Księgarz z Kabulu

Bokhandleren i Kabul - et familjedrama
Afganistan, islam
literatura faktu
joly_fh

Asne Seierstad, młoda norweska dziennikarka, trafiła do Kabulu jesienią 2001 roku, w ostatnich dniach panowania talibów. W zrujnowanym mieście poznała Sułtana Chana, księgarza, wydawcę i niezwykłego człowieka, który od lat trwa przy swym zawodzie, mimo nieustannych szykan i represji ze strony kolejnych reżimów. Zaintrygował ją ten elegancki, wykształcony mężczyzna, pełen pasji i szczerego uwielbienia dla sztuki, potrafiący godzinami rozmawiać o kulturze swego narodu. Przyjęła zaproszenie Chana i przez trzy miesiące uczestniczyła w życiu jego rodziny. Tak powstała ta niezwykła, poruszająca opowieść o Afgańczykach, ich codziennym życiu i obyczajach, szokujących przybysza z Europy. Asne Seierstad poznaje drugie oblicze Sułtana Chana, patriarchalnego tyrana, kierującego się w życiu rodzinnym prastarymi, plemiennymi zasadami i właśnie szykującego się do ślubu z kolejną kobietą. Obserwuje przygotowania do ceremonii i dramat pierwszej żony Sułtana. Wysłuchuje zwierzeń członków licznej rodziny. Angażuje się głęboko w życie niewielkiej wspólnoty, w której skupiły się, jak w soczewce, dramaty dzisiejszego Afganistanu.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

_fantasquemagorie_ | 2016-08-07
Przeczytana: 24 lutego 2016

"Jedna z najbardziej interesujących i oryginalnych książek o Afganistanie... opowieść, w której wszechwiedzący narrator zagląda w myśli bohaterów, ale powstrzymuje się od komentarzy. Seierstad ogranicza się do opisywania tego, co widzi, a każdy szczegół jest całkowicie przekonujący." The Spectator

"Obraz dzisiejszego Afganistanu - połączenie znakomitej, oszczędnej prozy i niesamowitych realiów, przywodzący na myśl dzieła Ryszarda Kapuścińskiego" Kirkus Reviews

Cóż, dla mnie ta książka to mega rozczarowanie a powyższe opinie są totalnym nieporozumieniem. Chyba że proza jest "oszczędna" bo mało skomplikowana intelektualnie, realia niesamowite o ile czytelnikiem jest wielbiciel estetyki brazylijskiej telenoweli, któremu w dodatku Turcja kojarzy się tylko z kebabem, a obraz przywodzi na myśl dzieła Kapuścińskiego o tyle, że czytając tę książkę, człowiek dziękuje losowi, że dzieł Kapuścińskiego (Jagielskiego i innych) już trochę liznął i wie co to znaczy doskonały reportaż. Ta książka...

talia44 | 2015-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2015

"Księgarz z Kabulu"to oparta na autentycznych faktach historia wielopokoleniowej kabulskiej rodziny,po upadku reżimu talibów,napisana przez norweską dziennikarkę Asne Seierstad.
Asne na kilka miesięcy zamieszkała w domu księgarza Shaha Mohammada Raisa,poznała jego liczną rodzinę,przeprowadziła z nimi wiele rozmów,a po powrocie no Norwegii napisała bardzo ciekawą książkę.Książka ta przyniosła jej sławę a opisana w niej rodzina stała się najbardziej znaną afgańską rodziną na świecie.
Wydaniu książki towarzyszył skandal.Wywołała ona oburzenie wśród niektórych członków rodziny.Rozwścieczony księgarz poczuł się dotknięty tym,że autorka przedstawiła go jako bezwzględnego tyrana sprawującego całkowitą władzę nad dwiema żonami,matką,rodzeństwem i dziećmi.Przyleciał nawet do Oslo i próbował namówić wydawnictwo,które opublikowało książkę do zmiany jej niektórych fragmentów.Groził też autorce procesem sądowym. W końcu napisał też własną wersję przedstawionych w książce zdarzeń,którą też...

książek: 1958
Ola | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Czy to książka o Afganistanie? Też. Dla mnie jednak przede wszystkim o ludziach. O ludziach żyjących w konkretnej kulturze, podejmujących konkretne decyzje i myślących tak, a nie inaczej. I choć pozornie wygląda tu wszystko różnie od naszego świata, w którym żyjemy, to mam wrażenie, że tak bardzo się nie różnimy. Czytając mogłam się dziwić, że ktoś zachowuje się tak, a mógłby inaczej, że przecież wcale nie muszą tak żyć, skoro nie są szczęśliwi. Czy na pewno? Cóż, wychowanie, miejsce, lokalne normy tworzą pewien schemat, który trudno pokonać. Autorka pokazała życie ludzi w zupełnie innej kulturze, a jednocześnie przekonała mnie, że nasze potrzeby są podobne, wręcz uniwersalne. "Księgarz z Kabulu" to literatura świetnie napisana, bez zbędnego oceniania. Brawo dla autorki za wnikliwe ukazanie postaci i nadanie im ludzkich cech. co nie każdemu się udaje.

Mariolka | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Szczerze mówiąc, nie zachwyciła mnie ta książka. Może dlatego, że jest sprzed półtorej dekady? Lektura kolejnych utworów autorki - „Jeden z nas” i „ Dwie siostry” - była wstrząsająca, znacznie mocniejsza. Też tematy mocniejsze. Tu, niby portret mentalności afgańskiej, a takie lelum polelum. Zgrabnie napisane, lekko, ale mnie nie porwało.

Dunya | 2013-10-24
Przeczytana: 22 października 2013

Rewelacyjna!
Nie przypominam sobie, bym od czasu "9 części pożądania" przeczytała tak bardzo obiektywny, szczegółowy i interesujący reportaż!
Pozwala poznać Afganistan przez pryzmat rodziny tytułowego księgarza. Trudno sobie wyobrazić jak bardzo interesujące i intymne szczegóły z życia Agańczyków zawiera ta książka. Znajdziemy tu wszystko, począwszy od całego procesu narzeczeństwa i małżeństwa, przez system nauki w szkołach, za panowania talibów oraz afgańskie salony piękności, do opisów śmierci kobiet za sprawą ich własnych krewnych.
Głęboko porusza i daje do myślenia.
POLECAM CAŁYM SERCEM.

"Przez dwie doby trwała narada familijna, podczas której matka Dżamili, jej rodzona matka, zgodziła się, że dziewczyna powinna zostać zabita. To ona, matka, wysłała w końcu trzech swoich synów, by zabili córkę. Bracia razem weszli do pokoju siostry. Razem położyli jej poduszkę na twarzy, razem naciskali mocno, coraz mocniej, aż ciało przestało stawiać opór, zwiotczało. Potem wrócili do...

mamaKa | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

„[Reporter] mówi o ludzkim cierpieniu, upokorzeniu, strachu i pogardzie. O niesprawiedliwości, nierównościach, wyzysku. Jest mądry nie swoją mądrością. Często są to myśli tych, z którymi rozmawiał, kiedy dokumentował temat. Reporter bez ludzi nie istnieje. Oni wskazują mu drogę, dają czas, wiedzę i kawę. Także bezpieczeństwo”.
Wojciech Tochman – Eli, Eli

Åsne Seierstad - norweska dziennikarka i pisarka. Znana dzięki relacjom o życiu codziennym w strefach działań wojennych. Pracowała m.in. w Rosji, Chinach, Kosowie, Afganistanie, Iraku i Czeczenii.

Znana?
Dopiero teraz przeczytam jej pierwszą książkę. Będzie to “Księgarz z Kabulu”.
Dziennikarka i pisarka?
Tak. Ale przede wszystkim odważna kobieta. Wnikliwy i precyzyjny obserwator.
Pracowała?
Była w miejscach, których nie wiążemy ze spokojem i bezpieczeństwem. Wielu reporterów i fotoreporterów wróciło z terenów dotkniętych wojną z innym spojrzeniem na świat i ludzi. Na siebie....

Renax | 2015-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Tak się przypadkowo złożyło, że na koniec takiej mini serii reportaży odłożyłam sobie 'Modlitwę o deszcz' i 'Księgarza z Kabulu'.
Dobrze, ze w tej właśnie kolejności, bo do czytania 'Księgarza' lepiej jest mieć podbudowę o realiach Afganistanu. Choć i bez tego można to czytać. Ja jestem osobą dociekliwą, więc lubię mieć orientację. Ale można tę książkę czytać jako opowieść o kobietach z Kabulu, książkę o rodzinach afgańskich i reportaż o losie Afganek.
Bo bohaterkami są kobiety z rodziny Sułtana i otoczenia, kobiety w różnym wieku, mężatki, panny, wdowy. Autorka, reporterka żyła jakiś czas w domu Sułtana, rozmawiała z nimi i poznała ich losy. Łączy je to, że ich byt zależy od mężczyzn. A dzielą charaktery. Są mądre i głupie, puste i chytre.
Pustych i głupich nie polubiłam. Do tego się przyznam. Na przykład nie miałam współczucia dla Szarify: pierwszej żony Sułtana, byłej nauczycielki, ale po prawdzie to kobiety pustej i jędzowatej. Reporterka opisuje jej dzień w Pakistanie....

Czytam-Sobie | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Temat codziennego życia, roli i pozycji kobiety oraz stosunków panujących w krajach islamskich - szczególnie w tych ortodoksyjnych - zawsze jest fascynujący.
"Księgarz" to zbeletryzowany dokument właśnie na ten temat. Polecam, bo to bardzo dobra książka.

Karolina | 2014-09-18
Przeczytana: 15 września 2014

Prosta w swojej formie, autentyczna, fascynująca i nieprzerysowana to główne atuty powieści. Książki opisujące Afganistan są szczególnie mi bliskie. Historia tego kraju jest niezwykle interesująca, trudna, przejmująca. Rozdarty wewnętrznie kraj, walka o władzę, starcia wrogich frakcji. Niestabilna sytuacja, niepewne jutro, i gdzieś na tle tego wszystkiego żyją zwykli ludzie, ludzie z krwi i kości,zmagający się z codziennymi problemami.
Autorka przybliża czytelnikom afgańskie zwyczaje, zasady życia społecznego, tak odmienne od naszych europejskich. Opisuje, relacjonuje, przedstawia fakty- nie ocenia, nie generalizuje i nie poddaje krytyce. To co przedstawione jest w powieści niekoniecznie musi nam się podobać, pewne sytuacje wręcz wykraczają poza nasz próg tolerancji, naruszają normy do których jesteśmy przyzwyczajeni i które są dla nas naturalne. Jednak świat nie kończy się na Europie Zachodniej, ma wiele innych barw i odcieni.
Książka daje do myślenia, poszerza horyzonty i otwiera...

Marek Krzystek | 2015-08-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Wspaniale wyważony reportaż z obrzeży naszej cywilizacji. W codzienny obraz współczesnego Afganistanu autorka znakomicie wplotła losy afgańskiej rodziny. Sumiennie, przenikliwie, z poczuciem humoru wciąga czytelników w losy domowników i ich krewnych, zmagających się z warunkami życia dla nas nie do ogarnięcia. Jak to w przyzwoitym reportażu, cały czas stoimy z boku i obiektywnie, bez zaangażowania uczuciowego staramy poznać obyczaje, wartości, przekonania, sposób postępowania i moralność Afgańczyków. Niektóre z ich zwyczajów są oczywiście dla nas niezrozumiałe, ale autorka nie krytykuje, nie sugeruje niczego, nie moralizuje, wszystkie zdarzenia jakie przytrafiają się bohaterów opisuje tak, jakby to były zwykłe zdarzenia, bez potępiania ale i bez ekscytacji.
Bo przecież bohaterami są zwykli ludzie i obojętnie czy w Europie czy w Azji, czy gdziekolwiek indziej chcą zwyczajnie funkcjonować w otaczającym ich chaosie. I właśnie taki duch unosi się nad tą książką, tęsknota bohaterów za...

Czytamy w weekend

Wielkanoc dopiero za tydzień, więc mamy jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia świątecznych przygotowań. Nie zaskoczy Was pewnie fakt, że wykorzystamy go, sięgając po książki. Jak co tydzień zdradzamy, co w ciągu najbliższych dwóch wolnych dni będzie czytać nasza redakcja.