Claudine

* "Klaudyna w Paryżu"
* "Małżeństwo Klaudyny",
* "Klaudyna odchodzi".

MLB | 2015-02-28

Colette pisze dobrze, nawet bardzo dobrze, a Klaudyna to fascynująca postać. Bystra, inteligentna, z dużym zmysłem obserwacji, otwarta i bezpruderyjna.
W porównaniu z tą książką wiele współcześnie pisanych i wydawanych powieści obyczajowych wypada blado i płasko, jak krajobraz Mazowsza i nie sięga "Klaudynie" do...stopki redakcyjnej;-)
Jeśli macie ochotę na literaturę lekką, ale nie obrażającą Waszej inteligencji, to już znaleźliście - szczerze rekomenduję.

Róża_Bzowa | 2011-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2011

Zaskoczył mnie ten tom. Było zupełnie odwrotnie, niż oczekiwałam. Ale może po kolei.

Na początek warto zaznaczyć, że opinia skandalistki w odniesieniu do Colette w obecnych czasach wydaje się być sympatycznych anachronizmem, co zresztą dodaje autorce czytanej obecnie klasy. Dziś na co dzień, w "podstawowych" mediach, kilkuletnie dzieci mają dostęp do skandali o wiele większego kalibru.

Najbardziej podobał mi się tom "Klaudyna w szkole", a najmniej "Klaudyna w Paryżu" choć myślałam, że będzie dokładnie odwrotnie. Szkolne perypetie Klaudyny pełne pensjonarskiego (w tym przypadku słowo ma nieco inne znaczenie) wdzięku dały mi możliwość uczestniczenia w zupełnie nieznanym mi świecie francuskich uczennic z końca XIX wieku. Klaudyna to uczennica zepsuta i naiwna jednocześnie i mieszanka ta jest bardzo urocza.

W innych tomach ciekawie oddano klimat epoki oraz detale związane z codziennym życiem kobiet z wyższych sfer.
W ostatnim tomie ciekawostką jest fakt zmiany narratorki, dzięki...

nuna21 | 2016-02-09

Kawał babskiej, obyczajowej literatury.
Klaudyna tytułowa bohaterka powieści Colette przeprowadza nas przez kolejne etapy swojego życia.
Poznajemy ją gdy rozbrykana w szkole wraz swymi koleżankami przygotowywuje się do egzaminu końcowego. Kolejna część przenosi nas do Paryża, w którym dziewczyna poznaje pierwsze porywy serc itd. Każdy kolejny tom poświęcony jest innemu etapowi życia Klaudyny, ale jedno się nie zmienia, jej miłość do pól i lasów jej rodzinnego miasteczka.
Autorka kreśli przed nami obraz normalnego życia dziewczyn, kobiet we Francji schyłku XIX wieku.
Jest to przebogata panorama obczajowa zarówno miejska, jak i prowincjonalna.
Colette niezrównanie przeprowadza nas przez meandry kobiecej duszy.

Anna | 2016-03-18

Opowieści o Klaudynie pozytywnie mnie zaskoczyły. spodziewałam się babskiego czytadełka, tymczasem okazało się, że to ciekawa opowieść napisana w dobrym stylu.

ciociasamozloeluta | 2013-11-20

wybitna to za malo! bez dyskusji jedna z ksiazek do ktorych zawsze sie wraca.

mgiełka | 2011-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Książka sama w sobie jest szokująca,zaskakująca i momentami aż gorsząca.Opowiada bardzo swobodnie o seksualności,homoseksualizmie a nawet szkolnych eksperymentach 15 letnich dziewczynek.Wszystko jest podszyte jakąś nutą perwersji,jednak bardziej opartej na uczuciach emocjach i zwierzeniach niż wprost opisanych eskapadach.To razi..szczególnie kogoś kto tak jak ja w postaci Klaudyny spodziewał się zobaczyć druga Anię z Zielonego Wzgórza.Mimo zniesmaczenia,po przeczytaniu książki nasuwa mi się wiele pytań.Odnośnie granic tolerancji i moralności.
Postać samej Klaudyny była dla mnie przez długi czas męcząca,zmanierowana -to samouwielbienie,złośliwość,brak granic,wartości no i oczywiście tłum wielbicieli i wielbicielek.Jednak podobała mi się ewaluacja Klaudyny,moment w którym dorosła,pierwszy raz cierpiała oraz podjęła odpowiedzialność wobec Renauda .Swoja drogą postać kobiety jest cały czas nietuzinkowa , wyjątkowa,szokująca -wyglądem,osobowością a nawet wyjściem za mąż za mężczyznę...

WhiteRabbit | 2013-09-10

Myślę, że tę serię trzeba rozpatrywać na dwa sposoby: jako całość, którą stworzyły poszczególne części i jako oddzielne tomy, które można czytać w zasadzie w dowolnej kolejności, niewiele przy tym tracąc. Poziom serii nie jest równy, co widać po opiniach czytelników - niektórym najbardziej podobała się pierwsza część, inni z kolei uważają ją za najsłabszą. Jedyna rada jakiej mogłabym udzielić, to jeśli nie podoba Wam się któryś z tomów, zostawcie go i weźcie do ręki kolejny.
Próbując określić cztery powieści jako całość - z pewnością jest to lektura, po którą warto sięgnąć. Colette opisuje w nim czasy, które współcześnie mogą wydawać się conajmniej egzotyczne (no bo jak to? nie mają wanny? Prąd tylko u niektórych?) i właśnie to czyni te książki czarującymi. Urzekł mnie też urok małych skandali i psot, które dzisiaj nie wzbudziłyby niczyjego zainteresowania, a w świecie Klaudyny są odbierane całkowicie inaczej. Postać zadziornej Klaudyny to naprawdę ciekawa alternatywa dla nudnej...

gorzka | 2010-06-22
Przeczytana: 1996 rok

Przeczytałam tylko Małżeństo Klaudyny oraz Klaudyna odchodzi. Mam obie części w nieco starszym wydaniu. Książka wydała mi się dość prowokacyjna, ale czego się spodziewać czytając Collete zaliczającą się do kontrowersyjnych pisarek? Losy głównej bohaterki są interesujące i wciągają czytelnika.

Natalia | 2016-06-11
bbeti | 2013-06-04
Przeczytana: 1989 rok

Podniecająca lektura dla nastolatki ;) Chyba muszę do niej wrócić po latach i spojrzeć "dorosłym" okiem ;)