Kamienne posłanie

The Stone Mattress
Wielka Litera
2019-10-30
2019-10-30

Gdyby tylko młodość wiedziała, a starość mogła

Zaskakujące i błyskotliwe opowiadania Atwood. Spędziłam z nimi kilka dni. Chyba najbardziej ekscytowało mnie to będące epilogiem do losów bohaterek "Zbójeckiej narzeczonej", naprawdę byłoby świetnie dołaczyć je do powieści i wydawać razem z nią. Generalnie jednak wszystkie mi się podobały. Nieoczywiste sytuacje, niejednoznaczni bohaterowie, otwarte wątki, relacje pełne emocji i komplikacji. Rzeczywiście każdy czasami ma ochotę kogoś zabić, przekląć lub prześladować, wszyscy jesteśmy potencjalnymi zbrodniarzami.

Zbiór opowiadań jednej z moich ulubionych autorek. O kobiecie, której zmarły mąż podpowiada co ma robić, o zabójczyni mężów, która spotyka mężczyznę, który ją skrzywdził w młodości, o kobiecie uznanej za wampira, o kobiecie, która widzi małe ludziki. W niektórych opowiadaniach możemy znaleźć odwołania do innych powieści Atwood - jakże miło jest spotkać znanych już bohaterów w innych okolicznościach.
Jedne opowiadania są lepsze, drugie trochę mniej - jak to bywa w takich zbiorach, ale wszystkie czyta się z ogromną przyjemnością.

Jak ja uwielbiam Atwood! Jej sarkastyczne poczucie humoru, nietrzymanie się rzeczywistości i cudowny feminizm. Odkryłam ją dzięki „Opowieści podręcznej”, chociaż moim zdaniem nie była to jej najlepsza powieść (już bardziej podobał mi się drugi tom - „Testamenty”). Potem było tylko lepiej. Moją ulubioną powieścią Atwood jest „Serce umiera ostatnie” - bardzo dobra historia.

Zbiór z pozoru lekkich opowiadań, których wspólnych mianownikiem, w większości przypadków, jest starość i śmierć.
Nie jest to nic odkrywczego i czasem widać, że niektóre z krótkich form trochę odstają, ale czyta się bardzo miło.

Zbiór opowiadań na pierwszy rzut oka nie połączonych ze sobą. Okazuje się jednak, że pierwsze trzy tworzą domkniętą historię, a w przeważającej większości pojawia się wspólny mianownik – wisząca nad bohaterami śmierć. Odejście ukochanej osoby, schowany (wcale nie w szafie tym razem) trup, perspektywa własnej zagłady, morderstwo, postępująca starość... Opowiadania są dość mroczne i w wielu miejscach dają do myślenia. Ciekawe są rozważania na temat literatury i jej twórców. Nie sądzę jednak, że te teksty zostaną ze mną na dłużej, dlatego nie mogę dać wyższej oceny.

Pierwsze trzy opowiadania powiązane są fabularnie i można byłoby je uznać nawet za trzy rozdziały minipowieści, historia wyłaniająca się z tego ma nawet jakąś głębię, jednak bez rewelacji. Pozostałe historie od Sasa do lasa, ich wartość literacka tudzież, jeżeli miałbym znaleźć jakiś wspólny mianownik, to większość z nich ma bohatera geriatrycznego, rozliczającego swą zazwyczaj niezbyt ciekawą przeszłość. Najlepszym i zdecydowanie wyróżniającym się ze zbioru jest tytułowe opowiadanie, napisane ze zwadą, konceptem i pewną głębią przekazu, który sama autorka bezsensu spłaszcza w posłowiu wyjaśniając jego genezę.
Pozostałe historie ujdą w tłumie, już ich nie pamiętam, opowieści dla samej opowieści, daje się to czytać dzięki niewątpliwemu talentowi autorki, niemniej nic nadzwyczajnego.

Skoro po skończeniu książki jest się w stanie streścić jedynie 3 z 9 opowiadań to ocena za książkę, raczej nie powinna być za wysoka :( .
Największą wadą książki jest brak jasnego określenia, ze to zbiór odrębnych opowiadań. Nie każdy czytelnik zapoznaje się z informacjami umieszczanymi na tylnej okładce. Ja przysiadłam do książki jako jednej spójniej historii. Po pierwszym opowiadaniu ( w moim zamyśle rozdziale) przeskoczyłam na kolejny i nowe opowiadanie odbierałam jako wstęp do kolejnych bohaterów. Składu i ni ładu nie ma, no ale czytam. Dopiero potem okazuje się, że to oddzielne historie i szczerze sobie powiedzmy - przeciętne. A wystarczyło pod tytułem książki umieścić nawet drobnym drukiem " opowiadania" lub " zbiór opowiadań"

Najbardziej podobały mi się dwa opowiadania :
1 - " śniła mi się Zenia z czerwonymi kłami" - bo nie są złe kobiety które odbijają cudzych mężów, źli są ci właśnie mężowie
2 - "kamienne posłanie" - bo sprawiedliwości można czasami doczekać się za życia

Proste, niewymuszone, lekko napisane opowiadania. Czuje się sprawny warsztat. Tu zaskoczą, tam rozczulą, a gdzieniegdzie rozbawią.
Bardzo sympatyczna lektura.

Bardzo sympatyczna lektura.

Z dużą przyjemnością czytałam te opowiadania: ironiczne i celne uwagi na temat społeczeństwa, wątki kobiecej zemsty, przyszłości planety, w każdym znalazłam coś ciekawego.

Najsłabsza z przeczytanych przeze mnie książek tej autorki. Jak to z opowiadaniemi bywa, jedne lepsze, inne słabsze. Najbardziej przypadły mi do gustu pierwsze trzy, w pewien sposob powiązane ze sobą.

Pierwszy i drugi rozdział książki daje pewną nadzieję, że historia przedstawionych bohaterów zostanie jakoś zakończona, że będzie z tego jakaś dobra puenta. Potem ta nadzieja przechodzi i w połowie książki się okazuje, że to zlepek różnych opowiadań, nie mających za bardzo ze sobą związku i nie zawsze kończą się rozwiązaniem opisywanej sytuacji. Mam wrażenie, że to nie pełna książka, tyko zbiór notatek z pomysłami na historie, które mogłyby być dobre gdyby je rozbudować, ale tak się nie stało.
Bardzo się zawiodłam.

• Audiobooki