Zadra

Cykl: Świat Etheru (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Oceansoul

Kamień węgielny polskiego steampunku, nominowana do wielu literackich nagród "Zadra", powraca po latach w nowym, rozszerzonym, jednotomowym wydaniu. Odkryj początki epoki Etheru w powieści poprzedzającej książkę Czterdzieści i cztery, która przyniosła Krzysztofowi Piskorskiemu uznanie krytyków i fanów oraz najważniejsze w dziedzinie polskie fantastyki nagrody – im. Janusza A. Zajdla oraz...

Odkryj początki epoki Etheru w powieści poprzedzającej książkę Czterdzieści i cztery, która przyniosła Krzysztofowi Piskorskiemu uznanie krytyków i fanów oraz najważniejsze w dziedzinie polskie fantastyki nagrody – im. Janusza A. Zajdla oraz Jerzego Żuławskiego.

Rok 1819. Energia próżni pchnęła Europę w nową erę. Niebo zarasta trakcjami etherowej kolejki, uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiene’a zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, podczas gdy narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, by walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Polska to miraż skrywający mroczny sekret.

Oto świat, jakiego jeszcze nie widzieliście. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Armaty i żywe trupy. Dorożki i powietrzna kolej. Koronkowe parasolki i szamańska magia. Początek nowej epoki – oraz wynalazek, który może ją przedwcześnie zakończyć.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 285

Eter, energia błękitu

Krzysztof Piskorski wykreował świat pełen energii, która wypełnia całą przestrzeń, mowa o eterze, niezwykłej błękitnej emanacji zdolnej zabijać, żywić, przewozić i góry przenosić. Epoka wiktoriańska, w której rozgrywa się akcja powieści, jest czasem rewolucji parowej, jednak dla Piskorskiego było to za mało, jego pisarska kreacja sięga dalej i głębiej, tworząc dwutorową przestrzeń, gdzie obok dorożek i koni, istnieją powietrzne trakcje kolejki eterowej i gigantyczne bramy, które przenoszą do świata równoległego.

To właśnie Nowa Europa, czyli świat po drugiej stronie bramy, staje się głównym miejscem akcji i polem bitwy, bo jest to w dużej mierze powieść wojenna z rozbudowanymi elementami militarnymi. Piskorski zwinnie przemieszcza się między wątkami, ukazując zmagania bohaterów. Z jednej strony Stanisław Tyc, który w nowym świecie, dowodząc armią żołnierzy, mierzy się z trudem walki i tęsknotą za Natalie, narzeczoną, która w starym świecie chce czegoś więcej niż frywolnego picia herbaty. Jest i naukowiec, Maurice Dalmont, który wsiąkł w eterowe rozważania trochę zbyt głęboko i przez to grozi mu niebezpieczeństwo. To między tą trójką toczy się główna akcja utworu. Oczywiście wachlarz bohaterów jest o wiele większy, a ich znaczenie w powieści równie ważne, co intrygujące.

Nowe, jednotomowe wydanie „Zadry" jest wspaniałym przypomnieniem kunsztu literackiego pisarza. To zdumiewająca kreacja charakterów, wykreowanych światów i połączenia nowego ze starym. To historia równoległa, gdzie Księstwo Warszawskie ma szanse na odbudowanie Polski w Nowej Europie, to nowa historia Bonapartego, który chce, aby Francja była niezwyciężona, również po drugiej stronie.

Piskorski bawi się koncepcją eterowej energii, kreuje możliwości jej istnienia i zastosowania. To historia na nowo, w której Bonaparte i jego wojny mają nieco inny skutek, wręcz połechtany zwycięską passą, brnie dalej, chcąc więcej i więcej, ale w nowym świecie, tuż za bramą czekają nowe przeciwności i czarna magia, z którą trzeba będzie się mierzyć.

Krok po kroku czytelnik dowiaduje się o nowych eterowych odkryciach i zastosowaniach tej nie do końca opanowanej i okiełznanej błękitnej energii. Trochę to zabawa puzzlami, nie zawsze po kolei, nie zawsze czytelnikowi się wszystko pięknie składa, czasem trzeba samemu dołożyć elementy układanki. Jest tu wiele do zbadania i wiele do odkrycia, a Piskorski śmiało buduje mechanikę działania światów, tworzy nowe powiązania i zależności.

Powieść niezwykle ciekawa, czyta się ją przyjemnie i szybko, Piskorski wplótł w dialogi i monologi również fragmenty powieści epistolarnej, co dodatkowo urozmaica i tak już nabuchaną historię. Wydanie poprzedza wydarzenia dziejące się w powieści „Czterdzieści i cztery". Warto chwycić w dłoń te książę i zanurzyć się w eterowe rozważania nowej historii.

Grzegorz Śmiałek

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-05-21
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 21 maja 2018

W tym uniwersum nie było Traktatu Wersalskiego, ani upadku cesarza Francuzów – Napoleona Bonaparte. Owszem, straszliwe lanie, które zebrała Wielka Armia w 1812 podczas wyprawy na Moskwę jest w książce Zadra Krzysztofa Piskorskiego również uwzględnione, ale jedno odkrycie zmieniło losy świata. Naukowcy francuscy jako pierwsi opanowali energię etheru.

Według zapisów niezrównanej Ciotki Wiki ether to”hipotetyczny ośrodek, w którym miałyby się rozchodzić fale elektromagnetyczne o światło. We współczesnej nauce teoria eteru pojawiła się pod koniec XIX wieku wraz z rozwojem teorii elektromagnetyzmu”. W świecie wykreowanym przez Autora nie jest „hipotetyczny”, jest całkiem realny i wykorzystywany w transporcie, komunikacji, służy do budowy maszyn liczących. Ma oczywiście swoje zastosowanie w wojsku i właśnie broń etherowa ocaliła karierę Napoleona, a także Wielkie Księstwo Warszawskie. Dodatkowo dzięki temu odkryciu udało się otworzyć bramę do świata równoległego zwanego Nową Europą....

Izabela Pycio | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

"Byli młodzi. Śmierć zdawała się odległa i nieprawdopodobna; w głębi duszy sądzili, że są w stanie przetrwać wszystko. Żadne nie podejrzewało, jakie piętno odcisną na nich kolejne miesiące."

Największym atutem powieści jest niezwykły klimat, wyjątkowo sugestywnie oddany, po zanurzeniu się w nim odczuwamy radość i przyjemność z przebywania w wykreowanej rzeczywistości. Narracja prowadzona w opisowym stylu, przyjaznym, ciepłym i przekonującym. Z chęcią wsłuchujemy się w dialogi bohaterów, ciekawe, urozmaicone, żywe i prawdziwe, uwzględniają różne typy osobowości, sposoby wysławiania się i okoliczności, w jakich się znaleźli. Liczne postaci wprowadzane do akcji stopniowo, z powodzeniem nadążamy za ich pojawianiem się i wkładem w rozwój dramaturgii wydarzeń z tysiąc osiemset dziewiętnastego roku.

Odpowiadało mi się płynne przenikanie przez zajmujący scenariusz zdarzeń oraz harmonijny rytm przybliżanej opowieści. Potrafiło być dynamicznie, intensyfikując napięcie, jak również...

jeke | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Od dawna chciałam poznać prozę jednego z najzdolniejszych polskich autorów literatury fantastycznej-Krzysztofa Piskorskiego. Okazja nadarzyła się, gdy Wydawnictwo Literackie wydało ,,Zadrę" w nowym, rozszerzonym i jednotomowym wydaniu.

Europa, 1819 rok. Napoleon Bonaparte zamierza skolonizować Nową Europę po drugiej stronie etherowej bramy. Niezamieszkałe połacie globu stają się pragnieniem różnych mocarstw, które za wszelką cenę chcą zdobyć nowe ziemie. Carvenhill i Faraday kończą budowę bramy dla Anglii, rosyjska działa dzień i noc przerzucając żołnierzy, Prusacy konstruują swoją bramę podobnie jak Samuel Morey w Ameryce. Wszystkich ogarnia wyścig do Nowego Świata. Napoleon liczy na to, że Polacy utrzymają dla niego ziemie wschodu, gdyż dążą do odzyskania korony oraz ziem zagarniętych przez Prusaków i Rosjan.

Wydarzenia rozgrywają się równolegle w dwóch światach, a łącznikiem są etherowe bramy, które działają na zasadzie energii próżni. Otwierają one wiele nowych możliwości,...

eR_ | 2018-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Eter-teoretyczna substancja wypełniająca przestrzeń, sprawiająca że planety i inne ciała niebieskie utrzymywały się w „powietrzu”, a dodatkowo wprawiała wszystko w ruch. Właściwości eteru opisywano już od starożytności, jednak jego istnienia nie udowodniono, mimo eksperymentów, które nie wykazywały jednoznacznie na jego obecność. Z czasem teorię tą zarzucono. A jak jest naprawdę z tym eterem?

W świecie, w którym dzieje się akcja powieści „Zadra”-eter to substancja która wprawia planety w ruch. Piąty żywioł i jego niezwykłe właściwości pozwalają stworzyć niezwykłe wynalazki, z powietrzną koleją na czele. Ale to nie wszystko. Ujarzmiony eter służy także do oświetlania miast, tworzenia maszyn liczących, swego rodzaju komputery, a także niezwykłe bramy. Z a którymi ludzkość odkrywa drugą Ziemię. Niemalże identyczną ze swoją, jednak tutaj Rzym upadł, wielkie cywilizacje już dawno nie istnieją, a niemalże pustą planetę zamieszkują niedobitki prawie dzikich mieszkańców.

W takim świecie,...

Elwira | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Do powieści z nurtu steampunk przybierałam się długo za długo, bo i nie wiedziałam w sumie od jakiej zacząć... aż padło na Zadrę Krzysztofa Piskorskiego. I to był strzał w dziesiątkę - literacka uczta!

Co jak co ale klimat powieść ma niesamowity, a sama narracja wbija w fotel. Od początku wciągają świetnie "skrojone" dialogi. Bohaterów multum też nie pozwala się nudzić, w tym postacie historyczne zgrabnie wplecione w fabułę.
Mimo fantastycznej i bardzo rozrywkowej formy powieści jest w niej miejsce i na patriotyzm - przekonajcie się sami.

Z niecierpliwością czekam na kolejne wieczory z prozą tego autora.

Ola | 2018-08-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Czuję niedosyt ...

Kiedy miałam zacząć pisać tą recenzję - zorientowałam się że to część cyklu: Świat Etheru, gdzie drugą książkę, z tej serii "40 i 4" już przeczytałam. Co więcej "wchodząc" głębiej w temat okazuje się że "Zadra" została wydana 10 lat temu.

Jeśli chodzi o książkę jest utrzymana w klikacie podobnym do "40 i 4". Mamy równoległy Świat, gdzie Napoleon obiecuje oddać Polakom obszar dużo większy - aniżeli mieliśmy w czasach swej świetności. Warunek oczywiście jeden - musimy to Sobie wywalczyć. Pomysł ciekawy, choć muszę przyznać, że nie przepadam za opisami scen batalistycznych - po prostu wychodzi tu moja totalna ignorancja i nie znajomość tematu. O ileż prościej to wygląda gdy wodzi się palcem po mapie, albo ogląda w wersji filmowej. Nie mniej intryga, intryga i jeszcze raz intryga - przewodzi w tej książce bo to czasy Napoleona a prócz tego wartka akcja i wciągająca fabuła. Czyta się bardzo szybko....

Jedyna szpileczka - co to wierci dziurę w brzuchu - to...

Katrina | 2018-03-30
Przeczytana: 29 marca 2018

W roku 1819 świat ogarnięty został rewolucją: dzięki odkryciu mocy próżni, etheru, wkroczył w nową epokę. Naukowiec, Maurice Dalmont, w trakcie badań nad nią wplątuje się w zaginięcie pewnego starszego kolegi po fachu. Jednocześnie ukochany jej siostry, polski wojskowy Stanisław Tyc zostaje wysłany na front, odkrywając magiczne tajemnice wroga.

„Zadra” została wydana po raz pierwszy w dwóch tomach przez nieistniejącą już Agencję Wydawniczą Runa w 2008 roku. Teraz zaś Wydawnictwo Literackie zdecydowało się na nie byle jakie wznowienie powieści: nie tylko pojawiła się w jednym tomie, w przepięknej okładce, ale również została poprawiona przez samego autora. Gdy tylko dowiedziałam się, że to będzie miało miejsce, natychmiast uznałam, że książka znajdzie się u mnie: w końcu moje dwa dotychczasowe spotkania z Krzysztofem Piskorskim były bardzo udane. Muszę też przyznać, że to trzecie również dostarczyło mi sporej dawki rozrywki.
No bo właśnie... „Zadra” to książka przede wszystkim...

Karolina Sosnowska | 2018-05-09
Przeczytana: 06 maja 2018

"Zdecydowanie lepiej ma się sprawa ze Stanisławem Tycem, oficerem Legii Nadwiślańskiej: to postać najbardziej dopracowana przez autora. Dzieje jego bitew na terenie Nowej Europy to były też te fragmenty, które najlepiej mi się czytało. Widać, że Krzysztof Piskorski najswobodniej czuł się właśnie przy tym wątku – i wygląda to tak, jakby to on był dla niego najważniejszy, a reszta świata przedstawionego miała być tylko tłem i obudową do wydarzeń w świecie za bramą."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/05/09/zadra-k-piskorski/ :)

książek: 1901

Przyzwoitej rozrywkowej fantastyki jest u nas niewiele, dobrze zatem, że pojawiają się wznowienia takie jak „Zadra”.

Całą opinię znajdziecie tutaj: https://www.kronikinomady.pl/2018/07/skrrrrrotem-asterixie-reaktywacja.html

marcinkowskapatrycja | 2018-03-28
Przeczytana: 22 marca 2018

Książka pomimo swych obszernych rozmiarów czyta się w mgnieniu oka!
Świat Etheru porywa :) To moje pierwsze zetknięcie ze steampunkową powieścią, ale nie ostatnie to na pewno.