Do niedawna dwudziesty pierwszy wiek istniał w literaturze science fiction tylko w wyobraźni pisarzy. Teraz, kiedy stał się faktem, pora podsumować poprzednie stulecie. Opowiadania najbardziej cenionych i popularnych autorów zeszłego wieku ukazują, jaką drogę przeszliśmy i jak daleko nas ona zaprowadziła. W zbiorze „Arcydzieła” oprócz eseju krytycznego Orsona Scotta Carda, który podsumowuje science fiction XX w., znajdują się opowiadania najwybitniejszych twórców tego gatunku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Piekar | 2014-04-20

Na początek śpieszę Was poinformować o pewnym ważnym fakcie a mianowicie o moich obecnych początkach z fantastyka naukową albowiem przeczytanie Małego Księcia i Forresta Gumpa nie predysponuje mnie do miana znawcy gatunku.
Jeśli czytelniku też jesteś niewtajemniczony w tematykę scifi to śpieszę z wyjaśnieniem, że fantastyka naukowa to nie tylko szeroko pojętą eksploracja kosmosu w poszukiwaniu innych światów i cywilizacji, najczęściej w celu wzajemnej eksterminacji przy pomocy wymyślnych środków masowej zagłady, podróże czasoprzestrzenne, wormhole, gwiazdy neutronowe i inne ciała niebieskie a także nieodmiennie kolonizacje odległych księżyców, kreowanie nowych istot przez szalonych genetyków i niezrównoważonych cybernetyków dążących do stworzenia androidów które walczą o prawo do własnego życia. Scifi to również odmienne wizje porządku społecznego i prawnego czy idei które prowadzą ludzkość ku nieznanemu.
Osobiście zbiór oceniam na cztery ze względu za szerokie spektrum...

astaldohil | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Zbiór opowiadań arcymistrzów science-fiction, choć niekoniecznie "arcydzieł", zarówno gatunku, jak i dorobku poszczególnych pisarzy. "Selekcjoner" podszedł do sprawy dość subiektywnie i posłużył się kluczem doboru raczej mniej powszechnie znanych - ale, zważywszy na nagrody, jakimi je obsypano, uznanych - krótkich form mistrzów fantastyki naukowej. Oczywiście, gusta pozostają gustami, ale w kilku przypadkach do zaszczytnego miana arcydzieł, niektórym z zamieszczonych tu opowiadań, co nieco, brakuje. Owszem, są to bez wyjątku rzeczy dobre, bardzo dobre, świetne, czy wręcz znakomite, ale ciężko tu doszukać się czegoś, co pozostawiłoby czytelnika z uczuciem obcowania z czymś bezapelacyjnie wielkim, czy wręcz można by uznać to za kamień milowy w historii gatunku.

Zbiór jednakowo jest o tyleż dobry, że początkującemu i poszukującemu miłośnikowi science-fiction, może wskazać autorów, których czytać trzeba i należy, chociaż - każdy kij ma dwa końca - w wielu przypadkach, niestety, ilość...

[...]

Dla fantastów antologia będzie cenną i przypadającą do serca kolekcją. Dla pozostałych – po prostu kawałkiem fajnej, mądrej, pouczającej i przywiązującej do siebie lektury. Być może także okazją, by połknąć fantastycznego bakcyla. Zdecydowanie warto.

Całość recenzji na:

Lidka | 2014-02-08

Pozycja jak najbardziej do polecenia, zwłaszcza dla kogoś, kto ma mało styczności z sf, ponieważ daje ciekawy obraz tego, co w takiej literaturze się dzieje.Dla tych, którzy lubią taki gatunek literatury, jest to miła antologia, chociaż brakło w niej wiele nazwisk.

Death_Proof | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Każdy nowicjusz, który do tej pory miał niewiele wspólnego z SF zanim sięgnie po tę książkę musi sobie uświadomić, że ten gatunek to nie tylko przemierzanie Kosmosu. Wszystko co w jakiś sposób koresponduje ze współczesną (autorowi) nauką, próbuje określić jej granice i możliwości, jest według autora tego zbioru science fiction. Prace, które za pomocą nierzeczywistych narzędzi zastanawiają się nad kondycją moralną człowieka, również zaliczane są do SF.

Warto również zanotować, że autor zebrał subiektywnie uznane arcydzieła ostatniego wieku wyłącznie z literatury anglojęzycznej. Nie uświadczymy tu tak genialnych Lema czy braci Strugackich, którzy również odegrali bardzo ważną rolę dla literatury SF.

Na koniec dodam, że książka jest nierówna. Są tu dzieła niezwykłe jak "Piaseczniki" George'a R. R. Martina oraz teksty (moim zdaniem) bardzo słabe (np. "Szczur" Jamesa Patricka Kelly'ego). I chociaż tych marnych fabuł nie brakuje, to ogólnie uważam, że książka jest warta polecenia....

Temptation | 2015-05-30

Opowiadania te to może niekoniecznie arcydzieła, ale wiele z nich jest wybitnych. Ciężko ocenić cały zbiór, ze względu na to, że po pewnym czasie w pamięci zostają tylko te najlepsze (a czytałam dość dawno). Zdecydowanie polecam.

Hero | 2011-07-06
Przeczytana: 2009 rok

Pół na pół. Niektóre opowiadania są cudowne, przez inne jakoś nie mogłam przebrnąć.

LadySea | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Wspaniała lektura, wybór opowiadań dokonany prz mistrza gatunku Orsona Scotta Carda ("Gra Endera"). Wybór oczywiście jest subiektywny. MOgłabym wskazać conajmniej kilka wspaniałych opowiadań , które powinnny tu się znaleźć. Mimo to polecam.

Panna_Anna | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Warto do niej kiedyś wrócić i przeczytać pozostałe.
Przeczytałam:
Isaac Asimov, Sny robota
Edmond Hamilton, Degeneracja
George R. R. Martin, Piaseczniki
C. J. Cherryh, Garnki

grawion_pl | 2014-01-02
Przeczytana: 2005 rok

Książka zawiera najciekawszy zbiór krótkich opowiadań z jakim się spotkałem. Dla nowych czytelników mogą być źródłem fantastycznej przygody. Nie chodzi mi wyłącznie o fakt zebrania klasowych pisarzy, których treści są prezentowane w zbiorze. Myślę o tematyce Sci-Fi, która dla wielu jest jeszcze nieodkryta.

Kilkunastostronicowe opowiastki z jednej strony sprawiają niedosyt, z drugiej ukazują charakter danego opowiadania i styl autora, oraz przedstawiają z grubsza temat. Oczywiście nie wszystkie dzieła w mojej ocenie są dobre, ale ilu czytelników tyle opinii. Moim ulubionym opowiadaniem w tej pozycji są Piaseczniki.

Do polecenia wszystkim, którzy lubią przygodówki, oraz jako prezent, bo każdy kto czyta książki odnajdzie swoje ulubione arcydzieło.