Spadkobiercy

Wydawnictwo: Czytelnik
The Inheritors
83-07-02266-5
Arek

Golding skupia w swej twórczości szczególną uwagę na zagadnieniach moralno-filozoficznych, śledząc źródła i mechanizmy zła w naturze ludzkiej i nadając swoim utworom kształt przypowieści. Taką przypowieścią są „Spadkobiercy”, w których autor cofa się do pradziejów ludzkości. Grupa Neandertalczyków, powracająca wiosną na swoje tereny łowieckie, zastaje nowych przybyszy, zorganizowanych,...

Grupa Neandertalczyków, powracająca wiosną na swoje tereny łowieckie, zastaje nowych przybyszy, zorganizowanych, posiadających czółna, uzbrojonych w łuki. Są to ich spadkobiercy — przedstawiciele gatunku Homo sapiens. Zetknięcie się tych dwóch pierwotnych społeczności, choć rzecz dotyczy czasów bardzo zamierzchłych, ma wiele odniesień do dnia dzisiejszego i do prawa siły wciąż rządzącego światem.

Marcin Polański | 2011-02-20
Przeczytana: 05 lutego 2011

Przez większość książki Golding przedstawia neandertalczyka, jako wrażliwą i inteligentną istotę. Niestety w zakończeniu powieści, nasi wymarli bracia w rozumie okazują się obrzydliwymi małpio kształtnymi stworami. Trochę ta wizja nie za bardzo idzie w parze z najnowszymi odkryciami nauki. Jednak pomijając te niuanse książka warta polecenia.

Pafnucy | 2011-02-05

Doskonała książka o początkach rodzaju ludzkiego. O granicach człowieczeństwa, o rodzeniu się moralności, wierze, pierwszych nałogach, i o tym, że silniejszy wygrywa. Golding całe życie pragnął pisać wiersze, a przecież w takich "Spadkobiercach" - ostrej, mocnej,realistycznej, ale i metafizycznej, mądrej i tkliwej prozie, więcej jest poezji niż w niejednym wysławianym pod niebiosa tomie wierszy. Dreszcze biegły mi po krzyżu, kiedy czytałem tę książkę. To dla mnie wciąż najlepszy sprawdzian.

Gothabella | 2013-08-29

Nie jestem wielką fanką Goldinga. Niby jest uznanym twórcą wrzucanym na półkę wybitnych, ale moim zdaniem jego pisarstwu brakuje jakiejś iskry. Tak też jest ze "Spadkobiercami". Jest to trochę nużąca, napisana prostym i niezbyt ciekawym językiem krótka opowieść o grupie neandertalczyków, którzy natykają się na bardziej zaawansowanych społecznie, ale niekoniecznie sympatycznych homo sapiens. Powieść niespecjalnie mnie urzekła, a jej wartość merytoryczna (życie neandertalczyków) prawdopodobnie nie jest zbyt wysoka, chociaż cała historia jest bez wątpienia poruszająca (przynajmniej w teorii). Jednak jest to tylko moje subiektywne "czegoś-mi-tu-brakuje-ale-w-sumie-nie-wiem-czego", warto więc tak czy inaczej przeczytać i wyrobić sobie opinię.

rysiuek | 2013-06-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Koszmarnie się męczyłem. Liczyłem na to, że książka im bliżej końca, tym będzie lepsza. Myliłem się. Trzymała ten sam niski poziom. Nudna, z ogromną liczbą powtórzeń. Rozumiem, że autor starał się dopasować język narratora do sposobu wypowiedzi i posiadanej wiedzy postaci, ale niekiedy wplatał słowa, pojęcia, przedmioty z naszych czasów co było śmieszne gdy po chwili wystrzał z łuku opisuje jako "szybko prostujący się kij"... Młodszych czytelników może zaciekawić, jest prosta i rozbudza wyobraźnię, ale tak czy siak nie ma w niej głębi.

huth | 2014-10-31
Przeczytana: 01 października 2014

Nie wytrzymuje próby czasu jeśli chodzi o najnowszą wiedzę. Jednak to nie jest najważniejsze(bo kto w ogóle może wiedzieć co miał w głowie neandertalczyk?), jako literatura, opowieść, wciąż "dotyka duszy" czytelnika, ten sam klarowny, nieco symboliczny, refleksyjno-pesymistyczny styl znany choćby z 'Władcy much'. O człowieku, uniwersalne, poetyckie.

DominikMateuszL | 2015-08-28
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Odpuszczam po dwudziestu stronach. Równie dobrze mogłoby być napisane w suahili, tyle samo bym zrozumiał; widać głupszy jestem od tych neandertali...

Maca Mackiewicz | 2012-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2012

Książka niestety nie wciągnęła mnie. Przeczytałem ją do końca bo z reguły tak robię z książkami, jak zacznę to muszę skończyc. W tej książce niestety nie za wiele się dzieje.

portos | 2016-09-29
Elwira | 2016-08-04