Piękna pani i brzydki pan

Okładka książki Piękna pani i brzydki pan
Magdalena Samozwaniec Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z drzewem reportaż
reportaż
Seria z drzewem
W.A.B.
2013-02-20
2013-02-20
satyra anegdota

więcej Więcej

Jak się okazuje, Polska w krzywym zwierciadle od lat odbija się tak samo. Czasy się zmieniają, przywary nic a nic :)
Sympatyczne spotkanie z Kossakówną, błyskotliwie, czasem złośliwie, tak lubię.

Aż do tej pory myślałem, że z książek wydanych w Dwudziestoleciu niewiele zachowało swoją świeżość i aktualność. Schulz jest ponadczasowy, ale poza nim reszta trąci myszką. Ale okazało się, że Dwudziestolecie, w chwili kiedy już za momencik miało się skończyć wydało z siebie takie oto dzieło: zbiór felietonów jednej z dwu sławnych córek Wojciecha Kossaka.
W teorii felietony...

Ludzkie nie tracące na aktualności przywary w krzywym zwierciadle. Wszystko opisane w uroczy, uszczypliwy , zabawny i ironiczny sposób.
Bardzo polecam.
Opowiadania , czy właściwie opowiadanka są krótkie, ale treściwe i bardzo równo (równo i dobrze) napisane :)

Zbiór 2-3 stronicowych złośliwych felietonów na rózne tematy .

Przezabawna, i satyra nadal aktualna.

Jak to w przypadku opowiadań czy też anegdotek, są tu lepsze i gorsze teksty. Niektóre przezabawne, inne zaledwie poprawne. Czytałam w wakacje, więc miło było czytać o Jastarni i Juracie, akurat jak tam byłam.

Można by powiedzieć, że w tekstach Magdaleny Samozwaniec nie ma nic nadzwyczajnego, bo pisze o otaczającej nas (czy też może 'nas' kilkadziesiąt lat wstecz)...

"Piękna pani i brzydki pan" to zbiór felietonów i humoresek Magdaleny Samozwaniec.
Mimo iż zostały one napisane dawno temu, większość pozostaje aktualna - dotyczy to zwłaszcza tekstów o ludzkich wadach, przyzwyczajeniach, sprawach sercowych i obyczajowych.

Autorka pisze barwnie, rozbrajająco, dowcipnie. Potrafi żartować, ironizować i posługiwać się zręcznymi puentami....

2040

Jaka te teksty Samozwaniec w wielu aspektach aktualne i "dzisiejsze"! Technologia, postęp, elektroniczne cuda-wianki, a ludzie, jacy byli dziesiąt lat temu, tacy pozostali. Dla autorki, samej nie pozbawionej wielu opisywanych cech (czego zresztą nie ukrywała nigdy) brawa za ostrość pióra i bystre obserwacje.

Ze zbiorami krótkich form – bez względu na to do jakiego gatunku należą – bywa przeróżnie. Zazwyczaj zbiory te są mocno nierówne – są momenty świetne, są średnie, są kiepskie. Magdalena Samozwaniec tego nie uniknęła ale w jej przypadku dużo bardziej ujęło mnie coś innego.

Samozwaniec przytacza nam w „Pięknej pani i brzydkim panu” mnóstwo anegdot na różne tematy. Są na...

Krótkie, satyryczne felietony wykpiwające przywary wyższych sfer z okresu międzywojnia. Autorka między innymi relacjonuje na jakie trudności narażone są pary małżeńskie, a zwłaszcza żony, podczas pobytu w uzdrowiskach. Te szkodliwe warunki, to nudzące się damy, które przyjeżdżają bez mężów i usiłują zawłaszczyć cudzego. Wyśmiewa zamartwianie się matki, która dziwi się, że...

• 2013
  • 2018