Dzieci Groznego

De Krenkede. Historier fra Tsjetsjenia
978-83-7414-682-1
literatura faktu
Agnieszka

Moskwa, 1995 rok. Pierwsza wojna czeczeńska. Pierwszy dziennikarski wyjazd dwudziestoczteroletniej Norweżki, Åsne Seierstad. Media są wciąż jeszcze niezależne, dlatego można w nich zobaczyć m.in. wstrząsającą relację z nieudanego szturmu Rosjan na Grozny. Åsne czuje, że musi to zobaczyć na własne oczy. Rosyjskim transportem wojskowym dostaje się na front. Rozmawia z Rosjanami i Czeczenami; w poszukiwaniu informacji dociera nawet do samego prezydenta, Dżochara Dudajewa. Jej zauroczenie rosyjską kulturą mija niemal bez śladu. Ale w tej wojnie obowiązują jeszcze jakieś zasady; wiadomo, kto walczy o wolność, a kto jest okupantem. Grozny, 2006 rok.

Drugi raz Åsne Seierstad leci do Czeczenii. Druga wojna toczy się głównie między marionetkowymi władcami kraju, Czeczenami posłusznymi Rosjanom, a całą resztą Czeczenów. Prawdziwi lub domniemani bojownicy znikają bez śladu, porywani przez gwardię prezydenta Ramzana Kadyrowa lub rosyjską FSB. Åsne poznaje zarówno kulisy, jak i fasadę tego konfliktu. Słucha wstrząsających opowieści czeczeńskich sierot i matek. Przeprowadza wywiad z Kadyrowem. Przy zachowaniu całego dziennikarskiego obiektywizmu i bezstronności Åsne Seierstad staje się kimś więcej niż dziennikarką – staje się świadkiem historii.

Monika | 2015-05-13
Przeczytana: 12 maja 2015

Autorka pisze jak zwykle zajmująco, ciekawie i z wielkim kunsztem. Niestety, tym razem nie trafiła ani do interesującego mnie kraju, ani w interesujący mnie temat. Chyba (chwilowo?) nie najlepiej znoszę wojenne tematy.

ems | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Napisane już prawie 10 lat temu 'Dzieci Groznego' to książka wciąż zaskakująco aktualna. Dowiadujemy się z niej nie tylko o zbrodnicznej polityce Moskwy w krajach okupowanych, ale i o tym, jak rodzi się rasizm, nacjonalizm, ksenofobia, a także religijny (w tym przypadku islamski) ekstremizm.

Polski tytuł jest nieco mylący - 'Dzieci Groznego' to opowieść nie tylko o dzieciach, a wielowątkowy reportaż o będącej pod prorosyjskim reżimem Czeczenii.
Nie wiem na ile wszystkie z tych wstrząsających historii są prawdziwe, ale napisane jest to wyjątkowo dobrze.
Polecam (zwłaszcza, że można jeszcze kupić w dedalus.pl w bardzo dobrej cenie).

bafomet | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

"- Ta twoja książka - ciągnął starszy matematyk - będzie negatywna, czy pozytywna?
- Będzie o tych, których wojna zniszczyła, którzy, tak, którzy zostali poniżeni". (cyt. s. 381)

Dzieci Groznego to historia kompletna, bo opowiedziana z wielu perspektyw. Jest pierwsza wojna widziana oczami ulicy i cywilów. Wojna na tyle straszna, że autorka wraca do Czeczenii dopiero po zakończeniu wojny drugiej. I tutaj wykonała naprawdę świetną robotę. Odwiedza bowiem Czeczenię nielegalnie, aby dowiedzieć się jak żyje się ludziom którym wojna zrujnowała życie. Jak żyje się w Czeczenii Kadyrowa.
Odwiedza też Czeczenię legalnie, aby zabrać udział w oficjalnych wiecach na cześć wodza i porozmawiać z ludźmi reżymu.
Odwiedza wreszcie rosyjskich żołnierzy, którzy zostali ofiarami wielkiej polityki toczącej się w małej Czeczenii.
Większość czasu spędza jednak w czeczeńskim prywatnym domu dziecka.

Moim zdaniem jedna z najlepszych pozycji reporterskich o Czeczenii. Pokazuje skalę problemu związanego z...

hubiixxx | 2015-07-29
Przeczytana: 16 lipca 2015

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Jest to reportaż o ogarniętej wojną Czeczenii, ale przede wszystkim o ludziach, którzy tam mieszkają i muszą znosić wszystkie okrucieństwa zgotowane przez ludzi. Autorka dokładnie opisuje ich przeszłość, zmagania z wojenną rzeczywistością i niepewną przyszłość. Łapówki, morderstwa, tajemnicze zniknięcia, wszechobecna bieda, patologia... I tym wszystkim otoczone są dzieci, które od najmłodszych lat uczone są zła, kombinowania, okrucieństwa wobec zwierząt i innych ludzi.
Tytuł jest jednak mylący, ponieważ głównymi postaciami nie są wyłącznie dzieci, ale również dorośli.
Jak najbardziej polecam. Książka napisana jest językiem przystępnym dla każdego, więc szybko się czyta.

Shahrivar | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Reportaż napisany bardzo literacko i bogaty w plastyczne, nieraz przerażające opisy. Czytało się go szybko i płynnie mimo grozy tematyki, a czytelnik mógł wczuć się w wydarzenia, których świadkiem była autorka.
Ucieszyłam się, że Seierstad opisała swoje spotkanie z Dżocharem Dudajewem, nie wiedziałam o tym zdarzeniu. Tym lepiej, bardzo mnie interesują relacje osób "z zewnątrz", które miały możliwość zetknąć się z tą nietuzinkową postacią osobiście.

Żałuję jedynie, że książka pozbawiona jest fotografii, co to za reportaż bez zdjęć? Nawet jeśli części ujęć autorka nie mogła ujawnić, to z pewnością znalazłyby się jakieś godne zamieszczenia. Dlatego daję 9 zamiast 10 gwiazdek.

Wahałam się, czy dać tę książkę do "ulubionych" czy "wybitnych lub wartych uwagi". Po kilku miesiącach od zakończenia lektury jednak zdecydowałam się na to drugie, usuwając tę pozycję z "ulubionych". Niech jej treść będzie przestrogą dla wszystkich, stosujących przemoc i depczących godność drugiego człowieka...

jestemtu | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Dużo emocji, bo i nędza i te dzieci tytułowe, i te matki cierpiące, i te psy bezdomne, te wszystkie rzeczy, o których nie wspomnę... niestety jednak za mało pomiędzy tymi historiami samej historii (szczególnie na temat Basajewa, Maschadowa) i tego jakiegoś naukowego sznytu. Ot reportaż.
Plus może taki, że na pewno po przeczytaniu całości zostaje w człowieku swego rodzaju wyobrażenie o sytuacji na Kaukazie, wojnach rosyjsko-czeczeńskich i o przemianach obyczajowych/religijnych na obszarach postradzieckich, z tym że stopień skomplikowania tych wszystkich wątków jest tak ogromny - gdzie mieszają się tak różne kultury, tradycje, polityka, języki, ludy, pochodzenie i dzieje etc. - że ciężko jest się w tym połapać...

monia89a | 2010-11-22

Polecam tę książkę czytelnikom o mocnych nerwach,bardzo szczegółowe opisy okrucieństwa,historie przedstawionych bohaterów,w większości dzieci wywołały u mnie łzy i okropne poruszenie,Dzieci brudne,głodne,samotne,bez jakiegokolwiek wsparcia.Ich reakcją obronną jest krzyk,okrucieństwo.Ciężko im przystosować się do życia w miarę normalnych warunkach,ciągle wydaje im się,że muszą walczyć o kawałek chleba,kąt do spania,kraść.Straszne.Dzięki tej książce szerzej zainteresowałam się tematyką wojny w Czeczenii.

Łukasz | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Książka ewidentnie mówiąc kolokwialnie szału nie robi. Autorka dosyć powierzchownie traktuje temat Czeczeni, nie zagłębiając się w jej problemy w stopniu właściwym dla reportera. Ktoś, nie pamiętam już kto napisał na końcu książki, że jest to najlepsza książka o Czeczeni. Ten ktoś nie miał z pewnością w rękach "Wież z kamienia" Wojciecha Jagielskiego. Książka Polaka przy pozycji Norweżki to jak dzieło mistrza do szkolnego wypracowania uczniaka. Mimo wszystko chyba jednak warta przeczytania.

Tamanna | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 23 grudnia 2012

W przeddzień Wigilii moje ciało uciekło w chorobę. Cały dzień to spałam, to obudziwszy się, czytałam Dzieci Groznego. Z tego półsnu i z sugestywnych obrazów Asne Seierstad zrodziło się we mnie poczucie, że jestem w ogarniętej wojną Czeczenii. Smutek wojny, który od strony rosyjskiej przeżywałam w filmie "Aleksandra". Przerażona, wstrząśnięta wchodziłam w losy poszczególnych osób począwszy od żyjącego w ruinach Groznego Timura, dwunastolatka, uzbrojonego w kindżał i cegłę. Był niemowlęciem, gdy Rosjanie zbombardowali jego miasto, miał rok, gdy w walce z nimi zginął jego ojciec.Wkrótce stracił matkę i dziadków, a oddany do wuja, biciem był przez niego zmuszany do pozyskiwania z ruin metalu i cegieł. Gdy umęczony uciekł, by żyć samemu w ruinach, zaczęły go dręczyć wyrzuty sumienia, że w rękach wuja pozostawił gwałconą co wieczór siostrę.

Asne Seierstad znam jako autorkę "Księgarza z Kabulu". Zaciekawiła mnie i poruszyła swoimi relacjami z Afganistanu, niemniej czytałam je z...

Rafał | 2011-09-13
Przeczytana: 25 września 2011

mieszanina historii odległej (wspomnienia przesiedleńców) i nie tak dawnej (wkroczenie wojsk rosyjskich), przepełniona okrucieństwem, w pierwszej chwili nie chce się wierzyć, że to się zdarzyło, przechodzi dreszcz... autorka pokazuje obłudę współczesnego świata i siłę mediów, które wypaczają w swoich przekazach rzeczywistość, tragedia ludzka w wielu odsłonach, przeplatana rozmowami o polityce, religii, pozytyw za rozmowy bohaterów, nie wiem jak Ci ludzie to znieśli, wojny nie da się zrozumieć