Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Death row dollies
kara śmierci, więzienie
literatura faktu
elfijka

Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później jedna co dziewięć. Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis...

Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis ostatniego posiłku podany do wiadomości publicznej. Pod więzieniem ramię w ramię stoją przeciwnicy kary i jej zwolennicy. Ci drudzy, przy akompaniamencie zespołu country, w piknikowej atmosferze popijają piwo i wręczają dzieciom papierowe chorągiewki z hasłami popierającymi karę śmierci.

Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwa z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody rozstrzygania prawa, z kolekcjonerami „murderabiliów” z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia.

To fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o tym, jak naprawdę działa amerykański system prawny i jak wiele emocji wzbudza kara śmierci w pozornie Zjednoczonych Stanach Ameryki.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/laleczki-skazancow

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/laleczki-skazancow

Linda Polman to holenderska dziennikarka, autorka szeregu reportaży, relacji i analiz poświęconych międzynarodowym interwencjom wojskowym i pomocy humanitarnej. W swoim życiu pracowała dla telewizji, prasy oraz wielu rozgłośni radiowych. Była też, co szczególnie warte uwagi, korespondentką w Afganistanie, na Haiti oraz w zachodniej i wschodniej Afryce. Jej najnowsze opracowanie - „Laleczki skazańców”, na pierwszy rzut oka mogą wydać się książką o kobietach, które zdecydowały się na utrzymywanie kontaktu ze skazanymi na śmierć. Tak sugerowałby tytuł i początkowe frazy tego poruszającego reportażu. Nic jednak bardziej mylnego. Polman interesuje szeroka perspektywa, zarzuciła sieci na cały system wymierzania kary śmierci w Ameryce i przy pomocy chwytliwego medialnie wabika, wtłacza czytelnika na coraz wyższy poziom tego trudnego tematu.

Książka została podzielona na osiem zasadniczych rozdziałów. Każdy porusza odmienną stronę przedmiotu badań, dzięki czemu uzyskujemy panoramiczny...

Syl_wina | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Hybrystofilia czyli pociąg do kryminalistów, częściej dotyka kobiety, zwłaszcza te, które miały trudne dzieciństwo. Niektórzy twierdzą, że wynika to z chęci bycia bohaterkami: one przeciwko reszcie świata, walczące o życie ukochanego. Laleczki skazańców nie zgadzają się jednak z tym twierdzeniem. Zostały nimi dlatego, że miały złe doświadczenia ze „zwykłymi facetami”, którzy nie zwracali na nie uwagi, lub co gorsza, pili i bili. Natomiast dla mężczyzn siedzących w celach śmierci są księżniczkami, nareszcie doceniane, kochane. I gotowe zrobić wiele dla swoich „księciów” – wrażliwych, czułych, samotnych, niezrozumianych przez świat….seryjnych morderców czy gwałcicieli. Najczęściej pochodzących z patologicznych rodzin, bez pieniędzy i wykształcenia, a co za tym idzie, braku możliwości obrony przed skazującym wyrokiem. Dlatego jedynym ich oparciem są one – dziewczyny poznane dzięki listom, często zostające ich zonami. Związki, w którym jedna osoba bierze, druga – tylko daje. Czy to...

TymekBook | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Ten reportaż robi wrażenie. Po przeczytaniu książki wysłuchałem wywiadu z Autorką. Polecam, aby trochę zrozumieć Amerykanów i to, dlaczego wybrali Trumpa na prezydenta.
Reportaż napisany lekko a dotyka tylu tematów! Choć dotyczy głównie kobiet, które wybierają sobie na mężów, oblubieńców więźniów skazanych na śmierć, to Autorka obala mity, jak to w Ameryce żyje się świetnie. A przecież na prowincji jest dużo biedy, biednym można zostać z dnia na dzień, jedynie tracąc pracę. Te kobiety pragną zmienić swoje życie, znaleźć sens, przestać się o siebie martwić i o swoje życie a znaleźć "coś ważniejszego". I znajdują takiego mordercę, zakochują się, a gdy już wykona się na nim wyrok śmierci, to... zakochują się w następnym skazańcu.

marika reads | 2018-06-21

Wstrząsające - to pierwsze słowo, które ciśnie mi się na usta po przeczytaniu reportażu „Laleczki skazańców” z serii amerykańskiej @wydawnictwoczarne . Linda Polman podjęła w nim temat kobiet, które zawiązują bliską relację ze skazańcami z cel śmierci. Brutalnymi zbrodniarzami, wielokrotnymi mordercami i gwałcicielami. Piękne odnajdują swoje Bestie. Laleczki pochodzą nie tylko z Ameryki, ale również z Europy i innych kontynentów, często za oceanem zostawiając swoich mężów. Korespondują, wysyłają pieniądze, załatwiają adwokatów, a potem zbierają na bilet lotniczy, by w końcu spojrzeć w oczy swojej Bestii z death row.
Obok historii kobiet, które szukając duchowej bliskości trafiają na więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa na śmierć, autorka przybliża nam chory wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. I nie chodzi tu tylko o samo istnienie kary śmierci - czy to w postaci zastrzyku czy krzesła elektrycznego - ale o całą otoczkę i niesprawiedliwy amerykański system prawny....

joan_stark | 2018-05-22
Przeczytana: 21 maja 2018

Bardzo ciekawy obraz amerykańskiego systemu sądownictwa, wymierzania kar śmierci i niesprawiedliwości, której często doświadczają oskarżeni. Tak, drodzy czytelnicy, system jest naznaczony rasizmem, ksenofobią, uprzedzeniami powszechnymi przede wszystkim na południu tego pełnego skrajności kraju, jakim są Stany Zjednoczone. Te 200 stron wywołało we mnie smutek, gniew i frustrację na obecną kondycję wymiaru sprawiedliwości - myślę, że autorka właśnie taki miała zamiar, pisząc tę książkę.
Linda Polman pisze świetnie i przystępnie; fakty, ciekawostki i przykłady traktowania oskarżonych i potem skazanych na karę śmierci są bardzo dobrze przytoczone. Trochę żałuję, że ta książka jest tak mało obszerna, zdecydowanie chciałabym jeszcze przynajmniej 100 stron tekstu, niektóre tematy można bardziej rozwinąć (np. o tytułowych laleczkach, czyli żonach mężczyzn skazanych na śmierć, przeczytamy około 1/3 książki, potem temat został porzucony i autorka skupiła się na ogólnych aspektach...

Agnieszka | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Na pierwszym miejscu przede wszystkim przyciąga wzrok tytuł: zagadkowy, pociągający. Szczerze powiedziawszy wypożyczając tę pozycję w bibliotece nie przypuszczałam, że wybiegać będzie tak znacznie poza miłosne listy oraz inne pikantne wyurzenia w relacjach skazańców z osobami „z zewnątrz”.
W trakcie lektury, poznając losy bohaterów, nie mogłam się powstrzymać przed wygooglowaniem ich zdjęć, dalszych losów, artykułów dotyczących ich kryminalnej przeszłości, odwiedzałam wspomniane przez autorkę strony internetowe oraz przeglądałam profile więźniów szukających korespondencyjnych
przyjaciół. Im więcej stron miałam za sobą, tym mocniej oddziaływał na mnie barwny sposób, w jaki Polman opisuje swoje spostrzeżenia i obserwacje, w których momentach uwypukla pewne zdarzenie a gdzie wprowadza momenty niepokoju i refleksji. Stopniowo, obszar aspektów życia więziennego ukazuje
nam szeroką gamę punktów widzenia i postrzegania kary śmierci oraz jej racji bytu. Pomimo tego, iż książka została...

Jasnooka | 2018-08-11

Bardzo ciekawa pozycja opisująca nie tylko sytuacje kobiet decydujących się na związki z więźniami w celach śmierci, ale również przedstawiająca system więziennictwa w Stanach Zjednoczonych. Nie chcę oceniać kobiet, które podejmują decyzję o utrzymywaniu stałego kontaktu z więźniami skazanymi na śmierć, nie wiem czym się kierują zostawiając swoje dotychczasowe życie na rzecz takiej relacji. Bardzo podobało mi się, że autorka też nie ocenia tych kobiet, nie osądza i nie popiera ich, tylko obiektywnie podeszła do tematu. Książka jest intrygująca i wciągająca. Warto przeczytać.

PedroP | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Reportaż idealny. Na pierwszy rzut oka wydaje się książką o paniach zafascynowanych skazanymi na śmierć, ale jest ona czymś o wiele więcej. Spore zaskoczenie, jak dla mnie, bo nie spodziewałem się po tej niewinnej, króciutkiej książeczce, że okaże się takim objawieniem. Warto jej poświęcić czas.

Elwira | 2018-05-21
Przeczytana: 13 maja 2018

"Obywatele Huntsville w Teksasie mogli w tym dniu wybierać: uroczyste otwarcie nowej filii supermarketu Brookshire Brothers i skorzystanie z przecen lub egzekucja dwukrotnej morderczyni (zabiła przy użyciu siekiery) Karli Faye Tucker w więzieniu Walls Unit, w centrum wsi dwa kilometry dalej.

Mieszkańcy Huntsville masowo wybrali egzekucję. Wszyscy oprócz Hester. Ona w tym samym dniu, w tym samym Hunstville, poślubiła człowieka skazanego na śmierć."

Tymi słowami Linda Polman rozpoczyna swój reportaż „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci.” Mocne, prawda? A będzie jeszcze bardziej. W obrębie Huntsville, które zamieszkuje 35 tysięcy mieszkańców istnieje dziewięć zakładów karnych. Cała infrastruktura wokół nich, motele i restauracje dają zatrudnienie siedmiu tysiącom ludzi w systemie więziennym. 35 tysięcy mieszkańców, 9 zakładów karnych i 16 tysięcy osadzonych. I słowo „hunt” czyli „polować” w samej nazwie miasta....

male_czytadlo | 2018-06-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jedna z moim zdaniem najlepszych pozycji w serii Amerykańskiej jeśli nie najlepsza. Ten krótki, mocno skondensowany reportaż mieści w sobie więcej treści i emocji niż inne 3-krotnie grubsze tomy.
Jako, że temat kary śmierci od strony literackiej nie jest mi całkowicie obcy i obojętny mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że książka Lindy Polman jest pozycją absolutnie wyjątkową i niespotykaną ponieważ o amerykańskim wymiarze sprawiedliwości pisze nie amerykański autor przyzwyczajony do standardów prawnych USA a Europejka pochodząca z kraju, w którym kara śmierci nie obowiązuje od roku 1982. Powoduje to nowe, świeże spojrzenie na temat, który nie da się ukryć wykorzystywany jest w kulturze często lub być może nawet zbyt często.
Trudno jednak nie zauważyć, że pozycja ta nie zostaje całkowicie obiektywna i choć nie umniejsza żadnym faktom kierowana jest przede wszystkim do przeciwników niż zwolenników kary śmierci.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem...