Zgłosuj na książki roku 2017

Tkanki

Wydawnictwo: Kobiece
przeszczep, sny
Bezimienna

Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina Nastoletnia Evi Brouwer cierpi na poważną chorobę serca i do życia potrzebuje przeszczepu, przez co jej matka przechodzi załamanie. Kiedy zrozpaczona kobieta powoli zaczyna tracić nadzieję, niespodziewanie pojawia się ratunek. Dawcą serca zostaje młoda dziewczyna Finya, która zginęła w wypadku samochodowym. Nikt nie...

Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina

Nikt nie podejrzewał, że przeszczepione serce zachowa wspomnienia i cechy osobowości Finyi. Wkrótce nowy organ staje się intruzem, który całkowicie przejmuje kontrolę nad Evi. Nastolatkę zaczynają dręczyć sny, których nie potrafi zrozumieć, a jakaś tajemnicza siła prowadzi ją w nieznane dotąd miejsca i pcha w ramiona tajemniczego Sandera.

Matka Evi czuje, że dopiero teraz może stracić córkę na zawsze i postanawia zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Czy zdoła przekonać kogoś, że z jej córką dzieje się coś strasznego? Czy nowe serce chce zaszkodzić dziewczynie?

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/tkanki/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/tkanki/

Justyna | 2018-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2018

Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, Dominika van Eijkelenborg jest Polką mieszkającą w Holandii. Akcja książki „Tkanki” toczy się we fryzyjskim mieście Sneek, stąd moje zaskoczenie – imiona bohaterów są obcojęzyczne i czujemy się całkiem inaczej czytając taką powieść. Autorka więc na wstępie pozytywnie mnie zaskoczyła, rzadko czytam polskich autorów z powodu tego, że wszystko w ich książkach jest takie znajome, bo polskie. Tutaj przeniosłam się do trochę innego świata, za co bardzo jej dziękuję!

Osobiście nie nazwałabym tej książki thrillerem, przynajmniej nie takim z krwi i kości, mam wrażenie, że ta powieść jest bardziej młodzieżówką – z jednym tylko wyjątkiem, że śledzimy akcję oczami mamy Evi, Chantal. Oprócz niej swoje historie opowiadają również Evi, Finn, Sander, chwilami policjantka. Mamy więc wiele punktów widzenia, a z każdego z nich wyłania się pełny obraz wydarzeń.

Evi Brouwer jest spokojną nastolatką, która pewnego dnia słyszy wyrok – kardiomiopatia mięśnia sercowego....

Izabela Pycio | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

"Jak się wkrótce okazało, wróg, z którym przyszło nam się zmierzyć, chciał nie tylko zdrowia naszej córki. Mimo usilnych starań, by go kontrolować, rozprzestrzeniał się po naszym życiu jak infekcja."

Tematyka przeszczepu organu, a wraz z nim wspomnień, uczuć, osobowości dawcy, jest chętnie wykorzystywana w literaturze, zwłaszcza mającej dostarczyć czytelnikowi sporej porcji dreszczyku i emocji. I nic dziwnego, transplantacja od zawsze budzi kontrowersje, skrywa tajemnice, które pasjonują nie tylko środowisko naukowe, ale też podkręcają wyobraźnię zwykłego człowieka. Pamięć tkankowa skłania do poszukiwania odpowiedzi na intrygujące pytania, odnosi się do medycznych faktów i filozoficznych rozważań. Czy serce, od wieków uważane za źródło emocji, nośnik uczuć, translator miłości, przekazane w darze innej osobie, faktycznie może być przekaźnikiem swoistej materialnej duszy?

Trzeba przyznać, że autorka bardzo wnikliwie podeszła do tych zagadnień, oferując czytelnikowi jednocześnie...

Matylda Saresta | 2018-02-17

Rewelacyjna historia!
Początek słaby.
Pomyślałam sobie, że ponownie okładka mnie skusiła - przerost formy nad treścią...
Ale jakże się pomyliłam!

ŚWIETNE narracje - każda z nich jest osobną opowieścią, pełną innych emocji, które łączą w spójną całość całą tą niesamowitą opowieść!

Pamięć tkanek?
Poszperałam w necie i okazuje się, że istnieje takie zjawisko, co powoduje, że ta historia przestaje być niewiarygodna.

Mistrzowsko przedstawieni bohaterowie, mistrzowsko przedstawiony ich świat wewnętrzny, ich dobre i złe strony.

Rewelacyjny pomysł z osobnymi narracjami, które wypełniają całą opowieść w 200%

POLECAM!

Justyna | 2018-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2018

"Tkanki" to książka, która intryguje już od pierwszego spojrzenia na okładkę - ukryta twarz, tajemnicze oko na odłamku szkła, niepokojący kolor i słowa: "Czy wraz z sercem można przeszczepić wspomnienia i uczucia innej osoby?". Dominika van Eijkelenborg stworzyła opowieść, w której główną rolę odgrywa serce. Czytelnikowi zaś pozostawiła odnalezienie odpowiedzi na pytanie: jak wiele serce może zmienić w życiu?

Są dni, które upływają spokojnie i nie wyróżniają się na tle innych niczym szczególnym. Jednak później nadchodzi kolejny z nich - potrafiący obrócić wszystko o sto osiemdziesiąt stopni. Może to być mroźny Sylwester. Samochód może wtedy wpaść w kolizję. O poranku może zadzwonić niespodziewanie telefon. I po takim dniu, te spokojne, stają się tylko wspomnieniem. Bo wszystko się zmieniło.

"Zabawne, jak inaczej wyglądają i pachną dobrze znane,
stare miejsca, gdy wracasz do nich po przeżyciu
czegoś niezwykłego. Nagle wszystko
zdaje się odmienione,choć wciąż
jest dokładnie takie...

Czytaczyk | 2018-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2018

Evi Brouwer nie jest typową beztroską nastolatką. Od dziecka była spokojna i powściągliwa. Nikt nawet nie podejrzewał, że dzieje się tak z powodu poważnej wady serca, na którą cierpi. Teraz została zdiagnozowana jako kardiomiopatia mięśnia sercowego. Jest to niemalże równoznaczne z wyrokiem śmierci. Jeżeli nie znajdzie się dla niej serce do przeszczepienia, dziewczyna umrze. Wkrótce, gdy już Evi i jej rodzina byli przygotowani na najgorsze, dostali niespodziewaną wiadomość, która przywróciła im na nowo nadzieję.
W sylwestrową noc, w wypadku samochodowym zginęła Finya. Młoda i żywiołowa dziewczyna podpisała przed śmiercią zgodę na pobranie narządów, o czym nie poinformowała członków swojej rodziny, którzy nie życzyli sobie zbeszczeszczenia jej zwłok.
Evi po transplantacji serca stała się zupełnie kimś innym. Już nie jest tą samą dziewczyną, co przed operacją. Uaktywniła się u niej pamięć tkankowa, która upodobniła ją do dawczyni. Razem z nowym sercem trafiły do niej cechy...

written-in-a-sheet | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina

Evi od małego była bardzo spokojną ,...

Herbatkow87a | 2018-02-13
Przeczytana: luty 2018

Czy “Tkanki” autorstwa Dominiki van Eijkelenborg to wciągający thriller? Tak! I mogę to przyznać z czystym sumieniem, choć nie jest to taki typowy thriller, który trzyma w napięciu. Początkowo troszkę mi się dłużyło czytanie, ale później akcja się rozkręciła. Nie czytałam jeszcze książki o podobnej fabule i być może dlatego tak bardzo mi się spodobała.
Bohaterką powieści jest Evi Brouwer - nastolatka, która czeka na przeszczep serca. Kiedy stan dziewczyny się pogarsza i praktycznie nie ma już nadziei na to, że przeżyje - pojawia się serce. Evi wraz z organem otrzymuje cechy osobowości dawcy. Zaczyna się inaczej ubierać, zmieniają się jej preferencje kulinarne, ale najbardziej zmienia się jej stosunek do matki. Wcześniej były bardzo ze sobą zżyte, teraz ich relacje są niemalże wybuchowe. Dodatkowo, zaczynają ją dręczyć dziwne sny oraz ciągnie ją do różnych nieznanych jej dotąd miejsc, a tym samym w ramiona Sandera. Matka od razu wyczuwa, że coś jest nie tak choć wszyscy dookoła jej...

sambor27 | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Bardzo ciekawy temat. Czasem przy okazji rozmów o transplantacji,pojawia się także temat tzw. pamięci tkankowej. Osoby z przeszczepionym organem nagle zmieniają upodobania,zainteresowania, poglądy. W książce opisana jest właśnie taka sytuacja: nastolatka po przeszczepie serca staje się zupełnie inną osobą, co bardzo niepokoi matkę.Jakie będą konsekwencje tej przemiany? Punkt widzenia kilku osób sprawia, że historia jest jeszcze bardziej interesująca.
Trudno się oderwać od tej książki.

zaczytanamyszka | 2018-02-10

Evi Brouwer to nastolatka cierpiąca na poważną chorobę serca, aby móc dalej żyć potrzebuje przeszczepu.
Okazuje się, że jest dla Evi nowe serce. Wreszcie nadszedł szczęśliwy koniec choroby i nikt nie podejrzewał, że okaże się on początkiem.

Czy serce może zachować wspomnienia? Życie Finyi zakończyło się w wypadku samochodowym, a jej serce dostała Evi. Niebawem zaczynają męczyć ją sny, których nie jest w stanie zrozumieć. Prowadzą ją one do nieznanych wcześniej miejsc i ... do Sandera.

Jak to możliwe żeby przeszczepiony organ starał się przejąć kontrolę nad Evi i czy uda się jakoś temu zapobiec? Czy ktoś uwierzy, że coś takiego dzieje się na prawdę?

Dominika van Eijkelenborg stworzyła ciekawą i uzależniającą od siebie historię. Wydarzenia opisywane z perspektywy kilku osób trzymają w napięciu, przez co czytającemu towarzyszy nieustanna chęć przekonania się, co będzie dalej. Sądzę, że jest to historia, którą na prawdę warto poznać.

Dorota | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

„Moje serce nie funkcjonowało dobrze. Właściwie powinnam powiedzieć: źle. Kardiomiopatia. Długie, skomplikowane słowo. Za dużo sylab. Dziwne, bo zawsze mi się wydawało, że najgorsze choroby mają krótkie nazwy, ostre jak brzytwa, jak jedno mocne uderzenie, które ścina ludzi z nóg. Rak. AIDS.”

Czy wiecie, że w wyniku transplantacji serca u 6% biorców uaktywnia się pamięć tkankowa, w wyniku której otrzymują cechy osobowości, zachowania, gusta dawcy… Najnowsza książka Dominiki van Eijkelenborg „Tkanki” porusza właśnie ciekawy motyw, jakim jest pamięć tkankowa.
Kardiomiopatia - to wyrok, który słyszy Evi Brouwer . Nastolatka choruje na poważną chorobę serca i żeby przeżyć pilnie potrzebuje przeszczepu. Czas ucieka, dziewczyna z każdym dniem słabnie.

Zrozpaczona matka traci nadzieję, że jej dziecko będzie zdrowe. Kilka dni po nowym roku niespodziewanie pojawia się ratunek. Dawcą serca zostaje młoda dziewczyna, która zginęła w wypadku samochodowym – Finya. Przeszczep się przyjmuje,...

Patronaty tygodnia

Lubicie poniedziałki? My lubimy, bo możemy zaprezentowć wydawnicze nowości, które ukażą się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Wśród nich znajdziecie między innymi: „Elegię dla bidoków” J. D. Vance'a – opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”, „Na skraju załamania” – thriller B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”, a także trylogię „Slammed” Colleen Hoover.