Królewskie sny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320711886
historyczna
Agata

Jest to opowieść o Władysławie Jagielle, rozgrywająca się po śmierci jego trzeciej żony - znienawidzonej przez polityków tamtych czasów. Książka bardzo sympatyczna. Postać króla bardzo miła. Czyta się dobrze. Sprawia trochę wrażenie literatury dla młodzieży, ale to przecież w niczym nie przeszkadza.

allison | 2015-04-18
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

"Królewskimi snami" Józef Hen udowodnił, że polska powieść historyczna może być interesująca, porywająca i rzetelnie oddająca ducha epoki.
Całość dosłownie połknęłam, mimo iż znam doskonale ekranizację (uważam ją za jeden z najlepszych rodzimych seriali, do których zawsze wraca się z przyjemnością i wielkim sentymentem).

W "Królewskich snach" mamy i złożoną politykę zagraniczną, i wątki miłosne, i dojrzałe przeżycia starego króla. Właśnie ten portret Jagiełły szczególnie mnie urzekł. Poznajemy go bowiem nie tylko jako doświadczonego i dalekowzrocznego władcę, ale i człowieka świadomego życiowych błędów, porażek i niespełnionych marzeń.

Spodobała mi się również narracja prowadzona z perspektywy błazna, który nie jest jedynie królewskim trefnisiem. Jego relacje z władcą przypominają więzi między Zygmuntem Starym i Stańczykiem.
W tej opowieści Oleska jest miejsce na poważne refleksje i na humor.

Całość czyta się szybko i przyjemnie. Sprzyja temu lekki styl. Autor w wielu...

Voudini | 2015-03-29

Ciepła, sentymentalna, a nawet delikatnie hagiograficzna opowieść o ostatnich latach panowania Władysława Jagiełły, snuta przez królewskiego błazna.
Z pewnością nie jest głupia, choć została napisana w sposób prosty i bezpośredni. Ze względu na wartości dydaktyczne znakomicie nadaje się na lekturę dla podrosłej młodzieży.
Powieść Hena uchwytuje interesujący moment w dziejach Polski i przybliża nam głównych graczy na ówczesnej scenie politycznej. Ale to również misternie pomyślana zapowiedź powiewu nowej myśli, uosobionej w postaci jej polskiego prekursora, Grzegorza z Sanoka.
Swoją drogą ciekawy to zabieg, nazywać książkę bestsellerem na okładce jej pierwszego wydania. Nie mniej ciekawym, choć z pewnością mniej udanym posunięciem, jest umieszczenie na tejże okładce akurat najbardziej pompatycznych zdań, jakie w środku padają.

Beata | 2015-04-18

Doskonała powieść historyczna, napisana lekkim piórem, przedstawia historię miłości króla Władysława Jagiełły i jego ostatniej żony Sonki. Nadworne intrygi i realia epoki (mimo iż wydają się nieco naiwnie przedstawione)dopełniają całości opowieści.

Ireneusz | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Zamierzchłe czasy, skomplikowana zupełnie inna sytuacja polityczna, nieznana nam etykieta i obyczaje, jakże różna świadomość i posiadana wiedza a jednak ... Jak się tak zdystasować i spojżeć na opisane wydarzenia przez pewnień pryzmat, pryzmat ludzkich słabości, pokus, cnót, instynktowynych zachowań to można się dopatrzeć pewnych znanych nam podobieństw. Przygladając się dłużej nie ma już wątpliwości że mimo tych wszystkcich różnic pomiędzy fabułą i ówczesnością, to człowiek z jego naturą niechętnie się zmiania. Popełnia w kółko te same błędy i żadnych wniosków z tego nie wyciąga. Jak już w końcu wie jak jak żyć i wie co jest w życiu ważne a co mało istotne to umiera. Aczkolwiek jest również w tej książce coś pozytywnego. Jest to młodzieniec Grzegorz, który ów wiedzę chce pojąć spisać i zrozumieć.

Kirq | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Nieco młodzieżowa powieść historyczna, której głównym atutem jest piękny język, którym Józef Hen włada lepiej niż Zawisza Czarny mieczem.

Sebastian Ramek | 2016-09-04
NicolaVlada | 2015-11-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2015
Filmowe okładki

Niektórzy czytelnicy, zwłaszcza ci młodsi, uważają pojawienie się filmowych okładek za proceder stosunkowo nowy. Spieszę wyjaśnić, że stało się to znacznie wcześniej. Po szybkim przejrzeniu swojej biblioteczki mogę stanowczo stwierdzić, że w naszym kraju co najmniej w roku 1989. Wtedy właśnie została wydana książka "Królewskie sny" Józefa Hena, na okładce której widzimy królewski wizerunek Gustawa Holoubka.

Nie znacie, to przeczytajcie

Spróbuję powalczyć o czytelniczą uwagę dla pięciu z moich ulubionych powieści, których wspólnym mianownikiem jest przynależność do kategorii, którą można określić jako „najlepsze z zapomnianych”. Każdą z nich przeczytałem kilka razy, na przestrzeni wielu lat, więc na pewno nie jest to pochopny wybór.