Masterpieces: The Best Science Fiction of the Century

Do niedawna dwudziesty pierwszy wiek istniał w literaturze science fiction tylko w wyobraźni pisarzy. Teraz, kiedy stał się faktem, pora podsumować poprzednie stulecie. Opowiadania najbardziej cenionych i popularnych autorów zeszłego wieku ukazują, jaką drogę przeszliśmy i jak daleko nas ona zaprowadziła. W zbiorze „Arcydzieła” oprócz eseju krytycznego Orsona Scotta Carda, który podsumowuje science fiction XX w., znajdują się opowiadania najwybitniejszych twórców tego gatunku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

astaldohil | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Zbiór opowiadań arcymistrzów science-fiction, choć niekoniecznie "arcydzieł", zarówno gatunku, jak i dorobku poszczególnych pisarzy. "Selekcjoner" podszedł do sprawy dość subiektywnie i posłużył się kluczem doboru raczej mniej powszechnie znanych - ale, zważywszy na nagrody, jakimi je obsypano, uznanych - krótkich form mistrzów fantastyki naukowej. Oczywiście, gusta pozostają gustami, ale w kilku przypadkach do zaszczytnego miana arcydzieł, niektórym z zamieszczonych tu opowiadań, co nieco, brakuje. Owszem, są to bez wyjątku rzeczy dobre, bardzo dobre, świetne, czy wręcz znakomite, ale ciężko tu doszukać się czegoś, co pozostawiłoby czytelnika z uczuciem obcowania z czymś bezapelacyjnie wielkim, czy wręcz można by uznać to za kamień milowy w historii gatunku.

Zbiór jednakowo jest o tyleż dobry, że początkującemu i poszukującemu miłośnikowi science-fiction, może wskazać autorów, których czytać trzeba i należy, chociaż - każdy kij ma dwa końca - w wielu przypadkach, niestety, ilość...

Piekar | 2014-04-20

Na początek śpieszę Was poinformować o pewnym ważnym fakcie a mianowicie o moich obecnych początkach z fantastyka naukową albowiem przeczytanie Małego Księcia i Forresta Gumpa nie predysponuje mnie do miana znawcy gatunku.
Jeśli czytelniku też jesteś niewtajemniczony w tematykę scifi to śpieszę z wyjaśnieniem, że fantastyka naukowa to nie tylko szeroko pojętą eksploracja kosmosu w poszukiwaniu innych światów i cywilizacji, najczęściej w celu wzajemnej eksterminacji przy pomocy wymyślnych środków masowej zagłady, podróże czasoprzestrzenne, wormhole, gwiazdy neutronowe i inne ciała niebieskie a także nieodmiennie kolonizacje odległych księżyców, kreowanie nowych istot przez szalonych genetyków i niezrównoważonych cybernetyków dążących do stworzenia androidów które walczą o prawo do własnego życia. Scifi to również odmienne wizje porządku społecznego i prawnego czy idei które prowadzą ludzkość ku nieznanemu.
Osobiście zbiór oceniam na cztery ze względu za szerokie spektrum...

[...]

Dla fantastów antologia będzie cenną i przypadającą do serca kolekcją. Dla pozostałych – po prostu kawałkiem fajnej, mądrej, pouczającej i przywiązującej do siebie lektury. Być może także okazją, by połknąć fantastycznego bakcyla. Zdecydowanie warto.

Całość recenzji na:

Lidka | 2014-02-08

Pozycja jak najbardziej do polecenia, zwłaszcza dla kogoś, kto ma mało styczności z sf, ponieważ daje ciekawy obraz tego, co w takiej literaturze się dzieje.Dla tych, którzy lubią taki gatunek literatury, jest to miła antologia, chociaż brakło w niej wiele nazwisk.

OoFF | 2018-09-25

Kilka opowiadań rewelacyjnych, sporo jednak mocno średnich. W efekcie mamy misz-masz, jeśli idzie o poziom. Niestety, wybór opowiadań ogranicza się wyłącznie do literatury anglosaskiej, a przydałoby się dla orzeźwienia parę prac autorów spoza tego kręgu kulturowego.

GrzegorzIgnacy | 2018-06-07
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Subiektywny (bo jakżeby inaczej?) wybór opowiadań dokonany przez Orsona Scotta Carda spowodował, że utknąłem z tą pozycją przed nosem na bardzo długo. Za długo. Męczyłem, męczyłem i powoli ślimaczym tempem, strona po stronie brnąłem od opowiadania do opowiadania. Orson Scott Card wybrał samych klasyków science fiction, wszystko podzielił na trzy części: "Złoty Wiek", "Nowa Fala", "Pokolenie Mediów" oraz poprzedził obszernym esejem na temat swojego ulubionego gatunku literackiego. Także każde opowiadanie poprzedzone jest krótką notką na temat twórczości danego autora - bardzo przydatna i ciekawa rzecz.

Król_Kotek | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Trudno jest ten zbiór jednoznacznie ocenić, dlatego nie wystawiam gwiazdek. Uważam, że może to być dobra pozycja dla kogoś, kto dopiero ze sci-fi zaczyna swoją przygodę - chociaż nie jest to książka bez wad. Trochę ubolewam, iż ograniczono się tylko do pisarzy amerykańskich, z których część jest u nas jednak nieznanych i niewydawanych. Największy jednak szkopuł to nierówny poziom opowiadań. Rozpiętość jest szeroka, bo od bardzo dobrych do zwyczajnie słabych. Niektóre zaskoczyły mnie tym, że ledwo w ogóle muskają konwencję sci-fi, a w pojedynczych przypadkach mam wątpliwości, czy w ogóle je tak można zaklasyfikować.
Dużym za to plusem jest to, że podzielono całość na trzy okresy, co może pomóc czytelnikowi odnaleźć ten czas w fantastyce naukowej, który najbardziej by mu odpowiadał.

Za to lekko zabawną i zarazem frapującą kwestią jest dla mnie fakt, że na lubimyczytać najwyżej ocenianym opowiadaniem są "Piaseczniki" Martina. Historia niewątpliwie napisana wzorcowo, ale, prawdę...

Death_Proof | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Każdy nowicjusz, który do tej pory miał niewiele wspólnego z SF zanim sięgnie po tę książkę musi sobie uświadomić, że ten gatunek to nie tylko przemierzanie Kosmosu. Wszystko co w jakiś sposób koresponduje ze współczesną (autorowi) nauką, próbuje określić jej granice i możliwości, jest według autora tego zbioru science fiction. Prace, które za pomocą nierzeczywistych narzędzi zastanawiają się nad kondycją moralną człowieka, również zaliczane są do SF.

Warto również zanotować, że autor zebrał subiektywnie uznane arcydzieła ostatniego wieku wyłącznie z literatury anglojęzycznej. Nie uświadczymy tu tak genialnych Lema czy braci Strugackich, którzy również odegrali bardzo ważną rolę dla literatury SF.

Na koniec dodam, że książka jest nierówna. Są tu dzieła niezwykłe jak "Piaseczniki" George'a R. R. Martina oraz teksty (moim zdaniem) bardzo słabe (np. "Szczur" Jamesa Patricka Kelly'ego). I chociaż tych marnych fabuł nie brakuje, to ogólnie uważam, że książka jest warta polecenia....

Temptation | 2015-05-30

Opowiadania te to może niekoniecznie arcydzieła, ale wiele z nich jest wybitnych. Ciężko ocenić cały zbiór, ze względu na to, że po pewnym czasie w pamięci zostają tylko te najlepsze (a czytałam dość dawno). Zdecydowanie polecam.

Hero | 2011-07-06
Przeczytana: 2009 rok

Pół na pół. Niektóre opowiadania są cudowne, przez inne jakoś nie mogłam przebrnąć.