Pani Walewska

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
historyczna
lullaby

Inne wydania

Jeden z najpiękniejszych romansów w historii i literaturze polskiej. Wszystko zaczęło się od niezwykłego spotkania, gdy młodziutka pani Walewska wyjechała pod Warszawę, by powitać wielkiego cesarza Francuzów, który miał przynieść wolność państwu polskiemu. Wychowana w jego kulcie, do końca życia nie straciła wiary w gwiazdę Napoleona. Do związku z nim pchała ją cała śmietanka towarzyska Warszawy, łącznie z patriotami, którzy wierzyli, że Napoleon zakochany więcej uczyni dla Polski, niż Napoleon – polityk. I rzeczywiście Napoleon zakochał się, żadnej jego pozamałżeński związek nie trwał tak długo jak ten z Marią. A on stał się dla niej miłością życia.

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2011.

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/pani-walewska/

Niby jest to powieść historyczna, bo historyczne postacie jak np. Napoleon występują. Ale jednak powieść ta z historią ma niewiele wspólnego. To po prostu spojrzenie na jeden romans, który mógłby być każdym innym romansem:).

Powieść uroczo staroświecka i uroczo sentymentalna, jak na mój gust trochę za patetyczna i trochę za podniosła. Rozumiem, że kochankiem głównej bohaterki był AŻ Napoleon. Pewnie dlatego patos aż bije po oczach:). Trochę rozsądku i normalne dialogi - na pewno znacznie ożywiłyby te lukrowane i koronkowe postacie:)

aleksnadra | 2012-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2012

Namiętnie zaczytuję się w romansach historycznych i nie odpuszczam żadnemu, który wpadnie w moje ręce. Lubię powiew konwenansów, etykiety, sztywnych zasad i zwiewnej garderoby.
Jednak żaden, nawet najtęższy umysł, nie jest w stanie stworzyć piękniejszych historii, niż niesie samo życie.
Kiedy miałam okazję poznać kulisy największego romansu Napoleona, notabebe z moją rodaczką- Marią Walewską, skwapliwie z niej skorzystałam.

Już od pierwszych stron Marysia wzbudziła mój żal i współczucie nad jej losem oraz podziw dla hartu ducha i dumnej, niezłomnej postawy.
Marię jako osiemnastolatkę wydano za mąż za wielokrotnie starszego 80- letniego starca, szambelana Anastazego Walewskiego. Nie miała z nim łatwego życia. Starszy pan obwiniał ja za wszelkie niedogodności, niepowodzenia a nawet wtedy, kiedy nie było ku temu powodu. Często utyskiwał, krzyczał, groził i złorzeczył. Maria znosiła to wszystko z zadziwiającym spokojem, z godnością i nie pozwalała aby te kłótnie obniżały jej...

grażyna | 2013-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

W ksiązce tej opisane są losy młodziutkiej Marii Walewskiej, żony bardzo leciwego szambelana Anastazego Walewskiego. Początkowo bardzo nudne małżeństwo Marysieńki zmienia się diametrialnie po przypadkowym spotkaniu Napoleona. Cała szlachta, która nawet nie dostrzegała do tej pory Walewskiej, płaszczy sie przed nią chcąc poprzez Walewską załatwić swoje sprawy. Napoleon żywo zainteresowany piękną kobietą traci dla niej głowę. Natomiast cała śmietanka towarzyska coraz mocniej wpycha Marysieńkę w objęcia Napoleona są gotowi ją poświęcić dla kraju.
Piękna i ciekawa książka, którą przeczytałam z ciekawością. Polecam

Kasiek m | 2012-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Książka „Pani Walewska” zaintrygowała mnie jak tylko dowiedziałam się o jej istnieniu. Moje pragnienie przeczytania natychmiast maksimum sięgnęło po przeczytaniu Trylogii o Józefinie. Chciałam zobaczyć drugą stronę medalu, wysłuchać drugiej strony. Jak to było.

Uwielbiam powieści historyczne, żałuję że tak Malo dobrych książek reprezentujących ten gatunek się u nas wydaje. Cenię sobie polskie tradycje w tej dziedzinie. My Polacy ładnie umiemy pisać o historii, subtelnie, chociaż subiektywnie często. Ale przecież taka a nie inna wersja historii bywa często kwestią interpretacji.

W naszą dobrą polską tradycję świetnie wpisuje się książka Wacława Gąsiorowskiego opowiadająca o losach Marii Walewskiej i jej związku z Napoleonem.
Historiia Marii, dla mnie mimo wszystko jest smutnym, przez życie napisanym scenariuszem. Młodę dziewczę z powodów finansowych zostaje wydane za mąz za starca, co samo w sobie budzi mój sprzeciw gorący. Ale takie czasy ktoś powie. Czasy czasami, ale normalne...

ira | 2012-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Wacław Gąsiorowski tworząc postać literacką pani Marii Kolumna-Walewskiej nieco minął się z rzeczywistością. O ile, tego tak naprawdę nie wie nikt, bo rzeczywista pani Walewska i jej losy giną w mrokach ekscytującej tajemnicy.
Postać literacka pani Walewskiej podobała mi się umiarkowanie, jej pierwszy zdecydowany opór sporo jej mojej przychylności zdobył, gdy jednak dominować jej poczynania zaczęła naiwność i - nie oszukujmy się - głupia duma, zaczęła mnie mocno irytować.
Tym niemniej powieść oceniam bardzo wysoko. Przede wszystkim przepiękny, archaiczny język, rzecz nie do podrobienia już dzisiaj - albo nikt nie potrafi, albo nikomu się nie chce.
Tło społeczne i polityczne powieści - podane z umiarem, ale i z pasją. Nadzieje Polaków związane z Napoleonem, czyli do umęczenia wałkowany temat przy przerabianiu "Pana Tadeusza", tutaj podany jak na tacy, w ciekawej, pełnej emocji formie.
640 stron, które towarzyszyły mi zaledwie przez cztery wieczory. Za krótko...

gorzka | 2013-11-23
Przeczytana: listopad 2013

"Pani Walewska" to przede wszystkim pięknie napisana historia miłosna. Autor może nie do końca trzymał się faktów,jednak dzięki temu spod jego pióra wyszła świetna powieść. Czytając "Panią Walewską", współczułam bohaterom, głównie z powodu konieczności poświęcenia uczucia na rzecz układów politycznych. Nie pierwszy to raz przyszła mi do głowy myśl, iż Ci, którzy są uznani za najbardziej wpływowych i potężnych, bywają częściej niż nam się zdaje "bogatymi biedactwami".
Książka z pewnością jest świetną bazą pod scenariusz filmowy (podobno na jej podstawie zrobiono już film). Do lektury zachęcam, zwłaszcza wielbicielki romansów historycznych.

mila1982 | 2015-12-19

Dla mnie? Bomba! Pisarze, cesarze, kokoty, rauty, gwałty, słabostki, małosotki, koroce, klejnoty, dwory, romanse, niuanse i wszystko owiane historią, faktami, obrazami. I to takie polskie. Najbardziej mnie pociągalo i zarazem wciągało to ze Marysia opieała się cesarzowi (helołłłłłłłł- która by si eoparła?) a zaraz potem wskoczyła mu do wyra niczym z procy! O bogu, chwała ze nas dzisiaj, roztropnie chronia choroby weneryczne i opóźniają nasze wyskoki. troszku nas to torpeduje. w każdym razie- moda na sukces wieku XIX. i bomba, bo płytkie ale wznosłe bo nasze :D

Kasia | 2015-05-07

Przepiękna historia, przepięknie napisana. Od tej książki nie sposób się oderwać ani na chwilę, nie sposób o niej nie myśleć i nie sposób szybko o niej zapomnieć.

Grzegorz Mastalerz | 2016-11-09
Przeczytana: 31 października 2016

Przegadany romans, powieść historyczna jeszcze słabsza. Pani Walewska w książce to chyba inna osoba niż w rzeczywistości.

sylvi_72 | 2016-12-08