Wyzwanie czytelnicze LC

Księga wyjścia

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
7,91 (143 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
31
8
57
7
31
6
11
5
1
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380496415
liczba stron
400
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, miały miejsce, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność. Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i...

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, miały miejsce, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.

Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po drugiej wojnie światowej.
Mikołaj Grynberg

Z posłowiem Piotra Osęki

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiega-wyjscia

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (465)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 716
Radosław Gabinek | 2018-03-26
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Czułem nieodpartą potrzebę przeczytania tej książki odkąd na Niespodziegadki ukazała się jej zapowiedź. Podczas gdy prominentne osoby w naszym kraju lobbują za rewidowaniem historii w kierunku zapominania o niewygodnych faktach z naszej przeszłości, można na szczęście liczyć na środowiska literackie. Tak było w roku 1968, tak jest i teraz kiedy to w marcu 2018 ukazało się kilka ciekawych pozycji na temat wydarzeń z przed 50 lat. Ja wybrałem książkę Mikołaja Grynberga i towarzyszyła mi ona przez ostatnie dwa tygodnie.

Wydaje się, że pół wieku to wcale nie dużo czasu, a wydarzenia ostatniego półwiecza to raczej historia najnowsza w której bezpośrednio bądź pośrednio brała udział spora część naszego społeczeństwa. Tym bardziej dziwi nietakt i ignorancja, która towarzyszyła zmianom ustawodawczym wokół IPN-u. Podczas gdy pamięć nagonki na Żydów z przed pięćdziesięciu laty powinna być ciągle żywa nasi politycy w imię własnych ambicji zachowywali się jak...

książek: 432
Nina | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

„W każdym społeczeństwie większość to są zakute łby. W Polsce i w Izraelu, i w innych krajach... Zawsze wiele zależy od tego, co zrobi mała grupa zwana inteligencją. W Izraelu, w Polsce, w Stanach czy w Szwecji wszystko teraz idzie skrajnie, w stronę nacjonalizmu” - mówi Józek Szpilman, jeden z rozmówców Mikołaja Grynberga.

Spośród osiemdziesięciu przeprowadzonych rozmów z marcowymi emigrantami wybrał autor do Księgi wyjścia blisko trzydzieści. Jest to grupa dość jednorodna wiekowo. W latach 1967-1970, kiedy opuszczali Polskę z dokumentem podróży, czyli jako bezpaństwowcy po przymusowym zrzeczeniu się obywatelstwa, wchodzili w dorosłe życie. Maturzyści, studenci, świeżo upieczeni absolwenci. Na ogół wyjeżdżali z rodzicami, często byłymi ideowymi komunistami, po rozpętaniu antysemickiej nagonki wyrzuconymi z pracy, niektórzy z wysokich państwowych stanowisk.

Wszystkich swoich rozmówców pyta Grynberg o ich ówczesną i obecną tożsamość. Przed 1967 rokiem uważali, że są Polakami...

książek: 469
Narcyz | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Po lekturze tej fantastycznej książki wreszcie chyba rozumiem dlaczego Żydzi niespecjalną sympatią darzą Polaków. Miałem jakieś pojęcie o tym co się działo przed wojną, w trakcie wojny, ale o powojennym antysemityzmie raczej takie sobie. Wiedziałem oczywiście o pogromie kieleckim czy krakowskim, ale to było tuż po wojnie. Ta książka pokazuje, że antysemityzm i 20 lat po wojnie był bardzo mocny i kiedy partia dała przyzwolenie to wybuchł z niespotykaną siłą.
Ale to książka nie antysemityzmie, ale o historiach ludzi, których 'Wiesław jak faraon popędził precz'. Ludziom, którym odebrano miejsca pracy, majątki, obywatelstwo i wreszcie to co najważniejsze godność.
Po lekturze rozmów jakie przeprowadził Grynberg można odnieść wrażenie, że na wyjeździe Żydzi więcej zyskali niż stracili. Mogli pracować w swoich zawodach, rozwijać, żyć w krajach gdzie traktowano ich jak ludzi itd., ale upokorzenie jakiego doznali i wyrwanie ich ze 'swojego miejsca na ziemi' odcisnęło na nich piętno....

książek: 1246
bromba | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Absolutnie porażający zbiór wywiadów, a dla mnie, czytelniczki ponownie (świeżo po lekturze "Domu z dwiema wieżami") efekt "łusek spadających z oczu". Bo mając przeszło cztery dychy na karku pierwszy raz dowiaduję się o tym, że niemal każdy z rozmówców Grynberga w dzieciństwie - na ulicy, na podwórku, w szkole - bez przerwy słyszał za sobą wołanie "ty parszywy żydzie!", że byli oni regularnie bici i poniżani. A jest to doświadczenie pokoleniowe; nie może być ono wymysłem, skoro mówią o nim ludzie obecnie w Izraelu, Sztokholmie, Nowym Jorku.
Takie drobne, prywatne nieprzyjemnostki doświadczane na porządku dziennym, poza - gdzieś w tle - nagonką propagandową ze strony władz pod adresem "piątej kolumny" w latach 67-68, świadczą o tym, że polski antysemitym tkwi w nas strukturalnie, podskórnie... A to, że ja dowiaduję się o tym fakcie dopiero teraz, to zapewne dowód na to, że monotematycznie patriotyczne filmy i książki, którymi karmiono mnie w dzieciństwie, oraz szkolne lekcje...

książek: 165
projekt_książki | 2018-05-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2018

Mikołaj Grynberg zebrał w „Księdze wyjścia” historie tych, którzy po Marcu opuścili Polskę, ale też tych, którzy w niej zostali. Tych, którzy znaleźli nowy dom, i tych, którzy po wyjeździe z Polski domu już nigdy nie mieli. „Super-Polaków” pochodzenia żydowskiego, którzy przyjęli wszystkie sakramenty i byli ekspertami od polskości i polskiej literatury. Ale także tych, którzy w sukienkę komunijną koleżanki założyli jedynie do zdjęcia, by nim w odpowiednim momencie zamachać. Grynberg zebrał historie różne.

Rozmówcy Grynberga mówią o antysemityzmie, o rodzicach bojących się pogromu, ale czasem także o marcowych, wzruszających aktach solidarności ze strony katolików. „Księga wyjścia”, choć na okładce dwukolorowa, na poziomie faktów zdecydowanie nie czarno-biała. To lektura często mocna i trudna, ale też niezwykle ciekawa.

Cała recenzja na blogu Projekt: książki
http://projektksiazki.blogspot.com/2018/05/recenzja-ksiega-wyjscia.html

książek: 887
marika | 2018-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Yael, teraz, jak już jesteś Żydówką, musisz wiedzieć dwie najważniejsze dla Żydów rzeczy. Pierwsza to umieć się szybko spakować, druga to mieć zawsze ważny paszport. A najlepiej dwa.”
W latach 1968-1971 przez antysemicką propagandę nasz kraj opuściło trzynaście tysięcy polskich Żydów. Nie wszyscy z nich związani z kulturą czy religią żydowską. Niektórzy dowiadywali się o swoim żydostwie zaraz przed wyjazdem. Musieli zrzec się polskiego obywatelstwa, wyjechac z kraju, odarci z ojczyzny i tożsamości.
Mikołaj Grynberg w „Ksiedze wyjścia” rozmawia z tymi, którzy wyjechali i z tymi, którzy zdecydowali się zostać. Pomimo niełatwego tematu, rozmowy prowadzone przez autora są proste i mamy wrażenie, że siedzimy tuż obok. Czasami jest smutno i przejmująco, miejscami zdarza się być zabawnie. Czasami mocno, ale bez zbędnego patosu i wzruszeń. Historie opowiedziane przez uczestników wydarzeń sprzed pięćdziesiętu lat, robią wrażenie i wzbudzają we mnie poczucie wstydu za Polaków, którzy nie...

książek: 555
rafkuc | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Judaica
Przeczytana: 22 września 2018

Książka ta powinna być lekturą obowiązkową i to w podstawówce (kiedyś napisałbym w gimnazjum), tak aby jej przesłanie trafiło do każdego Polaka. Po to, żeby nie mógł z czystym sumieniem powtarzać gołosłownej frazy o tolerancyjnym polskim społeczeństwie. To co mnie uderzyło najbardziej w tych wywiadach to schemat: praktycznie każdy w pewnym momencie opowiada: „szliśmy do szkoły, a polskie dzieci rzucały w nas kamieniami”, albo „Kiedy dowiedziałaś/eś się, że jestem Żydem? Kiedy ktoś do mnie pierwszy raz podszedł i powiedział : >>parszywy Żydzie<<”.
I jeszcze mój ulubiony cytat:
„W Polsce antysemityzm jest religią. Kto tam Żyda na oczy widział? Ci, którzy widzieli i mogli go jeszcze pamiętać mają po osiemdziesiąt lat i więcej. Polska jest pod tym względem krajem absolutnie nienormalnym. Gdyby ktoś z Marsa tam wylądował i przez miesiąc czytał polskie gazety, toby pomyślał, że Żydzi to najpoważniejszy problem tego kraju”.
Wstrząsająca lektura.

książek: 745
Sanny | 2018-05-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 maja 2018

"Księga wyjścia" to kolejny zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Mikołaja Grynberga. Nie są to tak wstrząsające relacje jak w "Oskarżam Auschwitz", ale nadal dają do myślenia.
Są punktem wyjścia do rozważań o tożsamości człowieka. Co to znaczy być Polakiem, a co to znaczy być Żydem? I czy można być obydwoma naraz?
Takie pytania są postawione przed osobami,które udzieliły tych wywiadów. Ich odpowiedzi są różne, a ich historie odmienne, ale wszystkich udzielających łączy wyjazd po Marcu '68.
To cenna i ważna książka. Chyba pierwsza opowiadająca o Marcu '68 z perspektywy emigrantów (wysiedleńców?). Jest o jednym z najbardziej przemilczanych polskich miesięcy, o wydarzeniach, które nie funkcjonują w debacie powszechnej, a powinny. My, jako społeczeństwo polskie, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie czy wtedy, w 1968, spełniliśmy swój obowiązek? Myślę, że nie, a ta książka niestety to potwierdza.

książek: 1443
Mateusz | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Wspaniale wykonana praca Mikołaja Grynberga, świetnie dobrany zestaw rozmów, ludzkich historii, postaw i uczuć.

Świat nie jest czarno-biały, tak samo jak i historia Polski nie jest tylko bohaterska i godna pamięci (tak samo jak każdego innego narodu świata). Niektórzy z bohaterów rozmów M. Grynberga mnie denerwowali, wyrażanymi przez siebie poglądami, innych zaś podziwiałem za trwającą do dziś, mimo doznanych krzywd, miłość do Polski. Dobre książki chyba mają to do siebie, że wywołują u nas skrajne emocje, ta jest podwójnie cenna, bo nie jest zbiorem fantazji i wyobrażeń, tylko ludzkich historii.

PS. Opinia o tej książce jest chyba dobrym miejscem, by podzielić się swoim marzeniem stworzenia kiedyś książkowej pozycji zawierającej drzewa genealogiczne polskich neofaszystów, antysemitów i wszelkich innych "anty..." polityków, działaczy czy przedstawicieli organizacji, niegdyś spędzających swój żywot w Berezie Kartuskiej. Żywot każdego z nas jest owocem ludzkich wędrówek i...

książek: 155
CORO | 2018-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Książka "Księga Wyjścia" M.Grynberga, to kolejna lektura o ludziach którym współczuję przez co przeszli. Doceniam,że nauka była priorytetem, co pozwoliło odnaleźć się wszędzie i zaczynać nowe życie. Główny temat Marzec `68. Rozmowy z tymi którzy opuścili Polskę i którzy zostali. Różne historie i losy ludzi którym odebrano poczucie bezpieczeństwa, polskości i przynależności. Tęsknota za tym co utracili- rodzinę, partnerów, poczucie stabilizacji... Przeżycia, to bolesne wspomnienia. Dużo znanych sylwetek ze świata nauki i kultury. Autor zadaje też pytania ojcu- ostatnie brzmi, czy rok 68 się skończył? Odpowiedź znajdziesz czytając książkę. Wzruszające historie. Polecam.

zobacz kolejne z 455 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd