Zadra. Tom 2

Cykl: Zadra (tom 2)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
steampunk

Rok 1819. W Europie nastał wiek etheru. Nauka oparta na energii próżni zadziwia wszystkich coraz wspanialszymi konstrukcjami — o jej osiągnięcia walczą wywiady oraz tajne organizacje. W tę grę wplątany zostaje spokojny naukowiec, Maurice Dalmont. Tymczasem w świecie po drugiej stronie bramy trwa wojna, w której środek trafił podpułkownik Stanisław Tyc, weteran napoleońskich kampanii. Obaj mężczyźni nie wiedzą, że ich historia jest naprawdę jedną i tą samą opowieścią. Za sprawą etheru zdarzenia splatają się bowiem w trudny do przewidzenia sposób.

Do czego carski szpieg chce użyć wynalazku profesora Beulay'a? Po czyjej stronie stoi potężne Stowarzyszenie Arcueil? Co jest tam, gdzie kończą się przestrzeń, czas i materia?

Oto świat, jakiego nie znacie. Armaty i żywe trupy. Koronkowe parasolki i energie próżni. Monokle i etherowe pancerniki. Polscy woltyżerowie oraz tubylcy z nowego świata. Polityczne rozgrywki, kolonizacja, początek ery rozumu oraz bomba beulayowska, która może zakończyć to wszystko.

W migotliwym świetle etheru znane nam pojęcia rozpadają się w pył. Kto zdoła odkryć jego naturę?

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2009

źródło okładki: http://runa.pl

tivrusky | 2015-10-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 października 2015

Drugi tom Zadry - jak to przewidywałem - miał podnieść ocenę tomu pierwszego. Nie podnosi. To wciąż dobra książka, którą czyta się z przyjemnością i zaciekawieniem, mam jednak wciąż w pamięci kolejne książki autora, dla których określenie "dobra" byłoby obelgą!

W drugim tomie przygody Maurice'a Dalmonta stają w miejscu. Bohater zaszywa się w kryjówce, z której to operuje całą siecią prywatnych szpiegów i rzezimieszków. Sam przeistacza się w jednego z nich - w tym celu z pasją czyta tanie powiastki przygodowe - ot, tak, by żywot awanturnika nie był mu obcy. Akcja stoi w miejscu, aż znienacka pojawia się Deus ex machina w postaci tajemniczego listu (na mniej więcej osiemdziesiąt stron przed końcem!) dopiero wtedy poświęcone Maurice'owi rozdziały nabierają rumieńców.
Mimo to na prawdziwie dobrą powieść awanturniczo-przygodową stać autora będzie dopiero za lat kilka, kiedy to napisze fenomenalny CIENIORYT.

Druga postać - Stanisłwa Tyc - tak jego jak i jego kolegów po prostu nie da...

Oceansoul | 2011-07-14
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Pierwszy tom „Zadry” urwał się nagle, niczym nożem uciął. Drugi kontynuuje opowiadaną historię, choć nie jestem w stanie powiedzieć, że ją zamyka. Raczej prowadzi ją zręcznie ku finiszowi, który z kolei zarówno swoją długością, jak i treścią nie przystaje poziomem do całości powieści, pozostawiając czytelnika w osłupieniu, zmieszanego i rozczarowanego.

Tom drugi koncentruje się przede wszystkim na poczynaniach pary głównych bohaterów, dobrze nam znanych Maurice’a Dalmonta i Stanisława Tyca. Losy pozostałych postaci zostały zepchnięte nawet nie na drugi, ale na trzeci plan. Wnioskiem z tego, główne wątki również mamy dwa. Pierwszym, najważniejszym, są poczynania cesarskiej armii w Nowej Europie. Jest to w mojej ocenie fragment najlepiej zrealizowany i najciekawszy – Krzysztof Piskorski z dbałością o batalistyczne szczegóły odmalowuje opisy regimentów i pułków, bitew i potyczek, a także – a może przede wszystkim – różnorodne sylwetki dowódców, wraz z ich słabościami i...

Skellen | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

No i przebrnąłem przez drugi tom Zadry. Tak jak pierwszy, ten również trzyma ten sam poziom- średni. Nie ma się w sumie nad czym rozpisywać. Pod względem stylu nie znajduję nic do zarzucenia. Sama zaś historia, choć ma potencjał nie wciąga zupełnie. Może dlatego, że brak tu głównego bohatera, z którym czytelnik mógłby się identyfikować. Istnieją dwa wątki: w pierwszym śledzimy poczynania Stanisława Tyca, w drugim Maurica Dalmonta. Obaj bohaterowie przedstawieni są jednak w dość specyficzny sposób, niepozwalający na głębsze zaangażowanie się czytelnika w relację z żadnym z nich. Dla mnie takie rozłożenie akcentów stanowi największą wadę tej książki. Zupełny brak emocjonalnego odbioru.
No i ten nieszczęsny eter... Niewykorzystany pomysł; jakoś tak dziwnie "bezjajecznie" zaaplikowana koncepcja wielowymiarowości itp...
Ot, jeszcze jedna książka, która nie jest nikomu do niczego potrzebna. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.

ira | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

A zatem...
Ktoś tu już napisał, że wątek steampunkowy jest niedopracowany w tej książce, niewykorzystany do końca. Nie sposób się z tym nie zgodzić, wątek ma szalony potencjał, a stale znajduje się na obrzeżach wydarzeń. Aż chciałoby się, żeby tego było więcej.
Czego jest więcej? Opisów bitew. :) Naprawdę, opisów bitew i ruchów formacji jest multum, stanowią większość książki i uciec przed nimi nie można. Tak sobie myślę, że gdyby Piskorski odrzucił całkowicie wątek etheru i Nowego Świata, niewiele by z tej powieści ubyło.
Ale! Opisy czytało mi się zaskakująco dobrze. Może to przez sentyment do ich bohatera, czyli Stanisława Tyca, którego losy naprawdę mnie zajmowały - nie opuszczałam ani słowa i nie czułam się znudzona.
Wątek naukowca Maurice Dalmonta był poprowadzony równie ciekawie.
Czy epilog był rozczarowujący (znów - jedna z opinii na tym portalu)? Dla mnie - nie. Był otwarty, zostawiający olbrzymie pole wyobraźni. Podobało mi się to.
Powtórzę - "Zadra" jest bardzo dobrą...

Gothar | 2013-11-28
Wiedźma | 2012-02-08

Bardzo żałuję, że Piskorski postawił w swej książce tak duży nacisk na wątek militarny. Niestety za sprawą tak barwnych i rozległych opisów bitw i potyczek wszelakich zabrakło w książce miejsca na rozwinięcie innych ciekawie się zapowiadających elementów świata przedstawionego w 'Zadrze'. Natura i możliwości etheru zostały opisane pobieżnie, o magii obecnej w Nowej Europie i o historii tejże (a takie możliwości sobie Piskorski otworzył tym wątkiem!) jedynie napomknięto. To nadal kawał dobrej, wciągającej pisaniny, jednak trudno pozbyć się wrażenia zmarnowanego potencjału.

VanValfar | 2013-09-26
Przeczytana: 21 września 2013

Steampunk stał się jakiś czas temu nieznośnie popularny. Gdy kilka lat temu, po raz pierwszy sięgałem po “Maszynę Różnicową” Sterlinga i Gibsona większość zaintrygowanych znajomych pytała, co to właściwie jest ten “parowy śmień”. Dziś nikt się nad tym nie zastanawia, steampunk wdarł się do mainstreamu i trzyma z całych sił. Nie zrozumcie mnie źle. Nie mam zamiaru narzekać, tak naprawdę cieszy mnie to. Obawiam się wyłącznie pewnej maniery, która zaczyna być nadużywana. Jeżeli nie jesteś pewny, czy twój pomysł jest dostatecznie dobry, to dołóż do tego nieco “pary”, a na pewno się sprzeda, w końcu mamy popyt na retro-futuryzm. “Zadra” Krzysztofa Piskorskiego czekała dość długo na swoją kolej przekładana w dół stosiku z pozycjami, które chciałem przeczytać. Nareszcie się doczekała, lecz sprawia wrażenie niezbyt świeżej… Jakby trąciła rzeczoną wyżej manierą.

Jest rok 1819. Wojny napoleońskie potoczyły się nieco inaczej, niż w znanej na rzeczywistości. Napoleon I wciąż u władzy,...

Mamerkus | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Steampunk - retro fantasy albo nawet s-f, w zależności od tego, na jaki element autor kładzie nacisk, jeżeli na opisy maszyn i urządzeń, to wtedy można mówić o fantastyce naukowej. Można mówić tutaj także o nurcie historii alternatywnych, zasadniczo steampunk to odmiana fantastyki dosyć pojemna, odznaczająca się specyficzną scenografią. Przede wszystkim jest to całkiem udana zabawa z konwencją, niekiedy udaje się w konwencję wpleść wartościowe rzeczy.

Jeżeli więc ktoś miał napisać w Polsce powieść steampunkową to musiał to być Krzysztof Piskorski, sympatyczny entuzjasta gatunku (świetna prelekcja o historii steampunka na Pyrkonie 2012), który powinien odznaczać się obszerną wiedzą o literaturze i otwartą głową. Nie zdziwiłem się, kiedy Piskorski napisał "Zadrę", powieść-dylogię, która w zasadniczej mierze miała opierać się na sztafażu gatunkowym, opowiadając historię alternatywną losów Europy napoleońskiej. No właśnie miała być, bo Piskorskiemu wyszedł niezgorszy kupsztal,...

PawelM | 2015-11-04
Przeczytana: październik 2015

Wcześniej przeczytałem kilka pozycji steampunkowych i uznałem, że to dość głupawy gatunek, więc i Zadry nie kupiłem w „normalnym” terminie. Dopiero teraz napatoczył mi się w taniej księgarni tom pierwszy, a że debiutancką pozycję Piskorskiego wspominam dość miło, zaryzykowałem całe 10 zł polskich. Jakie wrażenia po lekturze? Najlepszym komentarzem jest to, że zaraz po przeczytaniu pierwszego tomu Zadry, kupiłem drugi i dwie kolejne książki tego autora.

Balth | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016