Czerwony prorok

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Red Prophet. The Tales of Alvin Maker
Ag2S

Inne wydania

W wieku jedenastu lat wiedział, jak biali ludzie mordują jego ojca. Od tego dnia Indianin Lolla-Wossiki stał się żałosnym pijakiem. Jego brat, Ta-Kumsaw, chciałby przepędzić białych z kontynentu. Ale gubernator Bill Harrison snuje o wiele okrutniejsze plany wobec Indian. Kiedy zaczyna je realizować, mimowolnie doprowadza do spotkania Alvina Millera – wyjątkowego białego chłopca, obdarzonego potężną mocą magiczną – z Lollą-Wossiky i Ta-Kumsawem. I tak rozpoczyna się kolejny etap edukacji Alvina.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Czerwony_prorok-p-33772-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Czerwony_prorok-p-33772-1-30-.html

Wkp | 2016-10-20
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

ALVIN PRAWIE BEZ ALVINA

„Opowieść o Alvinie Stwórcy” to druga najsłynniejsza seria Orsona Scotta Carda, którą wraz z „Grą Endera” można uznać za jego opus magnum. Przez niemal trzydzieści lat, jakie gości na księgarskich półkach zdobyła wielkie uznanie krytyków i czytelników, liczne nagrody i status pozycji kultowej. Teraz, niemalże równocześnie z zapowiedzią autora, iż po kilkunastu latach cykl doczeka się kontynuacji w postaci powieści „Master Alvin”, wydawnictwo Prószyński postanowiło przypomnieć losy Alvina w nowej szacie graficznej i w ręce fanów trafił właśnie drugi tom tej nowej edycji.

Głównym bohaterem „Proroka…” nie jest jednak Alvin, a Indianin Lolla-Wossiki, który jest nikim inny, jak epizodycznym bohaterem poprzedniego tomu, znanym jako Jaśniejący Człowiek. Cierpiący po przeżyciach z dzieciństwa jest wrakiem człowieka, alkoholikiem zdawałoby się bez przyszłości. Jednak jego życie już wkrótce się zmieni. Spotkanie z Alvinem okaże się brzemienne w skutkach, a on sam...

Triskel | 2016-11-13

„Czerwony prorok” jest to drugi tom z cyklu „Opowieść o Alvinie Stwórcy” autorstwa Orsona Scotta Carda. Po „Grze Endera” jest to jeden z najlepiej ocenianych cykli autora, który doczekał się wielu nagród i przychylnych komentarzy. Ponoć w przygotowaniu jest kolejny tom przygód Alvina, „Master Alvin”, wywołując już u fanów cyklu w pełni zrozumiałą euforię. Orson Scott Card potrafi zaskakiwać i w przypadku tej kontynuacji również nie zawiedzie swoich zagorzałych czytelników.

Alvin Miller poprzez niespodziewany zwrot wypadków spotyka Ta-Kumsawa oraz Lolla-Wossiki, Indian, którzy stracili wielu swoich bliskich podczas inwazji białych ludzi na ich ziemie. Gubernator Bill Harrison zamierza zrealizować jeszcze bardziej podstępne plany wobec ludności Indian i tylko ktoś o potężnej magicznej mocy będzie mógł im pomóc. Czy Alvin Miller pomorze Ta-Kumsawowi przepędzić białych intruzów? Czy przyczyni się do jeszcze większej zguby i tak sponiewieranej Indiańskiej ludności?

Powieść przypadła...

Adrian Jeżak | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Pierwsza książka w tym roku za mną!
Cieszy mnie to, że seria mnie tak wciągnęła. Wspaniała historia i jak dla mnie rzecz nie do pomyślenia by epizodycznego bohatera z części poprzedniej zrobić niemal głównego bohatera następnej. Wspaniały motyw wojny Indian z wszystkimi białymi zjednoczonymi przeciwko nim. Udział rodziny i samego Alvina w tychże wydarzeniach.
Polecam każdemu fanowi fantastyki. I być może moja opinia wyda się ludziom mierna, tak samo jak ocena książki, ale mimo tych emocji, ktore towarzyszyły mi podczas czytania czuję pewien niedosyt. Zbyt mało wątków poświęconych głównym bohaterom a zbyt wiele historycznym bohaterom których czyny i słowa aż gryzą w oczy fikcja literacką.
Zachęcam do czytania
Adrian Jeżak

Silaqui | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011

"Czerwony Prorok" to druga część Opowieści o Alvinie Stwórcy - chłopcu, który będąc siódmym synem siódmego syna posiada niesamowite zdolności wpływania na świat wokół niego.
Gdy zaczynałam czytać "Czerwonego Proroka" (którego opis widziałam wcześniej na lubimyczytac) czułam, że tym razem mało będzie Alvina w opowieści. I tak rzeczywiście się stało. Większa część lektury poświęcona jest Indianom i ich walce o ratowanie ziem Ameryki przed "Białymi". Mamy również przedstawione pewne wydarzenia z "Siódmego Syna", widziane jednak nie przez Alvina a Lollę-Wossikiego. Zostaje nam wyjaśnione skąd i dlaczego "Jaśniejący Człowiek" pojawił się w sypialni chłopca (zdarzenie to okazało się nie tylko przełomowe dla młodego Millera, ale także dla wspomnianego Indianina), a także poznajemy mistykę rdzennych mieszkańców Ameryki.
I właśnie ta mistyka, więź z całą przyrodą urzekła mnie najbardziej w całej historii.

Przy więzi z krainą, jaką mają Indianie zdolności Alvina zdawały mi się bardziej...

Hubert | 2014-03-23
Przeczytana: 19 marca 2014

Drugi tom opowieści o Alvinie wnosi do historii nie tylko ciąg dalszy, ale także sporo nowych informacji do "przetrawienia" oraz sporo wątków, które dopiero zostały "liźnięte" i zostaną z pewnością rozwinięte w dalszych tomach.

Książka ciekawa, jednak czuć robotę rzemieślnika (a może nawet i "wyrobnika"), nie artysty. Chociaż spodobało mi się i sięgnę po dalsze tomy, jedno wiem na pewno - cykl ten nie stanie się raczej w moich oczach czymś wspaniałym, genialnym i ponadczasowym.

auuron | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Drugi tom cyklu o Alvinie Stwórcy. Książka zaczyna się dosyć nieciekawie. Przez długi czas opowiada o wydarzeniach pozornie niezwiązanych z Alvinem. Na szczęście ze strony na stronę wszystko nabiera sensu i "Czerwony prorok" świetnie wplata się w wydarzenia z "Siódmego syna". Akcja naprawdę wciąga, a dzieje się sporo. Już nie mogę się doczekać przeczytania następnej części! Mocne 7/10.

BlackenedBooks | 2015-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2015

Tę i inne recenzje, znajdziecie na blogu:

Pierwszy tom cyklu zakończył się decyzją Alvina Millera Seniora o wysłaniu jedenastoletniego syna do Hattrack River - miejsca jego narodzin - w celu odbycia terminu u miejscowego kowala. Długo się przed tym wzbraniał, lecz dzięki namowom tajemniczego Bajarza, który znikąd pojawił się w domostwie Millerów, zgodził się na to. Na wyprawę, został wysłany razem z bratem - Measurem

Myliłby się jednak ktoś kto myślałby, że w następna część będzie w dużym stopniu skoncentrowana na wyprawie Alvina. Sam się tego spodziewałem, jednak zostałem zaskoczony pojawieniem się głównego bohatera mniej więcej w połowie książki. Autor zdecydował się więc na ruch zupełnie odwrotny - przybliżył nam epizodyczną postać Jaśniejącego Człowieka, który pojawił się w pierwszym tomie podczas jednej z wizji cudownego dziecka. Owa postać okazuje się być wiecznie pijanym Czerwonym, o imieniu Lolla-Wossiky. Początkowo służący razem z...

Kasia | 2016-11-21
Przeczytana: listopad 2016

Alternatywne wersje historii to motyw, po który coraz częściej sięgają autorzy fantastyki, czasem z lepszym, czasem nieco gorszym skutkiem. Dlatego szukając tego typu książki warto sięgnąć po sprawdzone tytuły, na przykład cykl Opowieści o Alvinie Stwórcy Orsona Scotta Carda, wpisany przez Andrzeja Sapkowskiego do kanonu literatury fantasy. Zwłaszcza, że właśnie jest wznawiany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka w znacznie przyjemniejszej dla oka szacie graficznej niż przed laty.

Cała opinia:

AJD | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Dobrze jest spojrzeć na historię pierwszej części z trochę innej perspektywy.I naprawdę dobrze jest poczytać o czerwonych ludziach i chwilę pomyśleć o tym, ile w nas białych, zła, goryczy i bezsensownej agresji. Może fikcja, ale pozwala zatęsknić za zieloną muzyką i to chyba największy atut tej książki.

rar | 2016-07-12
Przeczytana: 2013 rok

Moja ulubiona część z Sagi o Alvinie Stwórcy - co jest dość paradoksalne, jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż w tej konkretnej książce głównego bohatera jest zdecydowanie mniej. To, co mi się najbardziej podobało, to przedstawienie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, pokazanie pewnych wydarzeń z 1-szej części z trochę innej perspektywy i niespieszny rozwój fabuły, co pozwoliło na większe zgłębienie przedstawionego w tym cyklu świata.