Alicja 
status: Czytelnik, dodał: 20 cytatów, ostatnio widziany 7 godzin temu
Teraz czytam
  • Zemsta i przebaczenie. Dolina spokoju
    Zemsta i przebaczenie. Dolina spokoju
    Autor:
    Ostatni tom sagi "Zemsta i przebaczenie". Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście. Niektórym z nich przyjdz...
    czytelników: 533 | opinie: 41 | ocena: 8,46 (213 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-15 16:02:54
Ma nowego znajomego: seastar
 
2018-08-15 16:02:36
Ma nowego znajomego: GrzegorzIgnacy
 
2018-08-14 14:13:27
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 6)
 
2018-08-14 14:01:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Na początek składam podziękowania Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza książki i Portalowi Lubimy Czytać za wyróżnienie do wzięcia udziału w wydarzeniu.

"Rzeczywistość jest zbyt płytka, by wytłumaczyć sprzeczności, które widzimy, słyszymy i czujemy.(...)Rzeczywistość to za mało, żeby budować na niej nadzieje,marzenia..wiarę".(str.212)

Historia żydowskiego...
Na początek składam podziękowania Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza książki i Portalowi Lubimy Czytać za wyróżnienie do wzięcia udziału w wydarzeniu.

"Rzeczywistość jest zbyt płytka, by wytłumaczyć sprzeczności, które widzimy, słyszymy i czujemy.(...)Rzeczywistość to za mało, żeby budować na niej nadzieje,marzenia..wiarę".(str.212)

Historia żydowskiego rodzeństwa, które z powodu wakacyjnej nudy, udaje się do wróżki, by poznać swoje przeznaczenie, łącznie z datą śmierci. Jedna nieprzemyślana decyzja wywróciła ich życie do góry nogami, zmieniła każdego z nich. Spowodowała wyrzuty sumienia i stała się kością niezgody w rodzinie.
Jak wykorzystać czas, który im pozostał? Jedni dostali go dużo, inni mniej.Czy spożytkować go z myślą o sobie? Czy poświęcić się podtrzymaniem rodzinnych relacji? Jedni rzucają się w wir życia, czerpiąc z niego garściami. Inni pozostają pod presją najbliższych, kolejni starannie je planują.
Każdy z rodzeństwa ma swoje fobie, wady i zalety, różnorodną osobowość i temperament. Wszyscy dźwigali ciężar, który ich w końcu przytłoczył.
"Charakter człowieka jest jego przeznaczeniem. Jedno idzie z drugim ręka w rękę, jak brat i siostra" (str. 26)
Każdego z nich ogarnia strach i przerażenie, gdy wywróżona data śmierci zbliża się nieuchronnie. Życie ze świadomością, że nadchodzi to, co nieuchronne. Rozpacz i ból po stracie najbliższych i pełna świadomość, że gdyby mieli zacząć od nowa, zrobiliby to inaczej.

Powieść porusza wiele ważnych życiowych problemów. Jednym z nich są relacje rodziców z dziećmi, pojęcie obowiązku i odpowiedzialności. Często rodzice planują przyszłość swoich dzieci, nie zważając na ich rzeczywiste zainteresowania. Odwieczne dylematy rodziców. Wychowują, kochają, kształcą swoje pociechy z nadzieją, iż pozostaną one w domu rodzinnym, zwracając to, co otrzymały. Jednak często młode pokolenie marzy o opuszczeniu rodzinnego gniazda i samodzielnym budowaniu swojego. Lecz nie zawsze jest to łatwe zadanie. Marzenia o życiu według własnych wyborów i decyzji, lecz kiedy się realizują pojawiają się wątpliwości co do ich słuszności.
A także,uświadomienie sobie, że przez swoje działanie, możemy spełnić pragnienia innych, obudzić z zapomnienia, tchnąć i nich wiarę. Potęga siły sugestii w życiu człowieka potrafi zdziałać cuda.

To także powieść o świadomych wyborach w życiu człowieka, podejmowanych dla własnej przyjemności, w ochronie innych, własnym unicestwieniu, czy obrony przed strachem i cierpieniem.
O związkach homoseksualnych, z których jedne oparte są na miłości i zrozumieniu, drugie na zaspokojeniu potrzeb seksualnych, czy jeszcze innych opartych na ryzyku.
O zgłębianiu tajników iluzji, balansowaniu na pograniczu sukcesu lub porażki. Wiara w magię, która nie każdemu jest dana.
Znaczeniu wiary dla każdego z członków rodziny i nawet kiedy przychodziło zwątpienie, miało miejsce coś, co je pokonywało.
Badaniach nad długowiecznością, zapobieganiu starzenia, usprawnieniu życia u jego schyłku, zmniejszeniu ludzkiego cierpienia.

Czy usłyszana przepowiednia ma po drodze z przeznaczeniem?
Czy człowiek może ją zmienić?
Lektura tej książki daje nam jednoznaczną odpowiedź.Czytając ją zmuszeni jesteśmy do refleksji nad własnym życiem, jak godnie je wypełnić zanim przyjdzie to co nieuchronne.

pokaż więcej

 
2018-08-09 21:09:09
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Hałas jest lustrzanym odbiciem ciszy, gdyż w jednym i w drugim człowiek jest samotny" (str.218)
Lata 70-te naszej ery. Przepiękna, nostalgiczna, magiczna historia czterech kobiet, których los przywiódł do twierdzy na zboczu góry Masady, wzniesionej przez okrutnika Herolda, jawiącej się jako cud świata.Stała się też ostatnim bastionem Żydów, skrywających się przed Rzymianami.Każda z bohaterek...
"Hałas jest lustrzanym odbiciem ciszy, gdyż w jednym i w drugim człowiek jest samotny" (str.218)
Lata 70-te naszej ery. Przepiękna, nostalgiczna, magiczna historia czterech kobiet, których los przywiódł do twierdzy na zboczu góry Masady, wzniesionej przez okrutnika Herolda, jawiącej się jako cud świata.Stała się też ostatnim bastionem Żydów, skrywających się przed Rzymianami.Każda z bohaterek opowiada swoje smutne dzieje, okupione bólem, cierpieniem, utratą tych których najbardziej kochali. Każda z nich obdarzona była umiejętnością, darem, mocą, które odróżniały je od innych i dawały nad nimi przewagę.Każda z nich skrywała jakąś tajemnicę.Tajemnice łączyły ludzi, albo dzieliły.Każda z nich przeszła prawdziwą szkołę przetrwania, by stać się tym kim się stały. By chronić siebie i najbliższych nie wahały się wielokrotnie złamać prawa i reguł ich religii i wiary.Każda z nich miała momenty słabości i zwątpienia, chcąc zakończyć swój ziemski żywot.Każda z nich początkowo uważała pracę jaką im przydzielono za brudną i niegodną, lecz z czasem były z niej dumne. Kobiety, które nie liczyły się w tych czasach wykazały się odwagą, brawurą i mogły być wzorem do naśladowania dla wielu mężczyzn.Przeznaczenie bezlitośnie wypełniało swoją wolę.Poznajemy też warunki, w jakich przyszło żyć mieszkańcom twierdzy, trudności z jakimi się zmagali. Towarzyszyły im anioły życia i śmierci, demony, których starali się unikać. Musieli stawić czoła wielotysięcznej armii Rzymian "Których okrucieństwo było obrazą dla natury, naszego ludu i Boga" (str.490). Bohaterska obrona twierdzy, która nie miała szans wobec przeważającej siły wroga.Zdolność do poświęceń i ostatnia mordercza posługa w obronie swojego honoru. Dla jednych był to czas by umrzeć, dla innych by się podnieść. To także powieść o sile i potędze miłości. O ludzkiej niegodziwości i okrucieństwie. O snach i spełniających się przepowiedniach w nich. Matczynej miłości zdolnej do największych poświęceń.

pokaż więcej

 
2018-08-03 16:23:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Bez pożegnania (tom 6)

"Nadzieja! Nic tak nie ratuje i nic tak nie zawodzi, jak ona" (str 169)
Lekkie rozczarowanie. Po bardzo dobrych poprzednich częściach ta jest po prostu przeciętna.Ukazana została rzeczywistość polska lat 70-80 XX wieku z ważnymi wydarzeniami jakie miały miejsce w tym czasie.Poczynając od strajków w Gdańsku, w Radomiu,powstanie KOR-u, wybór Polaka na papieża i zamach na niego, początki...
"Nadzieja! Nic tak nie ratuje i nic tak nie zawodzi, jak ona" (str 169)
Lekkie rozczarowanie. Po bardzo dobrych poprzednich częściach ta jest po prostu przeciętna.Ukazana została rzeczywistość polska lat 70-80 XX wieku z ważnymi wydarzeniami jakie miały miejsce w tym czasie.Poczynając od strajków w Gdańsku, w Radomiu,powstanie KOR-u, wybór Polaka na papieża i zamach na niego, początki Solidarności, stan wojenny i wielka niewiadoma co przyniesie,aż po obrady okrągłego stołu.Polityka wkraczająca w różne dziedziny życia czy to kulturalnego, zawodowego czy prywatnego. Puste półki sklepowe, reglamentowane towary i kartki początkowo na artykuły spożywcze z czasem o większym zasięgu.
Uświadamianie sobie jak czas szybko przemija. Nasi bohaterowie dorastają, usamodzielniają się.Śmierć w tej części sagi zbiera bogate żniwo, przynosząc żal i depresję bliskim.Smutna prawda o tym kiedy się jest w blasku chwały, ludzie chylą czoła przed tobą, lecz kiedy ona przemija ci sami szybko zapominają o tobie.W dalszym ciągu nie darzę sympatią głównej bohaterki. Po jej cukierkowej młodości staje się dorosła, jednak niektóre jej zachowania są infantylne i wielokrotnie naiwne. Podobnie jak w poprzednich częściach staje się obiektem uznania i pożądania wielkich tego świata.Niby kocha rodzinę, lecz zawsze zostawia ich na pastwę losu zajmując się swoją karierą.Mimo iż powszechnie wiadomo,że rozstania na pewien czas przynoszą dużo dobrego, cementują związki,pozwalają spojrzeć z dystansu na wiele rzeczy i spraw, na które przy wspólnym bytowaniu nie zwracało się uwagi, lecz nie może to trwać zbyt długo i zbyt często.Wieloletnia przyjaźń z aktorką w dalszym ciągu przynosi jej profity.Zabawne lub mniej historie z kolejnymi opiekunkami do dziecka.Mam nadzieję,że w kolejnych częściach Autorka postara się zadowolić mój gust czytelniczy.

pokaż więcej

 
2018-07-31 17:35:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 5)

"Sukces ma wielu ojców, a porażka z reguły jest sierotą". (str 77)
Powstanie Warszawskie dobiega końca, a jego uczestnicy muszą przełknąć gorzką pigułkę porażki. Walka skazana od początku na przegraną pochłonęła tysiące niewinnych cywilów, w tym rodziny powstańców.Prawda o każdej wojnie jest jedna, najbardziej cierpi ludność cywilna, która z polityką nie ma nic wspólnego. Wojna odcisnęła...
"Sukces ma wielu ojców, a porażka z reguły jest sierotą". (str 77)
Powstanie Warszawskie dobiega końca, a jego uczestnicy muszą przełknąć gorzką pigułkę porażki. Walka skazana od początku na przegraną pochłonęła tysiące niewinnych cywilów, w tym rodziny powstańców.Prawda o każdej wojnie jest jedna, najbardziej cierpi ludność cywilna, która z polityką nie ma nic wspólnego. Wojna odcisnęła piętno na ludziach. Jednych prześladowały widma wojenne, inni chcieli odnaleźć siebie przez lat, kolejni zostali zawieszeni w próżni i nie bardzo wiedzieli co ze sobą począć.Część została zmuszona szukać ratunku za granicą, a jeszcze inni bogacili się na szabrowaniu w gruzach.Mimo iż tak długo oczekiwane zwycięstwo w końcu się ziściło, dla Polaków rozpoczęła się polityka terroru Rosjan, których działanie w niczym się nie różniło od Gestapo, albo było jeszcze gorsze i nikt nie był w stanie się temu przeciwstawić.
" W Polsce rządzili teraz synowie ojca Stalina i nie było już od tego odwrotu" (str 103)
Funkcjonowanie systemu komunistycznego sprowadzało się do tego,że niewinny człowiek okazywał się winnym, a sprokurowane obciążające go dowody skazywały na pobyt w łagrze.Najbardziej bolesne było to, iż ludzie w czasie wojny narażali swoje życie walcząc z okupantem oskarżani byli o współpracę z nim.
Jedni wracali do stolicy, inni za granicą szukali spokoju, stabilizacji, szczęścia i zapomnienia.Pragnienie przeżycia, nadzieja na inne lepsze życie mimo niesprzyjających okoliczności i wysoka cena, którą trzeba zapłacić za jego spełnienie. Autorka nie ma litości dla naszych bohaterów. Każdy z nich ma pod górkę, a nawet jeśli uda im się na nią wdrapać, szybko spadają z łoskotem. Jednym dano wybór, innych ich pozbawiono.Kto się nowej władzy podporządkował i był na jej usługach ten żył dobrze.
"Otwierała drzwi, dawała mieszkania i liczne przywileje, dlatego należało się do niej zbliżyć najbardziej, jak to tylko możliwe" (str 284)
To także powieść o miłości, która nigdy się nie wypaliła. O potędze matczynej miłości dającej siłę na przetrwanie i dalsze życie. O prawdziwej męskiej wielonarodowej przyjaźni, która przetrwała wojnę i trudne czasy po niej.O prawdzie wychodzącej na jaw ujawniającej niegodziwość człowieka.O poświęceniu i honorze. Mam nadzieję iż w ostatniej części Autorka trochę odpuści i uszczęśliwi naszych bohaterów.

pokaż więcej

 
2018-07-28 18:21:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 4)

"Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek.Oszukujemy innych i samych siebie.Bo czasami inaczej się nie da."(str 113)
Czwarta część sagi wojennej z naszymi bohaterami począwszy od roku 1943, a skończywszy na 1945. Układ sił w Europie znacząco się zmienia.Lecz śpieszący z pomocą nasi wschodni sąsiedzi nie cieszą się uznaniem, ludzie wciąż pamiętają tragiczny rok 1939 i mnogość krzywd im...
"Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek.Oszukujemy innych i samych siebie.Bo czasami inaczej się nie da."(str 113)
Czwarta część sagi wojennej z naszymi bohaterami począwszy od roku 1943, a skończywszy na 1945. Układ sił w Europie znacząco się zmienia.Lecz śpieszący z pomocą nasi wschodni sąsiedzi nie cieszą się uznaniem, ludzie wciąż pamiętają tragiczny rok 1939 i mnogość krzywd im wyrządzonych. Starali się żyć w warunkach jakich im los zgotował. Cieszyć się dniem codziennym, bo żyli, przetrwali, lecz zdawali sobie sprawę, że oszukują samych siebie. Przeżywali wzloty i upadki, kochali i byli kochani, często targały nimi sprzeczności.Życie w ukryciu, zmiana miejsca pobytu, zaczynanie wszystkiego od nowa. Niepewność, strach, bieda,upokorzenia,ból. Jednym grunt palił się pod nogami, inni żyli w zawieszeniu.Ludzie zmęczeni wojną powoli tracili wiarę i nadzieję na normalne życie. Trudne miłosne wybory, rozdarcie uczuciowe. Nie zawsze warto było mówić prawdę. Często niszczyła ona związki. Lecz każdy z bohaterów miał coś na swoim sumieniu i niejednokrotnie podejmowane decyzje były bolesne. Nieludzkie warunki bytowe więźniów na Kołymie.Praca ponad siły, mróz, głód, choroby nagminnie dziesiątkowały tę społeczność. Tam trwała walka o przetrwanie. Nie było miejsca na przyjaźnie, litość czy rozczulanie się nad sobą.Pobyt tutaj zmieniał każdego fizycznie i psychicznie, każdego można było złamać.
Nieukrywana wiara polskiego podziemia w odrodzenie państwa polskiego. Liczne próby dywersji i sabotażu, zamachy stanu. I Powstanie Warszawskie, które do dzisiaj dzieli społeczeństwo polskie, czy było potrzebne. Wśród walczących wielu było sceptyków nie wierzących w jego powodzenie i wsparcie wojsk rosyjskich, byli też ideowcy bezsprzecznie wierzących w jego słuszność i powodzenie, lecz nawet ci widząc jak przedstawia się sytuacja, powoli tracili ducha walki i wiarę w zwycięstwo. Autorka trzyma czytelników w ciągłym napięciu, które po mistrzowsku buduje.Współczujemy lub nie bohaterom, których losy są bardzo skomplikowane.

pokaż więcej

 
2018-07-28 17:20:28
Ma nowego znajomego: Giovanna
 
2018-07-26 17:30:10
Ma nowego znajomego: Kasiag
 
2018-07-26 16:10:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Bez pożegnania (tom 5)

"Tak to już jest na świecie, że człowiek pędzi wciąż do przodu, zostawiając za sobą ludzi, którym nie powiedział wszystkiego, co powinien" (str 126)
Jest to już piąte spotkanie z naszymi bohaterami, nie mniej ciekawe od pozostałych części.Zosia jak zwykle na pełnych obrotach, lecz jest jej znacznie mniej niż poprzednio.Upływ czasu coraz silniej odciska się na niej. Nie jest już tak sprawna jak...
"Tak to już jest na świecie, że człowiek pędzi wciąż do przodu, zostawiając za sobą ludzi, którym nie powiedział wszystkiego, co powinien" (str 126)
Jest to już piąte spotkanie z naszymi bohaterami, nie mniej ciekawe od pozostałych części.Zosia jak zwykle na pełnych obrotach, lecz jest jej znacznie mniej niż poprzednio.Upływ czasu coraz silniej odciska się na niej. Nie jest już tak sprawna jak dawniej i zdaje sobie z tego sprawę. Autorka koncentruje się na Kasi, jej przyjaciółkach i znajomych. Otrząsa się powoli po traumatycznych przeżyciach, a najlepszym na to lekarstwem jest praca, a ma jej w nadmiarze. I znowu prawie wszystko idzie jak po maśle (z małymi wyjątkami). Wszystko jest załatwiane od ręki, czego się nie złapie to jest najlepsze, zawsze w centrum , na piedestale.
"Tak to jest w życiu, że najłatwiej dostajesz to na czym ci najmniej zależy" (str 36).
Po okresie żałoby przychodzi czas na nową miłość. Córka lekceważy przeczucia matki i jej ocenę wybranka. A co tego nadopiekuńcza matka ukochanego, mająca wysokie aspiracje co do wyboru przyszłej partnerki syna. A wybranek nie był łatwym człowiekiem, autokrata, nastawiony na sukces, nieznoszący porażek. Ten związek oparty był na wyrzeczeniach, ale tylko z jednej strony.
To były czasy, w których ustrój i jego przedstawiciele dyktowali warunki.Jeśli nie byłeś po ich myśli, jeśli nie byleś człowiekiem partii to po tobie. Rodzina powoli się rozrasta, przychodzi na świat nowe pokolenie. Mamy też garstkę informacji o ważnych dziejowo wydarzeniach na świecie.

pokaż więcej

 
2018-07-26 15:40:46
Ma nowego znajomego: aliss80
 
2018-07-26 15:40:31
Ma nowego znajomego: Barbara Bąkowska
 
2018-07-22 21:18:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Trzeba iść dalej, zapomnieć, przebaczyć, tak jak inni, żyć dalej" (str 173)
Ta powieść jest zainspirowana rodzinną historią Autorki. Postacie występujące w niej są prawdziwe. Dwie kobiety matka i córka,dwie bohaterskie postawy, ciężko doświadczone przez wojenny los. Córka jako nastolatka wywieziona na Sybir i 10 lat zmarnowanego tam życia. Matka żona oficera Wojska Polskiego walcząca o...
"Trzeba iść dalej, zapomnieć, przebaczyć, tak jak inni, żyć dalej" (str 173)
Ta powieść jest zainspirowana rodzinną historią Autorki. Postacie występujące w niej są prawdziwe. Dwie kobiety matka i córka,dwie bohaterskie postawy, ciężko doświadczone przez wojenny los. Córka jako nastolatka wywieziona na Sybir i 10 lat zmarnowanego tam życia. Matka żona oficera Wojska Polskiego walcząca o utrzymanie rodziny po załamaniu męża. Spotykają się po wojnie, jest trudno, relacje są napięte.Na każdej z nich wojna odcisnęła swoiste piętno. Młodsza tęskniła za ojczyzną, za rodziną,marzyła o powrocie i przeżywa wielkie rozczarowanie po nim. Nie było rodziny, nie było domu. Była matka i chory nieznany jej brat. Nie potrafiła się odnaleźć i przystosować do nowej rzeczywistości. Żyła wspomnieniami z dzieciństwa i zesłania. Trudne kontakty z matką,obwinianie jej o całe nieszczęście, zarzucanie bierności i nieustanne zarzuty. Lecz łatwo jest oskarżać, kiedy nie zna się całej prawdy.Ci najbliżsi, którzy przeżyli, liczyli, że jej powrót przyniesie radość i szczęście, lecz było inaczej.Żal, gorycz i wzajemne pretensje. Obnosiła się z żałobą po ojcu. Jednakże wyidealizowany obraz rodziciela po poznaniu prawdy rozbija się na kawałki, natomiast wizerunek nietolerowanej matki świeci blaskiem. Do czego zdolna jest matka by ratować rodzinę, a zwłaszcza dzieci? Do wszystkiego! Będzie kolaborować, spekulować,znosić upodlenia i poniżenia.Jej całe życie to była walka o przetrwanie.Córce trochę czasu potrzeba było by zrozumieć jaki skarb posiada.

pokaż więcej

 
2018-07-22 19:53:38
Ma nowego znajomego: Sanami
 
Moja biblioteczka
916 377 49608
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (466)

Ulubione cytaty (100)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd