Ostatni władca pierścienia. Wojna o pierścień oczami Saurona

Okładka książki Ostatni władca pierścienia. Wojna o pierścień oczami Saurona Kiryl J. Yeskov
Okładka książki Ostatni władca pierścienia. Wojna o pierścień oczami Saurona
Kiryl J. Yeskov Wydawnictwo: Solaris Cykl: Ostatni powiernik pierścienia (tom 1-2) Seria: Kosmiczny rodzynek fantasy, science fiction
Ostatni powiernik pierścienia (tom 1-2)
Kosmiczny rodzynek
Poslednij kol'cenosec
Solaris
2002-01-01
2000-01-01
Eugeniusz Dębski

Trudno mi tę książkę ocenić. Podoba mi się pomysł, nagle świat stał się tutaj większym, prawdziwszym miejscem, niż w heroicznym fantasy Tolkiena. Niesamowicie podoba mi się środkowa część, chociaż wydaje się trochę ni przypiął, ni przyłatał do reszty. Główny wątek jest mniej ciekawy, Jeskow Tolkienem nie jest i ani warsztatowo, ani spójnościowo nie jest w stanie pociągnąć całej książki. Plus, o co chodzi z narzekaniami na poprawność polityczną na końcu, to ja nie wiem.

smród

smród

Pomysł na książkę bardzo ciekawy i intrygujący. Sama książka ma lepsze i gorsze momenty, ale zdecydowanie więcej poczytałbym o Umbarze! Polecam szczególnie wszystkim fanom profesora!

Pomysłodawcy książki należy się szóstka! Wykonawcy jedynka! Mizeria, poddałem się po 185 stronach (na ponad 500). Tak niedorzecznej (i z kilometra rosyjskiej) literatury szukać trzeba w dzałach dla ukrytych (słabo) agentów KGB. Strata czasu.

Świetna.

Świetna.

Książki nie ma już dostępnej pod poprzednim linkiem na portalu, została usunięta, więc ponawiam wpis pod innym wydaniem.
52/2021
Powrót po… hm, wieeelu latach.
Och, jakie to jest dobre!
Brawurowa, przekozacka trawestacja słynnej historii,
Yeskov dokonał rzeczy niby banalnej acz genialnej w swej prostocie: wyszedłszy z założenia, iż historię piszą zwycięzcy – punktem wyjścia swej książki uczynił fakt, że opowieść znana z Tolkienowskiej relacji jest historią zafałszowaną, spisaną starannie post factum i zmanipulowaną przez rzekomych zwycięzców wojny o pierścień.

W swej książce Yeskov pokazuje jak “ było” naprawdę. Iście koncertowo odwraca proporcje, sympatie, interesy, motywacje.
Pokazuje, że nic nie jest czarne i białe, a polityka była, jest i będzie – główną składową historii.
“Ostatniego władcę pierścienia” czyta się w zasadzie, jak książkę szpiegowską, sensacyjną. Akcja w terenie, gry operacyjna wywiadów różnych stron, obustronna dezinformacja, tymczasowe sojusze, zdrady i zamachy, skrytobójcze podchody.
Wszystko to rozpięte na mapie wielkiego Śródziemia, z jego zróżnicowaniem kulturowym, ekonomicznym i etnicznym.
Orkowie i trolle okazują się wcale nie tacy źli a Aragorn – wcale nie taki szlachetny i bez skazy.
Najciekawsza jest tu chyba optyka przyjęta przez Autora wobec Elfów i ich roli w Śródziemiu.

Książkę Tolkiena czytałem jako młody człowiek z płonącymi uszami. Dziś jednak, jako dorosły czytelnik, dostrzegam pewne - nazwijmy to - “niedoskonałości” tej cegłówki i zdecydowanie wolę konwencję real fantasy zaproponowaną przez Yeskova. Samą historię zresztą także, jest ciekawsza, bardziej złożona, rozbudowana i niejednoznaczna. Książkę czyta się niemalże, jak powieści Severskiego – owe wywiadowcze gry naprawdę nie przypominają przygód, jakie znamy z hollywoodzkich produkcji o nieustraszonych agentach.

Ortodoksyjnym wyznawcom Tolkienowskiej wizji zapewne się ta “prawda” nie spodoba, ale i tak uważam, iż powinni zapoznać się z tym wydawnictwem, choćby po to, by zyskać szersze spojrzenie na ulubione uniwersum.

52/2021
Powrót po… hm, wieeelu latach.
Och, jakie to jest dobre!
Brawurowa, przekozacka trawestacja słynnej historii,

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Książka w wyniku pozwu od Tolkien Estate już nie jest dostępna w sprzedaży, mam to szczęście kupić ją w antykwariacie jakieś 15 lat temu :) Dla ultrasów Śródziemia 7/10, jako powieść raczej 5/10

nuda, nie wymęczyłem do końca...

nuda, nie wymęczyłem do końca...

niezłe dopełnienie trylogii - podświadomie czekałem na na to,
ale - skomplikowane imiona (może dobrze)
czytał zaangażowany mako_new - brawo

niezłe dopełnienie trylogii - podświadomie czekałem na na to,
ale - skomplikowane imiona (może dobrze)
czytał zaangażowany mako_new - brawo

• Beletrystyka

Kiryl J. Yeskov Ostatni władca pierścienia. Wojna o pierścień oczami Saurona Zobacz więcej