Źródło: By Njal - In the collection of the Mauriac family. On display at : The Jeanne François-Mauriac Exhibition, Red Wine Cellars, François Mauriac Centre at Malagar, Saint-Maixant, Gironde., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7237506
Francuski pisarz zaliczany do największych pisarzy katolickich XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla (1952).
Studiował literaturę na uniwersytecie w Bordeaux, uzyskując dyplom w 1905 r., po czym przeniósł się do Paryża, aby studiować École des Chartes. Pozostał w niej tylko przez kilka miesięcy, zajmując się już niemal wyłącznie pisarstwem. Debiutował w 1909 r. jako poeta, Les Mains jointes, przyciągając uwagę krytyki literackiej.
W czasie I wojny przerwał pisanie, służąc na Bałkanach w szpitalu Czerwonego Krzyża. W 1922 r. opublikował Le Baiser aux lepreux (Pocałunek trędowatemu),który przyniósł mu szerokie uznanie.
Potem zasłynął jako autor prozy psychologicznej. Pisał o konfliktach między ludzką namiętnością a etyką i wiarą, m.in. w powieściach Pustynia miłości (1925),Kłębowisko żmij (1932),Faryzeuszka (1941) i Jagnię (1954). W czasie II wojny światowej publikował teksty antyfaszystowskie we francuskim podziemiu – Le cahier noir, pod pseudonimem Forez. Napisał wiele zbiorów szkiców i esejów (m.in. Bóg i złoty cielec, 1929; biografia De Gaulle 1964) oraz dziennik Pamiętnik życia wewnętrznego (1959). W 1933 r. został członkiem Akademii Francuskiej, w roku 1952 otrzymał literacką Nagrodę Nobla, a w 1958 Wielki Krzyż Legii Honorowej.
Mauriac był też znanym dziennikarzem, publikującym przez wiele lat w prawicowym dzienniku francuskim „Le Figaro”. W latach 50. sprzeciwiał się wojnie w Algierii, potępiając używanie tortur przez armię francuską.
Dzieła zabrane Mauriaca ukazały się w 12 tomach, w latach 1950-1956. Mauriac zachęcił też Elie Wiesela do opisania swoich doświadczeń jako Żyda w czasach Holokaustu.
Pisarz został pochowany na Cimetière de Vémars w departamencie Val-d’Oise.
(...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez ...
(...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.
To dłuższa nowela z 1927 roku o inteligentnej, nieprzeciętnej kobiecie, która nie odnalazła się w macierzyństwie ani w narzuconym przez rodzinę małżeństwie z bogatym, lecz prostym mężczyzną. To książka o pragnieniu wolności, życiu w mieście, wyrwaniu się z prowincjonalnej, osaczającej rodziny bogatych "pasożytów". Bardzo oryginalna bohaterka, autor świetnie opisał psychologię kobiety. W tle mroczny czyn. Polecam!
Mimo oczywistej różnicy w treści, czuję tu podobny vibe jak w "Śmierci Iwana Iljicza". Proza psychologiczna o braku komunikacji, dysfunkcjach rodzinnych, patologicznej samotności w pełnym przecież domu. Język elegancki, choć już w swej melodii niestety z lekka archaiczny, mimo iż powieść nie ma nawet 100 lat. Trochę się wynudziłem, dobrze że autor przynajmniej eksperymentuje nieco z formą narracji. Książka w stylu "można, nie trzeba".