Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Marginesy
The Lost Letter
Katarzyna Rosłan
LubimyCzytać

Wzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Austria, 1938. Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Miłość, która zastaje Kristoffa wśród brutalnego chaosu wojny, każe mu znaleźć sposób, by ocalić ukochaną Elenę, a przy okazji także siebie. Los Angeles, 1989. Katie przechodzi trudny okres. Musiała umieścić...

Austria, 1938.
Los Angeles, 1989.
Katie przechodzi trudny okres. Musiała umieścić swojego ojca w domu opieki i jest w trakcie rozwodu. W czasie porządków odkrywa kolekcję znaczków ojca, którą oddaje do wyceny, a filatelista, Benjamin, znajduje wśród nich niespotykany austriacki znaczek z czasów drugiej wojny światowej, naklejony na kopertę, zawierającą prawdopodobnie list miłosny. Katie i Benjamin wspólnie rozpoczynają poszukiwania, które odkryją przed nimi tragiczną historię miłości.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

NIEnaczytana | 2019-02-10

"To nieprawda, że istnieje tylko jedno zakończenie, jedna odpowiedź, że tylko jedna osoba może nas uszczęśliwić lub przeciwnie - zranić. Być może każdy ma szansę zacząć od nowa. Stać się zupełnie innym człowiekiem".

Kiedy przeczytałam opis tej książki, podskórnie czułam, że będzie wyjątkowa. Opowieści o miłości z historią w tle należą do moich ulubionych. Czy przeczucie mnie nie zawiodło?

Jest rok 1938 - Kristoff uczy się fachu u mistrza grawerskiego - Fabera. Kiedy do małej miejscowości, w której mieszkają zaczynie zaglądać wojna, chłopakowi przyjdzie się zmierzyć z jej brutalnością. Na jego drodze pojawi się miłość, a on zrobi wszystko aby ocalić ukochaną Elenę przed śmiercią.
Rok 1989 - Życie Katie nie jest łatwe. Nie dosyć, że rozwodzi się z mężem, to jeszcze musi zmagać się z chorobą ojca, który cierpi na Alzheimera. Jej życie odmienia wizyta u Benjamina, który ma wycenić kolekcję znaczków ojca kobiety. Znaleziony w zbiorze list z nietypowym znaczkiem, staje się początkiem...

okulary_do_czytania | 2019-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2019

Książki z historią w tle mają wiele uroku i potrafią nie tylko zaintrygować ale doprowadzić do tego, że po przeczytaniu jej dalej zgłębiamy wiedzę o tym co przeczytaliśmy. I tym razem idąc tym tropem wybrałam "Stracony list".
Piękna wzruszająca historia miłosna o sile przetrwania i wytrwałości a także wiary. Jak najbardziej mogę ją polecić i powiedzieć, że warto po nią sięgnąć.
Kate trafia w zbiorach filatelistycznych swojego ojca na wyjątkowy znaczek. Tak zaczyna się historia, która łączy się z przeszłością i Kristoffem, który w małej austriackiej wiosce w 1938 roku przyucza się do zawodu u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Kiedy jego nauczyciel znika bez śladu podczas „nocy kryształowej”, Kristoff jest zmuszony przygotowywać znaczki na zlecenie władz Trzeciej Rzeszy. Jednocześnie razem z ukochaną Eleną, ryzykują życie, współpracując z austriackim ruchem oporu.

Ufff, znacie to uczucie, gdy przeczytacie tak dobrą książkę, że nie potraficie opuścić jej świata, że nadal siedzi w Waszej głowie? Tak właśnie czuję się po przeczytaniu "Stracony list". Książka jest po prostu genialna.
Austria, Grotsburg rok 1938, młody Kristoff, artysta zamieszkuje u Państwa Faber. Znany na cały kraj, Mistrz graweru, twórca znaczków, Pan Frederick Faber szkoli chłopaka. Uczy żłobić obrazy w stalowej płytce za pomocą rylca, dłutów, z których następnie drukowane są znaczki.
Kristoff wychowywał się w sierocincu, dlatego tak bardzo ceni rodzinę, u której terminuje. Ogromnym szacunkiem darzy Pana Fredericka oraz jego żonę. Uwielbia też ich dwie córki: Elene i Miriam.
Gdy Niemcy wkraczają na teren Austrii dochodzi do licznych podpaleń w miasteczku, Frederick ginie, a jego żona znika bez śladu. Jedynym sposobem na ocalenie córek Państwa Faber jest wywiezienie ich z kraju. Czy w praktyce okaże się to takie proste? Z jakimi problemami przyjdzie zmierzyć się...

Nata_lena | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019