Porucznik diabła

Tłumaczenie: Natalia Billi
The devil's lieutenant
piotrex

"Porucznik diabła" to trzymająca w napięciu powieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem I wojny światowej na terytorium monarchii austro-węgierskiej; a jednocześnie doskonałe studium psychologiczne, głęboka i wnikliwa analiza przemian zachodzących w psychice człowieka posądzonego o popełnienie morderstwa. Wątek kryminalny jest jakby tylko pretekstem do ukazania obyczajów...

Wątek kryminalny jest jakby tylko pretekstem do ukazania obyczajów panujących wśród oficerów i żołnierzy ck armii, mieszczaństwa, całej wielonarodowościowej społeczności Austro-Węgier.
Maria Fagyas - współczesna pisarka amerykańska pochodzenia węgierskiego, wprowadza czytelnika w barwny świat swojej młodości.

źródło opisu: okładka książki

almos | 2012-10-18
Przeczytana: sierpień 2012

Książka niby kryminalna ale tak naprawdę historyczna i psychologiczna, co ciekawe, cała intryga jest oparta na autentycznej historii. Zaczyna się tak: oficer CK Armii połyka przysłany mu pocztą środek na potencję i umiera otruty. I właściwie cała fabuła toczy się wokół wyjaśnienia tego morderstwa. Niemniej intryga kryminalna jest tylko pretekstem do pokazania Imperium Habsburskiego w przeddzień Pierwszej Wojny Światowej, czyli w przeddzień rozpadu tegoż imperium. Dostajemy wspaniały opis Wiednia, z jego bujnym życiem towarzyskim i erotycznym, ale też jest trochę o prowincji imperium gdzie życie było nie tak ciekawe. Mamy też świetny portret kasty oficerskiej, tego państwa w państwie, gdzie toczyła się bezwzględna walka o promocje i kariery. Od pewnego momentu na plan pierwszy wysuwa się subtelna gra psychologiczna pomiędzy prokuratorem wojskowym prowadzącym śledztwo i głównym podejrzanym. Książka jest świetnie napisana, czyta się znakomicie.

fekete | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Niestety moje oczekiwania wobec tej lektury były chyba zbyt duże. Liczyłam na intensywny kryminał z zaskakującymi zwrotami akcji, a otrzymałam powieść obyczajową z rozwleczonym wątkiem kryminalnym.
Książka nie zaskakuje, akcja ciągnie się i ciągnie.
Mocną stroną jest dość zawiła relacja kapitana-oskarżyciela i podejrzanego. Kapitan miota się w swoich uczuciach względem Dofrichtera od nienawiści aż do porządania i ponownie wielkiej niechęci.
Na pewno warto sięgnąć by zapoznać się z realiami funkcjonowania środowiska oficerów cesarskiej i królewskiej armii, które może zaskoczyć bezwględna rywalizacją o awans.
Po przeczytaniu pozostało mi jedno pytanie: czy autorką, z pochodzenia Węgierka faktycznie gloryfikowała Austriaków, a swych rodaków Węgrów uważała za obywateli Cesarstwa klasy B, czy też miała to być ironia.

PentaxK7 | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016