Tylko dla kobiet

Książka jest przypisana do serii/cyklu "seria z drzewem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
satyra
joly_fh

Podobno kiedy mąż Magdaleny Samozwaniec tuż po ślubie przepadł na kilkudniowej popijawie, ona powitała go jakby nigdy nic i zażądała śniadania. I tak podawał je przez 30 lat. Pierwsza dama polskiej satyry znała się na mężczyznach i kiedy daje kobiece rady, należy jej słuchać! Jak zachować zdrowie i młodość, jak znaleźć odpowiedniego małżonka i walczyć ze zdradą, skąd wiedzieć kiedy jest się...

Jak zachować zdrowie i młodość, jak znaleźć odpowiedniego małżonka i walczyć ze zdradą, skąd wiedzieć kiedy jest się naprawdę kochaną, jaki jest najlepszy sposób na złamane serce i jak pić, żeby się nie upić?
Magdalena Samozwaniec znana była ze swoich bezkompromisowych osądów, zmysłu obserwacji i przede wszystkim ostrego jak żyletka poczucia humoru. Pewnie dlatego mówienie o niej w tzw. krakowskim towarzystwie uważano za faux pas. W Tylko dla kobiet autorka rozprawia się z barwnym wachlarzem kobiecych portretów – histeryczką, kobietą-radio, babusem, monopolką, jajarką, porządnicką. Większość z nich, przedstawionych w krzywym zwierciadle, można odnaleźć na ulicach współczesnych polskich metropolii. Autorka gani i radzi, a to wszystko z przymrużeniem oka i bezwzględną szczerością, nie bez przyczyny przecież nazywana była ‘wysłannicą piekieł’.

Wybór męża według Magdaleny Samozwaniec:
- Materiał na męża powinien mieć tylko tyle inteligencji, aby umieć utrzymać żonę i naprawić w domu elektryczność.
- Lepszy jest ubogi rozrzutnik niż bogaty skąpiec. Najgorszym typem jest ubogi skąpiec – życie z nim to kłębek wełny drzewnej, szarej w czarne ciapki.
- Sprawa wieku. Małżeństwa ‘mieszane’ to znaczy piernika z pączkiem i „sę-dziwy” z młokosem, są zazwyczaj szczęśliwe. Każdemu z nas imponuje to czego sami nie mamy – nawet… wiek.
- Należy czynić z obiektem drobne eksperymenty. Zalać i bacznie obserwować, jak się będzie zachowywał po pijanemu. Pod wpływem alkoholu wyłażą czasem z naszego ukochanego dziwne i mocno niepokojące emanacje.
- Na ostatek radzę wycieczkę do lasu… Jeśli po godzinie nasz wybranek nie powie: – „Chodźmy do domu, dosyć już tego włóczenia się” – to można śmiało włożyć mu swoją dłoń do ręki i iść z nim przez życie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Otóż treść tej książki to nic innego jak porady, których rzekomo poszukuje większa część stada, zwanego elegancko płcią piękną. Wiadomo bowiem, że owa płeć nie zawsze jest w stanie porozumieć się dobrze z płcią „przystojną nierzadko”, ale jednak „piękną mniej”. I tu z pomocą wkracza Magdalena Samozwaniec, która radośnie podsuwa zagubionym damom swoją książkę wraz z idealnymi odpowiedziami na nurtujące je pytania: jak postępować z mężczyznami?, jak być dobrą panią domu?, jak dogadzać facetowi i jeszcze mieć z tego satysfakcję?! Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Dlatego zainteresowanym czytelnikom, a raczej pięknym czytelniczkom, doradzam potraktowanie tej książki jako krótkiego dowcipu, który do łez może nie bawi, w pamięci też zbyt długo miejsca nie zagrzewa, ale zawsze stanowi jakąś rozrywkę na nudnawy wieczór.

Kachusek | 2013-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2013

Lekkie, napisane z przymróżeniem oka felietony o kobietach ich cechach i pomysłach na życie, bądź uprzykrzanie życia innym ;)
Czyta się szybko i przyjemnie, z dużą dawką uśmiechu :)

liaguszka | 2019-01-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Świetna, jak zreszta wszystkie książki Magdaleny Samozwaniec.

Tamanna | 2018-09-19

Znów z cudzej biblioteki. Dla płodozmianu. W bibliotece bym nie wyciągnęła ręki po tę książkę, ale lato ma swoje prawa.
W kilkudziesięciu krótkich rozdzialikach młodsza siostra Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej przedstawia sprawy dla kobiet. Z humorem, niemniej pielęgnując obce mi stereotypy, nudząc mnie chwilami swoimi wywodami na tematy, ktory opatruje tytulami:
- Sztuka milczenia
- Sztuka odchodzenia
- Wybór męża
- Nie dręcz sobą innych
- Kocha...nie kocha?
Itd
Opowieści trącą myszka (czy ktoś jeszcze używa tego powiedzenia?). Mowa o pończochach zdobiących kobiecą nóżkę, o łapaniu oczek, gdy się je zahaczy, o dorabianiu się na powojennym szabrownictwie, o magii lisa na szyi kobiecej. W książce czuje się cień niedawno minionej wojny, po której brakuje mężczyzn i wciąż chce się jeść i jeść.
M. S. mówiąc o kobietach dzieli nas na
- marudy
- jajarki
- tylko (wciąż krytyczne)
- kobiety-radio
Do którego z typów Ci najbliżej? Do którego najbliżej było Magdalenie Samozwaniec,...

Marta | 2014-03-29

Czytanie Magdaleny Samozwaniec jest jak wizyta ukochanej ciotki - takiej, przed której pomysłami ostrzega młodą panienkę mama i babka. Jej satyry nie tylko ukazują, jak niewiele zmian zaszło w "zbiorowej duszy kobiecej" mimo upływu lat, ale pozwalają także zaznać cudownego poczucia przynależności i potwierdzenia.

Katarzynka | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

"Gdy kogoś bardzo kochamy (oczywiście mówi się tutaj o mężczyźnie), nie trzymajmy go w zbyt wielkim cieple. Mężczyzna to ciało, ciało to mięso - ergo, mięso się w cieple psuje." No cóż..kobietka jest genialna, ma cięty dowcip, błyskotliwe spostrzeżenia i ciekawe refleksje na temat pozornie błahych spraw. Polecam!

nextflurry | 2014-08-28

"Można być za­baw­nym, ale nie na­leży być śmiesznym". Jakże łatwo zgubić tą granicę. Samozwaniec była zabawna, ale nigdy śmieszna. Królowa polskiej satyry w książce "Tylko dla kobiet" podsuwa nam rady jaką należy być, a raczej nie być kobietą, wyśmiewając przy tym skrajne i może tak nam bliskie typy osobników płci pięknej. Nie zamierzam pisać rekomendacji tego dzieła, bo ono wcale tego nie potrzebuje, ale chcę się z Wami podzielić przyjemnością, której doznałam podczas czytania. Otóż tekst jest łatwy, "zabawny", powinno się go czytać z przymrużeniem oka, ot tak na wolny wieczór przy lampce wina. Dla każdej z nas Samozwaniec jest bliską osobą, która rozumie rozterki kobiet. Szczerze polecam!
Ps Dziewczyny, pamiętajcie! "Ranę zadaną w serce przez jednego mężczyznę trzeba leczyć plastrem z innego mężczyzny" ;).

Kasio | 2013-07-08

Może i czasy się zmieniają, lecz kobiety (a także mężczyźni) - nigdy. Lektura "Tylko dla kobiet" to wyjątkowo smakowity kąsek. Szczególnie dla tych pań, które mają do siebie dystans, bo czy tego chcemy czy nie, w którymś z przepysznych felietonów autorki odnajdziemy - pośród ironicznych portretów naszych przyjaciółek, sióstr czy sąsiadek - cząstkę siebie. Polecam szczególnie jako lekką rozrywkę na letnie dni.

Kika | 2013-12-26

Książka napisana w 1946 roku, a zadziwia aktualnością. Satyra na kobietę, którą warto przeczytać i dowiedzieć się czegoś o sobie, o mężczyznach i kochanych przyjaciółkach ;)

Ach, ta klasa! Ten humor retro!
Uwielbiam pasjami! :-)