Diabelski pomiot

Wydawnictwo: Książnica
Devil's spawn
Diabelski, pomiot

Inne wydania

Opowieść biograficzna o Ryszardzie III z dynastii Yorków, królu Anglii od roku 1483. Został pokonany w wojnie Dwóch Róż przez Henryka Tudora, poległ w roku 1485 w bitwie pod Bosworth. Autor, opierając się na tekstach źródłowych i badaniach naukowych, przedstawia niektóre okoliczności towarzyszące tajemnicom jego życia w świetle odmiennym od tego, w jakim je przedstawili pisarze epoki Tudorów, a zwłaszcza sam Szekspir – Bidwell staje się obrońcą Ryszarda III.

Shimik | 2016-01-30

Opowieść o Ryszardzie III i burzliwych czasach za jego panowania. Kraj ogarniały wojny domowe, baronowie się buntowali. W gestii władcy pozostawało trzymać nad tym pieczę. Inne ważniejsze rody mu się sprzeciwiały. Ale kto piastuje najwyższe stanowisko ten ma władzę. W końcu jednak znajdzie się dostatecznie silna opozycja i zaczyna się walka o tron. Zaczyna się prawdziwa wojna domowa i tylko jedna strona może wyjść zwycięsko z tej rozgrywki. Czy będzie to Ryszard III, czy może jego największa konkurencja? o Rud Tudorów. jeśli znacie historie to odpowiedź jest prosta. Mimo wszystko uważam, że warto to przeczytać, choćby dla obrazu świata jaki jest tu przedstawiony. Jest niezwykły!

Był czas, że czytałam wszystkie po kolei książki Bidwella - między innymi również "Diabelski pomiot". I może nie jest (a nawet na pewno nie jest) to najlepsza książka o Ryszardzie III, ale to właśnie jej zawdzięczam to, że się bliżej tą postacią zainteresowałam.

Zuza Pytkowska | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Postacią Ryszarda III zainteresowałam się po obejrzeniu serial "The White Queen". Muszę przyznać, że tam król podbił moje serce i postanowiłam dowiedzieć się o nim trochę więcej. Poszukałam jakiejś biografii i trafiłam na George'a Bidwella. Niestety, przeżyłam lekkie rozczarowanie, gdyż nie dowiedziałam się dużo więcej niż mogłam obejrzeć w telewizyjnym show (a właściwie tam nawet lepiej zgłębiono pewne wątki). W dodatku lektura jest napisana bardzo topornym stylem, który męczy zamiast przynosić przyjemność z lektury (tutaj oczywiście nie wiem, czy jest to winą tłumaczenia, czy autora). Nie polecam i jako fanka angielskich monarchów pozostanę przy sprawdzonej autorce jaką jest Philipa Gregory.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

joan_stark | 2015-10-15
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

"Diabelski pomiot" opisuje życie ostatniego z rodu Plantagenetów, króla Ryszarda, którego zniszczyła późniejsza propaganda Tudorów. Opisywany jako okrutnik, odpowiedzialny za zabicie książąt Yorku, był przez lata znienawidzony. Bidwell przedstawia go w zupełnie innym świetle - jako zdolnego władcę, kochającego męża, który sięgnął po władzę dla dobra Anglii. Autor opiera się na wiarygodnych źródłach, nie upiększa rzeczywistości - polecam wszystkim fanom dobrej literatury.

Witold Lisek | 2014-06-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobook, Anglia