Diabelski pomiot

Wydawnictwo: Książnica
Devil's spawn
Diabelski, pomiot

Inne wydania

Opowieść biograficzna o Ryszardzie III z dynastii Yorków, królu Anglii od roku 1483. Został pokonany w wojnie Dwóch Róż przez Henryka Tudora, poległ w roku 1485 w bitwie pod Bosworth. Autor, opierając się na tekstach źródłowych i badaniach naukowych, przedstawia niektóre okoliczności towarzyszące tajemnicom jego życia w świetle odmiennym od tego, w jakim je przedstawili pisarze epoki Tudorów, a zwłaszcza sam Szekspir – Bidwell staje się obrońcą Ryszarda III.

Shimik | 2016-01-30

Opowieść o Ryszardzie III i burzliwych czasach za jego panowania. Kraj ogarniały wojny domowe, baronowie się buntowali. W gestii władcy pozostawało trzymać nad tym pieczę. Inne ważniejsze rody mu się sprzeciwiały. Ale kto piastuje najwyższe stanowisko ten ma władzę. W końcu jednak znajdzie się dostatecznie silna opozycja i zaczyna się walka o tron. Zaczyna się prawdziwa wojna domowa i tylko jedna strona może wyjść zwycięsko z tej rozgrywki. Czy będzie to Ryszard III, czy może jego największa konkurencja? o Rud Tudorów. jeśli znacie historie to odpowiedź jest prosta. Mimo wszystko uważam, że warto to przeczytać, choćby dla obrazu świata jaki jest tu przedstawiony. Jest niezwykły!

Ewa | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

G. Bidwell w swojej opowieści, korzystając z różnych źródeł, rewiduje niektóre okoliczności i tajemnice z życia króla angielskiego Ryszarda III.
Diabelski pomiot, okrutny, mściwy, zdolny do największych podłości, morderca swoich bratanków - tak mówiono na Ryszarda jeszcze za jego zycia, szkalowany przez swoich wrogów, pretendujących do tronu, a potem oszczerstwa te powtarzali kronikarze i historycy epoki Tudorów .
Jednak do uwiecznienia tych nieprawdziwych opinii, najbardziej przyczynił się sam William Szekspir, w dramacie "Ryszard III". Skąd dramaturg czerpał wiadomości? Otóż jego informatorem okazał Sir Thomas More, prawnik, który z kolei czerpał wiadomości od nieprzejednanego wroga Ryszarda, stronnika Lancasterów, biskupa Mortona.
Co ciekawe, pretendenci do tronu, książę Buckingham i Henryk Tudor, późniejszy król, nigdy otwarcie nie zarzucili Ryszardowi zbrodni na bratankach.
Autor bardzo ciekawie przedstawia postać człowieka, którego skrzywdziła historia. Który...

Był czas, że czytałam wszystkie po kolei książki Bidwella - między innymi również "Diabelski pomiot". I może nie jest (a nawet na pewno nie jest) to najlepsza książka o Ryszardzie III, ale to właśnie jej zawdzięczam to, że się bliżej tą postacią zainteresowałam.

Zuza Pytkowska | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Postacią Ryszarda III zainteresowałam się po obejrzeniu serial "The White Queen". Muszę przyznać, że tam król podbił moje serce i postanowiłam dowiedzieć się o nim trochę więcej. Poszukałam jakiejś biografii i trafiłam na George'a Bidwella. Niestety, przeżyłam lekkie rozczarowanie, gdyż nie dowiedziałam się dużo więcej niż mogłam obejrzeć w telewizyjnym show (a właściwie tam nawet lepiej zgłębiono pewne wątki). W dodatku lektura jest napisana bardzo topornym stylem, który męczy zamiast przynosić przyjemność z lektury (tutaj oczywiście nie wiem, czy jest to winą tłumaczenia, czy autora). Nie polecam i jako fanka angielskich monarchów pozostanę przy sprawdzonej autorce jaką jest Philipa Gregory.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

joan_stark | 2015-10-15
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

"Diabelski pomiot" opisuje życie ostatniego z rodu Plantagenetów, króla Ryszarda, którego zniszczyła późniejsza propaganda Tudorów. Opisywany jako okrutnik, odpowiedzialny za zabicie książąt Yorku, był przez lata znienawidzony. Bidwell przedstawia go w zupełnie innym świetle - jako zdolnego władcę, kochającego męża, który sięgnął po władzę dla dobra Anglii. Autor opiera się na wiarygodnych źródłach, nie upiększa rzeczywistości - polecam wszystkim fanom dobrej literatury.

Wojciech Detko | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Biografia która Ryszarda III, okrutnie potraktowanego przez maszynę propagandową Tudorów, zniesławionego przez samego Szekspira i posądzanego o zabicie własnych bratanków. Choć rządził on tylko dwa lata niewątpliwe był on ciekawą postacią wartą zgłębienia.

Choć prawda zaginęła w mrokach historii autor stara się wziąć w obronę Ryszarda III i w kompetentnie opierając się na dostępnych mu źródłach stworzyć sfabularyzowaną biografię. Nie ma tutaj przesadnego wybielania bądź potępiania kogokolwiek (może parę lekkich przypadków jest, ale nie rzuca to się tak w oczy). Niemniej jest to przyjemna lektura którą czyta się niczym powieść historyczną.

Książka jest krótka, napisana dość prostym językiem. Waham się przed określeniem jej jako łatwej do przyswojenia ponieważ zdaję sobie sprawę, że styl ten może nie każdemu przypaść do gustu. Moja rada to poszukać jej w antykwariacie (sam kupiłem ją za 3 złote) bądź wypożyczyć w bibliotece.

Witold Lisek | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, Anglia, 2015