rozwińzwiń

Dwie siostry

Okładka książki Dwie siostry Åsne Seierstad
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Dwie siostry
Åsne Seierstad Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-04-04
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-04
Data 1. wydania:
2016-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328053175
Tłumacz:
Iwona Zimnicka
Tagi:
emigracja fundamentalizm islam małżeństwo Państwo Islamskie ISIS przemoc reportaż rodzeństwo siostra Syria Bliski Wschód
Inne
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
779 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
121
92

Na półkach:

Jeden z najlepszych reportaży literackich, jakie czytałem. Bardzo dobrze napisany, wielowątkowy, uczciwy. Gdy człowiek pomyśli, że to wszystko oparte jest na faktach, to naprawdę ciężko przejść obok tego obojętnie.

Jeden z najlepszych reportaży literackich, jakie czytałem. Bardzo dobrze napisany, wielowątkowy, uczciwy. Gdy człowiek pomyśli, że to wszystko oparte jest na faktach, to naprawdę ciężko przejść obok tego obojętnie.

Pokaż mimo to

avatar
14
10

Na półkach:

Solidny reportaż.

Solidny reportaż.

Pokaż mimo to

avatar
117
19

Na półkach:

Rok 2013, salaficka organizacja terrorystyczna rośnie w siłę, przygotowując się do proklamowania dżihadystycznego quasi-państwa, które nam znane jest jako Państwo Islamskie bądź ISIS lub IS. Przez lata członkowie grupy intensywnie rekrutowali w swoje szeregi ludzi z całego świata, w tym także z Europy. Tytułowe dwie siostry - Ayan i Leila - Norweżki somalijskiego pochodzenia, dały skusić się propagandzie wyjeżdżając w tajemnicy przed swoją rodziną do Syrii.

Na granicy turecko-syryjskiej, przez pas ziemi niczyjej co noc trwał wyścig o życie. Toczył się on w dwóch kierunkach. Jedni biegli by brać udział w dżihadzie, inni uciekali przed wojną. Pośród nich byli tacy jak Sadiq, zdesperowany ojciec próbujący odszukać swoje córki.

Lecz jak znaleźć 2 kobiety w nikabach, które wcale nie chcą być znalezione? W kraju, który niczym nie przypomina naszej rzeczywistości. Pośród wzajemnie zwalczających się grup islamistycznych, popierających lub sprzeciwiających się dżihadowi oraz opozycji walczącej z siłami reżimu prezydenta Baszszara al-Asada.

Jak to się zresztą stało, że dwie nastolatki wychowane w skandynawskiej kulturze postanowiły przywdziać nikab, porzucić Norwegię, a więc i swoją europejską przyszłość? Perspektywę życia „na zachodzie”, o którą walczą codziennie dziesiątki tysięcy osób przeprawiając się przez Morze Śródziemne, białoruską granicę, czy Bałkany?

Autorka szczegółowo opisuje życie sióstr oraz ich otoczenie społeczne. Nie odpowiada nam jednak na zadane pytanie. Ocenę zapisanych treści pozostawia czytelnikowi, gdyż jak to zwykle bywa w takich przypadkach, nie istnieje jedna, obiektywna prawda.

Rok 2013, salaficka organizacja terrorystyczna rośnie w siłę, przygotowując się do proklamowania dżihadystycznego quasi-państwa, które nam znane jest jako Państwo Islamskie bądź ISIS lub IS. Przez lata członkowie grupy intensywnie rekrutowali w swoje szeregi ludzi z całego świata, w tym także z Europy. Tytułowe dwie siostry - Ayan i Leila - Norweżki somalijskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
55
43

Na półkach:

Reportaż aż gęsty od informacji na temat konfliktu w Syrii i genezy powstania państwa islamskiego, a na pierwszym planie dramatyczna historia rodziny i pokazanie przebiegu procesu radykalizacji młodych muzułmanek, imigrantek w drugim pokoleniu. Tragiczne i wstrząsające, bo prawdziwe. Nie dałam rady przeczytać bez robienia sobie przerw na lżejszą lekturę. Warto, pod każdym względem.

Reportaż aż gęsty od informacji na temat konfliktu w Syrii i genezy powstania państwa islamskiego, a na pierwszym planie dramatyczna historia rodziny i pokazanie przebiegu procesu radykalizacji młodych muzułmanek, imigrantek w drugim pokoleniu. Tragiczne i wstrząsające, bo prawdziwe. Nie dałam rady przeczytać bez robienia sobie przerw na lżejszą lekturę. Warto, pod każdym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
385
30

Na półkach: ,

Życie pisze najlepsze scenariusze i taka jest też historia dwu sióstr o pochodzeniu somalijskim, urodzonych i wychowanych w Norwegii. W pewnym momencie nastolatki ulegają fascynacji islamem, który doprowadza do dramatycznych wydarzeń, zwłaszcza dla rodziny dziewcząt. Cały reportaż skupia się na skrupulatnym, na ile to możliwe odtworzeniu życia sióstr i próbie znalezienia przyczyny ich zachowania. Poznajemy życie ich rodziny, która chętnie udziela wywiadu. Autorka przytacza rozmowy, które siostry prowadziły z przyjaciółmi, bratem, ojcem.
Następnie śledzimy losy ojca próbującego ocalić córki. Tu przechodzimy do akcji na miarę dobrego filmu sensacyjnego. Sadiq wyrusza tropem Leily i Ayan do ogarniętej wojną Syrii. Poznaje przemytnika, który postanawia mu pomóc. Odtąd strach i groza, a także zwątpienie stają się codziennością Sadiqa. Trafia do więzienia i jest torturowany. Cudem udaje mu się ujść z życiem. Córki nie chcą wrócić. Są zafascynowane życiem dżihadystów. Ojciec traci nie tylko wszystkie pieniądze, ale w międzyczasie następuje rozpad pozostałej części rodziny. Sara z młodszymi dziećmi wraca do Somalii, za którą całe życie tęskniła. Starszy syn traci szanse na dobre studia i popada w apatie. Nie wie co począć ze swoim życiem. Bardzo trudna lektura. Pozostawia po sobie więcej pytań niż odpowiedzi.

Jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu Pani Asne Seierstad. Bardzo sprawnie napisany reportaż zarówno pod względem merytorycznym, źródłowym i literackim. Podoba mi się fakt, że autorka nie upiększa uchodźców. Nie robi z nich geniuszy, niezbędnych dla społeczeństwa w tym przypadku norweskiego. Ci ludzie zostali dobrze przyjęci przez zachód. Otrzymali od nowej ojczyzny, to o czym w Somalii nie mogli nawet pomarzyć, a mimo to nie potrafili się tym cieszyć. Sara ciągle miała poczucie wyobcowania, przez prawie dwadzieścia lat nie była zainteresowana nauczaniem się norweskiego. Ona sama wycofała się i była swoim największym wrogiem. Dla niej wszystko, co zachodnie, poza socjalem było zgniłe. W jakim stopniu tą wrogość do świata zachodniego zaszczepiła dzieciom, trudno orzec.

Życie pisze najlepsze scenariusze i taka jest też historia dwu sióstr o pochodzeniu somalijskim, urodzonych i wychowanych w Norwegii. W pewnym momencie nastolatki ulegają fascynacji islamem, który doprowadza do dramatycznych wydarzeń, zwłaszcza dla rodziny dziewcząt. Cały reportaż skupia się na skrupulatnym, na ile to możliwe odtworzeniu życia sióstr i próbie znalezienia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1179
402

Na półkach: , , ,

Bærum – gmina w okręgu Akershus w Norwegii, w zachodniej części aglomeracji Oslo. To tam z Somalilandu (islamskiej republiki, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową, leżącej we wschodniej Afryce nad Zatoką Adeńską) dotarła rodzina Jumów.
Sadiq ojciec rodziny nielegalnie, a później po uzyskaniu zgody na pobyt w Norwegii, jego rodzina w ramach łączenia rodzin pod egidą ONZ-tu.

Ayan, Ismael i Leila ( imiona nadane przez autorkę )jako starsze z pięciorga rodzeństwa uczęszczały do szkoły. Byli zwykłymi nastolatkami, jak mówiła Sara zbyt zeuropeizowanymi. Dziewczynki nosiły bluzki z dekoltem, malowały się, używały perfum, chodziły na imprezy.
Niestety rodzice przegapili moment zmian, które zaczęły powoli dokonywać się w życiu nastolatek. Trzeba dodać, że zmiany te były powolne i dyskretne. Od odrzucenia perfum, biżuterii, zmianę jedzenia, post, modlitwę do całkowitego zasłaniania ciała nikabem.
To wszystko przygotowywało Ayan i Leilę do ucieczki z domu. 17 października 2013 roku uciekły do Syrii. Z tym faktem ojciec dziewczynek nie mógł się pogodzić. Ruszył na poszukiwania.

Książka jest niesamowicie dokładnym i rzetelnym przekazem całej historii dotyczącej rodziny Jumów.
To Sadiq Juma pragnął, aby historia jego córek została opowiedziana.
Chciał, aby była ostrzeżeniem, aby inni potrafili rozpoznawać sygnały zagrożenia.

Autorka zanim opisała tę historię przeprowadziła mnóstwo rozmów z rodziną, koleżankami, nauczycielami i różnymi osobami, z którymi dziewczynki miały kontakt przed ucieczka. Rodzice przekazali autorce pozostawione przez córki dokumenty, notatki z lekcji Koranu i kursu w Islam Net, a także zapis rozmów z bratem poprzez komunikatory internetowe.
Autorka pisząc próbowała również ukazać problem radykalizacji muzułmańskiej młodzieży, a także znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nastolatki rezygnują z wygodnego życia w bezpiecznych ramach, aby zaciągnąć się do organizacji terrorystycznej ?

Książka godna polecenia szczególnie tym osobom, które interesuje powyższy temat, nie jest im obca kultura muzułmańska. Mnie troszkę czytanie zmęczyło.
Momentami zbyt przytłaczało. Duża ilość terminów, nazwisk, które ciężko było mi wymówić, a w dodatku ich przekonania to nie dla mnie. Aczkolwiek historia sama w sobie ciekawa i momentami bardzo wciągająca ( wtedy, gdy akcja toczyła się na terenach Syrii)

Moja ocena to głównie docenienie pracy Pani Seierstad. Za tą rzetelność, ścisłość w przekazywaniu faktów, rzeczowość, drobiazgowość, precyzyjność, zaangażowanie autorki daję dobre 8 gwiazdek.

Bærum – gmina w okręgu Akershus w Norwegii, w zachodniej części aglomeracji Oslo. To tam z Somalilandu (islamskiej republiki, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową, leżącej we wschodniej Afryce nad Zatoką Adeńską) dotarła rodzina Jumów.
Sadiq ojciec rodziny nielegalnie, a później po uzyskaniu zgody na pobyt w Norwegii, jego rodzina w ramach łączenia rodzin pod...

więcej Pokaż mimo to

avatar
220
7

Na półkach: ,

Kolejny reportaż Asne Seierstad, który wciągnął mnie bez reszty. Sądząc po dostępnych recenzjach liczyłam na studium rodziny w kryzysie, dostałam to i wiele więcej. Moment, w którym tytułowe dwie siostry, wychowane w Norwegii nastolatki somalijskiego pochodzenia, decydują się na wyjazd do Syrii by zasilić szeregi dżihadystów jest punktem wyjścia dla akcji reportażu. Niezwykle ciekawe jest śledzenie historii rodziny, od ucieczki przed wojną domową w Somalii, przez ,,zapuszczanie korzeni" w Norwegii po proces radykalizacji sióstr. Bardzo dobre fragmenty to także te, w których opisana jest sytuacja w tzw. Państwie Islamskim. Autorka zręcznie prowadzi czytelnika od historii indywidualnych i wpisuje je w szerszy kontekst. Zakończenie ma charakter otwarty. Przyjełabym drugą część tej historii z otwartymi ramionami.

Kolejny reportaż Asne Seierstad, który wciągnął mnie bez reszty. Sądząc po dostępnych recenzjach liczyłam na studium rodziny w kryzysie, dostałam to i wiele więcej. Moment, w którym tytułowe dwie siostry, wychowane w Norwegii nastolatki somalijskiego pochodzenia, decydują się na wyjazd do Syrii by zasilić szeregi dżihadystów jest punktem wyjścia dla akcji reportażu....

więcej Pokaż mimo to

avatar
744
667

Na półkach:

Reportaż literacki, jak sama nazywa go autorka, przez który dosłownie się płynie. Wciąga i nie pozwala się odłożyć. Tak jak przy "Jednym z nas", które było wybitne, tak i tutaj dostajemy szczegółowy przebieg wydarzeń. Od A do Z. Dla mnie Seierstad jest jedną z lepszych reportażystek, bo niesamowicie obiektywnie podchodzi do tematu. Robi niezwykle rzetelny research i bardzo dokładnie przedstawia wszystkie wydarzenia. To widać i czuć w jej reportażach. Poza tym, bardzo lubię, jak na końcu książki zawsze wyjaśnia, jak reportaż powstał, jaką drogę musiała przejść. "Dwie siostry" to reportaż kompletny. Daję 8 gwiazdek, a nie 10 dlatego, że temat państw muzułmańskich nie do końca mnie interesuje, i momentami męczyłam się z ichnimi nazwami. No i jednak nie wywołał aż tylu emocji, co "Jeden z nas".

Reportaż literacki, jak sama nazywa go autorka, przez który dosłownie się płynie. Wciąga i nie pozwala się odłożyć. Tak jak przy "Jednym z nas", które było wybitne, tak i tutaj dostajemy szczegółowy przebieg wydarzeń. Od A do Z. Dla mnie Seierstad jest jedną z lepszych reportażystek, bo niesamowicie obiektywnie podchodzi do tematu. Robi niezwykle rzetelny research i bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
690
143

Na półkach: ,

Polecam bardzo.

Polecam bardzo.

Pokaż mimo to

avatar
357
297

Na półkach: ,

Bardzo męcząca i wg mnie nierówna książka.

Bardzo dobrze napisane wyjaśnienie konfliktu w Syrii i dość nużąca opowieść o rodzinie z Somalii, która nie odnalazła się w Norwegii. Ojciec rodziny otrzymał azyl polityczny w Norwegii i ściągnął tu żonę i kilkoro dzieci, w tym tytułowe dwie siostry. Chcieli być dobrymi muzułmanami w tym niemoralnym, seksualnie rozpasanym kraju, a skończyło się na radykalizacji i ucieczce dziewczyn do ISIS.

Autorka próbuje dociec, jak i dlaczego tak się stało, jak wygląda wewnętrzne środowisko muzułmańskie w Oslo, główne postaci, osoby zahaczające o to środowisko, nauczyciele w szkołach norweskich zderzający się z uczennicami w nikabie. Jak pogodzić islam z demokracją, wolnością osobistą i wolnością słowa. Wychodzi jej to tak sobie, więc mimo wartości poznawczej odnośnie wojny w Syrii słabo oceniam część norweską opowieści.

Doceniam wartość poznawczą i z pewnością ogromny research, jaki autorka zrobiła, nie poradziła sobie wg mnie już z ogarnięciem tak licznych źródeł. Może tez dlatego, że główny bohater był prostym człowiekiem, nie budzącym specjalnej sympatii ani zainteresowania; dość pogubionym facetem, którego rzeczywistość przerosła na każdym polu.

Bardzo męcząca i wg mnie nierówna książka.

Bardzo dobrze napisane wyjaśnienie konfliktu w Syrii i dość nużąca opowieść o rodzinie z Somalii, która nie odnalazła się w Norwegii. Ojciec rodziny otrzymał azyl polityczny w Norwegii i ściągnął tu żonę i kilkoro dzieci, w tym tytułowe dwie siostry. Chcieli być dobrymi muzułmanami w tym niemoralnym, seksualnie rozpasanym kraju,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 189
  • Przeczytane
    907
  • Posiadam
    217
  • 2018
    74
  • 2019
    56
  • Reportaż
    25
  • Literatura faktu
    24
  • Teraz czytam
    24
  • 2020
    17
  • Ulubione
    14

Cytaty

Więcej
Åsne Seierstad Dwie siostry Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także