Wody głębokie jak niebo

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
zbiór opowiadań, fantasy,

Półwysep to marmurowe miasta Wybrzeża Mew, które są podobne do chmur z białego kamienia. To również wysokie, dzikie góry, Monti Serpillini, gdzie pasą się kozy o niepokojąco pionowych źrenicach i żyją smoki, znające wszystkie pragnienia ludzkich serc. A także Archipelag Purpurowej Piany, zabarwiony krwią martwych gigantów. Ale przede wszystkim Półwysep jest krainą magii i potężnych demonów — kerubów, tronów, serafów — przyzywanych przez magów z dziewięciu sfer nieba i zmienianych w niewolników. Magia — podobnie jak sztuka czytania, pisania i rachunków — jest domeną mężczyzn, gdyż aby spętać demona, należy określić jego pozycję na kopule nieba oraz wypowiedzieć zaklęcie. Wiedźmy zwabiają demony własną krwią, gdyż próby zgłębienia zakazanej wiedzy czarodziejów przez kobiety są nieodmiennie karane śmiercią. Jednak czasami magia staje się zbyt potężna, by trzymać się ludzkich reguł.

Półwysep to świat pełen piękna i niewiarygodnego okrucieństwa, świat, w którym miłość często oznacza zniewolenie, magia obraca się przeciwko swoim władcom, a wolność okazuje się jedynie złudzeniem.

Aneta | 2019-01-24

Opowiadania fantasy napisane na bardzo wysokim poziomie. Treść i forma baśni świadczą tylko o tym, że pani Brzezińska od zawsze potrafiła opowiadać niesamowicie barwnie o świecie, o którym wydaje się już wiele powiedziano. A jednak wyśmienicie można się światem fantasy ciągle napawać.

Piotr_M | 2018-04-22

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to trafiłem na bardzo ładny egzemplarz Wydawnictwa Runa. O ile sama książka pięknie prezentuje się w biblioteczce z chociażby podobnie wydanymi Wichrami Smoczogór Wita Szostaka, o tyle ilustracje w niej zawarte, według mnie, nie pasowały do treści lektury i jej klimatu. Teraz przejdźmy do treści Wód głębokich jak niebo.

Książka Anny Brzezińskiej to w rzeczywistości zbiór mniej lub bardziej powiązanych ze sobą opowiadań (szkoda, że brak takiej informacji na okładce książki), których akcja ma miejsce w fantastycznej krainie zwanej Półwyspem. Łatwo zauważyć, że pisarka tworząc to uniwersum, inspirowała się Włochami – tak jeśli chodzi o budowę świata, jak i nazewnictwo poszczególnych miejsc, czy bohaterów. Sądzę, że koniec końców zabieg ten wyszedł książce na dobre i wpasował się w klimat utworów, chociaż momentami natłok obco brzmiących przydomków i lokalizacji (które bardzo często okazują się znaczące tylko dla tego konkretnego opowiadania) może...

Jeddite | 2018-03-06

Trzeba przyznać, że autorka pisze świetnie technicznie, ma bogaty język. Jednak wykorzystuje go do niekończących się opisów, które często stają się sztuką dla sztuki, a do opowieści nic nie wnoszą. Być może chciała w ten sposób stworzyć odpowiedni nastrój - przedobrzyła - nastrój szybko przechodzi w nudę.

Sam świat jest całkiem ciekawy, ale znów - sposób narracji sprawia, że książka miejscami wydaje się raczej podręcznikiem z opisem uniwersum, a nie opowieścią.

Jednocześnie opowiadania są marne fabularnie. Bohaterowie to pionki bez głębi, które autorka przesuwa po kolejnych sytuacjach.

Podsumowując, potencjał był, ale wyszły nudne opowiadania, po które raczej nie warto sięgać.

Alderamin | 2018-01-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2018

Brzezińska ma przepiękny styl. Można wyjąć dowolne kilka zdań z dowolnego opowiadania i po prostu się rozpływać. Dobór słów, rytm, dźwięczność, atmosfera - wszystko jest napisane bardzo dobrze. Nic, tylko czytać. Niestety, z resztą już nie jest tak różowo.

Przede wszystkim, książka jest bardzo wtórna. Nie tylko dlatego, że każde opowiadanie jest pisane niemal na tej samej kanwie, w tym samym klimacie. Mamy magię, demony, "niesztampową" bohaterkę, groźnego maga i szczątkową fabułę. "Wody..." to po prostu kalka Ziemiomorza. I to kiepska. Bardzo lubię nawiązania do kultowych dzieł literackich... o ile są subtelne. Brzezińska funduje nam nawiązania z subtelnością młota pneumatycznego.

Po drugie, bohaterowie są tak płascy, że nie wzbudzają żadnych emocji, nawet nie irytują. Ot, są. Miotają się, robią to i owo, mają swoje przeżycia, ale totalnie się ich nie czuje. Specyficzna narracja Brzezińskiej nadaje ogromny dystans między czytelnikiem a bohaterami, ale nie tłumaczy to wszystkiego....

harpijka | 2017-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2017

Prawdopodobnie najpiękniejsza rzecz, jaka wpadła mi w ręce z polskiej fantastyki wydawanej przez ostatnie ćwierć wieku. Doskonałe i pod względem języka, i pod względem tych kolejnych historii, składających się na obraz powolnego upadku cywilizacji. Wspaniałe.

aktorka246 | 2017-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2017

Czytając te wszystkie opowiadania czułam się jakbym czytała baśnie, choć nie całkiem szczęśliwe. Jest tu wiele śmierci i cierpienia Pomimo wszystko nie są to smutne opowieści. Czuć że pisała te opowiadania kobieca ręka. W większości opowiadaniach to właśnie kobieta gra główne skrzypce, choć e tych czasach była podległa mężczyznom. Polecam zanurzyć się w tych opowiadaniach.

danka1399 | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Uwielbiam wszystkie książki Brzezińskiej a szczególnie Babcię Jagódkę. Tu co prawda jej nie ma, ale za to jest destylat fantasy. Nie czyta się łatwo oj nie czyta, ale mimo wszystko ciągnie człowieka co będzie dalej. Nie można jest zostawić niedoczytaną.

Marek Marciniak | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Strasznie długo męczyłem ten tytuł, książka niestety mnie nie porwała. Liczyłem, że opowiadania będą ściśle ze sobą powiązane i zdążę dobrze poznać bohaterów, a niestety tak się nie stało. Treść sama w sobie nie jest zła, książka jest dobrze napisana i ciekawa, ale nie było w niej tego czegoś, co nakazałoby czytać stronę za stroną i oczekiwać kolejnych rozdziałów. Duża ilość opisów i pojawiających się miejsc/osób niestety również podziałała negatywnie.

Katerinification | 2017-03-19

Czytając czułam, że Pani Anna Brzezińska chciałaby zostać drugą Ursulą Le Guin. Nie do końca się to powiodło, opowiadania nie płyną tak lekko. Czasem są nafaszerowane tyloma nazwami, że wybijają z rytmu czytelnika. Niemniej niektóre opowiadania są bardzo udane, a tytuł tomu potrafi skusić chyba każdego.

Tixon | 2017-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2017

Przykro to przyznać, ale nie zaiskrzyło między nami. Lubię baśniowe fantasy, tu dodatkowo ładnie były podbudowane wiedzą historyczną autorki, ale te opowiadania nie miały dla mnie drygu. Nie budziły emocji (chociaż paradoksalnie większość z nich emocji dotyczyła), historie nie wciągały, dylematy bohaterów w żaden sposób nie angażowały. Nie pomógł również tak zachwalany styl - czytało mi się topornie i z chęcią robiłem przerwy na inne lektury.
Cóż, poniekąd dlatego, że miałem wysokie oczekiwania wobec książki, spotkał mnie zawód.