Kto zabrał mój ser?

Okładka książki Kto zabrał mój ser?
Spencer Johnson Wydawnictwo: StudioEMKA biznes, finanse
2000-01-01
Data 1. wydania:
1999-01-01
Artur Kurpiewski
rozwiązywanie problemów sposoby na sukces zmiany ser labirynt

Z całym szacunkiem do autora, którego nota bene lubię i cenię, ta przypowieść doprowadziła mnie do pewnego dysonansu poznawczego. Infantylność historyjki versus przesłanie, które niesie może doprowadzić do bólu głowy. Jeżeli jesteście tak bardzo wyczuleni na amerykański styl poradniczy jak ja. Czytając poradniki amerykańskich autorów zawsze czuję się jak idiotka i półgłówek. Są naprawdę infantylne i pragnę z poziomu szkoły podstawowej. Pomijając to opowieść o serze jest szalenie mądra i bardzo wartościowa. Jeżeli tylko zdołacie przełożyć serową metaforę na życie, relacje i zarządzanie, będzie dla Was cennym drogowskazem. Jest w niej wiele maksym do zapamiętania na zawsze, w tym moja ulubiona: "Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?"

Przyjemna książka o wartościach ludzkich

Przyjemna książka o wartościach ludzkich

Samo przesłanie w porządku, czyli w uproszczeniu aby dążyć do zmian i poprawiać się, jednak sama książka mi się nie podobała, opowieść była po prostu kompletnie przeciętna, może nie do końca nudna, bo ta książka jest zbyt krótka, lecz też nie na tyle interesująca, abym mógł ją komuś polecić, gdy istnieje mnóstwo lepszych publikacji, dlatego szkoda na to czasu.

Trudno mi ocenić tą książkę. Z jednej strony przedstawia zwykle fakty, o których wszyscy wiemy.Opisuje cechy ludzkie, które wszyscy znamy, a zarazem siedzisz i się zastanawiasz...Wielki minus na pewno za słowa, których ostatnim czasem nie lubię ,,strefa komfortu,,-dobra dla korpo

Meh.. duże uproszczenie rzeczywistości.

Meh.. duże uproszczenie rzeczywistości.

Dobre spojrzenie na zmiany. Bardzo przystępny sposób wytłumaczone podstawowe zachowania ludzi.

Jakże mądra i pouczającą książka o zmianach które każdy z nas w życiu musi przejść. Gdy nadchodzą zmiany zachowujemy się często jak bohaterowie opowieści, czasem jak nos i pędziwiatr myszy które szybko wyczuwaja zmianę i na nią reaguja odnajdując coś lepszego niż "stary ser" ktory się skończył a czasem jak bojek który nie był przygotowany na zmianę lecz w końcu postanowił wyruszyć na szukanie nowego sera a czasem jak zastałek który tak bardzo przyzwyczaił się do starego sera ze wciąż czeka aż pojawi się znów bojąc się wyruszyć na poszukiwanie nowego przez co zostaje w miejscu i boi się zmian. Ser to metafora tego czego pragniemy: wymarzonej pracy, rodziny, zdrowia, spokoju ducha czy pieniędzy, ta opowieść uczy że gdy nadchodzą zmiany nie możemy się im opierać tylko je wyczuwac i jak najszybciej na nie reagować ponieważ zazwyczaj jest tak ze zmiany prowadzą do lepszych miejsc i lepszego życia.

"Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?" to najcenniejsze zdanie z tej książki o nieuchronności zmian w życiu i o pokonywaniu strachu przed nimi.
Może się przydać każdemu, kto ma problem ze zmianami.

Może się przydać każdemu, kto ma problem ze zmianami.

Sama treść - może być. Nic nadzwyczajnego, ale może wnieść tę drobną, malutką cegiełkę do życia. Raczej warto, jeżeli weźmie się pod uwagę długość tej książeczki.

Aczkolwiek tym co najbardziej mnie tutaj zainteresowało, to fakt, jakie działania zastosowano tutaj od kuchni, które zapewne najbardziej przyczyniły się do popularności tego opowiadania.

Mam tu na myśli te wszystkie wstawki na zasadzie "podarowałem tę książkę moim pracownikom, bo to podnosi ich skuteczność" czy tego typu rzeczy zachęcające do kupowania tej książki w roli prezentów dla członków zespołu/firmy. Sam odkupiłem książkę od osoby, która dostała ją od pracodawcy na święta.

Inną śmiesznostką jest fakt, jak tę książkę wydano - z wielkimi obrazkami i niewiele mniejszym drukiem takim, że na linijkię przypada z 5-6 słów. W ten cudowny sposób tekst, który zupełnie bez przesady dałoby się zmieścić na 2-3 stronach A4 został upchany w formie 95-stronicowej książki, w twardej oprawie i obwolucie, za którą karzą sobie płacić 25 zł ceny detalicznej.

ło...

Mam tu na myśli te...

Lekka do czytania , z ważnym przesłaniem, daje do myślenia, w fajny sposób pokazuje proste by się wydawało rzeczy