Legends II
83-7301-501-9
Opowiadania

Legendy II to kontynuacja bestsellerowego tomu Legendy, który ukazał się w 1999 roku nakładem Domu Wydawniczego Rebis. I tym razem zbiór minipowieści opatrzony jest wstępami, mapami oraz bibliografiami serii, a przedmowę do całości napisał uhonorowany nagrodami Nebula, Hugo i Jupiter – Robert Silverberg. Na Legendy II składa się jedenaście utworów autorstwa klasyków fantasy, którzy stworzyli historie osadzone w wymyślonych przez siebie światach. Są tu ze swoimi cyklami:
Robin Hobb – Kraina Najstarszych
George R.R. Martin – Pieśń Lodu i Ognia
Orson Scott Card – Opowieści o Alvinie Stwórcy
Diana Gabaldon – Obca
Robert Silverberg –Majipoor
Tad Williams – Inny Świat
Anne McCaffrey – Jeźdźcy Smoków z Pern
Raymond E. Feist – Wojna o Rift
Elizabeth Haydon – Symfonia wichrów
Neil Gaiman – Amerykańscy bogowie
Terry Brooks – Shannara

wiejskifilozof | 2013-02-26

Duży i bogaty zbiór . Dla każdego , coś miłego .I Martin i Gaiman . Czyta się szybko i można przy niej spędzić , miło czas .

Antoniuss | 2016-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2016

Druga część ,,Legend" jest bardzo podobna do poprzedniczki. Ponad połowa autorów z poprzedniego tomu, pojawia się również w następnym. W drugiej części zabrakło tekstów Stevena Kinga, Terrego Pratchetta, Terrego Goodkinda, Ursulii LeGuin i Nicka Jordana. Wszystkie pozostałe teksty są częścią tych samych sag co wcześniej, dlatego klimat jest bardzo podobny.
Opowiadanie Robina Hobba ,,Powrót do domu", będące częścią cyklu ,,Kraina najstarszych" to świetna historia grupki kolonistów wysłanych na podbój tropikalnej krainy. Nowy świat nie okazał się jednak zielonym rajem, a bagnistym piekłem, w którego głębi kryją się tajemnicze, złowrogie siły... Ta opowieść, przedstawiona w formie pamiętnika, to ciekawa opowieść o chciwości, walce człowieka z naturą oraz tego, jak niebezpieczeństwa wpływają na normy społeczne. Jestem pod wrażeniem.
Klasę pokazał również G. Martin, przedstawiając dalszy ciąg przygód ser Dancana wysokiego, legendarnego rycerza z czasów na sto lat przed...

astaldohil | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Bardzo nierówna antologia, w której teksty bardzo dobre, czy wręcz wybitne sąsiadują z miałką, pozbawioną polotu i ciekawej fabuły, kanoniczną do bólu fantasy. "Legendy II" doskonale sprawdzają się jednak, jako "próbnik" dla tych, którzy zainteresowani są pewnymi sztandarowymi dla gatunku cyklami fantasy, jakkolwiek wcześniej chcieliby się przekonać, czym dana seria się charakteryzuje, tudzież jakim stylem operują jej znani autorzy.

Po lekturze drugiego tomu "Legend", nabrałem solidnego apetytu na więcej Robin Hobb, Orsona Scotta Carda i Elizabeth Haydon, z którymi zapoznanie się - do tej pory - z różnych przyczyn odkładałem. Ponadto swoim, w zasadzie pozbawionym elementów nadprzyrodzonych, opowiadaniem, zaintrygowała mnie Diana Gabaldon, o której - wstyd przyznać - wcześniej nie słyszałem. Jej cykl "Outlander" to dla mnie murowana pozycja do przeczytania w najbliższej przyszłości.

Z pisarzy już znanych, jak zwykle nie zawodzi George R. R. Martin - opowiadanie mniej smakowite,...

Caylith | 2011-02-12

Dzięki tym opowiadanio stałam się wielbicielką serii "Obca" D. Gabaldon, oraz zainteresowałam się serią o bastardzie R. Hobb.
Bardzo, bardzo dobra rzecz.

ashka | 2012-05-23
Przeczytana: 23 maja 2012

Niestety, znane nazwiska nie są żadną gwarancją jakości. Poza dwoma wyjątkami opowiadania są nudne, miałkie i zupełnie nie warte czytania. Mam wrażenie, że nawet zagorzali fani znanych serii fantasy (Pern, Shannara) będą rozczarowani.
Warto sięgnąć jedynie dla Gaimana i Martina.

Sivarion Anatornel | 2012-03-22

Ciężko jednoznacznie ocenić zbiór opowiadań tak różnych pod względem stylu twórców. Jak ktoś poniżej napisał; znajdą się tam opowiadania świetne, kilka całkiem znośny, parę można by z powodzeniem wyciąć. Tak czy owak warto rzucić okiem.

Rinetka | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Opowiadanie pani Robin Hobb to kolejne z jej arcydzieł łączące dwie trylogie o Królestwie Sześciu Księstw i trylogię Żywostatkach.

lelek | 2012-05-31
Przeczytana: 30 maja 2012

Pan Silverberg pięknie (jak to on potrafi) ale nuudnoo...

Reszta pisarzy, dla mnie, rewelacja..szkoda, że nie dokopałem się tej książki wczesniej :)

Jameli | 2016-08-21
Przeczytana: 23 września 2016