Katarzyna i Igor

Okładka książki Katarzyna i Igor Jolanta Maria Kaleta
Okładka książki Katarzyna i Igor
Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojna i Miłość (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Wojna i Miłość (tom 1)
Otwarte
2019-03-13
2019-03-13
literatura polska romans Jolanta Maria Kaleta romans historyczny

To jest książka wojenna z dokładnymi opisami bitew, przemarszu wojsk, koncepcji wojennych itp. Nie dla mnie.

Poznali się na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. Dwa serca przylgnęły do siebie, gotowe wzajemnie u stóp rzucić sobie cały świat. Później zaś zewsząd głosy roznosić się poczęły, że wojna nadchodzi, która odrodzić może od dawna wymazany z mapy kraj. Posłanniczka śmierci zatem nadeszła, a wraz z nią dwa serca brutalnie od siebie oddalone zostały, lecz kiedy świat zapłonie na stos rzucony zostanie ich życia los.

Kiedy postanowiłem przeczytać pierwszy tom nowej trylogii od Pani Jolanty Marii Kalety byłem pewny, iż otrzymam kolejną fantastyczną opowieść okraszoną wieloma emocjami, i tak też w rzeczy samej się stało. Razem z rodziną Jaxa-Raweckich zasiadłem przy wspólnym stole, by później usłyszeć pierwsze strzały Wielkiej Wojny, która z jednej strony wiele obiecywała, z drugiej jednak tyle samo mogła odebrać. Miłość Katarzyny i rosyjskiego dragona Igora Kaledina jest tu ważnym pretekstem, by pokazać walkę budzącego się do życia społeczeństwa polskiego o odzyskanie swojej ojczyzny, ale również otwiera furtkę dla ukazania losów rzuconych w zawieruchę wojenną członków rodziny Raweckich, których wiatr historii ubrał w mundury wrogich armii. Powieść ta jest nie tylko niezwykle szczegółowym portretem fabularnym, ale i skrupulatnie oddanym freskiem historycznym, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę fakt, że autorka jest z wykształcenia historykiem.

Dla każdego, kto podejmuję się obcowania z tego rodzaju literaturą jasnym jest, iż nie będzie ona wolna od emocji, uczuć wszelakich i namacalnych wręcz opisów charakteryzujących wojenne obrazki. Uzbrojony w tak potężną zbroję oczekiwań czytelnik odnajdzie w jej lekturzę najczystszą miłość, której siła będzie pchała bohaterów do wielkich czynów, dawała nadzieję wtedy, gdy duch upadnie, a czasami nawet będzie wywoływać strach, jak już śmierć zajrzy w oczy. Autorka operując plastycznym stylem zwraca też uwagę na konsekwencję działań zbrojnych i radykalność środków z nich wynikających, toteż powieść zyskuję w oczach tym bardziej, gdy pozwala się jej na to, by objęła swym literackim kunsztem każdego spragnionego solidnych wrażeń.

Książka przeczytana dzięki uprzejmości autorki oraz wydawnictwa Otwartego.

Na półkach: , , , , , ,

Historia miłosna na tle działań wojennych w latach 20tych ubiegłego wieku.
Jestem pod wrażeniem opisów walk
i ogromnej wiedzy historycznej autorki.
Jak dla mnie, tych opisów mogłoby być trochę mniej.

Historia miłosna na tle działań wojennych w latach 20tych ubiegłego wieku.
Jestem pod wrażeniem opisów walk
i ogromnej wiedzy historycznej autorki.
Jak dla mnie, tych opisów mogłoby być trochę mniej.

Ta wysoka ocena to mój ukłon w stronę erudycji autorki, zwłaszcza jej wiedzy historycznej i militarno-politycznej. Mnóstwo opisów scen bitewnych może być zaletą, ale też potrafi znużyć tych mniej wytrawnych militarnie czytelników. Mnie aż tyle szczegółów uzbrojenia i logistyki bitewnej nie jest potrzebne, ale doceniam. Tom pokaźnych rozmiarów czytałam zatem dość długo, mimo wartko toczącej się akcji. Wydaje mi się, że autorce zależało na obiektywizmie w przedstawianiu wydarzeń, opinii i sądów, ale i tak wyziera z nich ogromny dystans wobec polskich narodowowyzwoleńczych zrywów. Natomiast ubawiło mnie przedstawianie postaci kobiecych jako wyemancypowanych i do bólu silnych - każda z zakochanych panien "traciła wianek" przed ślubem zupełnie się tego nie wstydząc, lecz doświadczając wielkich rozkoszy już za pierwszym razem:):):) No, no, bądźmy realistkami; kiedyś dziewictwo było RZECZYWISTĄ wartością dla zdecydowanej większości kobiet i bynajmniej nie chodziło tylko o "reputację" czy ciążę. Zastanawiam się czy moja recenzja drugiego tomu będzie podobna... Czas pokaże.

Te 700 ton pochłonęłam w trzy wieczory, może lekko zarywając noce, ale było warto. Autorka przenosi nas na początek 20 wieku, w czasy chyba najbardziej trudne i brutalne w dziejach historii Polski.
Katarzyna Jax- Rawecka, pochodząca z polskiej szlacheckiej rodziny, zakochuje się z wzajemnością w carskim dragonie, poruczniku Igorze Kaledinie. Panująca sytuacja polityczna nie sprzyja jednak ich związkowi. Ani rodzicie Katarzyny, ani Igora, nie wyrażają zgody na ich małżeństwo. I brutalnie rozdzielają młodych, zmuszając Katarzynę, będącą w odmiennym stanie, do poślubienia starszego lekarza. Europa powoli pogrąża się w chaosie wojny. Rodzina Jax- Roweckich musi wybrać, czy stanąć po stronie carskiej Rosji, czy dołączyć do tworzących się pod bokiem Józefa Piłsudskiego, legionów polskich, walczących jednak pod sztandarem Austrii. Jeden brat Katarzyny wybiera Rosję, dwaj pozostali wstępują do Legionów. Czy przyjdzie im stanąć twarzą w twarz po przeciwnych stronach barykady? Wojna zbiera coraz krwawsze żniwa, czy pozwoli ona spotkać się jeszcze Katarzynie i Igorowi? Z jakimi przeciwnościami losu przyjdzie im się zmierzyć, by móc być razem?
Wydawać by się mogło, że Pani Jolanta Maria Kaleta stworzyła przepiękny romans historyczny, którego głównym tematem jest miłość ludzi pochodzących z dwóch różnych światów, rozdzielonych dodatkowo przez okrutną wojnę. I oczywiście książka opowiada piękną i wzruszającą historię o dwojgu zakochanych. Dla mnie to jest jednak przede wszystkim opowieść o miłości do ojczyzny i o wyborach, których Polacy musieli dokonywać w tych ciężkich czasach, by zawalczyć o swój udręczony kraj. Bracia powoływani do wojska po stronie Austrii i Rosji, czy kuzyni, czy przyjaciele, musieli stawać przeciwko sobie. Młode dziewczęta pracujące, jako sanitariuszki, czy walczące z wrogiem o wolną Polskę, chłopcy- dzieci, uciekający z domów, by mieć swój udział w wyzwoleniu kraju, to tylko niektóre z przykładów tej miłości do ojczyzny, która szczególnie objawia się w obliczu wojny. Jest to też opowieść o miłości do drugiego człowieka i o niesieniu bezinteresownej pomocy, nawet w sytuacji zagrożenia własnego życia. Jestem wdzięczna, że autorka wybrała ten okres Polski na akcję swojej powieści. Przypomina nam ona bowiem, jak wiele nasi przodkowie musieli przejść, by Polska stała się niepodległa. „Katarzyna i Igor” to jest też wciągająca fabuła, oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych, niesamowity realizm w opisie bitew, sytuacji politycznej, czy społecznej na terenach rozgrabionej Polski i wzruszająca opowieść o miłości, która nie zawsze wygrywa w obliczu wojny, przegrywając ze śmiercią. Książka tak przepiękna, tak emocjonująca, momentami też brutalna, przez swój realizm wojenny, że na pewno będę ją jeszcze długo przeżywać. I na koniec, może banalnie, ale inaczej nie potrafię: ogromne chapeau bas dla autorki za tą, jakże realną i wzruszającą podróż w czasie.

Katarzyna Jaxa-Rawecka jest polską szlachcianką, która wraz z rodzicami i trzema braćmi żyje pod rosyjskim zaborem. Na jednym z bali poznaje carskiego dragona Igora Kaledina. Młodzi zakochują się w sobie bez pamięci, wbrew woli rodziców pragną się pobrać. Z pewnych powodów do małżeństwa nie dojdzie, a losy Katarzyny i Igora rozdzieli wojenna pożoga.

Dramatyczne losy Polaków na tle Wielkiej Wojny, kiedy to często bracia stawali po dwóch stronach barykady, a ziemie polskie przechodziły pod kuratelę kolejnych okupantów. Losy rodziny Jaxa-Raweckich odzwierciedlają losy wielu polskich rodzin, którym przyszło żyć w tych dramatycznych czasach. Powieść nie jest typowym romansem historycznym. Tutaj burzliwe losy Katarzyny i Igora ich rodzin i przyjaciół są tylko dodatkiem do przedstawienia dramatu wojny, a także tragedii jaką była rewolucja bolszewicka. Książkę czyta się jak najlepszą beletrystykę. Obok postaci fikcyjnych pojawiają się prawdziwi bohaterowie tamtych wydarzeń, a fikcja literacka przeplata się z wydarzeniami historycznymi. Autorka jest historykiem, więc znajdziecie tu wiele szczegółów dotyczących działań wojennych, wielkiej polityki, a także sprawy polskiej...

(cd recenzji na fb)

Dramatyczne losy...

Za dużo wojny. Ciągnące się opisy jak w podręczniku do historii. Jednak książka ciekawa i wciągająca.

Jak dla mnie było trochę za dużo opisów wojny

Jak dla mnie było trochę za dużo opisów wojny

Trochę ciężka, więc musiałam robić sobie co jakiś czas dłuższe przerwy, ale wciągająca. Wciągnęłam się od samego początku do samego końca. Co jakiś czas trzęsłam się ze strachu. Więc co dopiero musieli czuć i myśleć ludzie, którzy naprawdę żyli w tych strasznych czasach i przeżywali podobne sytuacje.

Nadchodzaca wielka wojna rozdziela młodych. Dziewczyna odkrywa, że jest w ciąży, a jej rodzina uciekając przed skaldalem zmusza ją do niechcianego małżeństwa.
Rodzinne dzieje rozgrywaja sie na tle bardzo ważnych dziejowo wydarzeń. Oto nad Europę nadciąga widmo wielkiej wojny, która daje mozliowść odzyskania przez Polskę niepodległości. Dramat wojenny dotyka całe rodziny, które niejednokrotnie stają po przeciwnych stronach barykady. tak jest w przypadku braci Katarzyny, którzy wcieleni są do wrogich sobie armii.
W powieści nie brakuje okrucieństwa, które dodatkowo wzmacnia obecna sytuacja międzynarodowa, a zwłaszcza konflikt rozgrywający się za nasza wschodnią granicą. Ileż tu odniesień do walk toczacych się wtedy na tych terenach, ileż okrytnych scen, które można wpisać w to, co dzieje się na Ukrainie obecnie. Jak wiele wspólnego jest w tamtych walkach o wolność jak i w obecnych.
Autorka piekinie pokazała historie uczucia, które nie miało możliwości się rozwinąć, a jednak gdzieś głęboko trwało w sercach bohaterów. To też ogromna lekcja charakteru ludzi walczących o własny skrawek kraju, tęskniacych do wolności, za cenę śmierci wielu z nich.
Mimo, że książka jest gruba, to ciezko było się oderwać od jej kart, bo wciąż pojawiały się nowe wydarzenia, które przykuwały uwagę. I jeszcze jedno, wplecione wydarzenia polityczne nie przeciażały czytelnika, a jednocześnie dawały obraz kontekstu historycznego powieści.

Pierwszy tom rodzinnej sagi Wojna i miłość przenosi nas w walki Polski o odzyskanie niepodległości. Bohaterami sa Katarzyna Jaxa Rawecka oraz Igor Kaledin carski dragon. Młodzi poznają sie na balu zorganizowanym z okazji imienin carowej Alekasndry. Kiełkujące uczucie niestety zostaje poddane okrutnej próbie, bowiem ojciec Katarzyny nie akceptuje związku córki z Moskalem....

• Z historią w tle