Legendy II

Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Okładka książki Legendy II
83-7301-501-9
Robert Bartołd
Opowiadania

Okładka książki Sky Dragons Anne McCaffrey, Todd McCaffrey
Sky Dragons Anne McCaffrey, Tod...
Okładka książki Dragons Time Anne McCaffrey, Todd McCaffrey
Dragons Time Anne McCaffrey, Tod...
Okładka książki Smoczy harfiarz Anne McCaffrey, Todd McCaffrey
Smoczy harfiarz Anne McCaffrey, Tod...
Okładka książki Smocza Rodzina Anne McCaffrey, Todd McCaffrey
Smocza Rodzina Anne McCaffrey, Tod...

Druga część ,,Legend" jest bardzo podobna do poprzedniczki. Ponad połowa autorów z poprzedniego tomu, pojawia się również w następnym. W drugiej części zabrakło tekstów Stevena Kinga, Terrego Pratchetta, Terrego Goodkinda, Ursulii LeGuin i Nicka Jordana. Wszystkie pozostałe teksty są częścią tych samych sag co wcześniej, dlatego klimat jest bardzo podobny.
Opowiadanie Robina Hobba ,,Powrót do domu", będące częścią cyklu ,,Kraina najstarszych" to świetna historia grupki kolonistów wysłanych na podbój tropikalnej krainy. Nowy świat nie okazał się jednak zielonym rajem, a bagnistym piekłem, w którego głębi kryją się tajemnicze, złowrogie siły... Ta opowieść, przedstawiona w formie pamiętnika, to ciekawa opowieść o chciwości, walce człowieka z naturą oraz tego, jak niebezpieczeństwa wpływają na normy społeczne. Jestem pod wrażeniem.
Klasę pokazał również G. Martin, przedstawiając dalszy ciąg przygód ser Dancana wysokiego, legendarnego rycerza z czasów na sto lat przed wydarzeniami z ,,Gry o tron". Akcja opowiadania rozgrywa się w czasach teoretycznego pokoju, jednak nawet wtedy siedem królestw jest dalekie od spokoju. Drobny sąsiedzki konflikt jest okazją do intryg nie ustępujących w niczym ,,Grze o Tron" i, nawiasem mówiąc, dużo bardziej podobało mi się od stylu sagi.
Opowiadanie Orsona Carda, z ,,Opowieści o Alvinie Stwórcy" jest bliźniaczo podobne do poprzedniczki - tym razem poruszony zostaje motyw niewolnictwa i zbliżającej się wojny secesyjnej (chociaż w stanach Carda Ameryka jest podzielona od samego początku istnienia). Główny bohater znowu spotyka znane osoby - tym razem są początkujący prawnik Abraham Lincoln oraz były kowal Dawid Bowie. Opowiadanie jest nieco poważniejsze od tego z pierwszej części - w końcu porusza poważniejszy temat niż sprawę nieuczciwego młynarza, ale forma nadal nie przypada mi do gustu. Przede wszystkim, irytuje mnie główny bohater, dysponujący niemal boską mocą, a mimo to próbujący (niezbyt udolnie) silić się na pomysłowość.
,,Lord John i sukkub" Diany Gabeldon to ciekawe pomieszanie gatunków. Chociaż jest częścią cyklu fantasy, jednak opowiadanie jest... kryminałem. Rozgrywającym się w XVIII wieku, na froncie francusko-niemieckim, ale jednak. Interesujące rozwiązanie, chociaż fabuła rozwija się powoli, a kończy błyskawicznie.
,,Księga zmian", napisana przez autora zbioru, ponownie przenosi nas do Majipooru. Tym razem jest to historia genialnego eposu i okoliczności jego powstania. Morał jest taki - sztuka wymaga wyrzeczeń. Lepsze od poprzedniego, ma swój głęboki sens, ale do serii nadal nie jestem zbytnio przekonany...
,,Chłopiec który znalazł szczęście po śmierci" to historia umierającego dzieciaka, którego osobowość została przeniesiona do wirtualnego świata. To dosyć pesymistyczna (a może nie?) opowieść o tym, jak traci on powoli kontakt z dawnym światem, zadaje również pytania na temat wirtualnego świata. Tyle, że fabuła nie rzuciła mnie na kolana.
,,Poza pomiędzy" Anny McCaffrey przedstawia historię z perspektywy jeźdźców smoków. Zwierzęta te znały niezwykłą sztukę teleportacji, jednak nie było to niebezpieczne, gdyż groziło uwięzieniem pomiędzy wymiarami. I właśnie to spotyka główną bohaterkę. Muszę przyznać że historia Morety, podobnie jak całe uniwersum, nie przypadła mi do gustu. Nie dosyć, że jest bardzo niekonsekwentny, to jeszcze nic się w nim nie dzieje. Jeżeli ,,Legendy" miały przekonać mnie do Pern, to im się nie udało.
Bohater opowiadania Raymonda E. Feista również jest kurierem. I chociaż ma o wiele bardziej banalny środek transportu, to całe opowiadanie ,,Kurier" jest w całości wypełnione akcją. Wszystko zaczyna się, gdy w związku z nadejściem zimy armie Kelewanu rozpoczynają odwrót na leża zimowe. Jak się okazuje, moment ten został uznany za dogodny moment do ataku. Opowiadanie jest klasyczną historią drogi, chociaż wątek wojenny również jest nie bez znaczenia. Szybka, łatwa i przyjemna lektura.
Opowiadanie ,,Próg" Elizabeth Haydon to jeden z najlepszych fragmentów zbioru. To epicka historia świata skazanego na zagładę.Czekające na największą w dziejach tragedię królestwo opuszczają prawie wszyscy mieszkańcy. Prawie, bo nad przebiegiem ewakuacji czuwać ma kilku ochotników. W ostatniej chwili okazuje się, że możliwe jest ocalenie. Ale za jaką cenę?
Akcja opowiadania Neila Gemaina ,,Władca górskiej doliny" rozgrywa się w świecie powieści ,,Amerykańscy bogowie". Cień, jego główny bohater, trafia do Szkocji, gdzie ma odbyć się pojedynek decydujący o losach rywalizacji dobra ze złem. Szybko jednak się okazuje, że nie określenia ,,dobro" i ,,zło" są czysto umowne. Wymowa opowiadania jest ciekawa, podobnie jak odwołania do szkockich legend, ale fabuła rozwija się raczej mozolnie i sporo się wynudziłem podczas lektury.
Ten naprawdę dobry tomik zakończony został słabym opowiadaniem ,,Niepokonany" Terrego Brooksa. Strasznie się przy nim męczyłem: najpierw główny bohater nie chcę ratować świata, potem ci którzy go do tego namówili chcą go zniechęcić, a potem wszyscy ruszają w drogę, martwiąc się że to niebezpieczne... W zasadzie mogłoby zajmować dwie strony.
Podsumowując, drugi tom ,,Legend" jest dobrą kontynuacją poprzedniej części i z pewnością spodoba się wszystkim, którym przyjemność sprawiła lektura poprzedniego tomu. Z tego samego powodu, nie spodoba się tym, którzy ,,jedynka" do gustu nie przypadła. Kilka opowiadań jest na naprawdę wysokim poziomie, ale kilka nie wypadło najlepiej. Największą niespodzianką było dla mnie opowiadania ,,Próg" i ,,Powrót do domu" bo wstęp nie wyglądał zachęcająco. Ponownie jak w poprzedniej części autor zamieścił obszerne wstępy, zawierające dużą ilość, często niepotrzebnych, spoilerów.

Opowiadanie...

Duży i bogaty zbiór . Dla każdego , coś miłego .I Martin i Gaiman . Czyta się szybko i można przy niej spędzić , miło czas .

Pan Silverberg pięknie (jak to on potrafi) ale nuudnoo...

Reszta pisarzy, dla mnie, rewelacja..szkoda, że nie dokopałem się tej książki wczesniej :)

Pan Silverberg pięknie (jak to on potrafi) ale nuudnoo...

Niestety, znane nazwiska nie są żadną gwarancją jakości. Poza dwoma wyjątkami opowiadania są nudne, miałkie i zupełnie nie warte czytania. Mam wrażenie, że nawet zagorzali fani znanych serii fantasy (Pern, Shannara) będą rozczarowani.
Warto sięgnąć jedynie dla Gaimana i Martina.

Warto sięgnąć jedynie dla Gaimana i Martina.

Ciężko jednoznacznie ocenić zbiór opowiadań tak różnych pod względem stylu twórców. Jak ktoś poniżej napisał; znajdą się tam opowiadania świetne, kilka całkiem znośny, parę można by z powodzeniem wyciąć. Tak czy owak warto rzucić okiem.

Bardzo nierówna antologia, w której teksty bardzo dobre, czy wręcz wybitne sąsiadują z miałką, pozbawioną polotu i ciekawej fabuły, kanoniczną do bólu fantasy. "Legendy II" doskonale sprawdzają się jednak, jako "próbnik" dla tych, którzy zainteresowani są pewnymi sztandarowymi dla gatunku cyklami fantasy, jakkolwiek wcześniej chcieliby się przekonać, czym dana seria się charakteryzuje, tudzież jakim stylem operują jej znani autorzy.

Po lekturze drugiego tomu "Legend", nabrałem solidnego apetytu na więcej Robin Hobb, Orsona Scotta Carda i Elizabeth Haydon, z którymi zapoznanie się - do tej pory - z różnych przyczyn odkładałem. Ponadto swoim, w zasadzie pozbawionym elementów nadprzyrodzonych, opowiadaniem, zaintrygowała mnie Diana Gabaldon, o której - wstyd przyznać - wcześniej nie słyszałem. Jej cykl "Outlander" to dla mnie murowana pozycja do przeczytania w najbliższej przyszłości.

Z pisarzy już znanych, jak zwykle nie zawodzi George R. R. Martin - opowiadanie mniej smakowite, niż pierwsze z mini-cyklu o przygodach Duncana i Jaja, ale i tak dopracowane fabularnie i na wysokim, warsztatowym poziomie. Natomiast nowela z "Innego świata" Tada Williamsa jest pozycją przeznaczoną tylko i wyłącznie dla tych, którzy mają już tetralogię za sobą, bowiem zarówno wprowadzenie do niego, jak i ono samo roi się od szczegółów zdradzających rozwiązania kluczowych wątków fabularnych i zakończenia tego cyklu, oraz stanowi niejako jego rozszerzony epilog. Miło było również powrócić do świata "Amerykańskich bogów" Neila Gaimana - ten pan również nie rozczarowuje.

Bardzo słabo wypadają opowiadania pozostałych pisarzy. Silverberg, McCaffrey, Feist i Brooks promują swoje najsłynniejsze cykle nowelkami z pola klasycznego fantasy, pełnymi nużących opisów, nieciekawymi fabularnie i pełnymi patosu najgorszego rodzaju. I chyba raczej skierowanymi do młodszego, dopiero co zaczynającego przygodę z fantasy czytelnika.

Antologię - tak czy inaczej - nie tylko dlatego, że znajdzie się tu w większości opowiadania bardzo dobre, ale również z uwagi na możliwość zapoznania się z tymi słabszymi może uchronić czytelnika przed zmarnowaniem czasu, tudzież pieniędzy w przyszłości.

Opowiadanie pani Robin Hobb to kolejne z jej arcydzieł łączące dwie trylogie o Królestwie Sześciu Księstw i trylogię Żywostatkach.

Dzięki tym opowiadanio stałam się wielbicielką serii "Obca" D. Gabaldon, oraz zainteresowałam się serią o bastardzie R. Hobb.
Bardzo, bardzo dobra rzecz.

Bardzo, bardzo dobra rzecz.

• Chcę mieć
  • Zbiory opowiadań