Cienioryt

Okładka książki Cienioryt Krzysztof Piskorski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cienioryt
Krzysztof Piskorski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
2013-10-10
2013-10-10
literatura polska

Cień szermierza

Naprawdę ciekawa opowieść. Szybko się czyta a końcówka mnie zaskoczyła.

Naprawdę ciekawa opowieść. Szybko się czyta a końcówka mnie zaskoczyła.

Piskorski jest klasą samą w sobie - i Cienioryt to pokazuje. Nikt inny nie tworzy tak nietuzinkowych światów - i tak dobrze, konsekwentnie nimi nie operuje. Na dokładkę ta konkretna książka ma jeden z najbardziej wykręconych plot-twistów jaki w życiu widziałem. Absolutne must read.

Uważaj na spoilery. Uważaj na spoilery. Obawiam się, że muszę te słowa powtarzać niczym mantrę i uważnie analizować każde zdanie bowiem pisanie tej recenzji jest jak stąpanie po polu minowym, które w przypadku nie uwagi nie grozi urwaniem nogi, a – tylko i aż – zepsuciem komuś zabawy.

O czym mogę bezpiecznie pisać?

Po pierwsze styl!
Krzysztof Piskorski pisze niezwykle lekko i przystępnie, a zarazem barwnie. Z równą wprawą posługuje się narracją trzecioosobową, jak i pierwszoosobową. Jednakże w tym przypadku, to ten drugi rodzaj narracji bardziej mnie zauroczył, a to wielki komplement, bo jestem zadeklarowaną miłośniczką narracji trzecioosobowej.

Po drugie bohater!
Arahon Caranza Martenez Y'Grenata Y'Barratora (🙈 mózg mnie nie słucha i za każdym razem próbuje to przeczytać…) to postać ciekawa i wielowymiarowa, której towarzystwo nie męczy przesadnym ciężarem, sprawdzająca się dobrze jako główny bohater. Arahon to odrobinę (a może bardzo) zrezygnowany i zmęczony życiem weteran, właściciel podupadłej szkoły fechtunku i fenomenalny szermierz… Jednak prawie nikt nie jest tego świadomy. Nasz bohater nie bierze udziału w turniejach, a wszyscy, którzy ewentualnie mogliby zaświadczyć o jego niezwykłym kunszcie, nie żyją na tyle długo, by podzielić się swą wiedzą.

Po trzecie fabuła!
Że jak? Ani słowa o fabule! 🙈
Będzie w dużym skrócie: Arahon zarabia na życie tym, w czym jest najlepszy, czyli machaniem rapierem w imieniu bogatych, gdy nikt postronny nie widzi, i w ten sposób pakuje się w poważne kłopoty. Dodam jeszcze tylko tyle, że autor koncertowo… Może jednak lepiej nie.

Po czwarte akcja!
Tak konkretnie to dużo akcji. Zdarzają się co prawda krótkie dłużyzny, bo narrator lubi na moment popłynąć z ciekawostkami dotyczącymi historii lub świata, ale mi to nie przeszkadzało. Poza tym mamy trochę przemyśleń i dialogów, a reszta to: POGONIE, UCIECZKI i POJEDYNKI.

Po piąte świat!
Akcja powieści ogranicza się do miasta noszącego nazwę Seriva, oprócz niego zarysowanych zostało jeszcze kilka miejsc, ale nie ma dużego nacisku na budowę świata, co w przypadku jednotomówki jest według mnie bardzo dobrym posunięciem. Jednak najbardziej intrygujący w tym świecie jest cień, którego działanie zostało ciekawie zarysowane.

Jeśli lubicie widowiskowe pojedynki, intrygi, ciekawych bohaterów i szalone zwroty akcji, to jest spora szansa, że ta książka przypadnie Wam do gustu.

Czy mi się podobało? Pierwsza część bardzo, ale to druga wciągnęła mnie z butami.

Po więcej recenzji zapraszam na: https://m.facebook.com/people/Czytelnicza-Norka/100093693897871/

O czym mogę bezpiecznie pisać?

Po pierwsze styl!
Krzysztof Piskorski pisze niezwykle...

+ Oryginalny pomysł ze światem cieni,

+ dobrze, czyli ciekawi, żywiolowo rozpisani bohaterowie
- druga połowa książki troszkę na prędcce pisana
- początek duuużo obiecuje, ale im dłużej czytałem
tym szał ciekawości opadł

Na pewno plusem jest szalony stworzony świat, twórczej inwencji trudno tu odmówić. Wartka akcja też może się podobać. Zgodzę się jednak z jedną zamieszczoną tu recenzją, że nie jest tak idealnie i pod pewnymi względami przedstawiony świat jest nielogiczny. Ja jednak to wybaczam.

Tak powinno się pisać powieści fantasy. Pomimo iż konwencja płaszcza i szpady nie jest moją strefą komfortu, to ta powieść jest rewelacyjna.

1964

Nie jestem wielbicielką sf, a z powieści spod znaku płaszcza i szpady chyba już trochę wyrosłam, a jednak ta powieść okazała się dla mnie okazją do odkrycia twórczości Autora oraz interesującego pogranicza gatunków. Klimatyczna, na swój sposób wciągająca. To jedna z tych lektur, których nie chce się przerywać dopóty, dopóki wszystkie zagadki nie zostaną rozwiązane.

Czy ta książka zasługuję na lepszą ocenę? - Tak,
być może tak. Przedstawiony tu tytuł zdecydowanie można zaliczyć do ciekawych lecz nie trafiający do wszystkich. Koncept przedstawiony przez autora kompletnie do mnie nie trafił i z pewnością nie trafi do wielu osób. Z drugiej strony jestem pewny, że znajdzie się rzesza czytelników których ten świat zauroczy i wciągnie w 100 %. Szczerze powiedziawszy... to zachęcam do przeczytania gdyż mam naprawdę mieszane uczucia do tej lektury co oznacza, że z pewnością niektórym może się spodobać bardziej :D

Czy ta książka zasługuję na lepszą ocenę? - Tak,

Ciekawie osadzona akcja, chociaż sam świat wyjaśniany jest moim zdaniem za wolno, co trochę popsuło odbiór. Zmiana protagonisty jest ciekawym zabiegiem, chociaż fabuła zdecydowanie wtedy siada. Końcówka wymęczona.

Trzy słowa opisują tę książkę: akcja, fabuła i worldbuilding. To jej trzy bardzo solidne strony.
- Akcja toczy się wartko, jest pełna zwrotów, pojedynków, zaskoczeń i zagadek.
- Sceny walki świetnie napisane, kompletnie nie nudzą.
- Fabuła jest na tyle pogmatwana, żeby wzbudzać ciekawość i dodawać tajemniczości, ale nie na tyle, żeby być niezrozumiała. Była dość zręcznie wyjaśniana, poza małymi mniej zgrabnymi info dumpami pochodzącymi od pierwszoosobowego narratora, czego nie jestem fanem, ale muszę przyznać, że z biegiem czytania coraz mniej mi to przeszkadzało.
- Co do info dumpów, to odstraszył mnie początek, który jest zasadniczo encyklopedycznym (choć ładnie napisanym) wpisem na temat świata i jego historii. Wtrąceń w tym stylu jest sporo, ale ubarwiają one opowieść i nie są meczące, a sporo z nich koniec końców ma znaczenie w fabule.
- Sam świat jest bardzo ciekawy, postawiony na oryginalnych konceptach i te parę typowych zagrań czy drobnych nielogiczności nie przeszkadza w odbiorze.
- Styl autora bardzo przyjemny, nieskomplikowany, lecz barwny, pełen ciekawych porównań oraz tu i tam wrzuconego drobnego humoru.
- Mi osobiście brakowało więcej głębi i wymiarów w bohaterach, zajrzenia w ich psychikę, ale to po prostu nie ten typ powieści i nie mam co do tego do autora wyrzutów.
- Bardzo ciekawy zabieg zmiany narracji z trzecio- na pierwszoosobową i jednoczesnej "zmiany" bohatera. Na szczęście udany.

- Akcja toczy się wartko, jest pełna zwrotów, pojedynków, zaskoczeń i zagadek.
- Sceny walki świetnie napisane, kompletnie nie nudzą.

Video

Video