Czerwony prorok

Okładka książki Czerwony prorok Orson Scott Card
Okładka książki Czerwony prorok
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 2) fantasy, science fiction
Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 2)
Red Prophet. The Tales of Alvin Maker
Prószyński i S-ka
2016-10-04
1995-01-01
1988-01-01
Piotr W. Cholewa
Piotr W. Cholewa siódmy syn magia wierzenia filozofia dobro zło tworzenie stwórca niszczenie niszczyciel

Kontynuacja "Siódmego syna" trzyma poziom. Wciąż mamy tutaj fajną historię alternatywną z ciekawymi postaciami historycznymi w nieco odmienionej roli.

Wszechobecna magia tym razem zostaje pokazana z poziomu rdzennej ludności. Dzięki niej dowiadujemy się nieco o czarnych kartach historii Ameryki, a co ciekawsi na pewno zaczną szperać w internecie, doszukując się dodatkowych informacji.

Kilka fajnych wątków, zwroty akcji, intrygujące miejsca, przedmioty i sytuacje, a wszystko to w niewielkiej objętości.

Trzeba przyznać, że fajnie się to czyta. Teraz muszę upolować kolejną część.

Drugi tom opowieści o o Alvinie Stwórcy trzyma bardzo wysoki poziom. Może na minus zbyt wiele polityki ale autor jednocześnie bardzo dokładnie przedstawia alternatywny świat jaki stworzył. Początkowo mało jest też Alvina ale później autor nadrabia tą zaległość a Alvin choć jest jeszcze małym chłopcem to już pokazuje swoją moc Stwórcy.

Dużo scen chwytających za serce. Bardzo przejmujące fragmenty związane z Proroczym miastem. Wiele mistycyzmu i rewelacyjna postać Ta-Kumsawa wzorowana na autentycznym i wielkim wodzu Tecumsehu.

Kolejne czytanie po latach znów dało mi wiele satysfakcji. Przepiękna opowieść.

Dużo scen chwytających za serce....

Po przeczytaniu pierwszej części nie sposób było nie sięgnąć od razu po drugą. Zainteresowany historią z pierwszej cześci sagi, natrafiłem na realia, które do końca nigdy mnie specjalnie nie interesowały, czyli początki Stanów Zjednoczonych , okraszone sporą dawką klimatów indiańskich. Wraz z rozwojem fabuły przekonywałem się coraz bardziej, bo jak zwykle historia prowadzona była bardzo interesująco. Intrygi, nowe postaci, wybory moralne oraz zdecydowanie więcej ciekawych wydarzeń rozwijających część pierwszą , zaowocowały przeczytaniem drugiej części na kilka podejść. Momentami nie mogłem się oderwać. W zasadzie nie dłużyło mi się czytanie w ogóle. Pomimo uprzedzenia, przerąbałem się przez książkę niczym pierwszy osadnik przez las. Polecam fanom fantastyki. Nawet tym, którzy nie przepadają za indianami.

To książka o szlachetności i o braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Winni zostają ukarani, niewinni mogą dochodzić swoich praw. Dużo tu dążenia do doskonałości i sprawiedliwości, która dosięga każdego. Wszystkie siły, czyste czy nieczyste, zaprząga się w rozwój ludzkości, a ludzie umiejętnie potrafią się nimi posługiwać.
Chciałabym, żebyśmy faktycznie byli odrobinę lepszym gatunkiem, tak jak to sobie wymarzył Card. Życie na Ziemi z pewnością byłoby wtedy łatwiejsze.

Chciałabym, żebyśmy faktycznie byli odrobinę...

Drugi tom połknięty o chcę więcej. Od czasu Endera nie miałem takiego apetytu na Carda

Udana kontynuacja Siódmego syna, wciąga i zaciekawia.

Udana kontynuacja Siódmego syna, wciąga i zaciekawia.

Początkowo dość mocno chaotyczna, autor wprowadził nowe postacie których roli za bardzo nie znam. Potem jednak dochodzą bohaterowie i wątki z pierwszej części serii. Całość nabiera kształtu i sensu, a od połowy jest naprawdę świetnie. Trochę szkoda że sama końcówka wydaje się napisana na szybko, byle jak tylko po to by zamknąć dotychczas rozpoczęte wątki.
Natomiast sam mix indiańskich klimatów i historii Ameryki wypada naprawdę dobrze.

Natomiast sam...

„Czerwony Prorok” jest drugim tomem cyklu „Alvin Stwórca”. Sięgając po niego miałam duże oczekiwania.

Marzeniem Billa Harrisona było zostać gubernatorem. I postanowił osiągnąć ten cel za wszelką cenę. Głównego wroga upatruje w Czerwonych, których chce wykończyć alkoholem, oraz poznanego w pierwszym tomie Armora-ofGoda Weavera, który z kolei dąży do zachowania pokoju z tubylcami. Harrison chce zlikwidować wszystkie przeszkody na swojej drodze poświęcając nawet życie niewinnych dzieci. Wskutek nieoczekiwanych zdarzeń Alvin wplątuje się w te walki. Jego misją staje się niedopuścić do rzezi. Czy zdąży na czas?

Drugi tom różni się od pierwszego, który skupiał się na Alvinie. W tej części akcja skupia się wokół dwoch Czerwonych - Lolli-Wossiky oraz Ta-Kumsawa. Ten pierwszy do niedawna był zapijaczonym tubylcem. Teraz nazywany jest Czerwonym Prorokiem. Mimo wyrządzonych mu krzywd, zależy mu na pokoju z Białymi. Ten drugi jest jego starszym bratem wrogo nastawionym do przybyszy zza oceanu. Obaj mają swoich zagorzałych zwolenników. Każdy z braci musi zadecydować o swojej przyszłości. Obaj szybko orientują się jak ważny jest Alvin.

Gdzieś w tle całej historii jest rodzina Millerów opłakująca domniemaną stratę. To właśnie ich rządza zemsty doprowadza do katastofalnego finału. W pewnym stopniu jestem w stanie ich zrozumieć, bo utrata bliskich zawsze jest bolesnym ciosem. Jednak jedynie Armor-of-God dostrzega konsekwencje ich działania.

Drugi tom był dla mnie zaskakujący, ze względu na alternatywną historię. Ponownie pojawiają się znane nam z historii postacie ale przedstawione zupełnie inaczej niż w podręcznikach. Dobrym przykładem jest tu postać Bonaparte. Autor w przewrotny sposób wyjaśnia fakt uwielbienia tego człowieka przez żołnierzy.

„Czerwony Prorok” porusza ponadczasowe wątki - więzi rodzinne, honor, uczciwość, lojalność. Drugi tom czytało mi się trochę ciężej niż poprzedni ale nie dlatego, że jest słabszy. Jest lepszy, bardziej dopracowany. Jest więcej wewnętrznych przemyśleń bohaterów. Polecam.

Po przeczytaniu "Siódmego syna”, który stanowi pierwszą część całego cyklu zadawałam sobie sprawę, że nie będzie on dla mnie tak wciągający jak „Gra Endera”. Z tej też przyczyny nie spodziewałam się, że „Czerwony prorok”, który stanowi bezpośrednią kontynuację poprzedniej części cokolwiek zmieni.
Już sam początek składający się na opowieść przeszłości dwóch czerwonoskórych Loli-Wossiky i Ta-Kumsawa nie była dla mnie zbyt wciągający, a alternacje wydarzeń historycznych wprowadzane przez autora w pozostałych fragmentach wydają mi się monetami po prostu zbyt patetyczne. Oczywiście moja (szczerze mówiąc przeciętna) znajomość historii Ameryki Północnej tamtego okresu nie pomaga. Jestem jednak w stanie wychwycić całkiem sporo z tego, co autor poddał przemianie i nie do końca uważam te decyzje za zbyt trafne. Mam zamiar sięgnąć po kolejną część licząc na to, że fafuła stanie się odrobinę bardziej dynamiczna.
Niestety nie jestem w stanie ocenić, czy zdołam się przekonać do cyklu o Alwinie w takim samym stopniu jak to się stało z sagą Endera i sagą Cienia. Możliwe jednak, że z czasem uda mi się przyzwyczaić do postaci i zarysowanego w powieści świata.

Z początku nie wiedziałem za bardzo o co chodzi bo mało tu o Alvinie a całość książki wyjaśnia potyczki białych i ich przywódców z czerwonymi z krainy. W miarę czytania cała historia nabiera sensu i wreszcie pojawia się Alvin który odgrywa w historii decydującą rolę. Wszystko utrzymane w klimacie części pierwszej!

• Orson Scott Card