Zaklęte rewiry

Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
kelner, restauracja

Inne wydania

Swoisty pamiętnik rozwoju duchowego i wtajemniczeń zawodowych głównego bohatera, kelnera Romana Boryczki. Autor wykorzystał osobiste doświadczenia z okresu pracy w restauracji Hotelu Grand w Krakowie. Udało mu się stworzyć wnikliwy, napisany z pasją obraz specyficznego środowiska i obowiązujących w nim reguł.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ira | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Od dawna byłam pod wrażeniem filmu "Zaklęte rewiry" ze świetnym Markiem Kondratem w roli głównej, pod wrażeniem tak wielkim, że książkę zapragnęłam nie tylko przeczytać, ale i mieć.
Nos mnie nie zawiódł.
"Zaklęte rewiry" podzielone są na dwie części - "Rewiry jasne" i "Rewiry ciemne". Część pierwsza to historia młodego Romcia Boryczki, który wspina się po drabinie kelnerskiej kariery - od młodziaka czyszczącego tacki w umywalni aż do licencjonowanego kelnera. Romcio jest młody, na świat i swój "Pacyfik" patrzy ze strachem i dumą, ale i z entuzjazmem.
Wszystko zmienia się po egzaminie, kiedy dorosły już Roman zostaje kelnerem. Nagle przechodzi na drugą stronę lustra, nie czuje się już sługą klienta kawiarni, lecz jego panem. Nienawidzi gości, praca go męczy, życie intymne nie daje mu satysfakcji... Zadaje sobie pytanie o cel tego wszystkiego, a w jego głowie, wbrew jego woli, "kocą się idee".
Powieść ma dwa początki - jeden z nich to pierwsze tacki Romcia, wyczyszczone pod czujnym...

muncia66 | 2014-07-10

Powieść była w 1936 roku sensacyjnym debiutem kelnera-samouka. Jest ona swoistym pamiętnikiem rozwoju duchowego i wtajemniczeń zawodowych głównego bohatera, kelnera Romana Boryczki. Autor wykorzystał w niej osobiste doświadczenia z okresu pracy w restauracji i kawiarni Hotelu Grand w Krakowie.Worcellowi udało się stworzyć wnikliwy, napisany z pasją obraz specyficznego środowiska i obowiązujących w nim reguł. Janusz Majewski nakręcił na podstawie książki film ze znakomitą kreacą Marka Kondrata w roli głównej

magfre | 2012-10-31

To była taka podróż w czasie, bo czytając tę książkę rzeczywiście można było poczuć klimat tamtych czasów - przyjrzeć się restauracji okresu międzywojennego z tej drugiej strony, "od kuchni", zobaczyć przez jakie etapy musiał przejść ówczesny kandydat na kelnera czy poznać reguły obowiązujące w tym środowisku. Interesująca lektura.

Zaczytana | 2014-11-30

Bardzo ciekawa książka, aczkolwiek kilka sytuacji w niej opisanych było dla mnie niezrozumiałych, bo trudno zrozumieć znaczenie słów charakterystycznych dla kelnerskiego sloganu tamtych czasów.

Jenot | 2010-09-04

Naprawdę świetna książka, zwłaszcza mając na uwadze iż autor był samoukiem. Jest to jedna z tych książek gdzie główny bohater wywołuje wyłącznie emocje negatywne u czytelnika. Z drugiej strony książka jest naprawdę ciekawie napisana i stanowi świetny wgląd w życie ludzi tamtej epoki.

Alpha | 2016-11-16
Przeczytana: 11 listopada 2016

Nigdy bym nie przypuszczał, że tyle można napisać o pracy kelnera. A jednak! Może nie jest to świetny temat, ale książka potrafi wciągnąć, dynamika utrzymana jest na stałym, wysokim poziomie.

grego1980 | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Świetna książka choć może się wydawać że tematyka raczej nie daje podstaw ku temu żeby napisać tak świetną powieść.
Czyta się bardzo dobrze i można dowiedzieć się więcej o czasach w których się dzieje

personal.jezus | 2014-01-07

Kto pracował chociaż raz w krakowskiej restauracji (prawdziwej) to wie że niewiele się zmieniło w życiu kelnerów.

krystyna kalinowska | 2012-03-15

akcja toczy się w przedwojennych latach,w restauracji....

asia_las | 2017-03-05