Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
jusola

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.

O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”.

Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.

Cezary Łazarewicz, autor "Żeby nie było śladów", znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/koronkowa-robota

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Czytało się wspaniale,

ale...

o samym morderstwie, potem procesie Gorgonowej w sumie chyba nic nowego. Natomiast czytając naprawdę odczuwałam grozę. Niezwykle plastyczne i działające na wyobraźnię przedstawienie tamtych wydarzeń!

Druga część- ciekawsza o tyle, że autor dotarł do córek Rity Gorgonowej, przedstawił dalsze losy uczestników zdarzeń i hipotezy co do tego, co mogło się stać z samą morderczynią (?), gdy już wyszła z więzienia.

Mnóstwo pytań bez odpowiedzi i tak już chyba pozostanie.
Ale sprawa sama w sobie wciąż fascynująca.

Polecam, było interesująco, choć mnie na kolana lektura nie rzuciła.

deana | 2018-04-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Kilka lat temu opinię publiczną magnetyzowała sprawa małej Madzi. Wszyscy z zapartym tchem śledzili za pomocą mediów najpierw postępy w poszukiwaniu dziewczynki, potem śledztwo w sprawie zabójstwa, oskarżenie Katarzyny W. a w końcu proces. Sprawa ta przez wiele tygodni była tematem, który podgrzewał emocje a brukowcom zapewniał sprzedaż nakładu. Tutaj prawda bardzo szybko wyszła na jaw, zupełnie inaczej było w sprawie, która o wiele dłużej elektryzowała społeczność w okresie Międzywojnia a i teraz budzi spore emocje i budzi wątpliwości. Cezary Łazarewicz podjął się trudu prześledzenia jeszcze raz jednej z najbardziej znanych zagadek kryminalnych - sprawy Gorgonowej.

Ta sprawa od początku wygląda jak kryminał w stylu Agathy Christi. Wieczór sylwestrowy, zamknięta willa, wewnątrz kilka osób, które od pewnego czasu więcej dzieli niż łączy. Gdy dochodzi do morderstwa nastoletniej Lusi, od razu typuje się tylko jedną podejrzaną - Ritę Gorgon - opiekunkę, byłą kochankę ojca Lusi, która...

lexis | 2018-03-31
Przeczytana: 29 marca 2018

Jedna z najgłośniejszych przedwojennych spraw sądowych, sprawa Rity Gorgonowej od dawna budziła moje zainteresowanie. Sprawa to niezwykła, skoro proces sprzed ponad osiemdziesięciu lat i nazwisko skazanej wciąż funkcjonują w społecznej świadomości. Dlatego sięgnęłam po "Koronkową robotę. Sprawę Gorgonowej" Cezarego Łazarewicza.

Książka zbudowana jest z dwóch części. W pierwszej autor odtwarza wydarzenia w willi w podlwowskich Brzuchowicach z nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku, a następnie proces i społeczną oraz medialną histerię z nim związaną. W drugiej usiłuje odtworzyć losy Gorgonowej po 1939 roku i odpowiedzieć na pytanie: "Czy została skazana słusznie?" Wplata tu również opowieść o losach trojga jej dzieci.

W pierwszej cześć autor oparł się przede wszystkim na aktach sprawy, wciąż dostępnych w archiwum państwowym oraz na doniesieniach prasowych z tego okresu. Prawidłowo odtworzył przebieg czynności dowodowych i rozpraw, przywołał wypowiedzi świadków i mowy oskarżycielskie...

Monika | 2018-03-05

Jej sprawą żył cały przedwojenny Lwów. Dla niektórych była żądną zemsty pospolitą zbrodniarką, dla innych zaś polską odpowiedniczką Alfreda Dreyfusa. W procesie poszlakowym skazana za zabójstwo siedemnastoletniej Lusi Zaremby, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby, któremu prowadziła dom i z którym także prowadziła się pod rękę. W 1939 roku na mocy amnestii z powodu wybuchu wojny opuściła więziennie i ślad po niej zaginął. Mówiono, że wyjechała do Ameryki Południowej, że prowadziła kiosk w Opolu… . Spekulacjom i plotkom nie było końca. Gorgonowa, bo o nią chodzi, budziła sporo sensacji i kontrowersji. Zresztą – nadal budzi. Pamięć o niej jest na tyle żywa, że Łazarewicz postanowił ponownie przyjrzeć się sprawie i spróbować odpowiedzieć na pytanie: Co naprawdę wydarzyło się w noc z 30 na 31 grudnia 1931 roku? I to zagadka numer jeden.

Brutalna zbrodnia, niewinna dziewczyna zdeflorowana podczas napadu – to ofiara. Piękna i pewna siebie kobieta, która podczas procesu jest w...

wiesia | 2018-03-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2018

Świetnie czyta się tę książkę. Łazarewicz faktycznie wykonał "koronkową robotę", podejmując się ustalenia, kto naprawdę zabił Lusię Zarembiankę - skazana Rita Gorgonowa czy ktoś inny.

Ten reportaż pozwala poczuć atmosferę tamtych dni, nagonki rozpętanej przez fanatyczne tłumy gromadzące się przed domem Zaremby , sądem i więzieniem, blokujących ulice, by na moment dojrzeć choć zarys sylwetki oskarżonej, móc wykrzyczeć swoje racje czy rzucić kamieniem.

Bardzo ciekawe są przytaczane często fragmenty artykułów prasowych i dokumentów sądowych oraz zdjęcia z tamtych dni.

Pamiętam film Janusza Majewskiego z 1977 roku, Łazarewicz też o nim pisze. "Sprawa Gorgonowej" wciąż budzi zainteresowanie i emocje. Zabiła czy nie zabiła? I jak potoczyły się jej losy po wyjściu z więzienia?
Autor poszukuje odpowiedzi na oba te pytania. Czy znajduje?
Sięgnijcie koniecznie do "Koronkowej roboty".

Michał | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, Czarne
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Króciutkimi rozdziałami próbuje znaleźć Łazarewicz prawdę sprzed ponad 80 lat. Rozbiera na części poszczególne fakty, poszlaki i koncepcje, wskrzeszając sprawę głośnego zabójstwa, które nie doczekało się (według wielu) jednoznacznego wyjaśnienia. Łączy język reportażu, kryminału i sądowego protokołu, przedstawiając rożne hipotezy wydarzeń. Lektura choć ciekawa, niestety nie wnosi wiele nowego. Poszczególne tropy bardzo szybko się urywają, a cała prawda o tytułowej bohaterce nadal pozostaje w dłużej mierze w sferze domysłów.

GochaZet | 2018-09-03
Przeczytana: sierpień 2018

Prosty i komunikatywny przekaz - historia morderstwa i procesu, historia rodziny i samotnej kobiety, a w tle szalejące kołtuństwo, pruderia, szowinizm i konieczność wskazania mordercy. Wszystko to opowiedziane cytatami z prasy, sądowych akt, pamiętników i listów, dopowiedziane wspomnieniami i losami córek słynnej oskarżonej. Tak naprawdę to kapitalny obraz społeczeństwa w całości i pozycji kobiet w owym społeczeństwie w szczególności. A wisienka na torcie to wyimki z artykułów Ireny Krzywickiej - piękny język, cudowne zaangażowanie i odwaga.
Polecam

Herbie | 2018-03-19
Przeczytana: 17 marca 2018

Bardzo dobra książka, czytało się świetnie, autorowi udało się uchwycić atmosferę zbrodni w Brzuchowicach z 1931 roku. Niestety, poza tym książka niewiele nowego wnosi. Piszę to z punktu widzenia kogoś kto wie już wszystko na temat Rity Gorgon vel Margarity Ilić. Dopiero ostatnie rozdziały pozwoliły mi odkryć kilka nowych faktów na temat Gorgonowej, np. jej nową tożsamość i prawdopodobne miejsca dalszego pobytu. Rozczarowuje fakt, że nie ostały się żadne dowody brzuchowickiej zbrodni oprócz dżagana, na którym nie ma już żadnych śladów ( nie było ich już w latach 30-tych z wiadomych powodów ). Dzisiejsza nauka potrafiłaby nam dotrzeć do prawdy. Badając krew na futrze Rity można byłoby ją porownać z tą na chusteczce znalezionej w piwnicy, czy zbadać ekstrementy zabezpieczone w blaszanym pudełku. Może jeszcze kiedyś...?

Autor dociera do Romusi i Kropelki. Dwie córki Rity, każda ma inne zdanie na temat winy matki. Ja zgadzam się z Aldoną K. i Edmundem Żurkiem. Kim oni są i co myślą?...

bppremiera | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Sprawa Gorgonowej została okrzyknięta jako jedna z największych ostatniego stulecia w II Rzeczypospolitej. Poruszyła opinię publiczną mimo tego, że nie była najbardziej bestialska i brutalna, jednak to w okół niej zebrało się najwięcej kontrowersji. Wywołała zbiorową psychozę. Podejrzana o morderstwo swej 17 letniej pasierbicy Gorgonowa została bezsądnie morderczynią i potworem, opinia publiczna wydała wyrok, domagając się procesu w trybie przyspieszonym i najsurowszej kary dla dzieciobójczyni. Sprawa do dziś jest sporna, na przestrzeni ponad 80 lat nadal budzi wątpliwości i angażuje dziesiątki dziennikarzy w prywatne śledztwo. Nadmienić jednak trzeba, że sąd lwowski, po czym krakowski w którym rozpatrywano sprawę apelacyjną, wykorzystał wszelkie znane w tamtym okresie metody, które miały rozwiać wątpliwości. Wszystkie dowody zbrodni zostały gruntownie przebadane, świadkowie przesłuchani, motywy przeanalizowane. Sąd podszedł do tej sprawy bardzo drobiazgowo, skrupulatnie.

Autor...

goskrzys | 2018-05-05
Przeczytana: 04 maja 2018

Autor przypomina śledztwo, które wstrząsnęło międzywojenną Polską. A czyni to we właściwy sobie sposób: rzetelnie, obiektywnie, dokładnie badając archiwa, docierając do świadków. Sprawia, że zapomniana zbrodnia ożywa na nowo, na nowo rozbudzają się wątpliwości: czy Gorgonowa była winna, czy może jednak nie.

Ciekawym akcentem jest kontynuowanie śledztwa w czasach współczesnych, poruszenie kwestii, jakie były losy Gorgonowej po wyjściu z więzienia, jak potoczyło się życie jej dzieci, jak próbowały one po latach oczyścić matkę z piętna morderczyni.

Ważne w tym reportażu jest to, że autor - choć wykonał mrówczą robotę - stoi jakby z boku, oddając głos bezpośrednim świadkom wydarzeń. Nie ocenia, nie próbuje na siłę dowodzić, czy sędziowie skazujący Ritę mieli rację, czy jednak się srodze pomylili. Stara się ukazać wszystkie niuanse śledztwa, nie stroniąc od zaniedbań, poszlak, które jakby na siłę miały wykazać winę oskarżonej. A do tego wszystkiego świetnie ukazuje tło społeczne,...