Dwie siostry

2018-04-04
Data 1. wydania:
2016-01-01
Iwona Zimnicka
emigracja fundamentalizm islam małżeństwo Państwo Islamskie ISIS przemoc reportaż rodzeństwo siostra
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolejny reportaż Asne Seierstad, który wciągnął mnie bez reszty. Sądząc po dostępnych recenzjach liczyłam na studium rodziny w kryzysie, dostałam to i wiele więcej. Moment, w którym tytułowe dwie siostry, wychowane w Norwegii nastolatki somalijskiego pochodzenia, decydują się na wyjazd do Syrii by zasilić szeregi dżihadystów jest punktem wyjścia dla akcji reportażu. Niezwykle ciekawe jest śledzenie historii rodziny, od ucieczki przed wojną domową w Somalii, przez ,,zapuszczanie korzeni" w Norwegii po proces radykalizacji sióstr. Bardzo dobre fragmenty to także te, w których opisana jest sytuacja w tzw. Państwie Islamskim. Autorka zręcznie prowadzi czytelnika od historii indywidualnych i wpisuje je w szerszy kontekst. Zakończenie ma charakter otwarty. Przyjełabym drugą część tej historii z otwartymi ramionami.

Reportaż literacki, jak sama nazywa go autorka, przez który dosłownie się płynie. Wciąga i nie pozwala się odłożyć. Tak jak przy "Jednym z nas", które było wybitne, tak i tutaj dostajemy szczegółowy przebieg wydarzeń. Od A do Z. Dla mnie Seierstad jest jedną z lepszych reportażystek, bo niesamowicie obiektywnie podchodzi do tematu. Robi niezwykle rzetelny research i bardzo dokładnie przedstawia wszystkie wydarzenia. To widać i czuć w jej reportażach. Poza tym, bardzo lubię, jak na końcu książki zawsze wyjaśnia, jak reportaż powstał, jaką drogę musiała przejść. "Dwie siostry" to reportaż kompletny. Daję 8 gwiazdek, a nie 10 dlatego, że temat państw muzułmańskich nie do końca mnie interesuje, i momentami męczyłam się z ichnimi nazwami. No i jednak nie wywołał aż tylu emocji, co "Jeden z nas".

Polecam bardzo.

Polecam bardzo.

Bardzo męcząca i wg mnie nierówna książka.

Bardzo dobrze napisane wyjaśnienie konfliktu w Syrii i dość nużąca opowieść o rodzinie z Somalii, która nie odnalazła się w Norwegii. Ojciec rodziny otrzymał azyl polityczny w Norwegii i ściągnął tu żonę i kilkoro dzieci, w tym tytułowe dwie siostry. Chcieli być dobrymi muzułmanami w tym niemoralnym, seksualnie rozpasanym kraju, a skończyło się na radykalizacji i ucieczce dziewczyn do ISIS.

Autorka próbuje dociec, jak i dlaczego tak się stało, jak wygląda wewnętrzne środowisko muzułmańskie w Oslo, główne postaci, osoby zahaczające o to środowisko, nauczyciele w szkołach norweskich zderzający się z uczennicami w nikabie. Jak pogodzić islam z demokracją, wolnością osobistą i wolnością słowa. Wychodzi jej to tak sobie, więc mimo wartości poznawczej odnośnie wojny w Syrii słabo oceniam część norweską opowieści.

Doceniam wartość poznawczą i z pewnością ogromny research, jaki autorka zrobiła, nie poradziła sobie wg mnie już z ogarnięciem tak licznych źródeł. Może tez dlatego, że główny bohater był prostym człowiekiem, nie budzącym specjalnej sympatii ani zainteresowania; dość pogubionym facetem, którego rzeczywistość przerosła na każdym polu.

Bardzo męcząca i wg mnie nierówna książka.

Solidny reportaż. Dwie zamieszkałe w Norwegii nastoletnie Somalijki, siostry, muzułmanki, ewoluują ku coraz radykalniejszemu odłamowi Islamu. Dzień, w którym nie wracają do domu po codziennych zajęciach to początek rodzinnej traumy. Reporterska próba ukazania jak rodzi się i czym jest fanatyzm religijny. W tle wojna w Syrii, bliskowschodni węzeł gordyjski.

Reportaż o dwóch siostrach żyjących w Norwegii, z pochodzenia Somalijek, które w 2013 roku z dnia na dzień porzuciły rodzinę i wyjechały do Syrii – na dżihad, aby przypodobać się Allahowi i być lepiej osądzonym po śmierci. Seierstad prześledziła proces radykalizowania się dziewczyn, ich rosnące już w ciągu kilku wcześniejszych lat zainteresowanie skrajnymi ugrupowaniami islamskimi, ich coraz głębszą przemianę religijną – aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego podjęły taką decyzję, dlaczego wyjechały z bezpiecznego kraju, kraju, w którym się wychowały i który dał im to, czego nie mogła dać im ojczyzna ich rodziców, dlaczego wybrały kraj ogarnięty wojną, gdzie czekało ich życie w cieniu bombardowań. Seierstad pokazuje też walkę ich rodziny, a zwłaszcza ojca, o to, aby je uratować, aby ściągnąć je z powrotem do Norwegii. Walkę, ale niestety też rozpad tej rodziny – zarówno rodziny jako całość, jak i rodziny jako poszczególnych członków. Autorka pokazuje, jak nagła decyzja dziewczyn o porzuceniu bliskich i wyjechaniu de facto na wojnę wpłynęła na ich ojca, matkę i braci, zwłaszcza najstarszego – każdy przeżył to inaczej. O czym jeszcze jest to książka? O poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego w dzisiejszych czasach muzułmańska młodzież wychowywana w krajach europejskich często zaczyna się identyfikować ze swoją religią w tak ekstremistyczny sposób, jednocześnie odwracając się od wszystkiego, co zachodnie, a wśród czego dorastała. A także o tym, jak wygląda proceder „ściągania” ludzi do Państwa Islamskiego i jak wygląda codzienne życie na terenie kalifatu w Syrii. Jak to u Seierstad – rzetelnie, kompleksowo, w doskonałym stylu, także tym językowym. Nie jest to łatwa książka, dla mnie najtrudniejsze było tło historyczno-społeczne, bo wojna w Syrii jest moim zdaniem niesamowicie skomplikowana, jednak jeśli choć trochę ciekawi Was ten temat, to myślę, że warto.

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

W trakcie lektury musiałam się trochę dokształcić, ponieważ dotąd nie interesowałam się "islamską" stroną świata. Dopiero w trakcie lektury zrozumiałam, w czym jest problem, jeśli chodzi o wojnę w Syrii. Nie zdawałam sobie sprawy, że Muzułmanie są tak bardzo podzieleni. Ponieważ równolegle słuchałam "Chłopca z latawcem", którego akcja toczy się głównie w Afganistanie, to moje wnioski tylko się potwierdziły. Sunnici, szyici, dżihadyści, Hazarowie, Talibowie, Pasztuni, rebelianci w Syrii, zwolennicy Asada - wszyscy wyznają jedną religię i wszyscy (może z wyjątkiem Hazarów) chcą rządzić w imię Allaha.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Anse Seierstad opisuję historię "Dwóch sióstr" i ich bliskich w taki sposób, że te wszystkie postacie ożywają na kartach książki. Każdy ma tutaj swoje wady, cechy charakterystyczne, każdy staje się pełnoprawnym bohaterem, ma szanse się wypowiedzieć, przedstawić swoje stanowisko i naprawdę trudno uwierzyć w to, że to jest historia w sumie oparta nie na indywidualnych wywiadach z bohaterami, ale na zapiskach archiwalnych internetowych rozmów czy policyjnego raportu, bo Ci bohaterowie tak bardzo są obecni na każdej stronie. To jest wielką siłą tego reportażu podobnie jak wielość tematów, które porusza od sytuacji ortodoksyjnych muzułmanek w norweskiej szkole, ich relacji z rówieśnikami przez to jak żyją kobiety w muzułmańskim świecie podczas wojny oraz jakie rządzą tam relacje.

Książkę czytałam bardzo długo, ale nie jest to jednym z wyznaczników rzutujących na ocenę końcowa.
Historia w moim odczuciu przejmująca. W ujmujący, ale też dosadny sposób przedstawiła emocje i motywacje towarzyszące każdemu członkowi rodziny. Razem z bohaterami reportażu przechodzimy przez całą gamę emocji, które im towarzyszą: gniew, tęsknota, rozczarowanie, desperację, odrzucenie. Każdy punkt widzenia, każda jednostka i jej przeżycia została potraktowana z należytą starannością. Opisy zdarzeń i przeżyć, pozwalały nam odczuć, jakbyśmy towarzyszyli rodzinie w ich osobistej tragedii.
Najcięższe w moim odczuciu były fragmenty pokazujące krok po kroku drogę sióstr w kierunku radykalizmu, stopniową zmianę zachowania, postrzegania niektórych spraw, aż w końcu odrzucenie wychowania, wszelkich wartości, którymi do tej pory się kierowały na rzecz "świętej drogi".
Dodatkowym plusem jest na pewno małe, przystępne dla laika, wprowadzenie w sytuację geopolityczna, zależności między państwami i poszczególnymi ugrupowaniami związanymi z siatką terroru.
Dojmujące podczas lektury, było odczucie, jak łatwo pod pojęciem religii wpoić ludziom zasady, wzorce postępowania, które po chwili identyfikują jako własne. Jak łatwo uwierzyć, że pod pojęciem terroru mogą odnaleźć ich boga. Jak obietnica raju wpływa na ludzkie zachowania i motywacje.

Na półkach: , , , ,

Ta książka trafiła w moje ręce przez przypadek, po prostu wzięłam ją z półki w księgarni, aby mieć co czytać podczas długiej podróży pociągiem, wcześniej nie słyszałam ani o niej, ani o autorce. Jakaż to byłaby wielka dla mnie strata, gdybym wybrała inny tytuł! Bardzo przeżyłam wszystko co w niej napisano i przeżywać będę jeszcze długo. Jestem wstrząśnięta i oburzona, jestem również przerażona złem w skali globalnej i tym wylegających się tuż pod naszymi nosami, w pokojach naszych dzieci, sąsiadów, przyjaciół. Historia dwóch sióstr, które poddane zostały praniu mózgów i przepadły w utopijnej wierze, to koszmar każdego, zdrowego rodzica. Bezsilni wobec uporu i determinacji swoich córek, rodzice mogli tylko patrzeć na ich zatracenie.
Doskonały reportaż, który trafił już do kanonu książek mojego życia.

Dodaj cytat z książki Dwie siostry