Absolwent

Wydawnictwo: Rebis
The graduate
Benjamin Braddock, absolwent
wildsky

Benjamin Braddock wraca do domu po ukończeniu college’u. Jego zamożni rodzice spodziewają się, że zacznie teraz robić karierę. Dwulicowa, zamężna pani Robinson namawia go do romansu. Czy Ben podda się tym oczekiwaniom i zdecyduje na konsumpcyjną, cyniczną postawę wobec życia? Czy na własną rękę poszuka wolności, miłości i sensu?

Grażyna | 2010-10-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Po prostu hit, na równi smutny jak i komiczny, wspaniała książka i raczej do ponownego przeczytania.

magdalena | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Mam mieszane odczucia względem tej książki. Ba, rzadko która książka wywołuje we mnie na przemian irytację i zachwyt.
Benjamin to młody chłopak, który po ukończeniu studiów postanawia znaleźć swoją życiową drogę. Ma do wyboru albo sprostać oczekiwaniom rodziny i otoczenia,albo iść swoją drogą. Ben wybiera trudniejszą ścieżkę. Najpierw wikła się w romans z sąsiadką, potem zaczyna coś czuć do córki pani Robinson, co oczywiście wyjątkowo komplikuje całą sytuację.
Benjamin to chyba najbardziej irytujący książkowy bohater z jakim miałam do czynienia. Okropnie zmanierowany, pewny siebie, a jednocześnie okropnie zagubiony. Cynik, przewrażliwiony na swoim punkcie.
Styl Webb'a nie każdemu podpasuje. Większość dialogów wygląda tak- Ależ Ben, Ależ Elaine. No co? No nic Benjaminie.
Historia zaś to inna kategoria. Jest ponadczasowa. Myślę,że większość młodych ludzi na całym świecie w pewnym momencie swojego życia czuje się tak zagubionymi jak Ben.

orchisss | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Od razu i bez bicia przyznam się, że filmu nie oglądałam. Znam oczywiście kultowe sceny, doskonale znam muzykę z filmu, poprawiłam troszkę stan wiedzy na You Tube, ale skażona filmem nie byłam.

Książka to raczej przypowiastka, nowelka. 20 letni Benjamin kończy studia, otrzymuje intratne propozycje stanowiska wykładowcy na prestiżowych amerykańskich uczelniach. Jest on jednak zblazowany, nie ma pomysłu - ani na siebie, ani na życie. Pewnego dnia postanawia wybrać się na "wycieczkę" - znika na kilka tygodni z domu, poznając "zwykłych" ludzi. Po powrocie stwierdza, że zmarnował czas, gdyż niczego nowego się nie nauczył, a wręcz uważa wyprawę za nudną. I z tej nudy rozpoczyna romans z żoną wspólnika ojca - Panią Robinson.

Główny bohater drażni. Swoją nonszalancją, cynizmem, naiwnością życiową. Powtarza slogany w które sam nie wierzy - twierdzi, że został wychowany na człowieka, który odróżnia dobro od zła. Nie potrafi jednak sytuacji, w której się znalazł jednoznacznie ocenić....

Paulina | 2011-01-20

Świetny pomysł, ale z wykonaniem już gorzej. Styl Webba jakoś mi nie pasuje, brakuje niedopowiedzeń, a główny bohater Benjamin jest cholernie irytujacy, aczkolwiek nie żałuję że przeczytałam.

Joanna JJ | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

książka mnie rozczarowała, nudne, przewlekłe dialogi, po obejrzeniu wiele lat temu filmu myślałam, że fajnie będzie przeczytać książkę. Zawiodłam się i to bardzo. W tym przypadku wolę film.

agnes_adv | 2011-04-11

Bogaty synuś bogatych rodziców wraca do domu w bogatej dzielnicy po ukończeniu studiów z przeświadczeniem, że zmarnował już dość swojego życia na naukę. Odrzuca stypendium, odrzuca oferty pracy, odrzuca swoje dotychczasowe życie i uznaje, że sensowniej niż robić coś pożytecznego jest siedzieć całymi dniami nad basenem, nocami przed telewizorem, pijąc na zmianę piwo i burbona, nie przejmując się nikim, nie spotykając się z nikim oprócz - od czasu do czasu - swojej zamężnej, dwa razy starszej kochanki, żony wspólnika ojca.

Z tyłu okładki można przeczytać: "Czy Ben podda się tym oczekiwaniom i zdecyduje się na konsumpcyjną, cyniczną postawę wobec życia? Czy też na własną rękę poszuka wolności, miłości i sensu?" Szczerze wam powiem, że po przeczytaniu książki nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wiem natomiast, że w pełni, choć na mniejszą skalę utożsamiam się z bohaterem. Dla niego lata poświęcone nauce były nudne, bezsensowne i stracone, dla mnie - godziny poświęcone tej...

książka która podobała mi się bardzo, bo przeczytałam kiedyś już jako ebook, jakiś czas temu dorwałam egzemplarz papierowy, pewnie zweryfikuję ocenę po ponownym przeczytaniu, ale samo to że chciałam mieć swój egzemplarz, by wrócić o czymś świadczy.

Film Kultowy <3

Ania | 2013-11-27
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić
Przeczytana: 27 listopada 2013

Książka bardzo przyjemna, lekka, momentami naprawdę śmieszna :)
Szybko się czyta, 80% to dialogi :p
Filmu nie widziałam, ale od razu obejrzę, by być na świeżo po lekturze.

Akene92 | 2014-09-17

Jedyna książka, która wydaje się być gorsza niż film zrealizowany na jej podstawie.

Alivea | 2011-05-11
Przeczytana: 11 maja 2011

Przyznam że było na odwrót - widziałam kilkakrotnie kultowy film z Dustinem Hoffmanem ale po pierwowzór literacki sięgam pierwszy raz. I trochę jak z filmem, jednak tutaj jeszcze bardziej irytuje mnie główny bohater - jego niezdecydowanie, nazbyt emocjonalna więź rodziców z synem i jakby nie patrzyć odwrotnie- bo mimo nagłego buntu wobec rzeczywistości ( młody absolwent szukający celu w życiu) w sumie nie robi nic aby stanąć na nogi i udowodnic innym że poradzi sobie sam. Do tego ta pani Robinson.. i zakazany owoc, czyli jej córka.
Wszystko toczy się tak szybko, że zanim dopijemy herbatę książka zostanie wchłonięta. To niewątpliwy plus, jednak nie zostanie w mej pamięci na długo, oj nie.