imię Henryka. Bernard z Clairvaux, II krucjata i znaki zwiastujące jej klęskę. Jedyny sukces - zdobycie Lizbony ! Kolonizacja ziem Słowian. Ciekawy opis egzorcyzmów, które właśnie w tym okresie miały podobno zanikać. Na koniec mamy Cud Eucharystyczny.
Tekst tylko polski. Autor to domniemany potomek uchodźców, przed zwycięskimi, pogańskimi Słowianami ! (tak, bywały takie okresy). Osiedlonych w górach Harzu.
Czytajmy więc takie księgi, bo "jeśli zabraknie światła ksiąg, wszystko zakrywa noc."

Wybitne dziełko, skromnego proboszcza ze wsi. Helmold zdaje się lubić Słowian, oczywiście na swój sposób. Słowianie wiarołomni i złośliwi, ale też nienasycona chciwość Sasów. Humanitarni Prusowie, nieludzko traktujący misjonarzy. Mężni Polacy, acz okrutni w grabieżach i mordach. Nawrócenie Słowian opóźnili w znacznym stopniu cesarze noszący imię Henryka. Bernard z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
103
103

Na półkach:

Nie mogę wprost uwierzyć, że na portalu czytelniczym nie ma żadnej dłuższej recenzji tej książki, bo z punktu widzenia Słowian, to niezwykle ważne dzieło!

Jest to kronika spisana przez mnicha Helmolda, który był świadkiem niemieckich chrystianizacyjnych wypraw na Połabie i Pomorze Zachodnie (w tym podboju Rugii). Dzieło to jest jednym z najważniejszych źródeł opisujących wierzenia, obyczaje, kulturę, organizację społeczną oraz życie codzienne Słowian połabskich (tj. Obodrytów, Chyżan, Wagrów i Wieletów) z okresu przed przyjęciem przez nich chrześcijaństwa. Z kroniki tej można też czerpać wiedzę na temat stosunków społeczno-politycznych jakie panowały w XII wieku na ziemiach Słowian Zachodnich, a które obecnie leżą na terenie Meklemburgii w Niemczech.

Warto prześledzić losy Słowian połabskich, w jaki sposób zostali podbici, a ich wierzenia, nomem omen, wyrugowane, gdyż poniekąd ich historia kładzie się potężnym cieniem na nasze dzieje. Czytając o ich upadku wielokrotnie zwracałam uwagę na tego przyczynę jaką wskazywał Helmold w swych zapisach - tj. swarliwość plemion i brak chęci wzbicia się ponad podziałami dla dobra ogółu. To tę cechę wykorzystywali niemieccy władcy do szczucia jednych przeciwko drugim i wywoływania bratobójczych wojen, aby wreszcie wykorzystać ich osłabienie i zdominować ich całkowicie. Warto zapoznać się z historią chrystianizacji tamtych terenów i poznać jakie kontrybucje się z tym wiązały, a także jakie były prawdziwe przyczyny kilkakrotnych powrotów do wierzeń przodków.

Dla mnie była to niesamowicie wartościowa lektura - dała mi kontakt z historią żywą, jakiej nigdy nie poznałam w szkole. Mam nawet wrażenie, że jest to jedna z tych książek, które, jeśli nie skrywa się, to bagatelizuje i pomija, gdyż opisują bez retuszu fakty, które rzeczywiście mogą być dla niektórych niewygodne. Temat Słowiańszczyzny przedchrześcijańskiej jest bowiem nadal jak gorący kartofel i nie każdy chce go złapać. Smutne to, ale ja jednak zachęcam do podjęcia wyzwania i przeczytania, bo tylko prawda jest ciekawa. Naprawdę warto. :)

Nie mogę wprost uwierzyć, że na portalu czytelniczym nie ma żadnej dłuższej recenzji tej książki, bo z punktu widzenia Słowian, to niezwykle ważne dzieło!

Jest to kronika spisana przez mnicha Helmolda, który był świadkiem niemieckich chrystianizacyjnych wypraw na Połabie i Pomorze Zachodnie (w tym podboju Rugii). Dzieło to jest jednym z najważniejszych źródeł opisujących...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
34

Na półkach:

Dobra

Dobra

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    97
  • Przeczytane
    17
  • Historia
    7
  • Posiadam
    4
  • Słowianie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Słowiańszczyzna
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Słowiańskie
    2
  • 13 Źródła historyczne
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Helmolda Kronika Słowian


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne