Angielska choroba

8320704995
obyczajowa
satyra
Skarletka

Przekomiczna historia psa Florka, który co prawda nie jeździł koleją, ale popłynął do Anglii. Książka opowiada o jego nielegalnej podróży, którą odbył ze swoją panią, dwudziestoletnią dziennikarką Różą.
Florek jest nie tylko głównym bohaterem, ale i narratorem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Degamisz | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Jak przystało na bardzo dobrą satyryczkę Magdalena Samozwaniec miała doskonały zmysł obserwacji otaczającego ją świata a zwłaszcza ludzi – relacji jakie między nimi zachodzą, wad, zalet, przywar, zachowania i całej masy popełnianych przez nich głupstw. Czasem w sposób udany przelewała to na papier, czasem w sposób trochę mniej udany. „Angielska choroba” to sposób mniej udany, ale też nie do końca. Może to dziwne, ale zaraz wytłumaczę dlaczego taka opinia.

Ciekawy był pomysł, żeby narratorem opowieści był pies głównej bohaterki. Ciekawe było to, że na warsztat wzięła porównanie mentalności Anglików i Polaków. Genialne jak zwykle jest poczucie humoru autorki. Cała reszta z lekka rozczarowuje.

Książeczka ta jest bardzo króciutka (pierwotnie była to powieść w odcinkach w „Przekroju”) a co za tym idzie – jest skrótowa. Pełna uogólnień, zabawy stereotypami jak gdyby była tylko szkicem powieści, który docelowo miał być rozbudowany w pełnokrwistą powieść, ale po drodze coś nie wyszło....

niewinni-i-ja | 2016-02-17

Takiej lektury potrzebowałam. Krótka, lekka z dużą dawką humoru i ironii. Florek, będący przede wszystkim narratorem, przedstawia ze swojej psiej perspektywy życie i sposób postrzegania świata przez polskich emigrantów. Niestety, zostali oni przedstawieni jako ludzie uważający siebie za lepszych, a Polskę, którą zostawili, za kraj wręcz prymitywny i będący daleko w tyle za nowoczesnym zachodem. Oczywiście pod uwagę należy wziąć, że książka została wydana w 1983 roku.

Książka przypadła mi do gustu również ze względu na to, że jestem posiadaczką psa z charakterkiem. A tutaj mamy Florka, który przede wszystkim dba o własne interesy, ale jest też przykładem bezgranicznej miłości i przywiązania do swojej właścicielki.

orchisss | 2012-11-17
Przeczytana: 09 listopada 2012

Od dawna miałam chętkę na coś, co wyszło spod pióra Magdaleny Samozwaniec. Jako, że ostatnio sugeruję się dość mocno polecankami innych blogerów, tym razem poszłam za radą Skarletki i mój pierwszy kontakt z autorką został poczyniony. Wybór padł na "Angielską chorobę" - mówiąc krótko - książkę pod psem ;)

Zdecydowanie należę do psolubów - moja Kala w domu zajmuje bezsprzecznie pierwsze miejsce, traktowana jest jako pełnoprawny członek rodziny, co więcej - i na tym blogu niejednokrotnie mi pomagała (a to ogrzewając stopy podczas pisania notek, a to biorąc czynny udział w losowaniu). Dlatego też przygody jamnika-podróżnika z perspektywy samego psa musiały mi przypaść do gustu. I dokładnie tak było!

Przy okazji dzielenia się opinią o powieści T. Gulbranssena utyskiwałam nieco na moje odcięcie się od polszczyzny w wydaniu retro. Przeproszę się jednak ze swoimi poglądami, bo język polski w wydaniu Magdaleny Samozwaniec to maestria. Zupełnie poważnie - tak już się ani nie pisze, ani nie...

lolipop13 | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

W "Angielskiej chorobie" dostałam to, czego się spodziewałam po Magdalenie Samozwaniec, choć muszę przyznać, że pozostał pewien niedosyt. Ta niewielkich rozmiarów książka to na pewno porcja dobrego humoru. W typowy dla siebie sposób autorka punktuje wady i przywary bohaterów i rzeczywistości, w której oni żyją. W tej książce bierze na warsztat relacje polsko-angielskie. Niestety, wydają się być one zarysowane dość pobieżnie, powierzchownie, a po Samozwaniec można się było spodziewać trochę więcej. Uczynienie narratorem psa Florka może trochę tłumaczyć tę powierzchowność, wszak pies nie musi się znać na niuansach życia ludzi:)

"Angielska choroba" to idealna książka na długie, jesienne wieczory z kubkiem herbaty pod ciepłym kocem. Może skutecznie poprawić humor, gdy aura na dworze sprzyja melancholii i smutkom.

Regina | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Książeczka na jeden wieczór, na dwie herbaty,kawy bądź duży kubek kakao. Książeczka mała,krótka,lekka. Książeczka niepozorna,a jednak według mnie wiele wielkich,grubych i "dostojnych" ksiąg mogłoby jej "czyścić buty". Świetna, z humorem, z tzw. jajem. Uwielbiam Florka, jest taki podobny do bliskiej memu sercu suni. Może dlatego tak mnie zachwyciła ta opowieść, a możne po prostu dlatego,że opisuje jak mocno można kochać czworonożne stworzenie. Wiem,że "Angielska choroba" będzie w moich ulubionych książkach. Polecam !

Mariola | 2016-10-30
Przeczytana: 09 lutego 2016
Ola | 2016-02-09
Przeczytana: 25 marca 2016
5 książek na ostatni wieczór karnawału

Dzisiaj ostatki, śledzik, podkoziołek – w każdym razie ostatni dzień karnawału! Ale też niestety środek tygodnia, więc zapewne niewiele osób będzie miało sposobność wyjść wieczorem na imprezę. Dlatego polecamy Wam cztery cienkie i jedną grubszą, rozrywkowe książki, które zdążycie przeczytać przed północą!