Pogięta szpada

Okładka książki Pogięta szpada Winston Graham
Okładka książki Pogięta szpada
Winston Graham Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 11) powieść historyczna
powieść historyczna
Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 11)
The Twisted Sword
Czarna Owca
2018-11-14
2018-11-14
2008-06-06
Tomasz Wyżyński
Tomasz Wyżyński

Wahałam się z oceną tego tomu, ponieważ około 300 stron początkowych było dla mnie nużące. Głównie opisy wojenne, historyczne, mało, znacznie dla mnie ciekawszych wątków uczuć i relacji między bohaterami. Dopiero gdy wojna się skończyła, książka zaczęła mnie wciągać i dopiero wtedy, pochłonęłam ją w zabójczym tempie. Pomijając aspekt dla mnie nużący, pozycja dostarczyła mi wielu emocji, zwłaszcza pod koniec. Nie spodziewałam się, że tak się potoczy ta historia. Jestem skonfundowana i zaciekawiona jak będzie wyglądał ostatni tom, bo już nie wiem czego się spodziewać.

Kiedy Demelza Poldark widzi jeźdźca zdążającego do Nampary złowrogie przeczucie, które ściska jej serce burzy spokojne życie jakie dotąd prowadziła. Rok 1815 nie będzie łaskawy dla rodziny Anglików . Ross musi stawić się na wezwanie doręczone przez posłańca i wraz z całą rodziną wyjechać do Paryża, by stamtąd raportować o nastrojach panujących w armii francuskiej. Feralny wyjazd na misję rozpoczyna czarną serię zdarzeń mające dalszy ciąg w przyszłości.

Początkowo rodzina pod przykrywką wakacji uczestniczy w obfitym życiu towarzyskim Francji. Widuje się ich na balach, w teatrze czy też na proszonych kolacjach w domach tamtejszej śmietanki. Młodziutka Bella najmłodsza córka Poldarków poznaje dużo starszego od siebie Christophera. Znajomość przeradza się w uczucie, które budzi niepokój Demelzy. Niestety miły wyjazd zostaje gwałtownie przerwany . Doniesienia z frontu alarmują o ucieczce Bonapartego z Elby, co oznacza wznowienie wojny. Panika i popłoch rozsiały się w całym mieście. Poldarkowie niezwłocznie opuszczają Francję niestety nie w komplecie. Ross zostaje internowany, co uniemożliwia mu wyjazd z kraju.

Jeremy i Cuby świeżo poślubiona para mieszkają w Brukseli. Wiodą u swego boku szczęśliwe życie obfite w upojne noce. Tych młodych los także nie oszczędza, bowiem Jeremy dostaje nowe rozkazy opuszczania małżonki i powrotu na front. Brzemienna młoda żona nie zdaje sobie sprawy, że widzi męża po raz ostatni.

Clowance oraz Stephen mieszkają w Penryn. Uczą się wzajemnie życia w małżeństwie. Przedsiębiorstwo żeglugowe Carringtona prosperuje całkiem dobrze, co pozwala mu zawrzeć znaczące znajomości i bywać w towarzystwie. Podstępna natura Stephena daje znów o sobie znać. Na jaw wychodzą raz po raz kłamstwa, którymi karmił naiwną żonę. Jednym słowem w małżeństwie nie dzieje się najlepiej. Clowance jest przerażona odkryciem prawdy na temat męża, która powoli zabija w niej miłość.

Konflikt w rodzinie Warlegganów wciąż trwa. Valentine został kategorycznie pozbawiony wszelkich praw do majątku na rzecz sekretnego ślubu . Mające się wkrótce powiększyć grono domowników skrywa przed sobą własne tajemnice. George chcąc za wszelką cenę dowiedzieć się kim byli złodzieje z obrabowanego dyliżansu prowadził śledztwo, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Choć trafnie wytypował dwoje z pośród trzech uczestników napadu, już nigdy żaden z nich nie odpowie za to przestępstwo, gdyż obaj nie żyją. Harriet w sprytny sposób wpływa na męża, który cofa swe postanowienie o doprowadzeniu do upadku przedsiębiorstwa żeglugowego Carringtona. Kobieta zbyt mocno przeżywa niepowodzenia przystojnego Stephena, co budzi podejrzenia Georga. Okoliczności śmierci Stephena w stosunku do niebezpiecznego życia jakie prowadził wydają się być trywialne. Valentine natomiast postanawia zmierzyć się z demonami z przeszłości i odbyć szczerą rozmowę z kuzynem Rossem. Podejrzewa już od najmłodszych lat, że nie płynie w nim krew Warlegganów.

" Pogięta szpada" najsmutniejsza i jedna z najobszerniejszych części prowadzi poprzez niespieszną narrację. Czytało mi się ją gorzej niżeli poprzednie części zważywszy na dość wyczerpująco oddane tło historyczne, które momentami już mnie nudziło. Sławetna bitwa pod Waterloo i wznowiona wojna z Francją skradła dużą część książki. Naszczęscie inne aspekty ratują sytuację. Pojawia się wątek skradzionego pucharu miłości, który jest swoistą klamrą spinającą ładnie obie części. Jest wiele niespodziewanych zwrotów akcji także u postaci drugoplanowych jak Music i Katie. Ich relacja rozczuliła mnie. Podoba mi się , że autor ciekawie potrafi przedstawić odcienie miłości w każdym ze związków. Nie zapomina o nikim. Ciekawią mnie dalsze losy młodego pokolenia Poldarków i Warlegganów, choć i tak najbardziej cenię postać Georga, którego większość uważa za złego, samolubnego i chciwego bankiera. Według mnie mdła postać Rossa wyczerpała swój potencjał i jego przygody nie są juz interesujące, natomiast Georg inteligentny i przedsiębiorczy zawsze umie zaskoczyć i zainteresować. Brakowało mi pełnej napięcia relacji tych dwóch mężczyzn i ich konfliktu ale nie może być idealnie. Nie wiem co zrobię kiedy ta saga się skończy. Towarzyszyła mi przez tak długi czas . Przede mną ostatni tom " Bella Poldark" po którym ta cudowna przygoda dobiegnie końca. Polecam.

Przedostatni tom o Poldarkach.

Demelza wraz z Rossem wyjeżdżają do Paryża, gdzie Ross odbywa misję na rzecz Królestwa. Pod pozorem wakacyjnej podróży, Poldarkowie uczestniczą w przyjęciach, Bella poznaje Christophera, który się w niej zakochuje.

Stephen próbuje rozwinąć swój biznes ze statkami. George dowiaduje się, że jednym z tych, którzy ukradli mu pieniądze jest Stephen. W związku z tym, postanawia zrobić ze Stephena bankruta, jednak Harriet sprawia, że zmienia zdanie.

Cuby i Jeremy mieszkają w Brukseli. Cuby jest w ciąży, jednak w tle jest wojna, na która Jeremy zostaje wezwany. W Paryżu wybucha panika, bo Napoleon wydostał się z Elby i planuje odzyskać władzę. W związku z tym Anglicy uciekają, jednak Ross zostaje uwięziony.

Są tu dwie śmierci - Jeremy'ego i Stephena. O ile ten pierwszy zginął bohaterską śmiercią, o tyle ten drugi zmarł w dość głupi sposób. Ten tom jest smutny, choć szybko się go czyta. Music w końcu osiąga swój cel i Katie go poślubia. Jestem ciekawa jak się dalej rozwinie ich małżeństwo. George faktycznie ma pecha, bo spłodził same córki, natomiast jestem przekonana, że Valentine jest synem Rossa. Oczywiście, wiadomo, że wtedy badań DNA nie było i nie można było tego sprawdzić.

Ciekawa jestem jak potoczą się losy Valentine'a, Belli, Clowance, Rossa, Demelzy i ich przyjaciół a także wrogów. Pozostaje mi przeczytać ostatnią część sagi.

Przedostatni tom o Poldarkach.

"Miłość oznacza, że kocha się kogoś takim, jakim jest, całkowicie, że zalety i wady nie mają znaczenia." (str. 49)

To już jedenaste spotkanie z Poldarkami i Warlegganami z ich przyjaciółmi i znajomymi. Różnie układało się życie naszych bohaterów. Jedni mieli pod górkę , innym dobrze się wiodło. Gościła w ich życiu i radość i smutek, miłość, przywiązanie i zazdrość, niepokój, gorycz i ulga, strach i przerażenie. Jedni umierali, nowi przychodzili na świat. Żałoba i radość nieodłącznie towarzyszyły w ich życiu. Wielu z nich miało momenty zwątpienia. Odnosili sukcesy, ponosili porażki, które zmieniały ich życie w znacznym stopniu. Odczuwali ból i żałobę po stracie bliskich. Cieszyli się nowym pokoleniem. Powiedzenie że nieszczęścia chodzą parami i że zła karma wraca tutaj się sprawdziły.

Śmierć bliskich zmienia ludzi, otwiera oczy na rzeczy, które do tej pory były niewidoczne. Jednak trzeba żyć dalej i pogodzić się z losem, mimo ,że ten zadał tyle bólu i cierpienia. Ważne są relacje rodzinne , wzajemne wsparcie i pomoc.

"Głęboka miłość do własnych dzieci to wielkie szczęście - i niebezpieczeństwo." (str.442)

Poldarkowie udają się do Paryża, gdzie Ross otrzymuje tajną misję rządową. Tam bawią się znakomicie chodząc na bale, przyjęcia, spotkania, przedstawienia teatralne. Ross otrzymuje tytuł baroneta. Tym razem nie odmawia przyjęcia go, napawając dumą jego żonę i wzbudzając zazdrość odwiecznego wroga. Ross analizuje swoje życie dochodząc do wniosku, że wiele jego misji zagranicznych było bezsensownych, nic nie przyniosły, a zaniedbywał swoje kopalnie, gospodarstwo o rodzinę. Będąc na miejscu w osiągnąłby o wiele więcej.

Ich pobyt w Paryżu zostaje nieoczekiwanie przerwany w związku z ucieczką z Elby Napoleona i powrotu do Francji by odzyskać należny mu tron cesarski. Jego armia powiększa się z dnia na dzień, nastroje są coraz bardziej niepokojące. We Francji panuje kryzys, wiele osób zwłaszcza zwolenników Burbonów opuszcza ją. Pojawiła się obawa wybuchu wojny domowej. Podróż powrotna Poldarków obfitowała w wiele przygód i niebezpieczeństw. Sytuacja zmusiła ich do rozdzielenia się co dla Demelzy okazało się dobre, a dla Rossa skończyło się fatalnie.

Znajdujemy opis krwawej bitwy pod Waterloo, podczas której śmierć poniosła niewyobrażalna liczna żołnierzy po obu stronach. Bitwa, która rozstrzygnęła o losach świata.

Clowance i Stephen wiedli szczęśliwe, dostatnie życie. Jednak wizyta młodego człowieka burzy spokojne życie małżonków, bo na jaw wychodzą skrywane do tej pory fakty. Stephen nie powiedział żonie całej prawdy o sobie, zresztą nie pierwszy raz. Zaczęło mu się dobrze powodzić. Lekką ręką wydawał pieniądze i nie dbał należycie o swój interes. Zaczynają się zbierać nad nim czarne chmury.

Warleggan robi wszystko by zdobyć tytuł barona. Nie zmienił się, nadal pozostaje wyrachowanym człowiekiem, dbającym jedynie o swój majątek, który nieustannie pomnażał.

Żal mi było Musica wiejskiego głupka, który był pośmiewiskiem całej wsi. Był dobrym chłopcem. Chciał normalności nad którą pracował. Pragnął odrobiny szczęścia i miłości, a gdy po nie sięgał zostały mu brutalnie odebrane. Lecz w końcu los okazał się dla niego łaskawy.

Z kolejnym już tomem rośnie moja sympatia do George'a. Jego posunięcia są dyplomatyczne i przemyślane. Czyż zatem nie on bardziej zasługuje na tytuł baroneta od Rossa ?
Tak bardzo brakowało mi w tej części wątku Stephena, który odpowiada za swoje nieuczciwe postępki. Widziałam go zdemaskowanego przez Warleggan'a i wieszanego publicznie na szubienicy, widziałam jak wykrzykuje on w geście desperacji, że razem z nim za kradzieżą stał Jerremy, widziałam jak ciężkie oskarżenie kładzie płachtę wstydu na całą rodzinę Pollarków ... ach tyle moje oczy wyczekiwały. Żadna jeszcze postać literacka nie irytowała mnie bardziej od tego cwaniaczka Carringtona, gołodupca wyciągniętego z morza, który zachłysnął się elitą miast słoną wodą z zatoki.
Nie mniej cześć sagi świetna, życiowa jak wszystkie pozostałe.

Przedostatni tom, tym razem bardziej historyczny, niż obyczajowy. Na pierwszy plan wysuwają się burzliwe i wojenne dzieje Europy Zachodniej w okresie słynnych 100 dni Napoleona. W te wydarzenia historyczne, których finałem jest szczegółowo opisana bitwa pod Waterloo, zamieszani są tragicznie trzej mężczyźni z rodu Poldarków. Rykoszetem dostaje się też paniom.
A wątki obyczajowe? Nie zawodzą jak zwykle. Tym razem dominują relacje dzieci z rodzicami oraz różne małżeńskie perypetie, szczególnie młodego pokolenia, wszak Clowance, Jeremy i Valentine to dorośli ludzie, wszyscy w nieoczekiwanych związkach. Moją największą sympatię w tym tomie budzi małżeństwo z drugiego planu - Musica z Kate.
Autor w "Pogiętej szpadzie", co sugeruje tytuł, nie oszczędza bohaterów, funduje im dramatyczne przeżycia, rozstania i rozpacz, bez ostrzeżenia i znieczulenia. Ależ im wymyślił koleje losu! Aż żal, że przede mną i przed nimi tylko jeden tom i nie wszyscy się w nim pojawią.

A wątki...

" Może zawsze byliśmy ze sobą zbyt mocno związani jako rodzina. Głęboka miłość do własnych dzieci to wielkie szczęście- i niebezpieczeństwo"

Ach jakże ten cytat świetnie obrazuje rodzinę Poldarków i jak bardzo sama przez to się z nimi związałam, choć przecież to tylko (aż?) postaci fikcyjne.
Jedenasty, już przedostatni tom, Sagi rodu Poldarków, jest pełen dramaturgii, niespodziewanych zwrotów akcji i pełen życiowych gorzkich mądrości.
W tej części powraca Napoleon i jego sławetne 100 dni panowania we Francji, czego konsekwencją jest krwawa bitwa pod Waterloo. Nasi bohaterowie znajdują się w środku wydarzeń, a losy wojny nieodmiennie będą się splatać z ich własnymi.
Wszystkie dzieci Rosa i Demelzy mają coś z ich charakteru, jakiś nieuchwytny cień ich zachowań można dostrzec w Jeremym, Clowance, Belli i w nawet małym Henrym, ale to najstarsze dzieci są z nimi najbardziej związane, gdyż rodziły się w czasie wielkich niepewności i zawirowań, w czasach gdy miłość Rosa i Demelzy była wystawiona na największa próbę. Dlatego też rodzina Poldarków jest tak ze sobą związana, a ten tom dobitnie pokazuje, że jest to zarazem wielkie szczęście jak i wieczna trwoga o ukochane osoby.
Świetnie napisana powieść historyczna, zresztą nie mogłabym dać innej oceny jak osiem gwiazdek.
Było dużo momentów uśmiechu i dużo łez, a ja zazwyczaj nie płaczę przy czytaniu książek.
Z drżeniem serca sięgnę od razu po ostatni tom, bo wiem ze moja przygoda z Poldarkami dobiega końca....

Wpis zamieszczam w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone.

Rok 1815 jest znaczący. W Wielkiej Historii zapisał się poprzez kampanię jaką przeprowadził Napoleon po ucieczce z Elby, która zakończyła się jego sromotną przegraną pod Waterloo. Takie tło dla kolejnego tomu opowieści o rodzinie Poldarków wieszczy wiele i tak w istocie jest.

Gdy pod koniec 1814 roku dom Poldarków odwiedza niespodziewany gość Demelza przeczuwa, że niesie wiadomości, które zaważą na losach całej rodziny. I tak w istocie jest. Ross otrzymuje nie tylko tytuł szlachecki ale także nową, zagraniczną misję dyplomatyczną do spełnienia. To co ma być połączeniem pracy z podróżą, staje się jednym z bardziej znaczących momentów w dziejach całej rodziny. Wyruszają do Paryża, nie zdając sobie sprawy, że wkrótce ponownie za sprawą Napoleona cała Europa stanie do walki. Rodzinne szczęście zmieni się w pełen dramat i niepewność, wywołaną powołanie do walk prawie wszystkich członków rodziny.

,,Pogięta szpada" to tom pełen dramaturgii, co rusz odwracających się kart losu, pełen niepewności, smutku i bólu. Życie nie oszczędza Poldarków, ciężko ich doświadcza. Odbiera to co najlepsze, pozostawiając pustkę i gorycz. I tak jak zmienne i nieokreślone są koleje Wielkiej Historii, która kolejny raz bardzo mocno odciska piętno na bohaterach, tak nieobliczalni są bohaterowie. Upadają, przeżywają gorycz rozpaczy, cierpią, żyją w strachu i niepewności by za chwilę się po raz kolejny podnieść i z dumą i spokojem spojrzeć w przyszłość. Są jak drzewa na klifie, uginające się pod naporem wiatru ale nie łamiące się.

Czytałam ten tom niecierpliwie, zastanawiając się co jeszcze przyniesie przyszłość i jak bardzo los doświadczy rodzinę Poldarków. Jedno jest pewne: ich niezłomność, poczucie jedności jako rodzina, wzajemne wsparcie jest czymś co sprawia, że są w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Dzięki temu z siłą i spokojem mogą czekać na to co ma nastąpić. Został mi jeszcze jeden tom, na który czekam z nie cierpliwością by dowiedzieć się jak zakończy się ta pasjonująca, burzliwa i wielopokoleniowa saga.

Chyba moja ulubiona cześć Poldarka. Przez tę książkę po prostu się płynie. Polecam

Piękna

Piękna