Tylko dla mężczyzn

Seria: Seria z drzewem
Wydawnictwo: W.A.B.
satyra
joly_fh

Nie dajmy się zwieść tytułowi. W Tylko dla mężczyzn dostaje się zarówno panom, jak i płci pięknej. Jak to u Magdaleny Samozwaniec – pierwszej damy polskiej satyry. Hochsztapler, spirytysta, obleśnik, nudziarz, uwodziciel, dzieciorób i dowcipniś. Kalejdoskop męskich charakterów znany kobietom tak samo dobrze pół wieku temu, jak i dzisiaj. Tylko dla mężczyzn to źródło niewyczerpanych...

Hochsztapler, spirytysta, obleśnik, nudziarz, uwodziciel, dzieciorób i dowcipniś. Kalejdoskop męskich charakterów znany kobietom tak samo dobrze pół wieku temu, jak i dzisiaj. Tylko dla mężczyzn to źródło niewyczerpanych inspiracji dla obojga płci. Dla kobiet – klucz do męskiego świata, dla panów – drogowskaz do niewieścich serc, a dla wszystkich razem literacka uczta i świetna zabawa. Jednym słowem remedium na małżeńskie niesnaski w wykonaniu Magdaleny Samozwaniec.
Małżeństwo doskonałe – zgódźmy się przede wszystkim, że takie nie istnieje. Już jest dobrze, jeśli małżonkowie nie żyją z sobą jak pies z kotem, ale jak pies z psem, to znaczy, że czasem się ze sobą użerają, a czasem się sobie podlizują. Mężczyzna, żeniąc się, powinien uważać, ażeby nie musiał napisać na grobie swej żony tak , jak to zrobił pewien wdowiec: „Tu spoczywa moja małżonka – dla jej i mojego spokoju”.

Dla żony: Zrób awanturę, a nie jęcz. Nie mów, że najbrzydsze z dzieci jest do niego podobne
Jeśli uważasz go za głowę rodziny – nie siadaj na niej
Miej zawsze w pokoju dużą wodę kolońską i małe kieliszki do wódki
Dla męża: Chcesz żeby za dużo nie mówiła – pozwól jej palić papierosy. Młody mąż nie powinien nigdy zasypiać, zanim jego żona nie zaśnie. W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Ala | 2018-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Na szczęście nie moje kręgi znajomych, obce mi stereotypy. Picie , palenie, karty, fatałaszki , fryzury itp. Nie znalazłam tu nic dla siebie. To jednak zupełnie inna odchodząca w zapomnienie epoka.

Queequeg | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

O moim stosunku i bałwochwalczym wręcz uwielbieniu do Magdaleny Samozwaniec pisałem już niejednokrotnie zatem nie będę się powtarzał. Grunt, że po raz kolejny mam za sobą ciekawą próbę jej literackiego talentu.

Tym razem "Tylko dla mężczyzn" - zbiór nad wyraz trafnych, błyskotliwych, dowcipnych i inteligentnie złośliwych felietonów pod adresem mężczyzn, ale też i kobiet. Autorka wzięła na tapet charaktery facetów przeciwstawiając je charakterom kobiet, dodatkowo przygląda się też relacjom męsko - damskim. Wyszła z tego niezła satyra, chwilami dość gorzka, ale niezaprzeczalnie prawdziwa.

Bo jedno trzeba autorce przyznać - treści z "Tylko dla mężczyzn" absolutnie nie straciły na aktualności. Polecam przeczytać by się przekonać.

Lauretka | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Słodko-gorzki obrazek relacji damsko-męskich z dużym naciskiem na znaczenie i udział mężczyzny w jakże skomplikowanym (a może jednak nie) życiu małżeńskim. Bo przecież nie jest łatwo i nie jest lekko kobiecie nie zdradzać lub wytrzymywać na co dzień z nudziarzem, obleśnikiem czy innym obdarzonym w nieeleganckie cechy panem:)
Zabawnie, z dystansem i przekornie napisany poradnik dla nieporadnych, zagubionych i niezorientowanych mężczyzn, ktorzy szukają recepty na to, jak poradzić sobie z kobietą w związku, mając oczywiście na uwadze swój wielki udział w budowaniu relacji.
Tytuł " Tylko dla mężczyzn" może nieco osłabić czujność kobiet w wyborze pozycji, ale drogie Panie - nie dajcie się zwieść - warto z uwagą przeczytać zwłaszcza początek i zawarte w nim tzw. "szpruchy" oraz ... całą resztę dotyczącą odmienności płci.
Lektura dowcipna, kąśliwa i wielce pouczająca nawet jak na rady z poprzedniego stulecia.

Joannafromhavanna | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Miło odpocząć przy takich archaicznych, eleganckich, a zarazem zupełnie trzeźwych zwrotach. Czułam się jak na herbatce u starszej pani, która wiele w życiu się naoglądała!
Polecam, acz szału nie robi!

Kasio | 2014-08-28

Wbrew tytułowi, nie jest to pozycja tylko dla mężczyzn. Książeczka stanowi zbiór felietonów traktujący o stosunkach damsko-męskich przede wszystkim. Do lektury należy podejść z odpowiednim dystansem i pamiętając, że autorka pisała to wszystko już spory czas temu.
Pewne rzeczy jednak się nigdy nie zmieniają, tak jak zawsze w otoczeniu możemy spotkać postacie "stereotypowe", takie jak dobry mąż, cwaniaczek czy piękna żona.
Dla mnie "Tylko dla mężczyzn" to książka lekka, miła i przyjemna. I bardzo zabawna.

nextflurry | 2014-02-08

Zabawne i ironicznie dzieło Samozwaniec, tym razem o relacjach damsko męskich! Polecam czytać z dużym dystansem :)!

Jola | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Jak zwykle było zabawne. Bardzo lubię Samozwaniec.

Gosia | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Zabawne i całkiem prawdziwe uwagi na temat mężczyzn i relacji damsko-męskich.

DominikaW | 2013-04-19

Kolejna książka Samozwaniec, która spowodowała, że najpierw spadłam z łóżka (ze śmiechu), a potem mąż wyłączył mi światło (ze złości). Polecam!