rozwiń zwiń

Trendy kwietnia 2024: młodzieżowy film, fantastyczny serial, „Chłopki” i Remigiusz Mróz

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
06.05.2024

W zestawieniu najpopularniejszych książek kwietnia nie mogło zabraknąć bestsellerowych „Chłopek”. Na pierwszym miejscu króluje jednak powieść młodzieżowa, która zdobyła popularność dzięki ekranizacji. Trend przenoszenia książek na ekran jest wyraźnie widoczny w top 10 najpopularniejszych książek miesiąca.

Trendy kwietnia 2024: młodzieżowy film, fantastyczny serial, „Chłopki” i Remigiusz Mróz

Najpopularniejsze książki kwietnia 2024

Zacznijmy od dziesiątego miejsca zestawienia trendów kwietnia. 1398 ocen i średnia 8,1/10 to świetny wynik dla tej nominowanej w Plebiscycie Książka Roku 2023 powieści. Inspirowany dziełem Charlesa Dickensa „Demon Copperhead” Barbary Kingsolver (Wydawnictwo Filia) to opowieść o chłopcu, który doświadcza wielu niepowodzeń na swojej drodze ku dorosłości, a jednocześnie obraz nierówności społecznych Stanów Zjednoczonych XXI wieku. Publikacja miała polską premierę w październiku 2023 roku, a wcześniej zdobyła nagrody Pulitzera oraz Women’s Prize for Fiction.

Na dziewiątym miejscu jedna z trzech polskich książek, które znajdziemy w top 10. Nowość „Nie anioł” Mieczysława Gorzki (Skarpa Warszawska) to kryminał z wrocławskim nadkomisarzem Marcinem Zakrzewskim, z którym kontaktuje się zabójca przedstawiający się jako Anioł Stróż. Książka ta od swojej premiery 10 kwietnia zdobyła już 554 ocen i średnią 7,6/10.

Jak zawsze pan Gorzka uzyskał moje zainteresowanie już od pierwszych stron – pisze cAAlineczka. Zgadza się z nią użytkownik Jacaff89, pisząc: Bardzo ciekawy pomysł p. Mieczysława na czarny charakter, tytułowy „Nie anioł” to świetnie zbudowana postać, mająca pazur. 

Spadek na ósmą lokatę notuje Rebecca Yarros i „Iron Flame. Żelazny płomień”. To kontynuacja losów Violet Sorrengail, pobierającej nauki w akademii szkolącej smoczych jeźdźców, i drugi tom cyklu „Empireum” rozpoczętego bestsellerem „Fourth Wing”. Czytelnicy (i czytelniczki) wystawili blisko 2 tysiące ocen, które dały średnią 8,2/10.

Oczko wyżej znajdziemy również literaturę skierowaną do młodszego czytelnika. „Bezsilna” w Stanach Zjednoczonych zdobyła dużą popularność, co znajduje odbicie również na polskim rynku. To pierwsza książka Lauren Roberts w przekładzie na język polski (Wydawnictwo Uroboros). Opowiada o świecie, w którym współżyją obdarzeni mocami Elitarni oraz skazani na banicję lub śmierć Zwyczajni. Powieść otwiera trylogię „Powerless”. Obecnie ma średnią ocen 7,1/10.

Spadek z drugiego na szóste miejsce notuje „Diuna” Franka Herberta (Wydawnictwo Rebis). Monumentalne dzieło ponownie zyskało popularność za sprawą hitowej ekranizacji w reżyserii Denisa Villenueve’a. O filmie, w którym główne role grają Timothée Chalamet i Zendaya, pisaliśmy między innymi w cyklu artykułów „Najpierw książka, później film”. Tym, którzy chcieliby sięgnąć po książkowy pierwowzór, polecamy artykuł „Jak czytać Diunę?”.

Na piątym miejscu Remigiusz Mróz i „Paderborn”, czyli drugi tom serii „Langer” (Czwarta Strona). To opowieść o tytułowym prokuratorze, znanym z cyklu książek o Joannie Chyłce, a także o wyjątkowo sadystycznym mordercy. Książka ma 565 ocen i średnią 7,5/10.

Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji zaskakujący thriller z bohaterami, których już dobrze znamy. Czego chcieć więcej? Zakończenie nieprzewidywalne, a seryjny morderca jak dla mnie wykreowany idealnie – pisze użytkowniczka Papon_czyta.

Czwartą lokatę, bez zmian w stosunku do marca, okupuje reportaż „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. Książka jest niebywałym hitem wydawniczym – jak podało wydawnictwo Marginesy, sprzedała się już w nakładzie 300 tys. egzemplarzy. W oczach czytelników cieszy się dużym uznaniem – użytkownicy Lubimyczytać wystawili jej średnią ocen 8/10. Głosami internautów została też wybrana Książką Roku 2023 w kategorii Literatura faktu, reportaż.

Jestem w podziwie dla autorki, która musiała zrobić ogromny research do napisania tej książki. Ukazane są tam losy wielu ludzi związanych z polską wsią, szczególnie kobiet. Jednak poruszanych było tak wiele ważnych wątków, że książka dała mi pole do rozmyślań. Ukazanie realiów polskiej wsi prawie sto lat temu otwarło mi oczy na moich przodków, ale też całe polskie społeczeństwo – pisze użytkowniczka bookselka.

Film „Gdzie śpiewają raki” na podstawie książki Delii Owens miał premierę w 2022 roku, lecz kilka tygodni temu pojawił się na platformie Netflix. Prawdopodobnie to właśnie wpłynęło na zwiększenie zainteresowania książką, choć ta pojawia się w zestawieniu trendów Lubimyczytać regularnie od premiery w 2019 roku (Wydawnictwo Świat Książki). W ekranizacji główną rolę wplątanej w sprawę morderstwa dziewczyny, mieszkającej na mokradłach Południa Stanów Zjednoczonych, zagrała Daisy Edgar-Jones.

W przypadek książki wracającej na orbitę zainteresowań czytelników dzięki adaptacji filmowej lub serialowej wpisuje się także „Problem trzech ciał” Cixina Liu (Wydawnictwo Rebis). W marcowym zestawieniu trendów powieść zajmowała pierwsze miejsce, miesiąc później spadła o jedną pozycję. Adaptacji tej powieści na zlecenie Netflixa podjęli się twórcy „Gry o tron” David Benioff oraz D.B. Weiss. Książka, obwołana największym w ostatnich latach wydarzeniem w światowej fantastyce naukowej, opowiada o grupie naukowców rzucających wyzwanie odwiecznym prawom nauki i stawiających czoła największemu zagrożeniu w historii ludzkości. Książka ma w Lubimyczytać 5384 ocen i średnią 7,5/10.

Na pierwsze miejsce z 29. lokaty w kwietniowym zestawieniu wskakuje książka, która skierowana jest do młodszego odbiorcy. Powieść „Rzeźbiarz łez”, napisana przez ukrywającą się pod pseudonimem Włoszkę Erin Doom, to ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy i miano włoskiego fenomenu 2022 roku. Polskie wydanie ukazało się nakładem Flow books. Ta książka z nurtu young adult opowiada o duecie bohaterów pochodzących z sierocińca i zaadoptowanych przez tę samą rodzinę, których wkrótce zaczyna łączyć coś więcej. 484 ocen przełożyło się na średnią 7,9/10.

Czytaliście książki z top 10 marca? Nie zapomnijcie wystawić im ocen i napisać opinii!

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu top 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.

Chcesz kupić te książki w cenie, którą sam/-a wybierzesz? Ustaw dla nich alert LC.


komentarze [9]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart  - awatar
domekzkart 07.05.2024 18:54
Czytelniczka

Wciaż mnie mocno kusi Diuna, ale jakoś nie mogę się zabrać, zawsze zaczynam coś innego

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tieleginus  - awatar
tieleginus 08.05.2024 06:50
Czytelnik

Polecam ja dostałem w tamtym roku na urodziny 6tomów, w półtora miesiąca to łyknąłem. 3.5 tysiąca stron tak mnie wciągnęło

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 07.05.2024 16:42
Czytelniczka

Ja mam swoje własne typy i "topy" i czytam, to co lubię, a nie to, co jest na topie, aczkolwiek uważam, że "Gdzie śpiewają raki" jak najbardziej zasługuje na wszelkie zaszczyty.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tereda A - awatar
Tereda 07.05.2024 14:14
Czytelnik

Gdy widzę Chłopki i Gdzie śpiewają raki to już mam dosyć. Nie ma innych książek? Jedynie Mieczysław Gorzka wydaje się godny uwagi. Biedna młodzież naprawdę czyta tylko fantastykę? Nic dziwnego, że jest całkowicie odrealniona. Gdzie jest polska literatura? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziadoszan  - awatar
Dziadoszan 07.05.2024 08:34
Czytelniczka

Reklama "Chłopek" nieustająca. :-(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ann-chan  - awatar
Ann-chan 08.05.2024 18:07
Czytelniczka

Dla mnie to antyreklama.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Natalia Ciupa - awatar
Natalia 11.05.2024 18:43
Czytelnik

a jaki w tym problem?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysztof Gromadzki - awatar
Krzysztof Gromadzki 06.05.2024 14:22
Czytelnik

Trendy trendami, ale czytajmy przede wszystkim te książki, które sami bardzo chcemy przeczytać. Idę o zakład, że ani  Wojna gallicka, ani  Kształtowanie Śródziemia nie znajdzie się w TOP 10 trendów maja. Ale właśnie te dwie książki ja sam najmocniej bym chciał przeczytać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wojna gallicka  Kształtowanie Śródziemia
Ewa Cieślik - awatar
Ewa Cieślik 06.05.2024 13:30
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post