Alicja 
status: Czytelnik, dodał: 20 cytatów, ostatnio widziany 7 godzin temu
Teraz czytam

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-15 15:27:44
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-15 15:26:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Małe troski są wymowne. Wielkie milczą". (str.142)

Ciepła i nostalgiczna, miejscami zabawna, miejscami smutna powieść epistolarna, skonstruowana w formie listów, dzięki którym poznajemy świat i wydarzenia z życia bohaterów z ich punktu widzenia. Akcja ma miejsce na wyspie Normandzkiej w roku 1946. Poznajemy mieszkańców w czasach pięcioletniej okupacji niemieckiej i po wyzwoleniu, kiedy...
"Małe troski są wymowne. Wielkie milczą". (str.142)

Ciepła i nostalgiczna, miejscami zabawna, miejscami smutna powieść epistolarna, skonstruowana w formie listów, dzięki którym poznajemy świat i wydarzenia z życia bohaterów z ich punktu widzenia. Akcja ma miejsce na wyspie Normandzkiej w roku 1946. Poznajemy mieszkańców w czasach pięcioletniej okupacji niemieckiej i po wyzwoleniu, kiedy podnoszą się po wojennej traumie. Historię pieczonego prosiaka i okoliczności powstania Stowarzyszenia Miłośników Literatury. Powieść jest także hołdem oddanym książkom, miłości do nich, radości z czytania ich i wpływu na ich życie. Główną adresatką listów jest pisarka, szukająca inspiracji do napisania nowej książki. Przedstawiają w nich siebie, opisują różne sposoby na przeżycie na wyspie odciętej od świata, a w dodatku okupowanej przez najeźdźcę. Stała korespondencja powoduje zawiązywanie się przyjaźni, obustronne zainteresowanie różnymi sprawami.
Chęć poznania autorów listów kończy się wizytą pisarki na wyspie. Oczarowana widokami, ciepłym przyjęciem zwiedza wyspę, poznając jej historię i mieszkańców. Pobyt na wyspie zmienia bohaterkę, jej priorytety, pragnienia, tutaj znajduje to, co w życie najważniejsze.

pokaż więcej

 
2018-12-14 16:55:46
Ma nowego znajomego: Czytaczka
 
2018-12-12 16:29:49
Ma nowego znajomego: marcin
 
2018-12-11 11:26:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Joanna Chyłka (tom 8)

"Pozory mylą.Żeby kogoś ocenić, wystarczy chwila, ale trzeba całego życia, żeby go zrozumieć".(str.157)

To już ósme spotkanie z kontrowersyjnym duetem prawników. Czy to upływ czasu, czy przykre przeżycia, czy też oczekiwanie na werdykt o stanie zdrowia powodują,że nasi bohaterowie są bardziej wyciszeni, pogodzeni i skłonni ułożyć sobie wspólne życie. Lecz na to jeszcze będzie czas, bo przed...
"Pozory mylą.Żeby kogoś ocenić, wystarczy chwila, ale trzeba całego życia, żeby go zrozumieć".(str.157)

To już ósme spotkanie z kontrowersyjnym duetem prawników. Czy to upływ czasu, czy przykre przeżycia, czy też oczekiwanie na werdykt o stanie zdrowia powodują,że nasi bohaterowie są bardziej wyciszeni, pogodzeni i skłonni ułożyć sobie wspólne życie. Lecz na to jeszcze będzie czas, bo przed nimi kolejna sprawa.Zmuszenie ich do obrony alpinistki, jedynej ocalałej z wyprawy w Himalaje.
Sprawa jest dziwna, nie toczy się według przyjętych norm,czas nieubłaganie ucieka, a w dodatku naszym bohaterom i ich bliskim grozi niebezpieczeństwo.
Zmęczenie, zdenerwowanie, presja otoczenia powodują, że prawnicy zaczynają popełniać błędy. Echem odbija się zatuszowana sprawa z przeszłości niosąc za sobą pokłosie zemsty. Zdaniem obrońców materiał dowodowy jest niewiarygodny i spreparowany, pragnąc się przekonać na własne oczy, planują wyprawę do Nepalu i wejście na Annapurnę.
I tym momencie stop. Mimo całego podziwu dla Autora, jego pomysłowości i kreatywności tutaj jednak przesadził. Jak osoba nadużywająca alkoholu, paląca, która nie uprawiała wspinaczki górskiej, nie mająca pojęcia o alpinizmie, która nie przeszła aklimatyzacji i specjalistycznego przygotowania może wejść na tak trudną górę. Choć sam Autor w posłowiu tłumaczy, że nie chciał wysyłać Chyłki na Annapurnę, to ona sama chciała, myślę ,że czytelnikom ta wyprawa nie przypadnie do gustu (a może Autorowi chodziło właśnie o to).
Dowiadujemy się też o okrutnym traktowaniu kobiet podczas menstruacji i po porodzie, funkcjonowaniu niewolnictwa m Nepalu. Wywiady z ofiarami, kręcenie filmów przez poprzednią ekipę stało się zarzewiem ich kłopotów.
Dramaturgia całej wyprawy, walką z samym sobą, z siłami natury, determinacja i nowe fakty, które zostają w trakcie ujawnione komplikują prowadzone dochodzenie. Osoba, którą podejrzewali okazuje się tropem nietrafionym, a zakończenie całej historii zaskakujące. Znalazł się ktoś, kto przechytrzył prawniczkę, wzniósł się ponad nią i to on rozdawał karty w grze. Choć tak nie do końca.
W posłowiu Autor sugeruje pojawienie się kolejnej części, gdyż wypadałoby zamknąć pewne sprawy.
Polecam posłuchanie playlisty.

pokaż więcej

 
2018-12-11 10:32:53
Ma nowego znajomego: na_marginesie_ksiazk
 
2018-12-04 13:49:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Nigdy nie jest za późno, by stać się kimś, kim mogłoby się być".(str. 572)

Jest to historia codziennego życia amerykańskich nastolatków, ich problemy, poglądy na świat, dążenia, marzenia, relacje z rodzicami.Jest ich czworo, znają się od dziecka, spędzają za sobą każdą wolną chwilę, rodzą się między nimi związki uczuciowe. Ich marzeniem jest podróż do Hiszpanii, które się spełnia, lecz jest...
"Nigdy nie jest za późno, by stać się kimś, kim mogłoby się być".(str. 572)

Jest to historia codziennego życia amerykańskich nastolatków, ich problemy, poglądy na świat, dążenia, marzenia, relacje z rodzicami.Jest ich czworo, znają się od dziecka, spędzają za sobą każdą wolną chwilę, rodzą się między nimi związki uczuciowe. Ich marzeniem jest podróż do Hiszpanii, które się spełnia, lecz jest obwarowane wcześniejszym zwiedzeniem Łotwy i Polski.
Ta podróż odmieni ich samych, wywróci ich życie do góry nogami.
Drugi rozdział jest opisem wrażeń każdego z nich z europejskiej podróży. Ich postrzeganie nieznanego świata, odczucia, rozważania. Chłopcy są podekscytowani, ciekawi poznania nowych rzeczy, przygód. Dziewczyny są znudzone, traktują podróż jak pokutę za grzechy.
Goszczą u rodziny jednej z bohaterek, tam też poznają zwyczaje, potrawy, codzienność Łotyszów.Przypadkowo poznany chłopak zmienia relacje między nimi,otwiera oczy na nieznaną im historię Łotwy, miasta Lipawy ważnego portu w czasie II Wojny Światowej. Podsuwa rozwiązania, które znacznie ułatwiają ich wyprawę. Wywołuje różne emocje w naszych bohaterach, od uwielbienia i zachwytu po niezrozumienie i brak akceptacji. Ukazuje im prawdę, której oni sami nie widzą.
Kłopoty, które pojawiają się na horyzoncie,opóźniają wyprawę i obfitują w niespodziewane wydarzenia, a także wyzwalają negatywne emocje.Z upływem czasu nieporozumienia nasilają się i burzą przyjacielską dotąd atmosferę.
Każdy z nich skupia się na swoich problemach, nie dostrzegając zmartwień innych. Beztroska i chęć wakacyjnej przygody odchodzi wniwecz. Napięta atmosfera powoduje, iż tajemnice tak skrzętnie skrywane przed innymi wychodzą na jaw. A prawda okazuje się bolesna. Ta podróż zmieniła ich wszystkich, odkryli się, ale też wzbogacili o nowe doświadczenia.
To także powieść o błędach popełnianych w życiu i powielaniu ich mimo przykrych konsekwencji,o wyborach nie zawsze trafnych, o przyjaźni, która okazała się ułudą,o pierwsze prawdziwej miłości, o zaślepieniu i niedostrzeganiu tego co jest w zasięgu ręki.
Dużo emocji pozytywnych i negatywnych, bolesna wizyta w obozie zagłady w Treblince,różnice w funkcjonowaniu krajów Europy Wschodniej i Zachodniej.

pokaż więcej

 
2018-12-02 16:39:21
Ma nowego znajomego: Michał
 
2018-12-02 16:39:08
Ma nowego znajomego: Malina
 
2018-12-02 16:38:51
Ma nowego znajomego: Annam
 
2018-11-28 12:19:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Wszyscy żyją w przeświadczeniu, że los lub życie powinny potoczyć się zupełnie inaczej".( str.195)

Historia młodego człowieka, którego życie bardzo skrzywdziło. Kiedy odpokutował za swój czyn, traci kogoś z kim był bardzo związany. Wraca do rodzinnej wioski skutej lodem i pokrytej śniegiem i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Snuje wspomnienia cofając się w przeszłość,...
"Wszyscy żyją w przeświadczeniu, że los lub życie powinny potoczyć się zupełnie inaczej".( str.195)

Historia młodego człowieka, którego życie bardzo skrzywdziło. Kiedy odpokutował za swój czyn, traci kogoś z kim był bardzo związany. Wraca do rodzinnej wioski skutej lodem i pokrytej śniegiem i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Snuje wspomnienia cofając się w przeszłość, przywołuje pamięć o swoich rodzicach, tragicznie utraconych, o bracie, z którym był nierozłączny, o domu rodzinnym i atmosferze w nim panującej.
Przez całe życie wolał niepewność od poznania prawdy, która mogła okazać się bolesna. Wychowywał się w rodzinie zielonoświątkowców, chciał żyć w wierze, jaką wpajali mu rodzice, jednak był obok niej. Chciał być dobrym człowiekiem, jednak nie zawsze mu to wychodziło.
Z jego kryminalną przeszłością jest podejrzewany o różne rzeczy popełnione niezgodnie z prawem. Usiłuje dociec przyczyn śmierci brata, lecz co rusz natyka się na różne przeszkody.
Jest zagubiony, poszukuje dróg wyjścia. Mimo iż wielokrotnie próbuje iść do przodu zawsze cofa się do punktu wyjścia. Aż w końcu znajduje to, czego szukał i poczuł że żyje.

"Przypadek i przeznaczenie zawsze będą częścią życia". (str.23)

To także powieść o ludzkiej samotności i przemijaniu, o ludzkiej podłości i zachłanności.

pokaż więcej

 
2018-11-27 15:49:09
Ma nowego znajomego: Anna
 
2018-11-24 15:34:29
Ma nowego znajomego: pocztamorska
 
2018-11-24 11:02:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Zaiste dziwna jest natura ludzka: zawsze czegoś pragnąć, ale nigdy tego, co się właśnie posiada". (str. 130)

Jest to historia znaczących rodów litewskich, od czasów ich świetności do upadku, spowodowanego różnymi czynnikami. Historia niesamowicie smutna, bolesna i przytłaczająca. Radości i szczęścia jest jak na lekarstwo, po części spowodowane jest to czasami w jakich przyszło żyć naszym...
"Zaiste dziwna jest natura ludzka: zawsze czegoś pragnąć, ale nigdy tego, co się właśnie posiada". (str. 130)

Jest to historia znaczących rodów litewskich, od czasów ich świetności do upadku, spowodowanego różnymi czynnikami. Historia niesamowicie smutna, bolesna i przytłaczająca. Radości i szczęścia jest jak na lekarstwo, po części spowodowane jest to czasami w jakich przyszło żyć naszym bohaterom, po części sami są sobie winni, gdyż ich postępowanie przyniosło takie, a nie inne konsekwencje.
Akcja rozpoczyna się w początkach XVIII wieku, kiedy to kawka siedząca na gzymsie kościoła Św. Kazimierza śledzi co się w Wilnie dzieje, relacjonuje to, co zobaczyła i snuje swoją piękną opowieść o jego mieszkańcach i zwierzętach tego miasta. Później cofa się we wspomnieniach bohaterów do czasu dobrobytu, świetności i beztroski.
Okres ten był wyjątkowo niekorzystny, kraj złupiony przez Szwedów, później dzieła dopełnili Moskale, którzy mieli stać na straży utrzymania pokoju, a zniszczyli to, czego nie udało się ich poprzednikom. Rzeczypospolita szlachecka rozdarta między Radziwiłłów, a Sapiehów, z ciągłymi sejmikami i elekcjami. Nieurodzajne lato, mroźna zima i największa klęska dżuma zbierająca śmiertelne żniwo, nie oszczędzając nikogo.
To wszystko wyzwala w ludziach okrucieństwo, zło, rozpustę, pożądliwość, to wszystko co nigdy nie miałoby miejsca w normalnych warunkach.
Majątki niegdyś tętniące życiem, bogactwem, w tych czasach stawały się ponure, zapuszczone, zdane tylko na przetrwanie.
Jak sytuacja polityczna i warunki życia mogą zmienić człowieka, jego status, sposób myślenia, postępowania. Jak szybko zapomina się o swoim szlacheckim pochodzeniu, dumie i godności i jest się zdolnym do popełnienia niegodnych czynów, byleby przetrwać. A później żyć z poczuciem winy.
To powieść o miłości, której siłę i potęgę odczuwa się po stracie ukochanej osoby. O miłości tej nieodwzajemnionej i trwającej przez całe życie łudząc się nadzieją na jej spełnienie. O miłości zmieszanej z nienawiścią. A także miłości wyzwalającej ukryte do tej pory żądze.
Z upływem czasu, zdobytym doświadczeniem człowiek patrzy na życie zupełnie inaczej. Zdaje sobie sprawę, że istotne dla niego sprawy z młodego okresu okazywały się nieważne, a te nieistotne nabierały wagi.
Powieść napisana pięknym, malowniczym, obrazowym językiem.

pokaż więcej

 
2018-11-22 15:18:21
Ma nowego znajomego: magia_stron
 
Moja biblioteczka
943 404 54109
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (489)

Ulubione cytaty (100)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd