Królowa zimy

Cykl: Królowe (tom 1) | Seria: Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo: Solaris
The Snow Queen
Królowa, Zimy, Tiamat, Letniacy, nery

Planeta Tiamat, wraz z kilkoma innymi, podlega Hegemonii zarządzanej przez technokratyczną planetę Kharemough. W większości pokryta oceanem, wyspiarska, posiada jedno bogactwo - wodę życia, wyciąg z krwi merów - morskich zwierząt. Jej zażywanie daje nieśmiertelność. Ze względów astronomicznych Tiamat ma tylko dwie pory roku, trwające po około 150 lat - Lato i Zimę. Podczas Lata rządzą Letniacy, lud zabobonny, odrzucający technikę, a Latem Letniacy, lud współpracujący z Hegemonią. Nadchodzi czas zmiany warty. Ustępująca Królowa Zimy nie zamierza ustąpić i nie chce się pogodzić ze swoją rytualną śmiercią. Sprawia, że kilka kobiet Letniaków urodzi jej klony...

Agnieszka | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Na początku było nieźle, książka przypomina Diunę, zacofana planeta, ale ona jedna we wszechświecie kryje sekret, naturalne złoże pozyskiwane w wyniku eksterminacji innego gatunku. Od tego złoża uzależniona jest reszta świata. Znane, prawda? Szkoda, że autorka, która w krótkiej przedmowie przyznaje się do inspiracji Andersenem nie wspomina o Herbercie. To przecież żaden wstyd, jak naśladować to najlepszych.
Jest fajnie póki są tajemnice, niestety wszystkie są wyjaśniane wprost, tak żeby każdy czytelnik sobie poradził. Nie dla mnie taki egalitaryzm, od razu się nudzę. Drugi minus to nadmiar romansu. Nawet urokliwego, baśniowego i naiwnego; ale w takiej ilości, że zaczyna robić się ckliwie, mdło i znowu zwyczajnie nudno.
W tle dostajemy wszechświat o długiej historii, widać tu wyobraźnię i potencjał.
I tym bardziej czuję zawód. To mogła być bardzo dobra książka. Jest przeciętna.

Wiedźma | 2010-09-03

Fenomenalna opowieść o przyjaźni, miłości, zdradzie i ochronie przyrody. Jeśli dodać do tego wszystkiego podróże galaktyczne, sybille oraz tajemnice, które skrywa Tiamat i reszta wszechświata, to mamy naprawdę ciekawą historię.
Oprócz tego wspaniale zarysowane postaci, doskonały styl, niepowtarzalna fabuła - czytałam książkę z zapartym tchem i po latach ponownie do niej wróciłam.

Antychrystka | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Królowa Zimy nie jest książką o władzy, technologii, czy poszukiwaniu prawdy. To powieść o ludzkich ułomnościach, które istnieją poza czasem i przestrzenią. To historia, którą determinuje miłość, nienawiść, strach i obojętność. Wpływają na decyzje bohaterów, którzy i tak będąc już nieszczęśliwymi, pakują się w coraz to większe nieszczęście. Niektórzy z nich, w swoim niepewnym położeniu, starają się zamaskować wszystko uśmiechem, ale czytelnik widzi i rozumienie więcej.

Przez pierwszą część lektury bawiłam się bajecznie. Z każdym rozdziałem coraz lepiej poznawałam świat i rozumiałam bohaterów. Jednak w miarę zyskiwania w oczach tego pierwszego, drugie zaczynało łamać serce. Bo to nie są postaci, które mają swój cel i po prostu do niego dążą. To są ludzie, którzy nieustannie walczą z samymi sobą: z zaniżoną samooceną, z własnymi grzechami, z żalem po nieodwzajemnionej miłości, czy w końcu strachem przed samym kochaniem. Niestety, ku mojemu rozczarowaniu, bohaterowie nie dokonują...

Gwyn | 2012-02-10
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć!

Klasyka science-fiction, choć książka ta początkowo wygląda raczej na fantasy. Świetny retelling "Królowej Śniegu" w bardzo interesującym settingu. Z racji tego, czym jest ta powieść, ogólny zarys fabularny jest raczej przewidywalny dla każdej w miarę inteligentnej osoby, a postacie są momentami bardzo sztampowe, ale pomimo to naprawdę wciąga. Warto, warto, warto.

Za to kopniak należy się tłumaczowi, bo momentami kulawa polszczyzna aż kłuje po oczach - zdarza się nawet kilka momentów, gdzie ciężko stwierdzić, o co chodzi w zdaniu. Nieładnie, nieładnie.

ira | 2012-02-16
Przeczytana: 1995 rok

To się nazywa zdobycz!
Kupiłam wszystkie trzy tomy w jakimś markecie za śmieszne pieniądze. nie wiedziałam nawet, co wkładam do koszyka, poraził mnie stosunek ilości zadrukowanych stron do ceny...
Spróbowałam przeczytać - znudziło mnie i wróciło na półkę. Dobrze, że wtedy jeszcze nie znałam allegro.
Wróciłam na Tiamat jakiś czas później i od tej pory wracam ciągle. Ta powieść jest fascynująca, wielowątkowa, postacie zróżnicowane i wiarygodne. A wszystko splata się w jedną, niesamowitą całość.

Kingsman | 2016-07-26
Przeczytana: 28 lipca 2016

Bardzo dobra książka. Klasyka Sci-Fi. Polecam!

Aliath | 2016-11-21
Natalia | 2016-08-27