Miej wyje**ne, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania

Okładka książki Miej wyje**ne, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania Katarzyna Czyż
Okładka książki Miej wyje**ne, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania
Katarzyna Czyż Wydawnictwo: Onepress popularnonaukowa
popularnonaukowa
Onepress
2020-06-03
2020-06-03
psychologia

Tytuł książki przyciąga. Jest to zbiór wskazówek jak sobie odpuścić oparty na doświadczeniach autorki. Wiele z tych ćwiczeń jest przydatne i pozwala otworzyć głowę. To co jest jednak minusem to język i fakt, że miejscami książka bardzo się dłuży. Uważam jednak, że jeśli znajdujemy się w momencie w życiu, gdzie czujemy że trzeba coś zmienić i szukamy wskazówek jak to zrobić to znajdziemy to w tej książce. Trzeba też pamiętać, że nie jest to złoty przepis i podane rozwiązania na talerzu :)

Nie jest to książka naukowa. Nie jest to również poradnik. Książka jest też napisana słabym językiem i jest bardzo mało konkretna i chaotyczna. Trudno się ją czyta i jest tu dużo niepotrzebnych treści. Autorka w jakimś stopniu obnaża nieporadność, żenujące umiejętności i pustkę coachów w Polsce. Niektórzy biorą duże pieniądza za nic. Z drugiej strony szkoda, bo książka dotyczy bardzo trudnego tematu wypalenia, gonienia za nie wiadomo czym, spełniania cudzych marzeń i byciu nieszczęśliwym, może też o braku doceniania tego co mamy. Czyli tematy aktualne. Powinna to być o połowę krótsza autobiografia, trochę podrasowana i może to by była bardziej wartościowa książka. Ja sama na nic tutaj nie znalazłam odpowiedzi ani inspiracji.

Polot tej książki zaczyna i kończy się na jej tytule, który, nie oszukujmy się, przyciąga uwagę. No i może jeszcze na ładnym wydaniu. Autorka, chyba świadoma faktu, że nikt nie przeczytałby jej autobiografii, napisała ją sobie tak czy inaczej, ale umieściła ją pod przykrywką kategorii "poradnik". Ciągle powtarza się tylko "ja, ja, ja", i to w dodatku w sposób raczej mało pasjonujący i niezbyt zgrabny. No, generalnie, można sobie przysnąć. A do czego autorka zmierza, i tak nie wiadomo.

Niestety, ale ta książka jest doskonałym alibi dla ludzi o naturze psychopatycznej. Dla psychopaty znęcanie się nad innym jest równie potrzebne dla ich JA, jak posiadanie pieniędzy, czy seks.

Okładka na wysokim poziomie, z mocnym przyciąganiem. Książka, między informacjami o życiu autorki, zawiera dużo drobnych wskazówek, jak to w tym życiu odpuścić. Można przeczytać na początku swojej drogi z rozwojem, gdyż jest to zbiór doświadczeń i wskazówek z innych książek i życia. Język momentami wulgarny, nie czułam żeby aż takie podkreślenia były tam konieczne. Mocno kontrowersyjne niektóre poglądy, z którymi po prostu nie można przejść dalej, jak to, że większość chorób powodowana jest przez naszą psychikę. Nie wiem jak to się ma do małych dzieci, które już te wynieniane przez autorkę choroby mają. Mocno czuć swobodne podejście do pieniędzy, którego większość osób szukających technik odpuszczania sobie, nie jest w stanie podzielić.

Odpuszczanie to dla perfekcjonisty i osoby lubiącej mieć wszystko pod kontrolą to trudna sztuka. Książkę, co prawda, wysłuchałam jednocześnie idąc do pracy nastrajałam się na odpuszczenie. Mimo wulgarnego języka, dziwnych, śmiesznych życiowych sytuacji z życia autorki wziętych, to przekaz jest jednoznaczny. Odpuść - zadbaj o siebie i swoje potrzeby - będziesz szczęśliwszą i zdrowszą osobą.

" Miej wyjeba**ne, będzie Ci dane", autorstwa dr Katarzyny Czyż 😎

Ten tytuł do mnie przemówił!
Wiem, że nie każdy lubi wulgaryzmy, ale bywają momenty, kiedy nie da się inaczej i dobitniej wyrazić własnych emocji 😉

A o emocjach jest tutaj sporo!🔥

Autorka początkowo przeprowadza nas przez swoją życiową historię (krótko i na temat),następnie opisuje metody, których próbowała, aby dojść do momentu, aż będzie potrafiła...odpuścić.

Co to były za sposoby?
Mowa była o jodze, ustawieniach hellingerowskich, wybaczaniu Tippinga, reiki, ho'oponopono, masażu aury, hipnozie, coaching i autocoachingu.

Dużo tego, a niektóre nazwy brzmią prawie, że kosmicznie, to jednak autorka przeszła długą drogę i nabrała doświadczenia, aby stworzyć własne "7 kroków, jak mieć wyje**ne, aby było Ci dane". 😉

Uważam, że samo wprowadzenie dotyczące biologii mózgu i jego funkcjonowania było dla mnie pouczające.

Dr Katarzyna Czyż omówiła jak funkcjonują procesy poznawcze, opisuje i tłumaczy fale mózgowe, a także omawia mechanizmy obronne naszego mózgu z dziedziny psychologii.

Warto również wspomnieć, że autorka jest doktorem nauk prawnych, a zmiana jej profesji na akredytowanego coacha oraz cała jej droga związana z pogłębianiem wiedzy w zakresie psychologii oraz psychoterapii jest interesująca i sprawia, że lepiej poznajemy autorkę. Staje się dla nas wiarygodna.

Taka osoba ma wiedzę, doświadczenie, a na swojej skórze wypróbowała mnóstwo metod, by dojść do własnych wniosków. Nie jest to teoria wyssana z palca, ale przemyślana oraz dopracowana "sztuka odpuszczania".

" 7 kroków, jak mieć wyje**ne, by było Ci dane" składa się z rozdziałów o emocjach, oddechu, myśleniu pytaniami (autocoachingu),o tzw. czterech umowach, umiejętności odpoczynku, o energii, oraz o tym jak istotny jest humor i nasz odbiór świata przez ciało oraz zmysły.

Książka jest warta uwagi i mogłam pewne wiadomości odświeżyć, zaś inne były dla zupełnie nowe.
Możemy znaleźć tutaj dużo ciekawych ćwiczeń, a jeśli nam mało, autorka wydała także workbook, gdzie tych zadań jest więcej i są bardziej rozbudowane.

Dzięki współpracy barterowej z Wydawnictwem Onepress mogłam poznać teorię i praktykę. 😊

" Miej wyjeba**ne, będzie Ci dane", autorstwa dr Katarzyny Czyż 😎

Ten tytuł do mnie przemówił!

A o emocjach jest tutaj sporo!🔥

Autorka zachęca do odnalezienia w sobie siły i odwagi aby dpuścić... Szczególnie w sytuacjach, na które nie mamy wpływu. Tu podkreśle, że chodzi o zdrowe odpuszczenie opierające się na zdrowej akceptacji. Wbrew pozorom nie chodzi o to, aby na wszystkie rzeczy mieć wywalone.

W książce znajdziemy refleksje na temat wpływu przeszłości na nasze przekonania i sposób postrzegania świata. Zrozumienie, jak nasza przeszłość kształtuje nasze życie i decyzje, jest kluczem do osobistej przemiany. Potwierdzamnto z perspektywy terapeutki poznawczo- behawioralnej 😊 warto rozumieć dlaczego myślę i reaguje tak, a nie inaczej.

Dodatkowo, autorka oferuje swoje autorskie podejście do odpuszczania, opisując 7 kroków, w tym techniki nazywania emocji i sztukę relaksacji, praktyczne wskazówki, które można zastosować w codziennym życiu.

Ta książka pojawiła się w moim życiu w idealnym momencie - nie potrafię odpuszczać, przejmuje się cudzymi opiniami, nie radzę sobie z emocjami choć pracuje pilnie i ze wszystkich sił by spełnić cudze i swoje oczekiwania (perfekcjonizm).
Przyszedł moment w którym koniecznie czym prędzej muszę odpuścić, wyluzować, poczuć się wystarczająca a nie gonić za niewidzialnym króliczkiem!
Autorka od początku pisze o trzech spojrzeniach i możliwościach by poradzić sobie z odpuszczaniem i siedmiu krokach by dotrzeć do celu. Nieważne jako kto pracowała wcześniej, co osiągnęła, czy w jaki sposób jeździ samochodem po mieście, bo widzę w komentarzach że niektórych to mocno zakuło. Ja skupiłam się na treści i konkretnych wskazówkach i jestem bardzo zaskoczona jak jestem podobna o przeżycia z przeszłości z autorką... .
Teraz po skończonej lekturze i z workbookiem w drugiej ręce biorę się do pracy - nie będzie łatwo, ale na pewno będzie warto. Marzę o życiu w równowadze, w którym każdego dnia uśmiecham się i czuję, że to najlepsze życie jakie mogłam mieć.
Polecam!

Książka sama w sobie była, delikatnie mówiąc, "średnia", ale 1 głównie za to, że autorka z ogromną niefrasobliwoscia chwaliła się, że podczas jazdy samochodem czytała książkę, bo tak ją wciągnęła. Napisała, że wie, że naraziła życie innych ludzi (jest byłą prawniczka!),ale tak ją ta książka wciągnęła, że zaryzykowała...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Katarzyna Czyż Miej wyje**ne, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania Zobacz więcej