Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Aga Zano
Wydawnictwo: Burda Książki
The Surrogate
Marczewek

Znasz to uczucie? Kiedy zależy ci na czymś tak bardzo, że prawie byłabyś gotowa za to zabić? Uważaj, o co prosisz… Kat i jej mąż Nick próbowali wszystkiego, żeby zostać rodzicami, i po kolejnej porażce są bliscy rezygnacji. Jednak przypadkowe spotkanie z Lisą, przyjaciółką Kat z dzieciństwa, daje parze ostatnią szansę na spełnienie marzeń. Ale przeszłość Kat i Lisy jest pełna mrocznych...

Uważaj, o co prosisz…

Ale przeszłość Kat i Lisy jest pełna mrocznych sekretów.

Co gorsza, Kat podejrzewa, że Lisa nie mówi jej wszystkiego.

Dla Kat to miała być prosta historia ze szczęśliwym zakończeniem – jednak z biegiem czasu na jej perfekcyjnym życiu zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. W końcu staje się jasne, że kobieta nie może dłużej uciekać przed własną przeszłością, jeśli chce ocalić rodzinę…

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensac...(?)

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensac...»

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Zostać matką za wszelką cenę

W życiu części kobiet przychodzi taki moment, że zaczynają odczuwać pragnienie zostania matką. To naturalna, głęboko zakorzeniona potrzeba, która w procesie ewolucji przekształciła się z czysto fizycznej chęci przedłużenia gatunku w coś o znacznie głębszym charakterze. Oczywiście zawsze zdarzają się wyjątki i co rusz słyszy się o maltretowanych dzieciach i porzuconych na pastwę losu niemowlętach. To wyjątkowo tragiczne, gdyż oprócz niezasłużonej krzywdy jaka spotyka te dzieci, to jest mnóstwo rodzin, które byłyby w stanie zapewnić im dom, z powodu niemożności posiadania własnych. Osoby te decydują się na różne rozwiązania: od terapii hormonalnej, przez kontrowersyjne in vitro, a na adopcji kończąc. Dla zdesperowanych osób, których starania nie przyniosły pozytywnego rezultatu istnieje jeszcze jedna akceptowana przez prawo furtka – surogacja. Jednak i wtedy może pójść coś nie tak – matka zastępcza może okazać się osobą niegodną zaufania i po porodzie odmówić zrzeczenia się praw do dziecka, poronić, ciężko zachorować, ulec wypadkowi... Może ją spotkać naprawdę wiele nieprzyjemnych rzeczy, ale istnieje zagrożenie, że kolejne niepowodzenie może kompletnie załamać potencjalnych rodziców i wręcz wpędzić ich w obłęd. Właśnie coś podobnego przytrafiło się Kat, tyle że ona zaczęła tracić zmysły już znacznie wcześniej.

Mnie osobiście ciężko było polubić Kat. Owszem, współczułam jej, ale jej skupianie się wyłącznie na sobie w niemal wszystkich aspektach życia i niestabilność emocjonalna wywołały we mnie taką niechęć, że w końcu zaczęłam mieć cichą nadzieję, że jednak nie zostanie matką. Bo o ile niemal wszyscy pragną przekonać się co oznacza rodzicielstwo, to dla Kat staje się to obsesją. I to do tego stopnia, że naprawdę nie zawaha się przed niczym, żeby jej marzenie się spełniło; praktycznie byłaby gotowa nawet za to zabić. Już to samo w sobie jest alarmujące i źle rokuje na przyszłość. Może to brzmi okrutnie, ale po prostu nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że bardziej zależy jej na samym fakcie bycia matką i związanymi z tym obowiązkami, niż na samym dziecku. Nieustannie odnosiłam wrażenie, że traktowałaby maleństwo z ogromną troską, ale równocześnie widziałaby w nim raczej najbardziej upragnioną zabawkę lub bezcenne trofeum niż istotę ludzką.

Pamiętacie „Efekt motyla” z Ashtonem Kutcherem w roli głównej? W którym jedno z powodu niepozorne zdarzenie zapoczątkowuje całą serię niekontrolowanych, mających tragiczne skutki konsekwencji. W „Surogatce” również spotkamy się z takim samym rozwiązaniem, tyle że na zdecydowanie mniejszą skalę. Tam wszystko zdawało się nie dziać bez konkretnej przyczyny, mimo że dopiero w punkcie kulminacyjnym zostaje opisane wydarzenie, które można uznać za początek wszystkiego. Choć to nie do końca prawda, bo zawsze jest jakieś „gdyby”. Za pomocą „efektu motyla” Jensen udało się niezwykle zgrabnie spleść ze sobą losy postaci, przez co nieustannie miało się wrażenie, że ta historia właśnie tak miała się potoczyć. Zupełnie jakby to było zapisane w gwiazdach, jak ujął to jeden z bohaterów.

Motyw matki zastępczej został również wykorzystany min. w popularnej ostatnio „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood. Wydaje mi się, że to właśnie dzięki tej książce zaczęto poruszać temat surogacji w szerszych kręgach. Jeśli tak faktycznie jest, to chwała Margaret Atwood, gdyż bez niej Louise Jensen mogłaby nie przeczytać tego konkretnego artykułu i nie znaleźć inspiracji do napisania jej trzeciej już książki. A byłaby to wielka strata, gdyż w mojej opinii „Surogatka” jest jak do tej pory jej najlepszą powieścią. Opowiada ona nie tylko niezwykłą (choć miejscami tragiczną) historię, ale jest również dowodem prawdziwego talentu pisarskiego. Wygląda więc na to, że sukcesy dwóch poprzednich powieści Jensen nie były przypadkowe, a biorąc pod uwagę fakt, że autorka z książki na książkę pisze coraz lepiej, to można się w przyszłości po niej spodziewać wielu bestsellerów; i to tych zasłużonych a nie tylko marketingowych.

Natalia Neisser

Piotr | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Ostatnio mam szczęście do książek o surogatkach. Dzięki tej książce odkryłem kolejną autorkę, którą po jednej lekturze zaliczam do swoich ulubionych.

Louise Jensen napisała opowieść o wielkiej tęsknocie do dziecka, o próbach i niepowodzeniach w drodze do osiągnięcia upragnionego potomstwa, a wreszcie o tym, że kiedyś musimy zapłacić za swoje złe uczynki.

Kat i Nick są małżeństwem. Kiedy Kat spotyka przypadkiem Lisę, dawną znajomą, o której wolałaby zapomnieć, ta składa im propozycję nie do odrzucenia - urodzi im dziecko. Na pozór jest szansa, aby w końcu coś z tego wyszło, ale mroczne tajemnice z przeszłości wracają i pukają ze zdwojoną siłą. Kate ma wrażenie, że Lisa coś ukrywa. Kolejne sytuacje, padające cieniem na życie małżeństwa wprowadzają Kat w granice obłędu i paranoi. Kobieta zaczyna rozumieć, że nie ma już ucieczki przed tym, co się wydarzyło i przychodzi pora, aby się z tym zmierzyć. A demony stoją już u drzwi. Jednak ten najgorszy był obok niej. Czy zawsze wiemy,...

Wow!!!! O kurcze... Co to był za emocjonalny rollercoaster! Mam wrażenie, że to był naprawdę dobry thriller psychologiczny.

Co jest gotowa zrobić kobieta by mieć swoje własne dziecko? Do czego jest zdolna? Co przyniesie dawna, ale lekko już zakurzona przyjaźń? Co skrywają najbliżsi? Czy można tak łatwo odgadnąć co naprawdę myślą i robią inni wkoło nas? Może nas oszukują, a może jednak wszystko wygląda nieco inaczej?

Od samego początku autorka zdobywa zainteresowanie czytelnika. W pewnym momencie myślałam, że już wszystko wiem, dobrze wysnuwam wnioski i nikt niczym nie jest mnie w stanie zaskoczyć, ale to zakończenie... No, no. Nieźle. ;) Byłam raz na górze, raz na dole zupełnie jakbym jechała górską kolejką z zawrotną prędkością. Za to duży plus pani Jensen. ;) Postacie Kat, Lisy, Nicka – myślę, że odpowiednio i przyzwoicie ukazane ze swoimi lękami, tajemnicami, obawami.

Książkę czytało mi się nad wyraz szybko, pewnie dlatego, że chciałam jak najszybciej dowiedzieć się o co...

Gala | 2018-12-12
Przeczytana: 21 listopada 2018

Nie wiem, dlaczego myślałam, że „ Surogatka „ to powieść obyczajowa. Zasugerowałam się zapewne niemowlęcymi bucikami na okładce i jednoznaczną wymową tytułu. Owszem temat surogacji tu występuje, ale w innym kontekście niż to sobie wyobrażałam. Moja pomyłka, co do gatunku powieści spowodowana była tym, że nie przeczytałam opisu książki, chociaż z jednej strony może dobrze. „ Surogatka, „ bowiem to thriller psychologiczny, całkiem niezły , ale niewybijający się ponad inne podobne.

Wszystko zaczyna się niewinnie, by w końcu przemienić się w koszmar. Kat i Nick są małżeństwem, którym do pełni szczęścia brakuje tylko dziecka. Po wielu nieudanych próbach tracą nadzieję na zostanie rodzicami. Nie dochodzą też do skutku próby adopcji dziecka z zagranicy. Kiedy tracą nadzieję i zaczynają powoli się poddawać, niespodziewanie pojawia się dawna przyjaciółka Kat, która proponuje im urodzenie dziecka. Wydaje się, że wreszcie uśmiechnęło się do nich szczęście, bo propozycja Lisy daje im...

Elżbieta | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Historia niebanalna, nietuzinkowa, która niezwykle urzeka. Autorka poprzez sprytne ukrywanie prawdy, umiejętne zakręcanie fabułą cały czas trzymała mnie w napięciu. Snułam swoje przypuszczenia, które okazały się całkowicie nietrafione. Lubię w książkach niedomówienia, pokręcone namiętności, niespełnione marzenia. To wszystko intryguje i zaciekawia. Dodatkowym plusem "SUROGATKI" jest doskonałe i wręcz idealne połączenie wszystkich wątków co spowodowało rezultacie całkowite moje zaskoczenie.

"Każde pragnienie, które wymyka się spod kontroli prowadzi do tragedii".

Dawno nie przeczytałam tak wciągającej lektury. POLECAM

Jolka | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

"Surogatka"to rzeczywiście "Genialny Thriller.Trzyma w napięciu do ostatniej strony". Jest to thriller napisany na wielkim poziomie z doskonale skonstruowaną zagadką,a przede wszystkim dozuje nam emocje jak na najwyższym rollercoasterem.Temat poruszany w powieści jest bardzo delikatny,szczególnie dla osób ,które starają się o dzieci.Na prawdę wywołują wiele emocji.Najbardziej podoba mi się w książce to,że rozwiązanie jest niby proste a tu proszę autorka tak mnie wmanewrowała na manowce że szczęka po prostu mi opadła na zakończenie."Surogatka" to na prawdę zaskakujący,nieprzewidywalny i doskonale skonstruowany thriller a Louise Jensen nalezy do moich ulubionych autorek.Polecam

zaczytanapatka | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

Kat od ośmiu lat jest mężatką, pracuje w fundacji pomagającej ofiarom udarów. Wraz z mężem bezskutecznie starają się o dziecko. Kolejny raz adopcja nie dochodzi do skutku. Kat myśli wyłącznie o pragnieniu posiadania dziecka, jest zrozpaczona własną bezsilnością w tej sprawie. Właśnie wtedy, przypadkiem spotyka dawną przyjaciółkę Lisę. Przypomina jej ona o przeszłości, która nie daje jej spokoju a na myśl o niej czuje dreszcz przerażenia. Lisa chce pomóc dawnej przyjaciółce i proponuje Kat, że zostanie jej surogatką i urodzi jej dziecko. Kiedyś pragnęły tego samego i przyniosło to tylko wiele cierpienia. Pragnienie posiadania potomstwa jest jednak silniejsze od rodzących się wątpliwości i zgadza się na ten układ. Nie przypuszcza tylko jak wielki popełniła błąd wpuszczając ją do swojego życia. Tymczasem zbliża się dziesiąta rocznica tragicznych wydarzeń z przeszłości a w życiu Kat zaczynają dziać się bardzo niepokojące rzeczy.

"Lisa znów jest częścią mojego życia.
Boże. Staczam...

Monika | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Można w tego typu książkach szukać drugiego dna. A nawet i trzeciego.
Można dopatrywać się bogatej warstwy psychologicznej.
Można dodać do książek, które koniecznie trzeba przeczytać przed śmiercią.
Można. Tylko po co?
Miła rozrywka z dreszczykiem i tyle. Za tydzień o niej zapomnę.
Ktoś może spytać: po co zatem tracić czas? Można w tym czasie poczytać Dostojewskiego i czerpać z jego bogactwa.
Można. I pewnie warto.
Ale czy wszystko musi być po coś?
Polecam!

Ania | 2018-04-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Gdyby doba miała więcej godzin... Pewnie pochłonęłabym książkę w mgnieniu oka. Jest bardzo intrygująca. Daje do myślenia, wywołuje dreszcze, zwłaszcza u takiego tchórza jak ja. Chwilami obawiałam się przejść do kolejnej strony. Emocje ogromne, temat przykuwający uwagę. Polecam.

Mey-Mey | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Ta historia wciągnęła mnie bez reszty. Spodziewałam się czegoś w stylu filmu "Sublokatorka", a jednak opowieść mnie zaskoczyła. Polecam!

Moi drodzy dziś porozmawiamy o instynkcie macierzyńskim. U większości kobiet instynkt ten zaczyna kształtować się już w okresie dzieciństwa. Pamiętacie, kiedy, jako małe dziewczynki bawiłyśmy się lalkami, wyobrażając sobie, że są to nasze małe córeczki? Czesałyśmy je, karmiłyśmy i tuliłyśmy w ramionach, zapewniając o naszej wielkiej miłości. W dorosłym życiu najczęściej nasza dziecięca zabawa zazwyczaj staje się rzeczywistością. Zakładamy rodziny, stajemy się matkami i otaczamy opieką i miłością nasze dzieci, które stają się dla nas całym światem. Niestety nie zawsze wszystko układa się tak, jak wyglądało to kiedyś w naszych marzeniach. Czasami bowiem los, decyduje za nas i niedane jest nam zostać rodzicem. Dziś chcę opowiedzieć Wam historię kobiety, która bardzo pragnie zostać matką i wypełnić pustkę w swoich ramionach, w których chce kołysać swoje maleństwo.

Kat, główna bohaterka książki Louise Jensen pt. „Surogatka” wraz z mężem Nickiem tworzą szczęśliwe małżeństwo. Do pełni...