przeszczep, sny
Bezimienna

Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina Nastoletnia Evi Brouwer cierpi na poważną chorobę serca i do życia potrzebuje przeszczepu, przez co jej matka przechodzi załamanie. Kiedy zrozpaczona kobieta powoli zaczyna tracić nadzieję, niespodziewanie pojawia się ratunek. Dawcą serca zostaje młoda dziewczyna Finya, która zginęła w wypadku samochodowym. Nikt nie...

Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina

Nikt nie podejrzewał, że przeszczepione serce zachowa wspomnienia i cechy osobowości Finyi. Wkrótce nowy organ staje się intruzem, który całkowicie przejmuje kontrolę nad Evi. Nastolatkę zaczynają dręczyć sny, których nie potrafi zrozumieć, a jakaś tajemnicza siła prowadzi ją w nieznane dotąd miejsca i pcha w ramiona tajemniczego Sandera.

Matka Evi czuje, że dopiero teraz może stracić córkę na zawsze i postanawia zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Czy zdoła przekonać kogoś, że z jej córką dzieje się coś strasznego? Czy nowe serce chce zaszkodzić dziewczynie?

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/tkanki/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/tkanki/

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 164

Serce wypełnia swoją misję

Finya jest nastolatką o wyróżniającej się osobowości, która żyje według własnych zasad. Dziewczyna ma w zwyczaju ignorować swojego brata bliźniaka – Finna, który jest jej zdecydowanym przeciwieństwem i często głosem rozsądku ich dwojga. Tak samo było również w sylwestrową noc, co skończyło się przedwczesną śmiercią dziewczyny.

Nastoletnia Evi choruje na kardiomiopatię, co prognozuje śmierć w młodym wieku. Koleżanki odwiedzają ją coraz rzadziej, ale dziewczyna tak naprawdę nie odczuwa potrzeby przebywania z nimi, bo przecież ma Chantal, czyli mamę i zarazem swoją najlepszą przyjaciółkę. Kobieta tak samo może nazwać córkę – spędzają ze sobą każdą chwilę, a już na pewno nie mają przed sobą żadnych sekretów. Nowy Rok zaczyna się dla ich rodziny radosną nowiną – Evi może otrzymać nowe serce.

Mogłoby się wydawać, że w tym przypadku strata w jednej rodzinie przyniesie radość drugiej, jednak z biegiem czasu okazuje się, że tak naprawdę obie córki zostały utracone. Evi częściej przebywa poza domem, co już samo w sobie jest dużą zmianą dla matki, ale ponadto dziewczyna swoje wyjścia okala tajemnicą. Rodzice nie wiedzą, kim są jej nowi znajomi i jaki wpływ mają na nowy styl życia córki, który ze spokojnego stał się bardzo odważny..

Dominika van Eijkelenborg przedstawiła w „Tkankach” ciekawy problem medyczny, który mógłby wydawać się fikcją. Mowa o pamięci tkankowej, czyli zdolności zapamiętywania różnych zdarzeń na poziomie tkanek. Autorka nie zasypuje czytelnika teorią na ten temat, ale przedstawia w praktyce, jakie skutki może przynieść przeszczep organu, zgrabnie wplatając w fabułę również autentyczne przypadki.

Przedstawienie zjawiska pamięci tkankowej wzmacnia narracja prowadzona naprzemiennie z perspektywy różnych bohaterów, których łączy bliska znajomość z którąś z nastolatek. Zdarza się, że opisywane są sytuacje, które już wcześniej w fabule zostały przedstawione, jednak każda z nich daje inne spojrzenie na osobę zmarłej dziewczyny, a jednocześnie tłumaczy nowe zachowania przejawiające się w funkcjonowaniu Evi.

Van Eijkelenborg nie skupia się jedynie na przemianach dokonujących się w Evi. Spora część książki poświęcona jest Chantal, czyli matce dziewczyny. Dobrze, że autorka zdecydowała się na rozwinięcie jej wątku, ponieważ pokazała przez to, że konsekwencje pamięci tkankowej to nie tylko zmiana w konkretnej osobie, ale też w jej najbliższym otoczeniu, które nagle musi zrozumieć, że może obcować z nie do końca znajomą osobą.

„Tkanki” Dominiki van Eijkelenborg to dobrze skonstruowana książka, której nie da się jednoznacznie przydzielić do jakiegoś gatunku. Na pewno jest to powieść trzymająca w napięciu. Warto samemu sprawdzić, co przyniesie bohaterom jutro i z jakimi zmianami przyjdzie im się zmierzyć.

Katarzyna Muszyńska

Aneta Wiola | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

„Jak opowiedzieć historię, której się samemu nie rozumie, na której istnienia nie ma dowodów, historię spisaną skomplikowanym szyfrem uderzeń serca?”

Ktoś musi umrzeć, żeby ktoś mógł żyć.
Evi Simons choruje na serce. Kiedy wreszcie znajduje się dla niej organ i przechodzi przeszczep, jej rodzina myśli, że wszystko wróci do normy, której tak bardzo pragnęli.
Jednak siedemnastoletnia Evi zaczyna się zmieniać, dziwnie zachowywać. Tylko Chantal, matka dziewczyny dostrzega, że jej córka nie jest sobą.
Chantal próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

„Strata. Kiedy twoje serce jęczy z bólu. Kiedy nic nie może wypełnić tej pustki. Kiedy wszystko traci sens i znaczenie. Najgorsza ze strat. Ta świadomie wybrana.”

Po debiucie Dominiki van Ejkelenborg, według mojej oceny niezbyt udanym, postanowiłam nie poddawać się tak łatwo z twórczością tej pani. Na szczęście nie rozczarowałam się.

TKANKI to opisany dramat, który może spotkać każdego z nas.
Choroby przychodzą...

Mollinka_90 | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

"Tkanki" to książka polskiej pisarki, mieszkającej na co dzień w Holandii. Spodziewałam się, że będzie to ciekawa powieść, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania - książka okazała się prawdziwą petardą i emocjonalnym rollercoasterem.

Evi Brouwer jest siedemnastolatką, która żyje z wrodzoną wadą serca. Od momentu, w którym poznała diagnozę, przebywa w swoistym kloszu stworzonym przez rodziców. Chantal i Carl oddalają się jednak od siebie coraz bardziej, w miarę, gdy choroba Evi postępuje i wkrótce się rozwodzą. Chantal jest nieco nadopiekuńcza, ale jej związek z córką oparty jest na zaufaniu i przyjaźni. Kiedy dziewczynie pozostaje już tylko czekać na przeszczep serca może uratować ją tylko cud. Jej szansa na życie oznacza śmierć innej młodej osoby. W momencie, gdy Evi rozpoczyna swe życie na nowo, w rodzinie Velde trwa żałoba po śmierci Finnyi, dziewczyny, która na progu dorosłego życia robiła wrażenie ulotnego, barwnego ptaka. Zawsze w centrum życia towarzyskiego,...

itysiek_reads | 2018-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2018

Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, Dominika van Eijkelenborg jest Polką mieszkającą w Holandii. Akcja książki „Tkanki” toczy się we fryzyjskim mieście Sneek, stąd moje zaskoczenie – imiona bohaterów są obcojęzyczne i czujemy się całkiem inaczej czytając taką powieść. Autorka więc na wstępie pozytywnie mnie zaskoczyła, rzadko czytam polskich autorów z powodu tego, że wszystko w ich książkach jest takie znajome, bo polskie. Tutaj przeniosłam się do trochę innego świata, za co bardzo jej dziękuję!

Osobiście nie nazwałabym tej książki thrillerem, przynajmniej nie takim z krwi i kości, mam wrażenie, że ta powieść jest bardziej młodzieżówką – z jednym tylko wyjątkiem, że śledzimy akcję oczami mamy Evi, Chantal. Oprócz niej swoje historie opowiadają również Evi, Finn, Sander, chwilami policjantka. Mamy więc wiele punktów widzenia, a z każdego z nich wyłania się pełny obraz wydarzeń.

Evi Brouwer jest spokojną nastolatką, która pewnego dnia słyszy wyrok – kardiomiopatia mięśnia sercowego....

Nina | 2018-04-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Chyba miałam zbyt wielkie oczekiwania po tylu entuzjastycznych opiniach. Cóż... ja się do tego chóru nie przyłączę. Dla mnie książka dobra, ale tylko dobra. Temat świetny ale sposób przekazania już nie taki dobry. Miałam nadzieję, że będę doznawać skrajnych emocji, że będę przeżywać tę historię razem z bohaterami. Tymczasem momentami było nudnawo a trochę emocji pojawiło się dopiero pod koniec książki. Szkoda, bo widać, że autorka się do tego tematu przygotowała, wyszukała trochę informacji na temat pamięci tkanek itp., mogła tylko dodać do tego wszystkiego trochę więcej emocji i byłoby świetnie.
Nie zniechęcam do przeczytania, bo temat jest ważny i potrzebny. Większość jest zachwycona, przypisując książce miano arcydzieła. Cóż, ja pozwolę sobie mieć własną opinię :)

Magnis | 2018-09-08
Przeczytana: 05 września 2018

Tkanki to pierwsza powieść, po którą sięgnąłem nie znanej mi jeszcze autorki. Zwróciłem na nią uwagę ze względu na opinie jakie przeczytałem. Po drugie opis był na tyle ciekawy, że postanowiłem jej dać szansę pomimo pewnych moich obaw dotyczących książki, mających związek z zapoznaniem się z nowym autorem i jego twórczością. Miałem spore oczekiwania, bo temat jaki poruszał wydał mi się na tyle ciekawy i nośny, że mogła wyjść z tego dobra powieść. Dlatego postanowiłem przeczytać jak tylko nadarzy się okazja zachęcony opiniami.
W dotychczasowe życie rodzinne Chantal Simons, jej córki i męża Carla wkrada się informacja o chorobie Evi, która coraz bardziej postępuje. Po kilku miesiącach nadarza się okazja i zostaje przeprowadzony zabieg przeszczepu serca. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że Evi zaczyna zmieniać się. Dziwne zachowanie swojej ukochanej córki zaczyna martwić matkę, która próbuje odpowiedzieć na pytanie od kogo jest serce i dlaczego nie poznaje swojej córki....

Izabela Pycio | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

"Jak się wkrótce okazało, wróg, z którym przyszło nam się zmierzyć, chciał nie tylko zdrowia naszej córki. Mimo usilnych starań, by go kontrolować, rozprzestrzeniał się po naszym życiu jak infekcja."

Tematyka przeszczepu organu, a wraz z nim wspomnień, uczuć, osobowości dawcy, jest chętnie wykorzystywana w literaturze, zwłaszcza mającej dostarczyć czytelnikowi sporej porcji dreszczyku i emocji. I nic dziwnego, transplantacja od zawsze budzi kontrowersje, skrywa tajemnice, które pasjonują nie tylko środowisko naukowe, ale też podkręcają wyobraźnię zwykłego człowieka. Pamięć tkankowa skłania do poszukiwania odpowiedzi na intrygujące pytania, odnosi się do medycznych faktów i filozoficznych rozważań. Czy serce, od wieków uważane za źródło emocji, nośnik uczuć, translator miłości, przekazane w darze innej osobie, faktycznie może być przekaźnikiem swoistej materialnej duszy?

Trzeba przyznać, że autorka bardzo wnikliwie podeszła do tych zagadnień, oferując czytelnikowi jednocześnie...

mikakeMonika | 2018-07-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2018

Ciekawy temat. Pamięć tkankowa. Aż próbowałam go zgłębić ;-)
I ciekawie napisana. W formie opowieści przez każdego z osobna, nakładających się na siebie. Wartka akcja, czyta się jednym tchem.
Można polecić, zwłaszcza młodzieży.

Jolka | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

To moje drugie spotkanie z twórczością pani Dominiki i na pewno nie ostatnie."Tkanki" to thriller,który jest rewelacyjny.Wciąga,trzyma w napięciu,jest również inna ,ponieważ po raz pierwszy stykam się z taka fabułą.W sumie po tej lekturze sama się zastanawiam,czy rzeczywiście jest coś takiego jak pamięć tkankowa,czy po przeszczepie jesteśmy w stanie odczuwać i pamiętać wspomnienia dawcy?. Od książki nie byłam w stanie się oderwać ,że pochłonęłam ją w jeden dzień.Polecam

Madi | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Książka dobra,a sama historia bardzo ciekawa,ale czytając zapowiedzi i opinie spodziewałam się czegoś mocniejszego.Sam fakt ,że książka została zakwalifikowana do thrillera dużo o niej mówił i cały czas liczyłam,że akcja nabierze większego rozmachu...,jakiegoś dramatyzmu...lub nawet pojawią się rzeczy niemożliwe.A tu...bez żadnych fajerwerków...
Tak, jak pisałam sama historia i temat bardzo ciekawy,kartki same się przewracają,czyta się świetnie,ale jak na thriller troszkę za słaba.

Evie to nastolatka ma 17lat cierpi na poważną chorobę serca,potrzebuje do życia przeszczepu i nowego serca.Jej mama przechodzi wielkie załamanie szuka ratunku dla swojej córki.
Gdy dziewczyna Finna dawca serca ginie w wypadku samochodowym,lekarze chcą przeszczepić serce Evi operacja kończy się sukcesem,udaje się doskonale i Evi powraca szybko do zdrowia.
Lecz zaczynają dziewczynę nawiedzać sny,chce dowiedzieć się więcej o Sandlerze.
Jednak okazuje się,że bijące w piersi Evi serce staje się intruzem,który całkiem przejmuje nad nią kontrolę odmieniając przy tym jej naturę.
Wciągnął mnie bez reszty ten thriller,świetna fabuła,doskonałe zwroty akcji,wspaniali bohaterowie,a natomiast trzymał w napięciu.
Zaskakujący,przejmujący to thriller wzbudzający ogromne emocje,w tajemniczym,dobrym klimacie.