Wyzwanie czytelnicze LC

Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,25 (574 ocen i 92 opinie) Zobacz oceny
10
19
9
39
8
165
7
235
6
90
5
17
4
6
3
2
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380496439
liczba stron
240
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
jusola

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała...

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.

O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”.

Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.

Cezary Łazarewicz, autor "Żeby nie było śladów", znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/koronkowa-robota

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1347)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 732
Na półkach: Przeczytane

Cezary Łazarewicz po otrzymaniu w 2017 roku Literackiej Nagrody Nike za książkę „Żeby nie było śladów” nie zwalnia tempa. Tym razem jego reporterskie oko skupia się na najgłośniejszej sprawie przedwojennej Polski, wielokrotnie przywoływanej w innych dziełach – między innymi w książkach „Sprawa Rity Gorgon” Marka Romańskiego, „Gorgonowa i inni” Edmunda Żurka czy filmie „Sprawa Gorgonowej” Janusza Majewskiego – historii morderstwa Lusi Zaremby.

Swoje dzieło autor „Sześciu pięter luksusu” dzieli z zamysłem na dwie jednostki, dzięki czemu ożywia i nadaje nowy blask, wydawać by się mogło, wyeksploatowanemu tematowi. Pierwsza, obszerniejsza część zawiera drobiazgowy opis wydarzeń pamiętnej nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku. To prawdziwy hołd złożony archiwistyce i bogatej bibliografii. Łazarewicz kreuje świat pełen detali, wychodzi jednak poza reporterski styl raportowania wydarzeń i skupia się na ludziach, ich odczuciach, myślach, troskach. Ważna jest tu też bezstronność, o którą autor...

książek: 948
Alicja | 2018-10-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2018

"Człowiek potrafi jednak dźwigać ciężar życia, chociaż przekracza on jego siły" (str.168)

Autor podzielił książkę na dwie części. Pierwsza dotyczy najgłośniejszego procesu w II Rzeczypospolitej Polskiej, morderstwa, które wstrząsnęło społeczeństwem Lwowa i kraju w 1931 roku, prawdopodobnie dokonanego przez konkubinę znanego architekta- inżyniera na jego córce. Przedstawione zostało jej nieszczęśliwe dzieciństwo i równie nieudana młodość. Cudzoziemka, zostawiona przez męża, której teściowie odebrali dziecko, bez środków do życia, kiedy jej życie zaczyna się powoli stabilizować, ponownie przychodzi załamanie i odrzucenie. Nie cieszy się dobrą opinią w środowisku, a prasa określa ją jako uosobienie zła, a nawet kobiety potwora.
Kluczowych dowodów jest zbyt mało, by można zdecydowanie oskarżyć podejrzaną, a także wiele błędów popełnionych podczas prowadzonego dochodzenia,oraz nieudolność policji. Proces wzbudza ogromne zainteresowanie, ludzie walą drzwiami i oknami. Zeznania...

książek: 708
Monika | 2018-03-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2018

Czytało się wspaniale,

ale...

o samym morderstwie, potem procesie Gorgonowej w sumie chyba nic nowego. Natomiast czytając naprawdę odczuwałam grozę. Niezwykle plastyczne i działające na wyobraźnię przedstawienie tamtych wydarzeń!

Druga część- ciekawsza o tyle, że autor dotarł do córek Rity Gorgonowej, przedstawił dalsze losy uczestników zdarzeń i hipotezy co do tego, co mogło się stać z samą morderczynią (?), gdy już wyszła z więzienia.

Mnóstwo pytań bez odpowiedzi i tak już chyba pozostanie.
Ale sprawa sama w sobie wciąż fascynująca.

Polecam, było interesująco, choć mnie na kolana lektura nie rzuciła.

książek: 1551
deana | 2018-04-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Kilka lat temu opinię publiczną magnetyzowała sprawa małej Madzi. Wszyscy z zapartym tchem śledzili za pomocą mediów najpierw postępy w poszukiwaniu dziewczynki, potem śledztwo w sprawie zabójstwa, oskarżenie Katarzyny W. a w końcu proces. Sprawa ta przez wiele tygodni była tematem, który podgrzewał emocje a brukowcom zapewniał sprzedaż nakładu. Tutaj prawda bardzo szybko wyszła na jaw, zupełnie inaczej było w sprawie, która o wiele dłużej elektryzowała społeczność w okresie Międzywojnia a i teraz budzi spore emocje i budzi wątpliwości. Cezary Łazarewicz podjął się trudu prześledzenia jeszcze raz jednej z najbardziej znanych zagadek kryminalnych - sprawy Gorgonowej.

Ta sprawa od początku wygląda jak kryminał w stylu Agathy Christi. Wieczór sylwestrowy, zamknięta willa, wewnątrz kilka osób, które od pewnego czasu więcej dzieli niż łączy. Gdy dochodzi do morderstwa nastoletniej Lusi, od razu typuje się tylko jedną podejrzaną - Ritę Gorgon - opiekunkę, byłą kochankę ojca Lusi, która...

książek: 2133
Wojciech Gołębiewski | 2019-01-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Łazarewicza znam z książki pt „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich”. Dałem 8 gwiazdek, a w notce pisałem:
„….Autor, Cezary Łazarewicz (ur 1966), dziennikarz kiedyś GW, a teraz "Newsweeka", stał się popularny po awanturze o Rajmunda Kaczyńskiego, ojca tych-tych bliźniaków, jaki i reportażu o pedałach wśród kleru. Teraz odwalił kawał dobrej roboty rozszerzając historię Domu Jabłkowskich o tło historyczne dotyczące historii Warszawy, Polski, a nawet świata….”

Teraz też mu się udało, bo choć temat znany i opisany, to jak pisze Jarosław Czechowicz na: http://krytycznymokiem.blogspot.com/2018/04/koronkowa-robota-sprawa-gorgonowej.html
„……Łazarewicz dokonuje rzeczy niezwykłej – niesamowicie porusza wyobraźnię i emocje, niczego nowego nie odkrywając ani nawet nie sugerując jakiejś nowej interpretacji zdarzeń. Opowiada o dziecku idącym przez życie ze stygmatem matki morderczyni. O kobiecie, która przyjęła na siebie społeczne...

książek: 1545
lexis | 2018-03-31
Przeczytana: 29 marca 2018

Jedna z najgłośniejszych przedwojennych spraw sądowych, sprawa Rity Gorgonowej od dawna budziła moje zainteresowanie. Sprawa to niezwykła, skoro proces sprzed ponad osiemdziesięciu lat i nazwisko skazanej wciąż funkcjonują w społecznej świadomości. Dlatego sięgnęłam po "Koronkową robotę. Sprawę Gorgonowej" Cezarego Łazarewicza.

Książka zbudowana jest z dwóch części. W pierwszej autor odtwarza wydarzenia w willi w podlwowskich Brzuchowicach z nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku, a następnie proces i społeczną oraz medialną histerię z nim związaną. W drugiej usiłuje odtworzyć losy Gorgonowej po 1939 roku i odpowiedzieć na pytanie: "Czy została skazana słusznie?" Wplata tu również opowieść o losach trojga jej dzieci.

W pierwszej cześć autor oparł się przede wszystkim na aktach sprawy, wciąż dostępnych w archiwum państwowym oraz na doniesieniach prasowych z tego okresu. Prawidłowo odtworzył przebieg czynności dowodowych i rozpraw, przywołał wypowiedzi świadków i mowy oskarżycielskie...

książek: 1342
Monika | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane

Jej sprawą żył cały przedwojenny Lwów. Dla niektórych była żądną zemsty pospolitą zbrodniarką, dla innych zaś polską odpowiedniczką Alfreda Dreyfusa. W procesie poszlakowym skazana za zabójstwo siedemnastoletniej Lusi Zaremby, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby, któremu prowadziła dom i z którym także prowadziła się pod rękę. W 1939 roku na mocy amnestii z powodu wybuchu wojny opuściła więziennie i ślad po niej zaginął. Mówiono, że wyjechała do Ameryki Południowej, że prowadziła kiosk w Opolu… . Spekulacjom i plotkom nie było końca. Gorgonowa, bo o nią chodzi, budziła sporo sensacji i kontrowersji. Zresztą – nadal budzi. Pamięć o niej jest na tyle żywa, że Łazarewicz postanowił ponownie przyjrzeć się sprawie i spróbować odpowiedzieć na pytanie: Co naprawdę wydarzyło się w noc z 30 na 31 grudnia 1931 roku? I to zagadka numer jeden.

Brutalna zbrodnia, niewinna dziewczyna zdeflorowana podczas napadu – to ofiara. Piękna i pewna siebie kobieta, która podczas procesu jest w...

książek: 533
wiesia | 2018-03-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2018

Świetnie czyta się tę książkę. Łazarewicz faktycznie wykonał "koronkową robotę", podejmując się ustalenia, kto naprawdę zabił Lusię Zarembiankę - skazana Rita Gorgonowa czy ktoś inny.

Ten reportaż pozwala poczuć atmosferę tamtych dni, nagonki rozpętanej przez fanatyczne tłumy gromadzące się przed domem Zaremby , sądem i więzieniem, blokujących ulice, by na moment dojrzeć choć zarys sylwetki oskarżonej, móc wykrzyczeć swoje racje czy rzucić kamieniem.

Bardzo ciekawe są przytaczane często fragmenty artykułów prasowych i dokumentów sądowych oraz zdjęcia z tamtych dni.

Pamiętam film Janusza Majewskiego z 1977 roku, Łazarewicz też o nim pisze. "Sprawa Gorgonowej" wciąż budzi zainteresowanie i emocje. Zabiła czy nie zabiła? I jak potoczyły się jej losy po wyjściu z więzienia?
Autor poszukuje odpowiedzi na oba te pytania. Czy znajduje?
Sięgnijcie koniecznie do "Koronkowej roboty".

książek: 263
Michał | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, Czarne
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Króciutkimi rozdziałami próbuje znaleźć Łazarewicz prawdę sprzed ponad 80 lat. Rozbiera na części poszczególne fakty, poszlaki i koncepcje, wskrzeszając sprawę głośnego zabójstwa, które nie doczekało się (według wielu) jednoznacznego wyjaśnienia. Łączy język reportażu, kryminału i sądowego protokołu, przedstawiając rożne hipotezy wydarzeń. Lektura choć ciekawa, niestety nie wnosi wiele nowego. Poszczególne tropy bardzo szybko się urywają, a cała prawda o tytułowej bohaterce nadal pozostaje w dłużej mierze w sferze domysłów.

książek: 772
GochaZet | 2018-09-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2018

Prosty i komunikatywny przekaz - historia morderstwa i procesu, historia rodziny i samotnej kobiety, a w tle szalejące kołtuństwo, pruderia, szowinizm i konieczność wskazania mordercy. Wszystko to opowiedziane cytatami z prasy, sądowych akt, pamiętników i listów, dopowiedziane wspomnieniami i losami córek słynnej oskarżonej. Tak naprawdę to kapitalny obraz społeczeństwa w całości i pozycji kobiet w owym społeczeństwie w szczególności. A wisienka na torcie to wyimki z artykułów Ireny Krzywickiej - piękny język, cudowne zaangażowanie i odwaga.
Polecam

zobacz kolejne z 1337 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Lektury na zimę

Jakie nowości przygotowały polskie wydawnictwa na zimowy czas? Poniżej prezentujemy przegląd zapowiedzi na nadchodzące miesiące, a wśród nich finałowy tom monumentalnej „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda, powrót Martína Caparrósa, autora cenionego „Głodu”, a także kolejną powieść niezwykle popularnej B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd