Cena wolności

Filia
2023-10-25
2023-10-25
Inne

Zaczynałam znajomość z autorką od powieści "Narzeczona nazisty" i tak mi się spodobała ,że co tylko pojawia się w naszej bibliotece to czytam. Ta to już 5 książka autorki.
Wolność -nie jest dana na zawsze ,tu pokazana jest walka o nią jak również o bardzo ważną miłość. Główną bohaterką jest Klara Tyszkowska. Na jej przykładzie można zobaczyć jak ważną ,potrzebną rolę spełniały kobiety .Pięknie to pokazała autorka. Książka dosyć gruba ,ale odkąd zaczęłąm czytać ,te nagłe zmiany akcji, ogrom tragicznych zdarzeń to wszystko powodowało ,że bardzo szybko ją czytałam.To był czas gdy Polska była pod zaborami i każde okazanie niezgody na to carskiemu reżimowi doprowadzało do śmierci,zsyłki.
Od spotkania Klary z rosyjskim kapitanem jej życie wywraca się do góry nogami.Płaci wielką cenę ale jest zdeterminowana i wierzy ,że najważniejsze jest uratowanie ukochanego od śmierci.
Bardzo podoba mi się sposób w jaki trafia do mnie autorka z tą historią. Emocje jakie przy tym mnie dopadły warte są tej "zarwanej nocy".

Ciężko być kobietą. Zwłaszcza w przeszłości. Zwłaszcza jak chciało się być niezależną kobietą. I Klara właśnie tego pragnęła. Ta książka pokazało kilkanaście lat jej życia w odradzającej się Polsce. Marzyła o wolności dla kobiet, bez konwenansów. Możnaby pomyśleć, że jako piękna dziewczyna a później kobieta mogłaby mieć łatwiej. Ale nie, to właśnie powodowało problemy. Szczególnie od natrętnych ludzi. Niby książka o niczym szczególnym, a jednak wciąga. Kibicuje się Klarze i ma się nadzieję, że może, w końcu jej się poszczęści. Bo ileż to cierpień może przetrwać jedna osoba. Klara na pewno była ze stali, nie tracąc przy tym serca do ludzi.

Niestety nie zaczęłam od tej pozycji tylko "Siły kobiet", tylko z drugiej strony trochę już wiedziałam, jak potoczą się losy Klary Tyszkowskiej więc na pewne zdarzenia byłam już przygotowana.
Ale doradzając swoim znajomym polecam, tak jak mi siostrzenica- zacząć właśnie od "Ceny wolności".
U mnie zadecydowała kolejka biblioteczna, do obu książek byłam pierwsza, ale druga była do odebrania dużo wcześniej.
Niemniej jednak bardzo się cieszę, że się na niej znalazły obie pozycje.
Tu mamy rok 1904 i polska ludność zaczyna się buntować przeciwko carskiemu uciskowi.
Klara jest młodą studentką Latającego Uniwersytetu oraz feministką, aktywnie angażującą się w obronę praw kobiet.
Wbrew woli rodziców, a nawet pod groźbą wyrzucenia z domu walczy o swoją wolność.
Przepadłam w tej historii, a główna bohaterka bardzo mi imponowała swoją siłą, determinacją, dążeniem do niezależności.
Czuję ogromną wdzięczność do tych kobiet, które walczyły o to, żeby nam było lepiej w życiu, Żebyśmy mogły studiować, pracować, decydować o sobie.
Dużo emocji wywołała we mnie ta pozycja od wzruszenia po pełną napięcia złość.
W bardzo ciekawym okresie historycznym mamy i miłość i walkę i zemstę, a Klara jest taka osobą, którą lubi się już od pierwszych stron.

Cena wolności... Wolności spod zaborów, wolności narodu polskiego, a przede wszystkim wolności kobiet. Tak niezwykle aktualna historia sprzed ponad wieku, o odwadze, o sile, o poświęceniu, a przede wszystkim o walce o lepszy świat.

Losy głównej bohaterki takie oczywiste od pierwszej strony. W tle historia, jednak jakoś bez rozmachu. Mnie nie przekonała.

Coś czuję, że gdyby nie pani Agnieszka Postrzygacz i jej aksamitny głos, który uwielbiam, to nie dałabym rady dokończyć tej przynudnawej ( i za długiej?) powieści.

Ciekawe tło historyczne - bunty przeciwko Rosyjskiemu zaborcy, walka o prawa kobiet - jednak żyjemy zdecydowanie lepszych czasach - mamy większą swobodę i wolność - czy daną na zawsze? to się okaże. Czyta się bardzo dobrze, wchodzi szybko i przyjemnie. Proste czytadełko.

Jak dla mnie to najsłabsza z jej książek które do tej pory przeczytałam,ale czyta się bardzo dobrze,czy teraz kobiety były by w stanie tak walczyć o swoje prawa,nie sądzę,bo niby jest równouprawnienienie ale tylko kobiety wiedzą czy ono faktycznie istnieję,pracują za niższe stawki od mężczyzn a najdziwniejsze jest to , że kobieta w Polsce nie ma prawa do swego ciała bo męzczyzni tak chcą bo pięciodnowy zarodek uważają za człowieka pomimo , że jest skutkiem gwałtu jakiegoś zwyrodnialca,niby XXl wiek a w Polsce dalej średniowiecze

Gorąco polecam wszystkim miłośnikom historii, którzy szukają nie tylko wiedzy, ale również wciągającej fabuły. Druga najlepsza książka autorki, zaraz albo na równi z "siłą kobiet".

Młoda zbuntowana feministka Klara chce zmienić świat, a przynajmniej pozycje i postrzeganie kobiet przez mężczyzn.
Dla tej idei, poświęca nawet swoją pierwszą miłość, a więc coś, czego nigdy się nie zapomina. Czy tak będzie, - oczywiście nie zdradzę, zresztą ten wątek jest mocno skomplikowany.

Trochę denerwowało mnie w tej historii, że taka wykształcona "panna mądralińska", a sama pchała się niejednokrotnie w kłopoty. Chodzi szczególnie o moment, gdy mając małe dziecko, a obok ziejącego zemstą kapitana Kirsanova, nie uciekła do brata, przebywającego od kilku lat we Francji.
Odpowiedź jest oczywista; bo opowieść byłaby za krótka i bez odpowiedniej dawni dramatyzmu.

Zakończenie mi się podobało, choć wielu może mieć inne zdanie.

Trochę denerwowało mnie w tej historii, że taka wykształcona "panna...

• Przeczytane w 2023