Księga wyjścia

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, miały miejsce, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność. Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i...

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.

Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po drugiej wojnie światowej.
Mikołaj Grynberg

Z posłowiem Piotra Osęki

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiega-wyjscia

Radosław Gabinek | 2018-03-26
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Czułem nieodpartą potrzebę przeczytania tej książki odkąd na Niespodziegadki ukazała się jej zapowiedź. Podczas gdy prominentne osoby w naszym kraju lobbują za rewidowaniem historii w kierunku zapominania o niewygodnych faktach z naszej przeszłości, można na szczęście liczyć na środowiska literackie. Tak było w roku 1968, tak jest i teraz kiedy to w marcu 2018 ukazało się kilka ciekawych pozycji na temat wydarzeń z przed 50 lat. Ja wybrałem książkę Mikołaja Grynberga i towarzyszyła mi ona przez ostatnie dwa tygodnie.

Wydaje się, że pół wieku to wcale nie dużo czasu, a wydarzenia ostatniego półwiecza to raczej historia najnowsza w której bezpośrednio bądź pośrednio brała udział spora część naszego społeczeństwa. Tym bardziej dziwi nietakt i ignorancja, która towarzyszyła zmianom ustawodawczym wokół IPN-u. Podczas gdy pamięć nagonki na Żydów z przed pięćdziesięciu laty powinna być ciągle żywa nasi politycy w imię własnych ambicji zachowywali się jak...

Nina | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

„W każdym społeczeństwie większość to są zakute łby. W Polsce i w Izraelu, i w innych krajach... Zawsze wiele zależy od tego, co zrobi mała grupa zwana inteligencją. W Izraelu, w Polsce, w Stanach czy w Szwecji wszystko teraz idzie skrajnie, w stronę nacjonalizmu” - mówi Józek Szpilman, jeden z rozmówców Mikołaja Grynberga.

Spośród osiemdziesięciu przeprowadzonych rozmów z marcowymi emigrantami wybrał autor do Księgi wyjścia blisko trzydzieści. Jest to grupa dość jednorodna wiekowo. W latach 1967-1970, kiedy opuszczali Polskę z dokumentem podróży, czyli jako bezpaństwowcy po przymusowym zrzeczeniu się obywatelstwa, wchodzili w dorosłe życie. Maturzyści, studenci, świeżo upieczeni absolwenci. Na ogół wyjeżdżali z rodzicami, często byłymi ideowymi komunistami, po rozpętaniu antysemickiej nagonki wyrzuconymi z pracy, niektórzy z wysokich państwowych stanowisk.

Wszystkich swoich rozmówców pyta Grynberg o ich ówczesną i obecną tożsamość. Przed 1967 rokiem uważali, że są Polakami...

Narcyz | 2018-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Po lekturze tej fantastycznej książki wreszcie chyba rozumiem dlaczego Żydzi niespecjalną sympatią darzą Polaków. Miałem jakieś pojęcie o tym co się działo przed wojną, w trakcie wojny, ale o powojennym antysemityzmie raczej takie sobie. Wiedziałem oczywiście o pogromie kieleckim czy krakowskim, ale to było tuż po wojnie. Ta książka pokazuje, że antysemityzm i 20 lat po wojnie był bardzo mocny i kiedy partia dała przyzwolenie to wybuchł z niespotykaną siłą.
Ale to książka nie antysemityzmie, ale o historiach ludzi, których 'Wiesław jak faraon popędził precz'. Ludziom, którym odebrano miejsca pracy, majątki, obywatelstwo i wreszcie to co najważniejsze godność.
Po lekturze rozmów jakie przeprowadził Grynberg można odnieść wrażenie, że na wyjeździe Żydzi więcej zyskali niż stracili. Mogli pracować w swoich zawodach, rozwijać, żyć w krajach gdzie traktowano ich jak ludzi itd., ale upokorzenie jakiego doznali i wyrwanie ich ze 'swojego miejsca na ziemi' odcisnęło na nich piętno....

projekt_książki | 2018-05-09
Przeczytana: 03 maja 2018

Mikołaj Grynberg zebrał w „Księdze wyjścia” historie tych, którzy po Marcu opuścili Polskę, ale też tych, którzy w niej zostali. Tych, którzy znaleźli nowy dom, i tych, którzy po wyjeździe z Polski domu już nigdy nie mieli. „Super-Polaków” pochodzenia żydowskiego, którzy przyjęli wszystkie sakramenty i byli ekspertami od polskości i polskiej literatury. Ale także tych, którzy w sukienkę komunijną koleżanki założyli jedynie do zdjęcia, by nim w odpowiednim momencie zamachać. Grynberg zebrał historie różne.

Rozmówcy Grynberga mówią o antysemityzmie, o rodzicach bojących się pogromu, ale czasem także o marcowych, wzruszających aktach solidarności ze strony katolików. „Księga wyjścia”, choć na okładce dwukolorowa, na poziomie faktów zdecydowanie nie czarno-biała. To lektura często mocna i trudna, ale też niezwykle ciekawa.

Cała recenzja na blogu Projekt: książki

marika reads | 2018-08-08

„Yael, teraz, jak już jesteś Żydówką, musisz wiedzieć dwie najważniejsze dla Żydów rzeczy. Pierwsza to umieć się szybko spakować, druga to mieć zawsze ważny paszport. A najlepiej dwa.”
W latach 1968-1971 przez antysemicką propagandę nasz kraj opuściło trzynaście tysięcy polskich Żydów. Nie wszyscy z nich związani z kulturą czy religią żydowską. Niektórzy dowiadywali się o swoim żydostwie zaraz przed wyjazdem. Musieli zrzec się polskiego obywatelstwa, wyjechac z kraju, odarci z ojczyzny i tożsamości.
Mikołaj Grynberg w „Ksiedze wyjścia” rozmawia z tymi, którzy wyjechali i z tymi, którzy zdecydowali się zostać. Pomimo niełatwego tematu, rozmowy prowadzone przez autora są proste i mamy wrażenie, że siedzimy tuż obok. Czasami jest smutno i przejmująco, miejscami zdarza się być zabawnie. Czasami mocno, ale bez zbędnego patosu i wzruszeń. Historie opowiedziane przez uczestników wydarzeń sprzed pięćdziesiętu lat, robią wrażenie i wzbudzają we mnie poczucie wstydu za Polaków, którzy nie...

Sanny | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

"Księga wyjścia" to kolejny zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Mikołaja Grynberga. Nie są to tak wstrząsające relacje jak w "Oskarżam Auschwitz", ale nadal dają do myślenia.
Są punktem wyjścia do rozważań o tożsamości człowieka. Co to znaczy być Polakiem, a co to znaczy być Żydem? I czy można być obydwoma naraz?
Takie pytania są postawione przed osobami,które udzieliły tych wywiadów. Ich odpowiedzi są różne, a ich historie odmienne, ale wszystkich udzielających łączy wyjazd po Marcu '68.
To cenna i ważna książka. Chyba pierwsza opowiadająca o Marcu '68 z perspektywy emigrantów (wysiedleńców?). Jest o jednym z najbardziej przemilczanych polskich miesięcy, o wydarzeniach, które nie funkcjonują w debacie powszechnej, a powinny. My, jako społeczeństwo polskie, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie czy wtedy, w 1968, spełniliśmy swój obowiązek? Myślę, że nie, a ta książka niestety to potwierdza.

Mateusz | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Wspaniale wykonana praca Mikołaja Grynberga, świetnie dobrany zestaw rozmów, ludzkich historii, postaw i uczuć.

Świat nie jest czarno-biały, tak samo jak i historia Polski nie jest tylko bohaterska i godna pamięci (tak samo jak każdego innego narodu świata). Niektórzy z bohaterów rozmów M. Grynberga mnie denerwowali, wyrażanymi przez siebie poglądami, innych zaś podziwiałem za trwającą do dziś, mimo doznanych krzywd, miłość do Polski. Dobre książki chyba mają to do siebie, że wywołują u nas skrajne emocje, ta jest podwójnie cenna, bo nie jest zbiorem fantazji i wyobrażeń, tylko ludzkich historii.

PS. Opinia o tej książce jest chyba dobrym miejscem, by podzielić się swoim marzeniem stworzenia kiedyś książkowej pozycji zawierającej drzewa genealogiczne polskich neofaszystów, antysemitów i wszelkich innych "anty..." polityków, działaczy czy przedstawicieli organizacji, niegdyś spędzających swój żywot w Berezie Kartuskiej. Żywot każdego z nas jest owocem ludzkich wędrówek i...

Dominika | 2018-04-09

Historie polskich Żydów, albo Żydów polskiego pochodzenia, skazanych na opuszczenie Polski wskutek wydarzeń 1968 roku, próbuje uchwycić Mikołaj Grynberg w, wydanej nakładem wydawnictwa Czarne, Księdze wyjścia. To, co wyziera z zebranych wywiadów, to mnogość indywidualnych historii. Po latach, niemal każda z przepytanych osób ma inny punkt widzenia na wydarzenia 1968 roku, inny stosunek do Polski, czy nawet Izraela.
Dania, Izrael, Szwecja, Polska, Stany Zjednoczone to miejsca, które odwiedził autor celem odszukania pojedynczych losów uwikłanych w wielką historię. Niektóre spośród sportretowanych postaci to osoby znane. To do nich należy Aleksander Krakowski, którego losy umieścili również Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz w książce 1968 Czasy nadchodzą nowe. Inne, to życiorysy dzieci PRL-owskich dygnitarzy, o których pewnie większość z nas nie ma bladego pojęcia. Pozostali to osoby, które dowiedziały się o swoim pochodzeniu pod koniec lat 60., wskutek przeprowadzonej przez rząd...

Guzikowianka | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Zbiór wywiadów przeprowadzonych przez autora z osobami, którym Polska w 1968 roku podziękowała za współpracę. Praktycznie z dnia na dzień usłyszeli, że są „be”, mają zostawić pracę, studia, znajomych, mieszkania, obywatelstwo i znikać. Od tak, po prostu.
Książka nie zaskakuje. Bo czym miałaby zaskoczyć? Wszyscy znamy historię i wiemy, czym było rok 1968. Mimo wszystko pozostaje niedowierzanie, gdy czyta się to tych wszystkich młodych matematykach, biologach, architektach, naukowcach, badaczach, którzy mogli sławić imię Polski w świecie ale zmuszono ich by robili to pod flagą izraelską, szwedzką, amerykańską czy francuską. I dobrze. Bo jak tak patrzę na to, co teraz się dzieje w kraju nad Wisłą, to myślę, że nie zasłużył na mądre głowy.
Jedna gwiazdka odpadła za zbytnią szablonowość.

nikita181 | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Bardzo, bardzo ciekawa. Niezły materiał do przemyśleń.Historie ludzi , którzy wyjechali... i tych, co zostali. Tyle o tym czytałam, ale dalej niewiele z tego rozumiem. Polecam bardzo!