Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Good as Gone
Maciejka Mazan
Ag2S

Najlepszy thriller 2016 roku! Dziewięcioletnia Jude z przerażeniem obserwuje, ukryta w szafie, jak obcy mężczyzna z nożem w ręku uprowadza jej trzynastoletnią siostrę Julie. I tak kończy się szczęśliwa rodzina. Matka dziewczynek nie potrafi wybaczyć młodszej, że nie krzyczała. Ojciec nie ustaje w poszukiwaniach i zakłada fundację imienia Julie. Policja nie wierzy w porwanie, tym bardziej że...

Najlepszy thriller 2016 roku!

Dziewięcioletnia Jude z przerażeniem obserwuje, ukryta w szafie, jak obcy mężczyzna z nożem w ręku uprowadza jej trzynastoletnią siostrę Julie. I tak kończy się szczęśliwa rodzina. Matka dziewczynek nie potrafi wybaczyć młodszej, że nie krzyczała. Ojciec nie ustaje w poszukiwaniach i zakłada fundację imienia Julie. Policja nie wierzy w porwanie, tym bardziej że nie było śladów włamania. Wszystkich łączy jednak przekonanie: Julie nie żyje. Osiem lat później na progu domu Whitakerów staje młoda kobieta, która podaje się za Julie. Twierdzi, że przez osiem lat była seksualną niewolnicą meksykańskiego mafiosa…
Powieść Amy Gentry to studium katastrofy po stracie bliskiej osoby – katastrofy, która dotyka zarówno rodzinę, jak wszystkich ludzi z ich otoczenia. To również piękna historia o potężnej sile miłości oraz thriller, w którym napięcie utrzymuje się aż ostatniej strony.
Po zniknięciu córki życie Anny zmienia się w koszmar. Przez osiem lat, jakie upłynęły od porwania trzynastoletniej Julie, straciła nadzieję i chęć ratowania swojego podupadającego małżeństwa i relacji z drugą córką. Ale wszystko zmienia w się dniu, gdy do drzwi domu puka młoda kobieta, która podaje się za Julie. Wydaje się jednocześnie znajoma i obca, a w jej historii wychodzą na jaw luki i niekonsekwencje. Annę dopadają straszne wątpliwości. Kim jest ta skomplikowana kobieta? Czy to na pewno jej córka? Oliwy do ognia dolewa pewien prywatny detektyw, który od lat śledzi tę sprawę i dysponuje szokującymi informacjami.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Stracona-p-34822-1-30-.html

Joanna | 2018-01-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2018

"Stracona" to debiut literacki Amy Gentry uznany za najlepszy thriller 2016 roku często porównywany do sukcesu "Zaginionej dziewczyny" - Gillian Flynn.
W opinii nie sugeruję się rankingami czy medialną reklamą , uważam jednak, że książka zasługuje na zainteresowanie. Nietypowa konstrukcja powieści , w której prawda zostaje odkryta dosłownie na ostatnich stronach powoduje, że czytelnik utrzymywany jest w ciągłym napięciu i zaciekawieniu .
Powieść dotyczy zaginięcia młodej dziewczyny i jej ponownego pojawienia się po ośmiu latach w domu.
Na przemian śledzimy koszmar w jaki zamieniło się życie Whitakerów , studium rozpadu rodziny po stracie bliskiej osoby i relację przeżyć porwanej dziewczyny. Na jaw wychodzą rodzinne sekrety i kłamstwa, wzajemne obwinianie się. Od pewnego momentu akcji powieści autorka wprowadza kolejne rozdziały opisujące imiennie nazwane postacie, hipotetyczne tożsamości Julie ( Charlotte, Mała, Vi, Gretchen ...) to dramatyczne, pozbawione...

Magda | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Czy istnieje dla rodzica coś gorszego niż utrata dziecka? Lepiej wiedzieć, że pociecha nie żyje czy przez wiele lat żyć w niepewności o jej losach? Anna i Tom, choć na zewnątrz sprawiali wrażenie, że nadal walczą o odnalezienie swojej córki – Julie, która została porwana 8 lat temu, w rzeczywistości marzyli tylko o szczątkach, które mogliby pochować. Jednak los miał dla nich inne plany i oto ich już 21 letnia córka wraca do domu. Jednak czy to na pewno ich Julie? Co się wydarzyło w jej życiu przez te 8 lat?

Książka Stracona rozpoczyna się rozdziałem z perspektywy Jane, która mając 10 lat jest jedynym świadkiem porwania swojej siostry – Julie. Czytając opis tego wydarzenia czujemy się tak samo bezbronni jak mała Jane, która wtedy ostatni raz widziała swoją siostrę, lecz jednocześnie była wtedy ostatni raz sobą.

Późniejsza część książki podzielona jest na rozdziały z perspektywy matki dziewczynek oraz kobiety o wielu imionach. W przypadku tej drugiej postaci zastosowana jest moja...

Izabela Pycio | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

"Tak łatwo zapomnieć, jak straszny jest świat. Tragedia nam o tym przypomina. W tym sensie jest oczyszczająca. Ale kiedy jej wspomnienie zaczyna blednąć, trzeba raz po raz wracać do źródła."

Bardzo ciekawie zakręcona fabuła, z zainteresowaniem przenikamy przez jej warstwy, wczuwamy się w mroczny klimat. Narracja frapująco poprowadzona, emocjonujące odsłony prawdy, do końca nie mamy pewności, czy wysuwane przez nas przypuszczenia i domysły znajdą potwierdzenie, jak ostatecznie rozstrzygną się losy bohaterów, w jakim świetle będziemy widzieć kluczowe postaci po zaznajomieniu się z ich przeżyciami. Przyjemne zaczytanie, wzbogacone dreszczykiem, a przy tym skłaniające do przemyśleń i refleksji. Do czego jesteśmy zdolni, aby móc przeżyć, przetrwać, zapomnieć, wybaczyć, uniknąć samozniszczenia?

Bolesna strata bliskiej osoby, poczucie dojmującej pustki, którą ciężko czymkolwiek zapełnić, intensywne naciski ze strony własnych wyrzutów sumienia, oskarżanie się o brak przewidywania,...

iwona525 | 2018-01-24
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Debiutancka powieść Amy Gentry to dla mnie pozytywne zaskoczenie. Mimo iż temat powieści nie jest w literaturze obcy to jednak "Stracona" zaskakuje, budzi niepokój i co najważniejsze ciekawość.
Książka napisana dwutorowo - ma się wrażenie że autorka zakręciła fabułą i bezładnie rozrzuciła, jednak w konsekwencji tworzy spójną, osobliwą i intrygującą historię. Plus za mocne, realne dialogi, dosadną a jednocześnie sprytnie wymykającą się oczywistość.
Warto.

nieperfekcyjnie | 2017-10-09
Przeczytana: 08 października 2017

Wyobraź sobie, że masz wspaniałą rodzinę, której niczego nie brakuje. Pewnego dnia budzisz się i już wiesz, iż coś się zmieniło. Zaglądasz do pokoju swojego dziecka, a jego tam nie ma. Przez kolejne osiem lat nie masz pojęcia, czy twoja córka nadal żyje, czy ktoś w tej chwili robi jej krzywdę, a może od długiego czasu leży gdzieś nieżywa. Nie możesz zrobić nic, aby do ciebie wróciła, bo nawet nie wiesz, gdzie szukać. To musi boleć. Cholernie boleć.

Dom Whitakerów przestaje być azylem, kiedy zostaje z niej uprowadzona trzynastoletnia Julie. Jej rodzice, a szczególnie matka, mają żal do młodszej córki, która widząc te zdarzenie, nie powiadomiła ich o tym. Anna i Tom przez wiele lat marzą o tym, aby móc chociaż znaleźć ciało dziecka, żeby je pochować. Nie mogą uwierzyć w swoje szczęście, kiedy, po ośmiu latach od porwania, na progu ich domu staje dziewczyna podającą się za Julię. Jednak po euforii i...

rudarecenzuje | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Julie zaginęła 8 lat temu. Co wydarzyło się tamtej nocy? Czy dziewczynka wciąż żyje?

Uwielbiam thrillery i z wielką przyjemnością sięgam po każdą powieść należącą do tego gatunku, licząc na silne emocje i mocny charakter historii. Z pewnym dystansem podchodzę jednak do okładkowych zapewnień, nieco się ich obawiając. Z doświadczenia wiem, że różnie to bywa, szczególnie z tego typu rekomendacjami. Takie połączenie szczerze mnie jednak zaintrygowało. Czy słusznie?

Gentry szybko wprowadza nas w sytuację, pokazując ciągnący się od długiego czasu rodzinny dramat. Osiem lat wcześniej nastoletnia Julie została uprowadzona. Jej rodzina nie może zaznać spokoju, bowiem nigdy nie odnaleziono ciała dziewczynki. Co się z nią stało? Kim był mężczyzna, który porwał nastolatkę? Czy jeszcze kiedyś ją zobaczą? Na te pytania wciąż trudno im znaleźć odpowiedzi. Tym czasem wykończona Julie pojawia się na progu ich domu. Tylko czy to na pewno ona?

Autorka nie pozwala nam ani na chwilę odetchnąć,...

Anna | 2018-01-24
Przeczytana: 17 stycznia 2018

„Stracona” Amy Gentry thriller psychologiczny. Najlepszy 2016 roku.
Czy dla każdego, kto jest miłośnikiem tego gatunku?
Trzynastoletnia Julie zostaje nocą uprowadzona z domu. Świadkiem zdarzenia jest jej młodsza siostra. Przerażenie paraliżuje Jane do tego stopnia, że zamiera na widok wyprowadzanej z domu siostry.
Widzi jak mężczyzna dotyka pleców Julie czubkiem długiego, ostrego noża. Julie na moment odwraca się ku młodszej siostrze unosząc lewy palec wskazujący do ust. Tym samym nakazując jej milczenie.
Mija osiem lat udręki i poszukiwań Julie. Już dawno zamknięto śledztwo nie stwierdzając włamania d o domu, a tym samym wykluczając porwanie. Niespodziewanie w domu wciąż pogrążonym w rozpaczy zjawia się młoda kobieta twierdząc, że jest zaginioną przed laty Julie.
Rodzice nie liczyli, że córka jeszcze żyje. Od dawna pragnęli móc chociaż pochować jej ciało. W momencie pojawienia się w ich domu dorosłej kobiety w ogóle nie kwestionują jej tożsamości.
Przepełnia je radość i...

Zlakarma | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Trzynastolenia Jule zostaje uprowadzona z własnego domu. Świadkiem tej tragedii jest jej młodsza o cztery lata siostra. Sparaliżowana strachem dopiero po trzech godzinach budzi rodziców i mówi im co się stało.
Po ośmiu latach od zaginięcia Jule, jej rodzina nie jest już taka sama. Matka wszędzie widzi zwłoki córki, na polu, w rowie czy też lesie. Ojciec nie ustaje w poszukiwaniach, wierzy że córka nadal żyje. Ich życie zmienia się po raz drugi gdy do drzwi puka pewna dziewczyna...

Dla mnie jedna z najlepszych książek jakie w tym roku czytałam. Świetna!!!

axior815 | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Jak na swój debiut Amy Gentry spisała się bardzo dobrze pisząc "Straconą".

"Stracona" to historia Julie, która została uprowadzona w wieku trzynastu lat. Całą sytuację obserwowała ukryta w szafie jej młodsza siostra Jane. Pomimo wielu poszukiwań nie udało się odszukać dziewczynki, co spowodowało, że z czasem jej matka całkowicie straciła nadzieję na odnalezienie Julie, a nawet przestała wierzyć, że ta w ogóle żyje.. Po ośmiu latach do drzwi rodziny puka dziewczyna podająca się za Julie. Tylko czy młoda kobieta na pewno jest tym za kogo się podaje?
W tej powieści nie wszystko jest takie jakie się wydaje..

Powieść zdecydowanie nie należy do najgorszych, wręcz przeciwnie jest warta uwagi i śmiało można ją polecać. Pomimo nieco ciężkiego stylu pisania autorki książkę czyta się szybko, a fabuła jest ogromnie wciągająca. Z każdą kolejną stroną dzieje się coraz więcej, dostajemy mnóstwo zagadek, ale każda z nich zostaje rozwiązana i nie dostajemy niewyjaśnionych wątków. Samo...

booksofmeworld | 2017-10-14

Nie jestem pewna, co mam myśleć o tej książce. Na początku zanosiło się na bardzo ciekawą powieść, ale im dalej brnęłam w tę historię, tym bardziej coś mi przeszkadzało i nie do końca cieszyłam się z całości. Według okładki jest to najlepszy thriller 2016 roku, ale nie jestem co do tego przekonana, bo nie czułam jakiegoś wielkiego napięcia towarzyszącego w trakcie czytania i nie byłam aż tak ciekawa, jak całość się zakończy.
Dziewięcioletnia Jane budzi się w nocy i widzi jak jakiś mężczyzna, trzymający nóż na plecach jej trzynastoletniej siostry Julie, wyprowadza ją z domu. Jane nie jest w stanie krzyczeć i przez trzy godziny siedzi przerażona w szafie, gdzie się schowała, zanim mówi o wszystkim rodzicom. Życie całej rodziny nagle legło w gruzach, matka nie jest w stanie wybaczyć młodszej córce, że ta nie krzyczała i w rezultacie odtrąca ją, ojciec rzuca pracę i oddaje się w pełni poszukiwaniu córki. Policja nie wierzy w porwanie, ponieważ w domu nie widać żadnych śladów włamania....