Chéri

Wydawnictwo: W.A.B.
Chéri
978-83-7414-681-4
Lemma

Léa zbliża się do pięćdziesiątki. Choć powoli żegna się z profesją kurtyzany, wciąż ma ciało budzące pożądanie - dorodne, o piersiach i pośladkach jędrnych niczym ciało nimf na włoskich fontannach. Uwielbia przepych, dojrzałe wina i młodych mężczyzn. Tak młodych jak Chéri, dwudziestopięciolatek, którego kochanką i przyjaciółką była przez ostatnie sześć lat. Taka nierozwaga! - karci się w duchu. Chéri jest synem jej koleżanki po fachu, okrąglutkiej pani Peloux. Rozpieszczony i wypieszczony. Piękny, cyniczny i próżny. Postanowiono, że powinien się ożenić. Historia pożądania, miłości, piękna i walki z bezlitosnym czasem. Przepojona atmosferą belle époque, napisana wykwintnym, drżącym od namiętności, pełnym przepychu stylem.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2010

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=903

książek: 1972

Byłam głupia, że unikałam powieści Colette. Nawet nie potrafię napisać, dlaczego...
Co do 'Cheri', to bardzo dobra książka. Pod względem fabularnym, niestety, nie przedstawia nic szczególnego (romanse, małżeństwa jako transakcje majątkowe, nocne życie, konwenanse, damy do towarzystwa, kurtyzany itd.), ale chylę czoło za sam styl, w jakim autorka wykreowała swoją opowieść - długie, intrygujące zdania i ciekawe spostrzeżenia.
Polecam 'Cheri' z całego serca, i na sam koniec mam małe pytanie - czy ktoś jeszcze podczas lektury miał ochotę udusić tytułowego bohatera? :-)

Mako | 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 listopada 2014

Największą zaletą tej książki jest piękny język, cudownie skomponowane zdania, w subtelny sposób oddające namiętności pomiędzy dwojgiem bohaterów, relacje w dziwnym związku podstarzałej kurtyzany i niedojrzałego bon vivanta. Powoli snuta opowieść pozwala posmakować obrazu epoki i zmysłowości z nią złączonej.
Bardzo dobrze skreślona sylwetka tytułowego bohatera, którego nieraz miałam ochotę udusić gołymi rękoma. Miła, szybka lektura na jesienny wieczór.

“Cheri”
Sidonie-Gabrielle Colette

Po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Colette.

Jakież wielkie było zdziwienie na wieść, iż powieść ta ukazała się w 1920 roku!!!
Dlaczego? Otóż dlatego, że nawet w czasach dzisiejszych sytuacja opisywana w książce szokuje….nie! nie mnie… a co dopiero w latach dwudziestych… !

Młody boski żigolo…oraz starzejąca się kurtyzana… cóż za piękna miłość.
Nic więcej nie zdradzę. Książkę czyta się wyśmienicie!!!

Francuska skandalistka (Colette) awansowała do grona moich ulubionych pisarzy.
Mogę śmiało zadeklarować, że nie była to moja ostatnia powieść tej pisarki.

Jakiż styl, jakaż znajomość ludzkiej natury….. wow…

Chapeau bas!!!

Bacha85 | 2013-07-18
Przeczytana: lipiec 2013

Książki, które wychodziły spod pióra Colette zawsze otaczała atmosfera skandalu. Podobnie jest z tą powieścią i nie można się temu dziwić, gdyż zarówno tematyka jak i sposób napisania tej historii są dość odważne, zwłaszcza patrząc na datę jej premiery, czyli rok 1920. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i na pewno nie będzie też ostatnim.

Nie dziwię się skandalowi, który tę powieść otaczał, gdyż świat kobiet upadłych, których na jej kartach nie brakuje przedstawiony jest w bardzo pociągający sposób. Są to kobiety zamożne i decydujące same o swoim życiu, zupełnie różne od takiej Damy Kameliowej wykreowanej prze Alexnadre’a Dumasa syna. Dekadencja i zepsucie wyłaniają się z kolejnych stron, bohaterowie żyjący własnymi przyjemnościami za nic mając moralność i przyzwoitość. Fabuła oscyluje wokół tematu trudnej miłości między kochankami, których dzieli duża różnica wieku. I choć wszystko na pozór wydaje się nieskomplikowane, zakończenie może zaskoczyć.

Historia skupia...

Marta Kilian | 2013-08-20
Przeczytana: sierpień 2013

Wzruszająca opowieść o przemijaniu. Leia opowiada o problemie starzenia się. Wiążąc się z młodziutkim Cheri – Fredem uświadamia sobie, że czas jest dla niej bezlitosny. Żadne zabiegi nie zatrzymają pojawiających się zmarszczek na twarzy, czy zwykłego zmęczenia po nieprzespanej nocy. Nie chodzi tylko o powierzchowność, ale o uczucia jakie rodzą się w niemłodej już kurtyzanie, która jakiś czas temu pożegnała się z zawodem. Poświęcenie jakie włożyła w romans z Cheri, zabrało jej 6 lat życia, które mogła przeznaczyć na powolne przygotowanie się do przejścia w głąb paryskiej sceny konwenansów.
Jest to prosta historia, którą czyta się bardzo szybko. Colette wciąż udowadnia, że jest fenomenalną pisarką, która doskonale rozumie naturę kobiet. Mimo, że dzieło liczy sobie ponad sto lat, problemy jakie są w niej poruszane są w dalszym ciągu aktualne.

Magdalena Wójcicka | 2010-09-15
Przeczytana: 15 września 2010

Lubię książki o nieszczęśliwej miłości. Lubię bohaterów tragicznych. Kocham Annę Kareninę, cierpię razem z Teresą z „Nieznośnej lekkości bytu”, wzruszam się miłością Kathy i Heathcliffa. Powieści o niespełnionej, wzbudzającej ból miłości przyciągają mnie z niezwykłą siłą. Tak też właśnie trafiłam na powieść francuskiej pisarki Sidonie-Gabrielle Colette pt. „Cheri”.

Jeżeli chodzi o fabułę to książka nie wybija się ponad inne tego typu romanse. Cheri – młody mężczyzna jest od siedmiu lat związany z dwadzieścia cztery lata starszą od siebie kurtyzaną – Leą. Nadchodzi jednak czas, kiedy chłopca trzeba ożenić i rozdzielić tym samym kochanków. Młoda żona, zapatrzona w niego jak w obrazek, nie jest jednak tym czego Cheri oczekuje od życia. Rozłąka jest coraz cięższa do zniesienia, zarówno dla Cheri’ego jak i dla Lei.

Jest jednak coś co urzeka w tej lekturze – klimat początku XX wieku we Francji, klimat La Belle Époque. Colette opisuje środowisko Paryża w sposób niezwykle zmysłowy....

czytaczka_Mada | 2014-11-25

Bardzo dobra lektura na jesienne popołudnia napisana pięknym językiem, w subtelny sposób prowadząca czytelnika przez romans, a raczej dziwny, kilkuletni związek dojrzałej kurtyzany i młodzika, który wzrastając w tym światku, zna go od podszewki.
Léa, mimo iż zbliża się do pięćdziesiątki, wciąż kusi ponętnym ciałem, a że uwielbia nie tylko przepych ale i młodych mężczyzn, jej związek z pięknym Cheri nie zaskakuje.
Cheri to piękniś, lekkoduch, rozpieszczony "mały książę", który korzysta z życia garściami.

Ta książka to opowieść o miłości i pożądaniu nie mających szans w walce z bezwzględnością upływającego czasu. To opowieść o dwojgu ludziach, których związek...
Resztę zostawiam do doczytania, bo jak zwykle nie zdradzam zakończenia :)
Niemniej książkę gorąco polecam, choćby z uwagi na piękny język, świat belle epoque i pięknych bohaterów.

Dominika Pawelec | 2011-09-04
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2011

Zakochane kobiety potrafią zachowywać się jak wariatki. To wszystkim wiadomo, ale... jak się okazuje, takie zachowania nie są objęte klauzulą wiekową.
Lea, jest luksusową kurtyzaną pod pięćdziesiątką, która swoje serce ofiarowała dwudziestopięcioletniemu synowi koleżanki po fachu.
Jest on niezwykle przystojny i rozpieszczony do granic możliwości przez matkę oraz kochankę.
Jednak przychodzi taki czas, w którym młodzieńca trzeba ożenić i tu właśnie pojawia się problem.

Myślę, że trzecim najważniejszym bohaterem tej książki jest Francja. Piękna, ale zepsuta i co najważniejsze, świetnie opisana przez Colette.
Być może dlatego, że jako czytelnik mamy okazję poznać dużo kurtyzan przechodzących już "na emeryturę" , które pławią się w luksusach. Cofamy się do ich epoki, poznajemy ich historie. Ten aspekt książki podobał mi się najbardziej.

Choć czytałam sporo negatywnych opinii na temat powieści, mi się podobała.
Bohater tytułowy irytował mnie od pierwszych stron, ale sama postać...

grażyna | 2012-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2012 rok

Historia prawie pięćdziesięcioletniej kurtyzany, która gustuje w młodych mężczyznach. Szczególnie zależy jej na młodym chłopaku Cheri, z którym ma romans już od sześciu lat. Jeśli chodzi o tę książkę powiem szczerze nie powaliła mnie na kolana i szczerze mówiąc musiałm zmusić się do dokończenia tej lektury.

Ewa | 2013-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 25 lipca 2013

Film nakręcony na podstawie powieści „Chéri” leciał jakiś czas temu na HBO lub innym kanale filmowym. Nigdy nie obejrzałam go szczególnie dokładnie, raczej pobrzękiwał sobie w tle, kiedy ja zajmowałam się czymś innym. Dużo później odnalazłam na półce w Empiku książkę ze sceną z filmu jako okładką. Zdecydowałam się z nią zapoznać, chociaż (aż wstyd przyznać) byłam przekonana, że Colette jest współczesną autorką.

Historię nieco znałam ze scen filmowych, które mi mimo wszystko gdzieś w głowie utkwiły. Szczerze mówiąc, może to i dobrze, bo pomimo opinii skandalistki, Colette dzisiaj już by za nią nie uchodziła (obecnie może również ze względu na popularność powieści erotycznych). Książka opowiada o młodym chłopaku, który wdaje się w romans ze znacznie starszą od siebie przyjaciółką matki, kurtyzaną Léą, która powoli „przechodzi na emeryturę”. Mimo tego, że powieść przedstawia historię ich relacji, od początku romansu, poprzez (w pewnym sensie) ustatkowanie i (poniekąd) ostateczne...