Mefisto

Wydawnictwo: Książnica
Mephisto
literatura piękna
Rautha

Wnikliwe studium moralnej destrukcji człowieka, który dla zrealizowania swoich ambicji gotów jest uczynić wszystko. Hendrik Hofgen wierzy, iż służy wyłącznie sztuce, całą resztę zaś usuwa z pola widzenia. Dla kariery artystycznej, oderwanej na pozór od polityki, zapomniawszy, a może nie chcąc wiedzieć, na czyjej występuje scenie i jaką gra na niej rolę, wspiera nieludzką władzę i uwierzytelnia ją właśnie przez świetność dokonań teatralnych. Zachodzi bardzo wysoko, lecz ta wysokość jest także miarą jego upadku...

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krystian Ozon | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Historia o ambicji, komplekach i zbiegach okoliczności, które doprowadziły aktora teatralnego do zaprzedania się reżimowi Trzeciej Rzeszy. Książka bardzo aktualna i aktualna pozostanie tak długo, jak długo istnieć będzie problem wyboru między zasadami moralnymi a ambicją.

krisu | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Poznałem człowieka o sposobie bycia i działania jak Hendrik Höfgen. I przez tę książkę zobaczyłem jak bardzo jest nieszczęśliwy.

Ananke | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, 2013, Niemieckie
Przeczytana: 23 maja 2013

Poruszana w książce problematyka jest bardzo interesująca, ale niestety autor zepsuł bardzo dobry pomysł kiepskim stylem i niepotrzebnymi (wręcz natrętnymi) wyjaśnieniami, które sprawiają wrażenie, że autor uważa czytelnika za idiotę.

Jonasz | 2013-02-04

Film jest bardzo wierną adaptacją, dlatego kiedy przeczytałem książkę odczułem niedosyt, gdyż spodziewałem się, że będzie tam rozbudowana fabuła z filmu. Co oczywiście nie umniejsza wartości opowiadanej historii, zastanawiam się tylko czy przy ponownym obcowaniu z tym tematem nie ograniczyć się do filmy wyłącznie.

| 2012-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2012

Świadectwo hańby

Wydana w 1986 roku „Hańba domowa” Jacka Trznadla zawierała wywiady ze znanymi polskimi pisarzami (m.in. J. Andrzejewskim, W. Woroszylskim, J.M. Rymkiewiczem, J. Stryjkowskim, M. Brandysem, J.J. Szczepańskim) na temat ich uwikłania w stalinizm lat 40. i 50. ubiegłego stulecia. Książka była świadectwem uwiedzenia i zniewolenia umysłów ideologią, która doprowadziła do powstania krwawych reżimów w połowie Europy i dużej części globu. Nigdy nie powstała natomiast publikacja, która pokazałaby podobny flirt środowiska teatralno-filmowego, choć aktualny stan naszej wiedzy na temat jego infiltracji przez komunistyczne służby specjalne dowodzi, że materiału na taką książkę na pewno by nie zabrakło. Głośna powieść Klausa Manna jest natomiast dokumentem romansu niemieckiego światka aktorskiego z nazistowską władzą III Rzeszy. Podobieństwa, widoczne na pierwszy rzut oka, zaświadczają po raz kolejny o zasadniczej paralelności obu zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku.

Kariera...

Mann pokazuje, jak bardzo można się stoczyć, kierując się w życiu chorobliwą ambicją. Dodatkowo czytelnik przygląda się z bliska narodzinom reżimu hitlerowskiego.

Mocna książka, momentami naprawdę byłam wstrząśnięta.