Jeden z nas. Opowieść o Norwegii

En av oss. En fortelling om Norge
9788328020658
literatura faktu
basiagie

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Jeden z nas to opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utøya i jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, i o grupce chłopaków z Tromsø na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Autorka szuka...

Jeden z nas to opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utøya i jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, i o grupce chłopaków z Tromsø na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Autorka szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy: jak mogło dojść do tak okrutnej zbrodni?

źródło opisu: Grupa Wydawnicza Foksal, 2015

źródło okładki: www.gwfoksal.pl

Nobliszka | 2017-10-20

Tak, to może być każdy z nas. Andreas Breivik nie wziął się znikąd, on się urodził, dojrzewał, pracował, kształtował się wśród nas. Nie zmaterializował się nagle. Miał rodzinę, przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Swój szatański plan przygotował przez kilka miesięcy, robił zakupy, dostawał pożyczki i klecił, klecił swoją straszną historię. Człowiek czy bestia?

I już po, gdy przeszedł po życiu 70-sięciu osób, nadal był, nadal wygłaszał, nadal snuł. A jego legenda rośnie, nabiera rumieńców. Czy tak powinno być?

A ofiary. To przypadek, to mogłam być ja.

Magdalena | 2015-12-20
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Wciąga i hipnotyzuje. Trudno się oderwać. Kiedy musiałam odłożyć tę książkę wydarzenia tam opisane nie dawały o sobie zapomnieć. Wiele rozmyślań nad naturą zbrodni wciąż jednak nie pozwoliło mi znaleźć odpowiedzi na pytanie: dlaczego zwykły człowiek, jak napisała autorka "jeden z nas", zostaje któregoś dnia mordercą dziesiątek osób?
A może nie był jednak takim zwykłym, jednym z Norwegów? Jak wtedy gdy spędził 5 lat, grając w gry komputerowe i niemal nie wychodząc z pokoju, albo kiedy wiele miesięcy konstruował amatorską bombę, nie niepokojony przez nikogo, lub gdy z dumą relacjonował przed sądem swoje poczynania na wyspie.
A co należy myśleć o ludziach, którzy pod relacją z jego procesu komentowali na forum: "Jeszcze kiedyś uznamy go za bohatera, jeszcze będziemy mu dziękować" Czy to także jedni z nas?

Zuba | 2015-10-30
Przeczytana: 28 października 2015

Bardzo polecam, zwłaszcza rodzicom zainteresowanym polityką. Zaraz wyjaśnię dlaczego.
Wyobraźcie sobie, że Fundusz Wczasów Pracowniczych zorganizował dzieciom pracowników Gazety Wyborczej obóz letni. Albo wyobraźcie sobie, że to parafia zorganizowała wyjazd waszych dzieci na rekolekcje. A jakiś [!!@#!?], przekonany o swojej racji, postanowił zabić te wasze dzieci, żeby nie wyrosło z nich następne pokolenie żydo-komuny lub kato-talibów*. Przebrał się za policjanta, przyjechał na teren obozu i metodycznie strzelał po kolei, do każdego dziecka na swojej drodze. Dla pewności dobijał strzałem w głowę.
22 lipca 2011 zdarzyło się to naprawdę, w Norwegii, na wyspie Utoya.

Reportaż o tej tragedii czytało mi się źle, ze względu na ciężar emocjonalny i niewygodne myśli, które wywoływał. Przepłakałam jedną piątą książki. Nie podobał mi się tytuł – „Jeden z nas” – sugerujący, że ABB jest zwyczajnym, przeciętnym Norwegiem. Nie podobały mi się przydługawe opisy życia kilku nastolatków, kiedy...

Marta Ginter | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Książka jest tak dobra, że z trudem znajduję słowa, aby ją opisać. To nie tylko biografia Breivika i studium zbrodni, którą popełnił. Autorka wiele miejsca poświeciła także ofiarom i barwnie opisała tło zamachów. W trakcie czytania aż niemal łzy cisną się do oczu. Nie należy przerażać się objętością tej książki. Dzięki licznym dialogom czyta się ją jak powieść.

Åsne Seierstad to pisarka, po której reportaże mogę sięgać w ciemno i wiem, że nie zawiodę się.

Madi | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016, Na faktach
Przeczytana: 17 lipca 2016

Bardzo dobra książka,świetnie napisana ,wciąga tak,że mimo swojej objętości czyta się lotem błyskawicy.
Podobało mi się w niej to,że autorka nie tylko skupiła się na życiu samego Breivika ,ale poświęciła też kilka wątków z życia paru ofiar,co sprawiło,że powieść stała się jeszcze ciekawsza.
Opisana tu historia jest wstrząsająca i przerażająca ,a zarazem fascynująca i nie dająca o sobie zapomnieć,nie tylko szokuje,ale i wzrusza.
Wycisnęła z moich oczu nie jedną łzę.
Widać tu ogrom pracy jaką wykonała autorka-duże BRAWA dla niej za tak świetnie napisaną książkę.
Jest to naprawdę BARDZO dobry reportaż ,napisany w formie powieści,opracowany w każdym szczególe i z rozwagą.

lexis | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Chylę czoła zarówno przed talentem autorki, jak i ogromem wykonanej przez nią pracy.

Nie mam wątpliwości, że "Jeden z nas" to książka wybitna. Bo trzeba być mistrzem pióra, by opisać temat tak trudny, emocjonujący, bolesny w tak wyważony, delikatny i stonowany sposób.
Ujęło mnie to, co w literaturze faktu rzadko spotykane - swoista "przezroczystość" autorki. Nie znamy jej poglądów, nie wyraża własnych ocen i opinii. Fakty przedstawia bardzo rzetelnie, z ogromnym wyczuciem, nie manipulując w tym zakresie odbiorcą, zaś obraz sytuacji jest pełny, jasny i szczegółowy. Jednocześnie, choć pozbawiony zbędnych emocji ze strony autorki, nie jest to opis "suchy", techniczny, wręcz przeciwnie - to opowieść bardzo "ludzka", delikatna, napisana poprawnym, niezwykle starannym językiem.

Jednocześnie to czytelnik ma zadać sobie pytania i to czytelnik ma podjąć próbę odpowiedzi. Na całe szczęście autorka go w tym nie wyręcza i nie podsuwa mu łatwych rozwiązań.

"Jeden z nas" to druga w...

Patrycja | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Po przeczytaniu "Jednego z nas" nie mam absolutnie żadnych wątpliwości dlaczego ta książka została wyróżniona do miana książki roku w kategorii lit. faktu zarówno przez Lubimyczytać.pl, jak i Goodreads. Sposób w jaki opisano zbrodnię na wyspie Utøya, jak i kontrasty (najpierw bezwzględne mordowanie, a potem przeniesienie do lat młodości Breivika) robią niesamowite wrażenie. Mam w zasadzie tylko zastrzeżenia (?) do ilości wiedzy posiadanej przez autorkę; gdyby to była powieść to zrozumiałabym, że zna ona wszystkie tajemnice opisywanej postaci, a w przypadku reportażu jest to trochę zastanawiające, bo zawsze dochodzi ten (mniej lub bardziej istotny) czynnik dopowiedzeń.

Nie mniej jednak jest to jeden z lepszych reportaży jaki do tej pory przeczytałam, traktujący zarówno o genezie tej tragedii, jak i portret współczesnej Norwegii. Zdecydowanie warto przeczytać, nawet jeśli nie czuję się zbyt wiele lit. faktu, bo czyta się jak powieść.

corgi | 2017-01-22

"Nad całą wyspą rozbrzmiewały przeróżne dźwięki. Początek jakiejś symfonii, piosenka Biebera, melodia z Rodziny Soprano albo po prostu standardowe dzwonki. Wiele telefonów było wyciszonych, bo ich właściciele próbowali się ukrywać i nie chcieli, żeby dźwięk ich zdradził. Te aparaty tylko świeciły w ciemności. Niektóre pod kodem, w jakiejś kieszeni, w zesztywniałej dłoni. Tych telefonów miał nikt nigdy nie odebrać. Jedynie wyznaczeni do czuwania przy zmarłych słyszeli melodyjki i widzieli rozjaśniające się raz po raz ekrany. Mama Mama Mama Mama."

Jedna z najbardziej przejmujących i przerażających historii jakie czytałam w ostatnim czasie. Emocje były tak duże, że wielokrotnie musiałam przerywać czytanie. Nastolatki, maturzyści, dzieciaki planujące wakacje, wyjazd na studia, marzące o wielkiej karierze i szczęśliwej rodzinie. Zwyczajna młodzież. Z jakiegoś powodu w jednym ogarniętym obsesją umyśle została uznana za niebezpieczną. Z jakiegoś powodu w tym umyśle narodził się...

jagarkar | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Świetnie napisana, przerażająca, przyprawiająca o mdłości.

Czyta się jak świetny thriller, z tą różnicą, że ma się świadomość, że to się zdarzyło naprawdę.
Przez niektóre fragmenty naprawdę trudno przebrnąć, a tuż pod koniec miałam serdecznie dość i chciałam wreszcie wydostać się z tej historii.

Książka trudna, ale fascynująca, prawdziwa.

talia44 | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

22 VII 2011r Anders Behring Breivik 32-letni Norweg zabił 77 osób.Najpierw podłożył bombę przy budynku rządowym w Oslo,a potem zastrzelił z zimną krwią 69 uczestników młodzieżowego obozu na wyspie Utoya ,a ponad 300 zranił.
W swojej ksiązce"Jeden z nas opowieść o Norwegii"Asne Seierstad przedstawia psychologiczny portret terrorysty i próbę zrozumienia jak mogło dojść do tak strasznej tragedii.
Książka jest tak wstrząsająca,że chwilami nie mogłam jej czytać,musiałam robić przerwy żeby ochłonąć.Nie mniej jednak jest to wspaniale napisany i bardzo wnikliwy reportaż.