Godzina owoców

Okładka książki Godzina owoców Béla Hamvas
Okładka książki Godzina owoców
Béla Hamvas Wydawnictwo: Próby publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Próby
2024-03-07
2024-03-07
Teresa Worowska

Da się wyłuskać ciekawe myśli, ale stylistycznie raczej się rozmijamy.

Da się wyłuskać ciekawe myśli, ale stylistycznie raczej się rozmijamy.

“Idyllicznych ludzi nie ma zbyt wielu, ale zdarzają się. Umieją spokojnie siedzieć przy winie czy herbacie, nie spieszą się, potrafią leżeć wśród traw, niczego nie pragnąc.”

Eseje literacko-filozoficzne o melancholii będącej ogniem i pożywieniem dla pogody ducha, Arlekinie, którego ciekawi istnienie, a nie posiadanie, o tym, że czasem całe dni, a nawet miesiące przepadają bez śladu, by rozsypać się w mrokach niepamięci i godzinie owoców, gdy człowiek sięga po jabłko, przygląda się światu i rozmyśla dochodząc do wniosku, że dojrzałość to podwójna młodość.

„Nikt nie ma odwagi żyć w pojedynkę. Ludzie wymyślają fantastycznie złożone sposoby, aby mieć coś wspólnego z innymi. Kurczowo trzymają się siebie nawzajem, więc i oddalają się od siebie z prędkością gwiazd. Czy to nie dziwne?”

Godzina owoców to minuty uprzywilejowane, przerywające wędrówkę przez równiny codziennych dni, oczyszczające świadomość z zanieczyszczeń, prowadzace do konsensusu, że człowiek osiąga dojrzałość do pełnego, świadomego życia wtedy, kiedy dochodzi do jego kresu, gdy niestety jest już za późno, by ze zdobytej wiedzy i zrozumienia skorzystać.

„Działania należy planować na tysiąc lat naprzód. Wobec tego uznałem, że tych tysiąc lat to chwila obecna. I w niej się trzeba zanurzyć. Skok w chwilę obecną to salto immortale. To nieśmiertelność.”

• Własne do przeczytania
  • Nowości
  • Non-fiction
  • Literatura węgierska
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

Dodaj cytat z książki Godzina owoców