Rzeczy, które robimy w ciemności

Okładka książki Rzeczy, które robimy w ciemności Dominika van Eijkelenborg
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Rzeczy, które robimy w ciemności
Dominika van Eijkelenborg Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Kobiece
2022-02-09
2022-02-09

Wyróżniona opinia i

Rzeczy, które robimy w ciemności

przeczytanych książek 676 napisanych opinii 543

Jedna z najlepszych pozycji jakie było mi dane przeczytać w ostatnim czasie! Książka wciąga od samego początku i czyta się ją jednym tchem. Bardzo polecam!

Nieśpieszna akcja na początku, niemniej dość ciekawie zarysowana, nabiera tempa, tajemniczości i grozy. Ciekawie utkany thriller. Zaskakująco wypada u mnie na duży plus spośród ostatnich moich czytelniczych przygód. Myślę, że szybko wrócę do kolejnej książki autorki.

„Tak szybko i niespodziewanie światło zmienia się w ciemność, miłość w nienawiść, życie w śmierć .”
Jestem niesamowicie szczęśliwa , że wśród tych wszystkich przereklamowanych czytadeł udało mi się znaleźć tak świetne książki. Autorka już trafiła na listę moich ulubionych pisarzy. Jej książki są napisane z takim wyczuciem i subtelnością. Fabuła cudownie wyważona, wszystko pięknie ubrane w słowa, plastyczne. Czytanie tych książek to prawdziwa przyjemność.

pochlonelam, cudo

pochlonelam, cudo

trzyma w napięciu

trzyma w napięciu

Przedstawiam Wam znakomity thriller psychologiczny pt. "Rzeczy, które robimy w ciemności" autorstwa Dominiki Van Eijkelenborg.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kobiece

Joanna Sandorska, pseudonim artystyczny Jo Ann Sandor, od 20 lat fotografuje. W Muzeum Fotografii w Amsterdamie jest otwarcie jej wystawy, portret z kobieta w tle. Spojrzenie na zdjęcie w gazecie wywołuje w niej bolesne wspomnienia. Kim jest mężczyzna, który zrujnował jej życie, a potem zniknął bez śladu? Sandor nie pojawia się na własnym wernisażu, znika, nie powiadamiając nikogo, a potem okazuje się, że śledzi kogoś po kryjomu, robi mu zdjęcia. Jak daleko posunie się w swojej pogoni za przeszłością, w żądzy ukarania winnych?
Przeszłość i teraźniejszość zaczynają się przeplatać.

Podobnie jest z Lią Kornamann. Kobieta po dwóch nieudanych związkach bierze los i przyszłość w swoje ręce. Jest redaktorką naczelną, właścicielką dwutygodnika "Chic" wydawanego w Fryzji. Tomasza poznaje podczas renowacji biura. Ma biegły, niderlandzki akcent. Są blisko, staje się częścią jej życia. Czyżby za perfekcją Thomasa kryje się jakaś pułapka? Jej idealne życie obraca się w koszmar. Dorastający syn Jasper znika bez śladu. Wcześniej ginie 25 - letnia Lois Bakker, jej ciało znaleziono w Leeuwarden.

Czy ten sam sprawca, który zamordował Lois Bakker, stoi za porwaniem Jaspera? Co łączy te dwie sprawy? Kim jest Meta Zwanenburg? Kim była tajemnicza towarzyszka, która dała Jasperowi i jego koledze, Koenowi narkotyki? Poznali się na Facebooku, Mirtis po litewsku oznacza "śmierć".

Bohaterowie tracą ostrość widzenia, wspomnienia powracają, mroczna przeszłość wraca do teraźniejszości.

Thriller charakteryzuje głęboka emocjonalność, bohaterowie zostali w umiejętny i znakomity sposób stworzeni przez autorkę Dominikę Van Eijkelenborg. Czasami ran, błędów, nie można naprawić, a obietnic dotrzymać. Nie zawsze, można zapobiec złym rzeczom, które się dzieją. Niektóre rzeczy w życiu nigdy się nie zmieniają, powracają, niby inne, a jednak te same. Często przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Ważne, by wszystkiemu sprostać i stawić czoła. Zmierzyć się z przeciwnościami losu, strachem i bólem. Zakończenie książki bardzo mnie zaskoczyło. Thriller ukazuje nam jak miłość może zmienić się w nienawiść, życie w śmierć, a codzienny spokój w tragiczny finał. Psychika człowieka jest krucha jak porcelana, łatwo ją zniszczyć, ale trudno posklejać. Myślę, że jest to doskonały materiał na ekranizację, i mam nadzieję, że się jej doczekamy 😉. Polecam 🔥 wszystkim ten znakomity thriller.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kobiece

„..𝒏𝒊𝒄 𝒏𝒂𝒔 𝒕𝒂𝒌 𝒏𝒊𝒆 𝒅𝒐𝒕𝒚𝒌𝒂 𝒋𝒂𝒌 𝒕𝒐, 𝒛̇𝒆 𝒄𝒊, 𝒌𝒕𝒐́𝒓𝒚𝒄𝒉 𝒑𝒐𝒕𝒓𝒛𝒆𝒃𝒖𝒋𝒆𝒎𝒚 𝒅𝒐 𝒛̇𝒚𝒄𝒊𝒂 𝒋𝒂𝒌 𝒑𝒐𝒘𝒊𝒆𝒕𝒓𝒛𝒂, 𝒅𝒖𝒔𝒛𝒂̨ 𝒔𝒊𝒆̨ 𝒃𝒆𝒛 𝒏𝒂𝒔 𝒑𝒐𝒅𝒐𝒃𝒏𝒊𝒆, 𝒋𝒂𝒌 𝒎𝒚 𝒃𝒆𝒛 𝒏𝒊𝒄𝒉.”

Znowu to sobie zrobiłam...
Znowu przeczytałam opinie innych przed przeczytaniem danej książki. Też macie tak w zwyczaju? To jeden z warunków, które mogą mnie przekonać. Do tego doszła niesamowicie piękna oraz oryginalna okładka i zostałam kupiona.

Moja radość jednak malała wraz z każdą kolejną stroną. Gdy minęło ich 200, zaczęłam rozmyślać, czy to na pewno thriller? Nie mówię, że nie lubię obyczajówek, ale wiecie jak to jest, gdy się nakręcicie akurat na dany gatunek. Taki humor i już. Czekasz, czekasz i nagle..jest! Zaczyna się akcja! No teraz to będzie! Chwilę się pocieszyłam i znów książka wraca na wcześniejsze tory. Nie wiem ile było w niej thrillera, bo nie miałam wrażenia, że nie zasnę bez poznania zakończenia. Wręcz przeciwnie. 🤷‍♀️

Nie twierdzę, że nie była ciekawa, ponieważ sam pomysł fabuły miał potencjał. Niestety została rozwleczona zdaniami które przypominały mi rodem Paulo Coelho. W napięciu trzymała może przez 20% czasu. Jeśli się na nią zdecydujecie lub już jesteście po lekturze, to chętnie podzielę się wrażeniami. Szczególnie jedna akcja wydała mi się wyjątkowo absurdalna i mało realna. Kiedyś sięgnęłam po „Tkanki” tej autorki i pamiętam, że poległam. Podobnie jak tutaj, akcja zbyt długo się rozkręcała.

❗Zawsze jednak zachęcam, żebyście sami sprawdzili daną książkę, przecież każdy ma swoje oczekiwania. Ta moich niestety nie spełniła.

Znowu to sobie zrobiłam...

Nie wiem dokładnie dlaczego, ale proza autorki mnie urzeka. Przeczytałam drugą powieść i nie mogę się już doczekać kolejnej!

Historia przedstawiała wydarzenia z życia dwóch bohaterek - Lii oraz Joanny, których losy zostały splecione, dzięki osobie Tomasza. Poprzez liczne retrospekcje rozjaśnia się, co łączyło ze sobą Joannę i Tomasza oraz jak ich znajomość rozwijała się na przestrzeni lat.
Klimat mroczny, sentymentalno-gorzki, erotyczny, klimat rosnącej grozy i zagrożenia przeplatają się i uzupełniają. Wątki różnych historii w końcu splatają się w jedną nić.
Byłam zaciekawiona od pierwszej do ostatniej strony powieści, zachwycona nieśpiesznym tempem, świetnymi portretami psychologicznymi bohaterów.

"Rzeczy, które robimy w ciemności” to thriller, który uświadamia, do czego jest zdolny człowiek w imię miłości, jak zdarzenia przeszłe rzucają cień na przyszłość, jak ciężko naprawić błędy.

“Może miłość ma swoje źródło w instynkcie przetrwania? Może podświadomie szukamy tych, dzięki którym nasza egzystencja nabierze sensu, żebyśmy mogli zmierzyć się z przeciwnościami losu, strachem przed śmiercią i bólem. Na kochanków wybieramy tych, którzy albo wyposażą nas w to, co konieczne do przeżycia, albo sami posiadają atrybuty, których nam brakuje. Miłość to nic innego jak sposób na przetrwanie, mechanizm. Żeby żyć, potrzebujemy siebie nawzajem”.

Mieszanka thrillera i powieści psychologicznej.
Tajemnicza podróż po zakamarkach duszy, po ludzkich uczuciach.
Powieść o przyjaźni, poczuciu winy i lojalności. Pełna dramatycznych wspomnień.
Autorka przekonała mnie już wcześniej do swojej twórczości.
To kolejna książka z przenikliwą charakterystyką bohaterów, natłokiem emocji i całą gamą pięknie opisanych uczuć.
Odpowiada mi styl autorki i przyjemna narracja.
Wpisuję ją na listę ulubionych autorek.

Mieszanka thrillera i powieści psychologicznej.
Tajemnicza podróż po zakamarkach duszy, po ludzkich uczuciach.
Powieść o przyjaźni, poczuciu winy i lojalności. Pełna dramatycznych wspomnień.
Autorka przekonała mnie już wcześniej do swojej twórczości.
Odpowiada...

Wciągająca powieść.