Piękna pani i brzydki pan
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Seria z drzewem
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2013-02-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-02-20
- Liczba stron:
- 224
- Czas czytania
- 3 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377478233
- Tagi:
- satyra anegdota
Do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Od mistrzyni polskiej satyry nie oczekujcie recept na wszelkie możliwe bolączki. Pisarka rozprawia się z całym katalogiem ludzkich wad i kapryśnymi modami epoki. Nikt nie jest bezpieczny - ani próżna matka, ani łamacz damskich serc, o udręczonym poecie grafomanie nie wspominając. Magdalena Samozwaniec w krótkich anegdotach naigrawa się z przywar arystokratów, mieszczan, służących, artystów. Hołduje głoszonej przez siebie zasadzie, że „tylko prawda jest śmieszna". I choć przedwojenne obyczaje różnią się od dzisiejszych, ironiczne pióro wydobywa wszystko, co ponadczasowe.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 171
- 158
- 56
- 6
- 5
- 4
- 4
- 3
- 3
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
Jak się okazuje, Polska w krzywym zwierciadle od lat odbija się tak samo. Czasy się zmieniają, przywary nic a nic :)
Sympatyczne spotkanie z Kossakówną, błyskotliwie, czasem złośliwie, tak lubię.
Jak się okazuje, Polska w krzywym zwierciadle od lat odbija się tak samo. Czasy się zmieniają, przywary nic a nic :)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSympatyczne spotkanie z Kossakówną, błyskotliwie, czasem złośliwie, tak lubię.
Aż do tej pory myślałem, że z książek wydanych w Dwudziestoleciu niewiele zachowało swoją świeżość i aktualność. Schulz jest ponadczasowy, ale poza nim reszta trąci myszką. Ale okazało się, że Dwudziestolecie, w chwili kiedy już za momencik miało się skończyć wydało z siebie takie oto dzieło: zbiór felietonów jednej z dwu sławnych córek Wojciecha Kossaka.
W teorii felietony są chwilowe i starzeją się najszybciej ze wszystkich gatunków literackich ale Magdalena Samozwaniec dokonała cudu: napisała teksty, z których większość mogłaby zostać opublikowana i dziś jako aktualne, a wszystkie do dziś są niezwykle zabawne a przy tym bardzo mądre.
Nie wierzycie? To przeczytajcie tekst o ludziach, którzy "mają fioła" na punkcie robienia zdjęć w czasie podróży i wakacji, do tego stopnia, że kompletnie nic nie widzą i nic nie przeżywają. Coś nam to przypomina?
A o Polakach, którzy śmiecą będąc na wakacjach? Dopiero co czytałem felieton, który Marcin Meller napisał na identyczny temat kilka lat temu.
Ta książka to powinien być polski wzorzec poczucia humoru z Sevres pod Paryżem!
PS. Jako audiobook ma to jedną, drobną wadę: Pani Katarzyna Pakosinska jest rewelacyjną lektorką dla tej książki, niestety nie zna ani w ząb języka francuskiego co, niestety, razi... Ale znośnie!
Aż do tej pory myślałem, że z książek wydanych w Dwudziestoleciu niewiele zachowało swoją świeżość i aktualność. Schulz jest ponadczasowy, ale poza nim reszta trąci myszką. Ale okazało się, że Dwudziestolecie, w chwili kiedy już za momencik miało się skończyć wydało z siebie takie oto dzieło: zbiór felietonów jednej z dwu sławnych córek Wojciecha Kossaka.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW teorii felietony...
Zbiór 2-3 stronicowych złośliwych felietonów na rózne tematy .
Zbiór 2-3 stronicowych złośliwych felietonów na rózne tematy .
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzezabawna, i satyra nadal aktualna.
Przezabawna, i satyra nadal aktualna.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak to w przypadku opowiadań czy też anegdotek, są tu lepsze i gorsze teksty. Niektóre przezabawne, inne zaledwie poprawne. Czytałam w wakacje, więc miło było czytać o Jastarni i Juracie, akurat jak tam byłam.
Można by powiedzieć, że w tekstach Magdaleny Samozwaniec nie ma nic nadzwyczajnego, bo pisze o otaczającej nas (czy też może 'nas' kilkadziesiąt lat wstecz) rzeczywistości. No i tak, taka jest prawda - jest tu rzeczywistość, są ludzie i ich przywary, ale to co i ujmuje, i śmieszy najbardziej, to to że autorka jest doskonałą obserwatorką otoczenia i ze zwykłych zachowań, które każdy z nas zna doskonale, wyciąga to, z czego pośmiać się i pokpić można najbardziej. Nikomu nie ujdzie tu na sucho, ale jest to zrobione z takim wdziękiem, taktem, wyczuciem i elokwencją, że nie sposób poczuć się urażonym, nawet jak dostrzeże się własną wadę tu wyśmianą. Polecam do pośmiania się :)
Jak to w przypadku opowiadań czy też anegdotek, są tu lepsze i gorsze teksty. Niektóre przezabawne, inne zaledwie poprawne. Czytałam w wakacje, więc miło było czytać o Jastarni i Juracie, akurat jak tam byłam.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMożna by powiedzieć, że w tekstach Magdaleny Samozwaniec nie ma nic nadzwyczajnego, bo pisze o otaczającej nas (czy też może 'nas' kilkadziesiąt lat wstecz)...
"Piękna pani i brzydki pan" to zbiór felietonów i humoresek Magdaleny Samozwaniec.
Mimo iż zostały one napisane dawno temu, większość pozostaje aktualna - dotyczy to zwłaszcza tekstów o ludzkich wadach, przyzwyczajeniach, sprawach sercowych i obyczajowych.
Autorka pisze barwnie, rozbrajająco, dowcipnie. Potrafi żartować, ironizować i posługiwać się zręcznymi puentami.
Świetne są historyjki poparte konkretnymi przykładami (m.in. małżeńskich zdrad, sposobów podrywania pań i panów, radzenia sobie z niesfornymi dziećmi i ze służbą, z ograniczonymi urzędnikami czy wścibskimi sąsiadkami).
"Samo życie" - to myśl, która nasuwa się podczas lektury tych krótkich, ale jakże celnych tekstów.
Jest w nich miejsce także na refleksje na temat kultury, dawnych i współczesnych autorce obyczajów, historii, miejsca kobiety w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn.
Słuchało mi się tych felietonów z wielką przyjemnością, zwłaszcza że audiobooka rewelacyjnie czyta Katarzyna Pakosińska, znana przede wszystkim z Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Polecam szczerze, bo to lektura i do śmiechu, i do myślenia. Dziś może niektóre teksty trącą myszką, ale ma to swój niepowtarzalny urok.
"Piękna pani i brzydki pan" to zbiór felietonów i humoresek Magdaleny Samozwaniec.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMimo iż zostały one napisane dawno temu, większość pozostaje aktualna - dotyczy to zwłaszcza tekstów o ludzkich wadach, przyzwyczajeniach, sprawach sercowych i obyczajowych.
Autorka pisze barwnie, rozbrajająco, dowcipnie. Potrafi żartować, ironizować i posługiwać się zręcznymi puentami....
Jaka te teksty Samozwaniec w wielu aspektach aktualne i "dzisiejsze"! Technologia, postęp, elektroniczne cuda-wianki, a ludzie, jacy byli dziesiąt lat temu, tacy pozostali. Dla autorki, samej nie pozbawionej wielu opisywanych cech (czego zresztą nie ukrywała nigdy) brawa za ostrość pióra i bystre obserwacje.
Jaka te teksty Samozwaniec w wielu aspektach aktualne i "dzisiejsze"! Technologia, postęp, elektroniczne cuda-wianki, a ludzie, jacy byli dziesiąt lat temu, tacy pozostali. Dla autorki, samej nie pozbawionej wielu opisywanych cech (czego zresztą nie ukrywała nigdy) brawa za ostrość pióra i bystre obserwacje.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZe zbiorami krótkich form – bez względu na to do jakiego gatunku należą – bywa przeróżnie. Zazwyczaj zbiory te są mocno nierówne – są momenty świetne, są średnie, są kiepskie. Magdalena Samozwaniec tego nie uniknęła ale w jej przypadku dużo bardziej ujęło mnie coś innego.
Samozwaniec przytacza nam w „Pięknej pani i brzydkim panu” mnóstwo anegdot na różne tematy. Są na różnym poziomie, na ogół świetne, ale parę nudnych mielizn też się znalazło. Co mnie ujęło i spodobało się to fakt, że Samozwaniec to genialna obserwatorka tego, co ją otacza, a przede wszystkim skupia się na ludziach i ich zachowaniach. I bardzo trafnie, idealnie w punkt je opisuje, wyśmiewa. Bezlitośnie wyzłośliwia się jeśli chodzi o czyjeś wady i przywary, nie oszczędzając nikogo, a zwłaszcza siebie, bo zauważyłem, że z kogo jak z kogo, ale z siebie Samozwaniec zawsze śmiała się najgłośniej. Miała jednak dystans do siebie babka, nie można jej tego odmówić.
Dużo tu historii prawdziwych, jako, że jestem świeżo po lekturze „Marii i Magdaleny”, która, jakby nie było, jest książką autobiograficzną. Wiele historii z tej książki autorka przytacza w „Pięknej pani…” w charakterze anegdot. Czasem opierają się na zwykłym stwierdzeniu faktu, czasem są zabawną naganą ludzkich zachowań, niektóre to słodko – gorzkie refleksje na przeróżne tematy, inne zaś cechują się zwykłym dowcipem sytuacyjnym.
Świetny, zabawny, inteligentnie napisany misz – masz. Polecam.
Ze zbiorami krótkich form – bez względu na to do jakiego gatunku należą – bywa przeróżnie. Zazwyczaj zbiory te są mocno nierówne – są momenty świetne, są średnie, są kiepskie. Magdalena Samozwaniec tego nie uniknęła ale w jej przypadku dużo bardziej ujęło mnie coś innego.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSamozwaniec przytacza nam w „Pięknej pani i brzydkim panu” mnóstwo anegdot na różne tematy. Są na...
Krótkie, satyryczne felietony wykpiwające przywary wyższych sfer z okresu międzywojnia. Autorka między innymi relacjonuje na jakie trudności narażone są pary małżeńskie, a zwłaszcza żony, podczas pobytu w uzdrowiskach. Te szkodliwe warunki, to nudzące się damy, które przyjeżdżają bez mężów i usiłują zawłaszczyć cudzego. Wyśmiewa zamartwianie się matki, która dziwi się, że jej syn mieszkający w domu tylko z kobietami, nawet służące są płci żeńskiej, domaga się kokardek i uważa, że jest dyskryminowany z powodu ich braku. Felietonistka udziela rad narzeczonej, jak sprawdzić czy uczucie mężczyzny jest trwałe i rokuje na udany związek małżeński. Opowiada o ciężkim życiu matki, która odważnie, to znaczy bez bony, pojechała na wakacje z dzieckiem. Wyśmiewa uroki obmowy, którym uwielbiają oddawać się kobiety, tak zapamiętale, że nie zauważają kiedy dotarły na piąte piętro i to bez windy. To jedynie kilka przykładów, z całego zestawu. Lektura lekka, miła i przyjemna. Może trochę zestarzała się tematyka, ponieważ zmieniły się warunki życia (któż z nas posiada teraz służące),lecz w dalszym ciągu bawi. Polecam, jako lekarstwo na poprawę humoru.
Krótkie, satyryczne felietony wykpiwające przywary wyższych sfer z okresu międzywojnia. Autorka między innymi relacjonuje na jakie trudności narażone są pary małżeńskie, a zwłaszcza żony, podczas pobytu w uzdrowiskach. Te szkodliwe warunki, to nudzące się damy, które przyjeżdżają bez mężów i usiłują zawłaszczyć cudzego. Wyśmiewa zamartwianie się matki, która dziwi się, że...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Piękną Panią..." kupiłam w klimatycznym krakowskim antykwariacie, wielokrotnie widziałam ją w tamtym miejscu ale wcześniej nie odważyłam się, ani nawet nie miałam ochoty po nią sięgnąć. Jednak tego dnia, ta książka ewidentnie wzywała mnie z półki. Zakupiłam ją więc, licząc na miłą odmianę. Zdecydowanie nie zawiodłam się wybierając tę pozycję, dlatego pierwszy kontakt z literaturą Magdaleny Samozwaniec, jak najbardziej zaliczam do udanych. Niezwykle ponadczasowa książka. Forma w jaki sposób autorka opisuje rzeczywistość i jakże trafnie kwituje wszelkie przywary i zachowania każdego z nas, zachwyciła mnie swoją prostotą i celnymi ripostami, których autorka jest mistrzynią, każdy z Was odnajdzie się w niejednej sytuacji przedstawionej w tym zbiorze. Mimo anarchicznego języka, którego się z początku obawiałam, książkę czyta się lekko, z każdym opowiadaniem coraz szybciej, mnie wręcz porwała. Mogę nawet powiedzieć, że to właśnie ta piękna przedwojenna polszczyzna jest mocnym atutem, pozwala oderwać się od współczesnego stylu pisarzy i wrócić do korzeni polskości a przy okazji zbiór ten zawiera w sobie wiele ciekawostek obyczajowych i społecznych z tamtych czasów. To niesamowite jak wiele treści pozostaje nadal aktualnych, mimo, iż książka ta ukazała się po raz pierwszy w 1939r. Idealna lektura do pociągu, nie angażuje mocno ale daje do myślenia. Ogromnie polecam!
"Piękną Panią..." kupiłam w klimatycznym krakowskim antykwariacie, wielokrotnie widziałam ją w tamtym miejscu ale wcześniej nie odważyłam się, ani nawet nie miałam ochoty po nią sięgnąć. Jednak tego dnia, ta książka ewidentnie wzywała mnie z półki. Zakupiłam ją więc, licząc na miłą odmianę. Zdecydowanie nie zawiodłam się wybierając tę pozycję, dlatego pierwszy kontakt z...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to