Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
7,41 (190 ocen i 29 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
22
8
64
7
72
6
26
5
2
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Death row dollies
data wydania
ISBN
9788380496767
liczba stron
208
słowa kluczowe
kara śmierci, więzienie
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
elfijka

Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później jedna co dziewięć. Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis...

Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później jedna co dziewięć.

Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis ostatniego posiłku podany do wiadomości publicznej. Pod więzieniem ramię w ramię stoją przeciwnicy kary i jej zwolennicy. Ci drudzy, przy akompaniamencie zespołu country, w piknikowej atmosferze popijają piwo i wręczają dzieciom papierowe chorągiewki z hasłami popierającymi karę śmierci.

Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwa z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody rozstrzygania prawa, z kolekcjonerami „murderabiliów” z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia.

To fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o tym, jak naprawdę działa amerykański system prawny i jak wiele emocji wzbudza kara śmierci w pozornie Zjednoczonych Stanach Ameryki.

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/laleczki-skazancow

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/laleczki-skazancow

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (718)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 714
Na półkach: Przeczytane

Linda Polman to holenderska dziennikarka, autorka szeregu reportaży, relacji i analiz poświęconych międzynarodowym interwencjom wojskowym i pomocy humanitarnej. W swoim życiu pracowała dla telewizji, prasy oraz wielu rozgłośni radiowych. Była też, co szczególnie warte uwagi, korespondentką w Afganistanie, na Haiti oraz w zachodniej i wschodniej Afryce. Jej najnowsze opracowanie - „Laleczki skazańców”, na pierwszy rzut oka mogą wydać się książką o kobietach, które zdecydowały się na utrzymywanie kontaktu ze skazanymi na śmierć. Tak sugerowałby tytuł i początkowe frazy tego poruszającego reportażu. Nic jednak bardziej mylnego. Polman interesuje szeroka perspektywa, zarzuciła sieci na cały system wymierzania kary śmierci w Ameryce i przy pomocy chwytliwego medialnie wabika, wtłacza czytelnika na coraz wyższy poziom tego trudnego tematu.

Książka została podzielona na osiem zasadniczych rozdziałów. Każdy porusza odmienną stronę przedmiotu badań, dzięki czemu uzyskujemy panoramiczny...

książek: 531
Jeżynka | 2018-08-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Bałam się że "Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci" będą portretami kobiet które związały swoje życie z przestępcami czekającymi na wykonanie wyroku.
Od razu przyszła mi na myśl rozmowa Justyny Kopińskiej z żoną Mariusza Trynkiewicza którą umieściła w swojej książce "Polska odwraca oczy". Chyba nie tylko u mnie wywołała ona mdłości i ogromny niesmak. Nie byłabym w stanie słuchać takiej narracji: zaprzeczającej rzeczywistości, marginalizującej wyrządzone zło czy wręcz zrzucanie winy na ofiary.

Na szczęście Linda Polman, autorka książki nie poszła tą drogą. Losy kobiet i ich mężów/partnerów/korespondencyjnych przyjaciół skazanych na karę śmierci są tylko pretekstem aby pochylić się nad amerykańskim wymiarem sprawiedliwości: jego absurdami, niesprawiedliwością i rażącymi nadużyciami.

"Laleczki skazańców" to książka pisana nieśpiesznie. Holenderska dziennikarka obserwowała losy swoich bohaterów, skazańców i ich partnerek, przez lata kiedy to zostawały odrzucane kolejne...

książek: 817
Ewelinka5 | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2018

Seryjni mordercy, gwałciciele, manipulatorzy i psychopaci – wszyscy oni nie mogą narzekać na brak powodzenia u kobiet, które poznały ich i pokochały już po tym, gdy trafili na Death Row, więzienny oddział cel śmierci w Teksasie. Wbrew nieco mylącemu – choć doskonałemu marketingowo – tytułowi, Polman nie zajmuje się tylko tworzącymi osobną subkulturę żonami zbrodniarzy, które a to ze sobą rywalizują, a to zwierają szyki. „Laleczki” służą holenderskiej dziennikarce jako pretekst do wielowątkowej opowieści reporterskiej o (czy raczej: przeciwko) karze śmierci. Do żarliwego oskarżenia amerykańskiego wymiaru (nie)sprawiedliwości. Mamy tutaj rodzinne historie i kartoteki morderców. Są fragmenty poświęcone kucharzowi gotującemu ostatnie posiłki, bezdusznym strażnikom, żądnym krwi prokuratorom. Nie brakuje detalicznie opisanych sposobów wykonywania wyroków, pomyłek sądowych i spartaczonych egzekucji. I choć to może nie o nich książka, trochę za mało przeczytamy o ofiarach zbrodniarzy i ich...

książek: 1961
Syl_wina | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Hybrystofilia czyli pociąg do kryminalistów, częściej dotyka kobiety, zwłaszcza te, które miały trudne dzieciństwo. Niektórzy twierdzą, że wynika to z chęci bycia bohaterkami: one przeciwko reszcie świata, walczące o życie ukochanego. Laleczki skazańców nie zgadzają się jednak z tym twierdzeniem. Zostały nimi dlatego, że miały złe doświadczenia ze „zwykłymi facetami”, którzy nie zwracali na nie uwagi, lub co gorsza, pili i bili. Natomiast dla mężczyzn siedzących w celach śmierci są księżniczkami, nareszcie doceniane, kochane. I gotowe zrobić wiele dla swoich „księciów” – wrażliwych, czułych, samotnych, niezrozumianych przez świat….seryjnych morderców czy gwałcicieli. Najczęściej pochodzących z patologicznych rodzin, bez pieniędzy i wykształcenia, a co za tym idzie, braku możliwości obrony przed skazującym wyrokiem. Dlatego jedynym ich oparciem są one – dziewczyny poznane dzięki listom, często zostające ich zonami. Związki, w którym jedna osoba bierze, druga – tylko daje. Czy to...

książek: 970
Justitia | 2018-09-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2018

O laleczkach skazańców przeczytamy mniej więcej do połowy książki. Potem autorka pisze o tematach około więziennych. Nie twierdzę, że to nie jest ciekawe, po prostu przez tytuł nastawiłam się jedynie na opowieść właśnie o „laleczkach”, stąd lekkie rozczarowanie. Chociaż w sumie sama sobie jestem winna, opis z tyłu uprzedza, co znajdziemy w książce. Pierwsza połowa ciekawsza, przy czytaniu drugiej trochę się nudziłam i odliczałam strony do końca. Myślę, że zainteresowanym tematami więziennictwa może spodobać się bardziej niż mi.

książek: 492
TymekBook | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2018

Ten reportaż robi wrażenie. Po przeczytaniu książki wysłuchałem wywiadu z Autorką. Polecam, aby trochę zrozumieć Amerykanów i to, dlaczego wybrali Trumpa na prezydenta.
Reportaż napisany lekko a dotyka tylu tematów! Choć dotyczy głównie kobiet, które wybierają sobie na mężów, oblubieńców więźniów skazanych na śmierć, to Autorka obala mity, jak to w Ameryce żyje się świetnie. A przecież na prowincji jest dużo biedy, biednym można zostać z dnia na dzień, jedynie tracąc pracę. Te kobiety pragną zmienić swoje życie, znaleźć sens, przestać się o siebie martwić i o swoje życie a znaleźć "coś ważniejszego". I znajdują takiego mordercę, zakochują się, a gdy już wykona się na nim wyrok śmierci, to... zakochują się w następnym skazańcu.

książek: 854
marika | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Wstrząsające - to pierwsze słowo, które ciśnie mi się na usta po przeczytaniu reportażu „Laleczki skazańców” z serii amerykańskiej @wydawnictwoczarne . Linda Polman podjęła w nim temat kobiet, które zawiązują bliską relację ze skazańcami z cel śmierci. Brutalnymi zbrodniarzami, wielokrotnymi mordercami i gwałcicielami. Piękne odnajdują swoje Bestie. Laleczki pochodzą nie tylko z Ameryki, ale również z Europy i innych kontynentów, często za oceanem zostawiając swoich mężów. Korespondują, wysyłają pieniądze, załatwiają adwokatów, a potem zbierają na bilet lotniczy, by w końcu spojrzeć w oczy swojej Bestii z death row.
Obok historii kobiet, które szukając duchowej bliskości trafiają na więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa na śmierć, autorka przybliża nam chory wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. I nie chodzi tu tylko o samo istnienie kary śmierci - czy to w postaci zastrzyku czy krzesła elektrycznego - ale o całą otoczkę i niesprawiedliwy amerykański system prawny....

książek: 698
malseir_79 | 2018-09-20
Na półkach: Przeczytane

Ciekawy reportaż o amerykańskim systemie penitencjarnym, karze śmierci, skazańcach na nią oczekujących oraz kobietach decydujących się im towarzyszyć w ostatnim etapie życia.
Pierwsza część reportażu przedstawia tytułowe laleczki, kobiety, które z różnych względów (głównie znudzenia i braku poczucia wartości w małżeństwie, życiu) rozpoczynają długotrwały "związek" korespondencyjny z przydzielonym więźniem, czasami finalnie stając się ich żonami. Ta część podobała mi się najmniej gdyż materiały w postaci listów oraz zapiski z forów "laleczek" wydały mi się bardzo lakoniczne, momentami wręcz infantylne. Z większym zainteresowaniem czytałam część poświęconą wegetacji w teksańskich celach śmierci, egzekucjom (w tym miejscu są naprawdę drastyczne opisy), rytuałom towarzyszącym ostatnim posiłkom więźniów oraz samym procesom sądowniczym,pełnym zakłamań i niesprawiedliwości.
Mimo,że książka nie dostarczyła mi informacji, o których wcześniej nie czytałam lub nie widziałam w filmach, to...

książek: 1703
joan_stark | 2018-05-22
Przeczytana: 21 maja 2018

Bardzo ciekawy obraz amerykańskiego systemu sądownictwa, wymierzania kar śmierci i niesprawiedliwości, której często doświadczają oskarżeni. Tak, drodzy czytelnicy, system jest naznaczony rasizmem, ksenofobią, uprzedzeniami powszechnymi przede wszystkim na południu tego pełnego skrajności kraju, jakim są Stany Zjednoczone. Te 200 stron wywołało we mnie smutek, gniew i frustrację na obecną kondycję wymiaru sprawiedliwości - myślę, że autorka właśnie taki miała zamiar, pisząc tę książkę.
Linda Polman pisze świetnie i przystępnie; fakty, ciekawostki i przykłady traktowania oskarżonych i potem skazanych na karę śmierci są bardzo dobrze przytoczone. Trochę żałuję, że ta książka jest tak mało obszerna, zdecydowanie chciałabym jeszcze przynajmniej 100 stron tekstu, niektóre tematy można bardziej rozwinąć (np. o tytułowych laleczkach, czyli żonach mężczyzn skazanych na śmierć, przeczytamy około 1/3 książki, potem temat został porzucony i autorka skupiła się na ogólnych aspektach...

książek: 449
Agnieszka | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Na pierwszym miejscu przede wszystkim przyciąga wzrok tytuł: zagadkowy, pociągający. Szczerze powiedziawszy wypożyczając tę pozycję w bibliotece nie przypuszczałam, że wybiegać będzie tak znacznie poza miłosne listy oraz inne pikantne wyurzenia w relacjach skazańców z osobami „z zewnątrz”.
W trakcie lektury, poznając losy bohaterów, nie mogłam się powstrzymać przed wygooglowaniem ich zdjęć, dalszych losów, artykułów dotyczących ich kryminalnej przeszłości, odwiedzałam wspomniane przez autorkę strony internetowe oraz przeglądałam profile więźniów szukających korespondencyjnych
przyjaciół. Im więcej stron miałam za sobą, tym mocniej oddziaływał na mnie barwny sposób, w jaki Polman opisuje swoje spostrzeżenia i obserwacje, w których momentach uwypukla pewne zdarzenie a gdzie wprowadza momenty niepokoju i refleksji. Stopniowo, obszar aspektów życia więziennego ukazuje
nam szeroką gamę punktów widzenia i postrzegania kary śmierci oraz jej racji bytu. Pomimo tego, iż książka została...

zobacz kolejne z 708 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd